Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default Διατροφή Για Αύξηση μυικης Μάζας

    γεια σας ειμαι 15 ετων και θελω να αυξησω την μυικη μου μαζα κανω οκταθλο(στιβο το οποιο εχει και δυναμη χερια και ποδια) κανω 2 χρονια γυμναστηριο και κανω και παγκρατιο... ο στοχος μου ειναι να αναπτυξω ποιο πολλους μυες..κανω διατροφη για αναπτυξη μυων/ογκο που χωριζετε σε 5-6 γευματα σε καθε γευμα μου περιεχονται πολλες πρωτεινες και υδατανθρακες σε μικρη ποσοτητα και πριν 1 μηνα αρχισα να κανω χρηση whey protein.το προγραμμα μου στο γυμναστηριο ειναι γραμμωση.... την οποια οπως ειπα κανω 2 χρονακια... και λεω απο τρ το καλοκαιρι να αρχισω κατι σε ογκο... εχετε να μου προτεινετε κατι σχετικα με αυτα;;;
    ευχαριστω για τον χρονο σας...
    Last edited by Dimitris stfs; 01-06-13 at 21:46.

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    - Κακως παιρνεις συμπληρωματα στα 15, δεν τα χρειαζεσαι, δεν θα επρεπε να στηριζεσαι σε αυτα
    - Δεν υπαρχει προγραμμα γυμναστικης για γραμμωση, αυτη καθοριζεται απο διατροφη-αεροβια
    - Αν θες πραγματικα να βοηθηθεις θα βαλεις αναλυτικα τις θερμιδες και την διατροφη σου εδω για να σου κανουν σχολια τα παιδια και το προγραμμα σου προπονησης στο αντιστοιχο κομματι του φορουμ

  3. #3
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    οκ...θα βαλω θερμιδες και αυτα που τρωω... και το προγραμμα το οποιο κανω

  4. #4
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    λοιπον αυτη ειναι η διατροφη μου που κανω σχετικα για αυξηση ΜΥΙΚΗΣ μαζας..:
    07:00:
    4 ασπραδια ωμα 64 θερμιδες
    250ml γαλα 1,5% 123 θερμιδες
    80γρ. κουακερ βρωμη 250 θερμιδες
    11:00:
    150γρ. τονο σε νερο ή κοτοπουλο 184 θερμιδες
    2 φετες μαυρο ψωμι 107 θερμιδες
    λαχανικα ή σαλατα 100-140 θερμιδες
    100γρ. μακαρονια ολικης αλεσεως η μαυρο ρυζι 300-360 θερμιδες
    14:15:
    200γρ. στηθος κοτοπουλο ή ψαρι 280-310 θερμιδες
    200γρ. πατατα βραστη 160-180 θερμιδες
    και καποιες φορες βραστα ή ψητα λαχανικα 100 θερμιδες η σαλατα 125 θερμιδες
    17:00 (πριν την προπονηση και το γυμναστηριο):
    50γρ. βρωμη 190 θερμιδες
    2 μηλα 120-130 θερμιδες
    22:00-23:00 (μεταπροπονητικο)
    250γρ. μοσχαρισιο κρεας 600 θερμιδες
    250γρ. πατατα βραστη 240 θερμιδες
    λαχανικα ή σαλατα 100-140 θερμιδες


    *μπορει αργοτερα να φαω και ενα γιαουρτακι 0%
    *ο στοχος μου ειναι να μην παρω πολα κιλα και να πετυχω ενα καλο αποτελεσμα συνδιασμο διατροφη+γυμναστικη
    *αν χρειαστει κατι να αλλαξω πειτε μου να το αλλαξω
    *ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΔΟΣΕΙΣ WHEY ΚΑΙ ΠΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

  5. #5
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    και κατι ακομα κανω πολλες ωρες προπονησης και γυμναστηριο μαζι θα δειτε και την προ τελευταια ωρα και τελευταια ωρα γευματων...

  6. #6
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλησπέρα και από εμένα. Μα καλά τρώς ωμά αυγά? Υπάρχει κίνδυνος σαλμονέλας! Καλή επίτευξη των στόχων σου
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  7. #7
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    μου το χουν πει κι αλλοι σχετικα με τα ωμα αυγα αλλα δεν υπαρχει κινδυνος ειναι σπιτικα... να στο πω κι ετσι :Ρ
    θα χρειαστει ν αλλαξω κατι στην διατροφη μου και καθε ποτε πρεπει να κανω χρηση της whey αν και κοιταξτε αναμεσα στο 5-6 γευμα υπαρχει μεγαλο κενο..ωρων λογο προπονησεων και γυμναστηριου και πιστευω θα χρειαστει να κανω χρηση της whey και υδαταθρακων...
    και κατι ακομα η διατροφη αυτη ειναι μονιμη αλλα μπορει να αλλαξει κατι στο μεσημεριανο και βραδινο πχ:αντι για κοτοπουλο ψαρι με κατι αλλο...και το βραδυ αντι για μοσχαρι κατι αλλο πλουσιο σε πρωτεινη μαζι με εναν υδατανθρακα βεβαια...
    ευχαριστω...

  8. #8
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Γευμα 1 στις 7 και το δευτερο στις 11? καντο στις 10. Επισης οταν λες πριν την προπονηση ποση ωρα εννοεις γιατι βλεπω οτι το μεταπροπονητικο ειναι στις 10. Αν σε μπουκωνει ολο αυτο το κρεας παντως μπορεις να βαλεις ενα γιαουρτι με χαμηλα λιπαρα.

  9. #9

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Quote Originally Posted by BillPeristeri View Post
    Γευμα 1 στις 7 και το δευτερο στις 11? καντο στις 10.
    Γιατι; Επειδη ο οργανισμος καταβολιζει μετα τις 3 ωρες αν δεν φας αμεσως πρωτεινη;

  10. #10
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    πηρε καπου το ματι μου 200γραμμαρια στηθος κοτοπουλο....τα οποια αν δεν κανω λαθος δινουν 63-64 γραμμαρια πρωτεινης..ειναι παρα πολλα για ενα γευμα θεωρω ..καλυτερα να μοιρασεις το κοτοπουλο σε 2 γευματα...εγω θα εβαζα 100 γραμμαρια στηθος μεταπροπονητικα

    Επισης θα συμφωνησω με τον megageo για τα συμπληρωματα...δεν τα χρειαζεσαι καθολου..
    NO PAIN NO GAIN

  11. #11
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    ωραια θα κανω το γευμα στις 10 θα μιρασω το κοτοπουλο και το μεσημερι θα τρωω 100γρ. οταν λεω πριν την προπονηση ειναι περιπου 30-40 λεπτα....και σχετικα με τα συμπληρωματα whey θελω να παρω γτ κοιταξτε ποση ωρα κανω προπονηση και γυμναστηριο ειναι συνολο 4-5 ωρες...και χανω πολλα απο πανω μου και θελω να αναπτυξω κι αλλο μυικη μαζα(παντα με σκληρη δουλιτσα και την διατροφη που εχω παραπανω) σας ευχαριστω για τις κριτικες σας...να κανω κατι αλλο σχετικα με την διατροφη ???μου σε λιγες ωρες θα ανεβασω το προγραμμα το οπιο κανω στην προπονηση και στο γυμναστηριο...
    * μην ξεχναμε ειμαι 62 κιλα ειμαι γυρω στο 1,80 και ασχολουμε αρκετα με την γυμναστικη....και θελω να αναπτυξω κι αλλο μυικη μαζα...χωρις να παρω λιπος...

  12. #12
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    bill 4 φορες την εβδομαδα αλλαζω περιπου το 1/2 της ποσοτιτας κρεατος ενος γευματος με γιαουρτακι χαμηλων λιπαρων..

  13. #13
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    Mικρε ακου τι σου λεει ο megageo κατι ξερει παραπανω..κοψε την πρωτεινη δε σου χρειαζεται...
    NO PAIN NO GAIN

  14. #14
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    οκ θα τον ακουσω...;) απλα ξερεις τι ρε...μου ειχε περασει η ιδεα οτι επειδη προπονουμε/γυμνασζομαι αρκετες ωρες...να μην ειχα καποια απολεια απο πρωτεινη υδατανθρακες και λοιπα...γτ χωρις αυτα σωμα δεν χτυζετε...αλλα τωρα οκ θα την κοψω...

  15. #15
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    Στην ηλικια που εισαι δεν θα κερδισεις κατι αν την παρεις...η διατροφη σε καλυπτει 100 %
    NO PAIN NO GAIN

  16. #16
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Γιατι; Επειδη ο οργανισμος καταβολιζει μετα τις 3 ωρες αν δεν φας αμεσως πρωτεινη;
    Oχι δεν ειμαι για τοσο εξειδικευμενες απαντησεις. Απλα θα πειναει πιστευω

  17. #17
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    fragias...αα οκ τωρα καταλαβα αλλα προσπαθω το μεγιστο δυνατο και κανω οτι μπορω για να αποκτισω κι αλλα...

  18. #18
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    και κατι ακομα αυτη η διατροφη ειναι αρκετα καλη για μυικη αναπτυξη ? ευχαριστω...

  19. #19
    New Member Venum's Avatar
    Join Date
    02-06-13
    Posts
    46

    Default

    Quote Originally Posted by Dimitris stfs View Post
    μου το χουν πει κι αλλοι σχετικα με τα ωμα αυγα αλλα δεν υπαρχει κινδυνος ειναι σπιτικα... να στο πω κι ετσι :Ρ
    Και ποιος είπε ότι τα σπιτικά αυγα δεν εχουν σαλμονελα; Υπάρχει πιθανότητα να εχουν και μάλιστα πολυ περισσότερο μιας και δεν περνάνε απο επεξεργασία-αποστηρωση. Φαντάζομαι με το να λες σπιτικα εννοείς ότι έχετε δικές σας κότες.
    -All day, Every Day-

  20. #20
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    ναι δικες..μας και δεν νομιζω να εχουν γτ κατι τους δινουν για να μην εχουν καμια αρρωστεια και λοιπα...η συγκεκριμμενη διατροφη ειναι αρκετα καλη για μυικη αναπτυξη και αν δεν ειναι μπορειτε να μου πειτε κατι συγκεκριμενο για να την πετυχω και να την εμπλουτισω...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση Μυικής Μάζας - Διατροφή
    By Ni0 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 21-05-13, 13:37
  2. Διατροφή για συντήρηση-αύξηση μάζας
    By pupming iron in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 11-02-11, 19:11
  3. H Διατροφή μου για Αύξηση Μυικής Μάζας
    By sck89 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 18-01-10, 03:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •