Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Ποιά Μορφή Διατροφής Γράμμωσης Έχει Δουλέψει Καλύτερα Πάνω Σας?

Voters
415. You may not vote on this poll
  • Απλή Υποθερμιδική Διατροφή

    151 36.39%
  • Low Carb

    134 32.29%
  • No Carb

    9 2.17%
  • Carb Cycling

    69 16.63%
  • Calorie Cycling

    5 1.20%
  • High Fat

    6 1.45%
  • Ketogenic

    26 6.27%
  • Μονοφαγία

    15 3.61%
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 60 of 105
  1. #31
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    παιδια με υψηλο υδατανθρακα δουλευουν σε μενα ολα ρολοι μολις παραλληλα αυξησα τα καλα λιπαρα χαλαρωσε λιγο αλλα μολις τα μειωσα σταματησε αυτο.. :/

  2. #32
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Dirty cutting (frank yang)... εχανα λιπος και ταυτοχρονως ειχα ενεργεια για προπονήσεις.Σχεδον στις περισσοτερες διατροφες γραμμωσεις που ειχα κανει,ολες με εξαντλουσαν σε σημειο να μην ειχα ενεργεια να συκωσω τον εαυτο μου..ποσο μαλλον την μπαρα.
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  3. #33
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Carb cycling με διάφορες παραλλαγές. Η καλύτερη μεθοδος που δουλευει πάνω μου και η πιο ασφαλής ώστε να διατηρώ μυικό ιστό, να έχω ενέργεια και να ξεπερνάω πλατό.

  4. #34
    New Member dafuc's Avatar
    Join Date
    11-08-12
    Posts
    30

    Default

    μπορεί κάποιος να γράψει μερικά πράγματα για τη μονοφαγία; thanks

  5. #35

    Default

    Τι ακριβως να γραψει??Μονοφαγια το λεει και η λεξη ειναι το να τρως το ιδιο πραμα συνεχεια,πχ καθε μερα κοτοπουλο-πατατα-ψαρι,που τρωνε πολλοι στην γραμμωση λεγεται μονοφαγια.Προσωπικα ειμαι κατα της μονοφαγιας για τους εξης λογους:

    α)Καθε μερα αμα τρως τα ιδια και τα ιδια υπαρχει πιθανοτητα να βαρεθεις γρηγορα την διατροφη και απο ενα σημειο και μετα ζοριζεις τον εαυτο σου,γτ κατι που δεν το αντεχεις αλλο αναγκαζεσαι να το τρως(εξαιρεση αποτελει η γραμμωση που κει καποιες διατροφικες επιλογες ειναι υποχρεωτικες και καταναλωνονται καθημερινα,αλλα αυτη η περιοδος δεν διαρκει για πολυ καιρο).

    β)Στη μονοφαγια με το να μην υπαρχει ποικιλια,παρεχεις στον οργανισμο σου συγκεκριμενα θρεπτικα συστατικα και κατι μπορει να σου ληψει απο τον οργανισμο.Πχ μια διατροφη γραμμωσης που δεν εχει φρουτα(λογο φρουκτοζης και κατακρατησης υγρων) μπορει να εχει σαν αποτελεσμα την ελλειψη βιταμινης c,ή η αφαιρεση γαλακτοκομικων[κατακρατηση υγρων και φουσκωμα λογο λακτοζης(απλο ζαχαρο)] συνεπαγεται ελλειψη ασβεστιου.

    Προσωπικη μου αποψη ειναι οσο το δυνατον να υπαρχει ποικιλια στην διατροφη και κατ εμε μονοφαγια ειδικα στον ογκο δεν δικαιολογειται και επισης οσοι ξεκινανε μονοφαγια απο νωρις μετα στην γραμμωση θα κουραστουν πολυ.Μικρες αλλαγες στο καθημερινο πλανο διατροφης μονο καλα μπορουν να προσφερουν,καθως και αλλαγες στον τροπο ψησιματος.

    Τι εννοω:αντι για τονο φαε και σολωμο και μια φορα τη βδομαδα βαλε γαυρο-σαρδελα.Στα φρουτα εχε ποικιλια οχι καθε μερα μπανανα πχ,εναλασε πατατα με γλυκοπατατα,ρυζι με μακαρονια ολικης που και που,το ελαιολαδο με λινελαιο ή αβοκαντο,το γιαουρτι με κοτατζ.Εστω και μικρες αλλαγες στο διαιτολογιο βοηθανε.Επισης πχ αντι για φιλετο μοσχαρι,μπορεις να φας κιμα η μπιφτεκια,το ιδιο και με το κοτοπουλο.Αντι για ομελετα και χωρια βρωμη,κανε πιτακι βρωμης.Δεν ειμαστε ρομποτ,η ζωη θελει ποικιλια!!Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη φυσικα...αλλοι μπορει να συμφωνουν η να χουν αντιθετη αποψη!!

  6. #36
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Στέλιο , χωρις παρεξήγηση φιλε μου αλλα το ποστ σου μπάζει απο παντού.
    Ναι η μονοφαγια ειναι κυριως για προχωρημένους αθλούμενους /αθλητές που κατεβαίνουν σε αγωνα.
    Ναι, ειναι ακραια, αλλα γινεται για ενα μικρο χρονικό διαστημα. Τα φρουτα δεν ειναι η μοναδική πηγη βιταμίνης c, ουτε τα γαλακτοκομικα για ασβέστιο. Γι αυτο αλλωστε σε αυτες τις περιόδους παίρνουμε και συμπληρωματα. Δεν σημαινει πως επειδη δεν θα φαω γιαουρτι για λιγες εβδομαδες θα σπάσουν τα κόκαλα μου :)))
    Δεκτή η προσωπικη σου αποψη αλλα μην αφήνουμε να περνάνε λαθος μηνύματα.

  7. #37
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Θα συμφωνήσω με την Ειρήνη.

    Στέλιο είχαμε κάνει παρόμοια κουβέντα από κοντά.

    Δυστηχώς, προσωπική μου άποψη είναι ότι εάν στόχο έχεις να γραμμώσεις πραγματικά, με την έννοια της λέξης γραμμώνω, δηλαδή καίω λίπος, βγάζω σκληράδα, φλεβικότητα και να πιάσω και λίγο δέρμα, τότε πρέπει και επιβάλλεται να κάνεις θυσίες, εκτός κι αν ανήκεις στο εξαιρετικά τυχερό 1% του πλυθησμού που μπορεί και το κάνει με ότι να 'ναι γιατί είναι η φτιάξα του έτσι.

    Εσύ κι εγώ δεν ανήκουμε εκεί.

    Το όλο consept αλλάζει εάν στόχος σου είναι η γράμμωση μοντέλου, δηλαδή να φαίνονται ίσα ίσα τα κοιλιακά σου και να είσαι μαλακός σαν το σαπουνάκι. Τότε ναι, μπορείς και κανα ξυνόμηλο να 'χεις και να κάνεις και εκπτώσεις και όλα καλά. Απλά θα 'σαι μέτριος, σαν τον καφέ...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #38
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    Σταυρο εγώ τον καφέ τονε πίνω σκέτο χειμώνα καλοκαίρι,και το κοτόπουλο με την πατάτα βραστά χωρίς λεμόνι.Στέλιο άκου τον Σταυρο αν θέλεις να αποκτήσεις ένα καλογραμομενο σώμα πρέπει να πιεστείς και να το κανεις σωστά,αν πάλι θέλεις να αχνοφαίνονται 4 κύλικα και να φαίνεσαι μαλακός είναι θέμα δικό σου,αλλα αφού κανεις όγκο με πειθαρχία τότε είναι κρίμα να μην γραμμώσεις σωστά.Πάρε παράδειγμα τον Αντρέα(Koukouvitis) που ήταν φαντάρος και έτρωγε κρουασάν και πίτσες, και μέσα σε 4 μήνες πήρε αρκετό όγκο και μετά έκανε σωστή γράμμωση και το αποτέλεσμα νομίζω το είδες.
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  9. #39

    Default

    Οχι Ειρηνη καμια παρεξηγηση!!Εχεις δικιο νταξει για λιγες βδομαδες δν θα παθει και κανεις τπτ και σε αυτο συμφωνω απολυτα!!Εγω αναφερομουν κυριως σε μονοφαγια για περιοδο μηνων,μονοφαγια για πολυ καιρο οχι για λιγες βδομαδες.Καλα εχεις δικιο οτι βιταμινη c δεν παιρνουμε μονο απο φρουτα και ασβεστιο μονο απο γαλακτοκομικα...Καλα κανεις και με διορθωνεις,εχεις μεγαλυτερη εμπειρια αρα η αποψη σου μετρα περισσοτερο.Οποτε αν καποιο ποστ μου δεις να μπαζει απο καπου διορθωνε με

    Σταυρο εννοειται θα κανω σκληρη διατροφη στη γραμμωση,εγω αναφερομουν κυριως στη μακροχρονια μονοφαγια,οχι για περιοδο καποιων βδομαδων.Αμα στα τελικα σταδια της γραμμωσης χρειαστει πχ να τρωω καθε μερα μονο κοτοπουλο-πατατα-ψαρι θα το κανω για λιγες βδομαδες,αν εσυ κρινεις οτι θα βοηθησει

    .Καποια φαγητα τα εχω καθε μερα πχ μοσχαρι,κοτοπουλο,αυγα,βρωμη,ρυζι,γιαουρτι,πατατα τα χω καθε μερα ανεξερετως.Αλλα τωρα μπορω να χωρεσω καποιες μικροαλλαγες πχ αντι για γιαουρτι κοτατζ,αντι για σταφιδες κρανμπερις,αντι για ρυζι μακαρονια ολικης(2 φορες τη βδομαδα),αντι για πατατα γλυκοπατατα,αντι για σολωμο τονο,αντι για μπροκολο κολοκυθακια αυτες ειναι πολυ μικρες αλλαγες ε και δεν νομιζω να επηρεαζουν αρνητικα ειδικα τωρα στον ογκο.

    Μετα στην γραμμωση οπως ειπαμε,θα μου πεις βημα βημα τι να κανω!!Μεχρι τωρα κανω οτι εχουμε πει,ακολουθω οσο μπορω οσα μου ειπες!Και εννοειται θελω να βγω κομμενος,οχι σε στυλ μοντελου,θελω να παω ποιο μακρυα και ειμαι διατεθημενος οταν με το καλο ερθει ο καιρος να κανω τις θυσιες που χρειαζεται να κανω,πρωτα ο θεος να μαστε καλα και γω θα δωσω το 110%.

    Εχεις δικιο Γιαννη,ειμαι διατεθημενος να κανω σκληρη προσπαθεια,εγω μιλαγα για μονοφαγια για μεγαλο χρονικο διαστημα,συνεχομενη.Στη γραμμωση θα ακολουθησω τις συμβουλες σας.Κατσε να δουμε πως θα ειμαι και τον Δεκεμβρη που θα κατεβω κατω και μετα βλεπουμε!!Ναι ειδα το αβαταρ του,το παλικαρι πολυ κομματια και με κρεας πανω του,πολυ καλος!!

  10. #40
    New Member
    Join Date
    19-08-14
    Posts
    61

    Default

    carb cycling ο,τι καλύτερο υπάρχει.

  11. #41
    New Member
    Join Date
    16-12-14
    Posts
    15

    Default

    τι διαφορα έχει η ketogenetic από την low carb diet, το ίδιο πράγμα δεν είναι;

  12. #42

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Quote Originally Posted by Santoryu View Post
    τι διαφορα έχει η ketogenetic από την low carb diet, το ίδιο πράγμα δεν είναι;
    η κετο ειναι ΜΗΔΕΝ υδατανθρακας και το σωμα σου αναγκαζετε να μπει σε μια κατασταση που λεγετε κετοση. Μπορεις να γκουγκλαρεις και να δεις λεπτομεριες. Το low carb το λεει η λεξη .

  13. #43

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Εγω ΧΩΡΙΣ να εχω δοκιμασει carb cycling , που το χω στο προγραμμα, με μια απλη μειωση υδατανθρακων ανα 10ημερο και με αφαιρεση συγκεκριμενων φαγητων απο την διατροφη μου που
    στο τελος για μικρο διαστημα κατέληξε σε μονοφαγικη , ειδα τον εαυτο μου οπως ποτε αλοτε . Strafou , Stelios_Xania ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!

  14. #44
    Banned New Member
    Join Date
    27-09-14
    Location
    Granada
    Posts
    17

    Default

    Low carb

  15. #45
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Intermittent fasting 16/8

  16. #46
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Καθως υπηρχα μικροτερος ΥΠΕΡΒΑΡΟ παιδι aka μπουλουκακι :P και απο παλιοτερη εμπειρια μου θεωρω οτι και για μενα το low carb ειναι μια μεθοδος που δουλευει.

  17. #47
    New Member Redykt.'s Avatar
    Join Date
    01-03-15
    Location
    Athens
    Posts
    36

    Default

    ταυτιστηκα φιλε ;)

  18. #48
    Pumping Iron giotaras's Avatar
    Join Date
    15-12-13
    Location
    thessaloniki
    Posts
    481

    Default

    low carb κι εγώ.

  19. #49
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Μονοφαγια και με την προσθηκη γαλακτοκομικων(κυριως γιαουρτι πριν τον υπνο) και αρκετης ποσοτητας φρουτων και σε περιοδους που δεν κανω γραμμωση.Επισης, 2 φλιτζανια κατσαρό λαχανο=160mg Βιταμινη C/148gr μπροκολο=132mg Vitamin C/1 φλιτζανι κοκκινη πιπερια=190mg και 1 φλιτζανι πρασινη=120mg Vitamin C.Επισης,Βιταμινη C εχει και το κουνουπιδι και αν βαζεις θυμαρι και μαιντανο στα φαγητα σου παιρνεις κ απο κει κτ λιγα ;)
    Last edited by Δεσμώτης; 04-06-15 at 00:33.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  20. #50
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Low carb

  21. #51
    Junior Bodybuilder Parex's Avatar
    Join Date
    08-02-16
    Posts
    228

    Default

    Παιδιά σορρυ για χαζή ερώτηση. Τι διατροφή είναι η low carb?


    ? 6s plus ?

  22. #52
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Οπως λεει και το ονομα της διατροφη με μειομενο υδατανθρακα.οχι ταρζανιες του τυπου 100γρ.απλα απ την συντηρηση η θερμιδες με τις οποιες δημιουργεις το θερμιδικο ελλειμα προερχονται κυριως αν οχι αποκλειστικα απ τον υδατανθρακα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  23. #53
    New Member
    Join Date
    28-07-15
    Posts
    47

    Default

    προτεινετε Low carb , carb cycling , ή κετο για2-3 βδομαδες?
    1.90 υψος 93 κιλα 32 ετων ...
    προσφατα δοκιμασα υποθερμιδικη δε με επιασε καλα..περισυ με ειχε πιασει πολυ καλα μαζι με αεροβια..στεγνωσα...φετος οχι
    εκανα και μια δυο βδομαδες κετο...ουτε αυτη κατι...ισως γιατι παλι γιατι τη συνδυαζα με υποθερμιδικη
    την καλημερα μου
    Last edited by stef4; 23-05-16 at 09:48.

  24. #54

    Default

    Για 2-3 βδομαδες που λες μην περιμενεις αποτελέσματα. Τουλάχιστον όχι τόσο σημαντικά.

    Κετονική ειδικά χρειάζονται μηνες για να συνηθίσει ο οργανισμός.

    Διορθώστε με αν λέω κάτι λάθος

  25. #55
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Γιατι 2-3 βδομαδες?λογω καλοκαιριου?
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  26. #56
    New Member
    Join Date
    28-07-15
    Posts
    47

    Default

    Απο οτι ξερω μετα τις τρεις βδομαδες ειναι συντηρηση
    ενα μπουστ θελω να δωσω να χασω 2-3 κιλα (υγρα) κ μετα να το γυρισω σε υποθερμιδικη κανονικη διατροφη
    δεν ξερω και κατα ποσο υγιεινη ειναι η κετο γενικα...

  27. #57
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    εγω λεω να μη βαζεις χρονικα ορια για τον οποιο λογο θελεις να βαλεις και να ακολουθησεις την οδο που θα σου δωσει αποτελεσματα που να συμβαδιζουν με την υγεια με οσο χρονο απαιτουν.Η κετο ειναι αλλο ευαγγελιο και δεν ειναι για να "ξεπεταξω" 2-3 κιλα υγρα σε 3 βδομαδες.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  28. #58
    New Member
    Join Date
    28-07-15
    Posts
    47

    Default

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Ειμαι περιεργος, εχει κανει κανεις ketogenic χωρις καμια βοηθεια απο αεροβιες? Αποτελεσματα?
    καποιος? εκανε κανεις κετο χωρις καθολου περπατημα τρεξιμο κτλ?

  29. #59
    Junior Bodybuilder Parex's Avatar
    Join Date
    08-02-16
    Posts
    228

    Default

    Άρχισα να βλέπω καλύτερα αποτελέσματα μόλις έβαλα βραστή πατάτα σε γεύματα. Έκανα 3 φορές τη μέρα βραστή πατάτα 200 γραμ μαχ στο γεύμα μαζί με κρεατικο και σε μια εβδομάδα έπεσα αμέσως 2 κιλά


    ? 6s plus ?

  30. #60
    New Member
    Join Date
    28-07-15
    Posts
    47

    Default

    κετο και βραστη πατατα δεν...


 
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποιά Αμινοξέα Πιστεύετε Είναι Τα Καλύτερα
    By arnold1996 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 29-01-13, 00:09
  2. Τελική Μορφή Διατροφής - Ισοθερμιδική
    By PnLoki in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-11, 18:48
  3. Replies: 14
    Last Post: 27-05-11, 20:48
  4. Ερωτηση πανω σε διατροφη γραμμωσης
    By Skylobarbuno in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 06-05-08, 06:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •