Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Default Κίνδυνοι για όσους ασχολούνται με το bodybuilding...

    Προτείνω να συζητήσουμε ένα σοβαρό θέμα που πολύς κόσμος μένει επιφυλακτικός στην ενασχόληση με το bodybuilding. Ξέρω ότι είναι από τις καλύτερες ασχολίες (και ότι όλοι εδώ μέσα θα με μισήσετε γι' αυτό που θέλω να κάνω ), αλλά πιστεύω πως είναι καλό να είναι ενήμερος ο καθένας που θέλει να ασχοληθεί με αυτό, ειδικά για τις επιπτώσεις που θα έχει στη ζωή του στο μέλλον.

    Ας ξεκινήσω εγώ..
    Έχω διαβάσει ότι..
    --> Η κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων κόκκινου κρέατος δεν είναι ότι καλύτερο.
    Η υψηλή κατανάλωση κόκκινου κρέατος έχει συσχετισθεί εδώ και καιρό με αυξημένο κίνδυνο ανάπτυξης καρδιαγγειακών νοσημάτων.

    --> Κατανάλωση κάθε είδους στεροειδούς και κρεατίνης σε μεγάλη ποσότητα προκαλεί σοβαρές βλάβες στο ήπαρ.

    Το καλύτερο..μην τρομάξετε..
    --> Η κατανάλωση μεγάλης ποσότητας γαλακτοκομικών και αυγών () οδηγεί σε 25% μειωμένη γονιμότητα στους άνδρες.

    Για συμπληρώστε κι εσείς πράγματα να γεμίσει το θέμα..
    Last edited by readyforall; 03-06-13 at 11:34.

  2. #2
    Pumping Iron leuteris19's Avatar
    Join Date
    04-03-13
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    347

    Default

    φιλε μου ολα αυτα που λες ειναι ερευνες. για το κοκκινο κρεας μια λενε ετσι μια αλλιως..
    βεβαιως οτι καταναλωνεις σε μεγαλη ποσοτητα δεν κανει καλο...!!!
    ολα με μετρο και μυαλο!

  3. #3

    Default

    Σίγουρα, αλλά μερικές ουσίες..γνώμη μου..δεν πρέπει να καταναλώνονται για κανένα λόγο.. κρεατίνες για παράδειγμα...

  4. #4
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Εκτός του ότι το Bodybuilding δε σχετίζεται με την μεγάλη κατανάλωση κόκκινου κρέατος...
    Να ρωτήσω από πότε τα αυγά είναι γαλακτοκομικά προϊόντα??

    Καλό είναι να αναφέρεις τις πηγές σου, γιατί αν σου πω κι εγώ τι έχω διαβάσει μπορεί να μην ξαναφάς φρούτα!!
    Last edited by Elita; 03-06-13 at 11:30.

  5. #5
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Quote Originally Posted by readyforall View Post
    Σίγουρα, αλλά μερικές ουσίες..γνώμη μου..δεν πρέπει να καταναλώνονται για κανένα λόγο.. κρεατίνες για παράδειγμα...
    Μην μπερδεύουμε την κρεατίνη με τα στεροειδή τώρα! Όταν κάποια πράγματα γίνονται προσεκτικά τότε μπορούν να δουλέψουν προς όφελος σου χωρίς να επιβαρύνουν την υγεία σου.

  6. #6

    Default

    οχχχ συγνώμη μπερδεύτικα...είναι γαλακτοκομικά προϊόντα ΚΑΙ αυγά

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    φιλε πας να ξεκινησεις κατι καλο αλλα δεν θετεις τις σωστες βασεις καθως λες ανακριβειες...καλη δουλεια ειχε κανει ο Γιωργος(megageo) αλλα μονο οι χρηστες του προχωρημενου εχουν προσβαση γιατι ειναι για συγκεκριμενο τομεα.
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!

  8. #8

    Default

    καλό θα ήταν να υπάρχει κάτι τέτοιο αν όχι το ίδιο και στο φόρουμ με τους κοινούς θνητούς για να το βλέπουν όλοι..για ποιό λόγο μόνο οι προχωρημένοι να μπορούν να γνωρίζουν τις επιπτώσεις ακραίας κατανάλωσης ουσιών και κακής προπόνησης?

  9. #9
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default

    ΟΑν δεν εχεις αποδείξεις για αυτα π λες δν γίνεται.
    το μόνο αρνητικό που θα μπορούσα να σκεφτώ από τα βάρη ειναι οτι διακινδυνευεις τραυματισμούς..
    και δε σε αναγκάζει κανείς να τρως υπερβολικό κόκκινο κρέας.υπαρχει και το κοτόπουλο, το ψαρι κλπ
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength

  10. #10
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by Elita View Post
    Μην μπερδεύουμε την κρεατίνη με τα στεροειδή τώρα! Όταν κάποια πράγματα γίνονται προσεκτικά τότε μπορούν να δουλέψουν προς όφελος σου χωρίς να επιβαρύνουν την υγεία σου.
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by sofi12345 View Post
    ΟΑν δεν εχεις αποδείξεις για αυτα π λες δν γίνεται.
    το μόνο αρνητικό που θα μπορούσα να σκεφτώ από τα βάρη ειναι οτι διακινδυνευεις τραυματισμούς..
    και δε σε αναγκάζει κανείς να τρως υπερβολικό κόκκινο κρέας.υπαρχει και το κοτόπουλο, το ψαρι κλπ
    Έχεις ίντερνετ να ψαχτείς για πηγές που θες..όπως θα είδες παραπάνω τα περισσότερα είναι μελέτες, οι οποίες όμως έχουν ορισμένες βάσεις...εγώ δεν μίλησα για κατανάλωση ψαριού και κοτόπουλου, μόνο κόκκινου κρέατος...ο αρχάριος θα σκεφτεί--> το κόκκινο κρέας θα επιλέξω που είναι νόστιμο σε σχέση με το κοτόπουλο το βραστό και είναι και ΚΡΕΑΣ...

  12. #12
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Quote Originally Posted by readyforall View Post
    καλό θα ήταν να υπάρχει κάτι τέτοιο αν όχι το ίδιο και στο φόρουμ με τους κοινούς θνητούς για να το βλέπουν όλοι..για ποιό λόγο μόνο οι προχωρημένοι να μπορούν να γνωρίζουν τις επιπτώσεις ακραίας κατανάλωσης ουσιών και κακής προπόνησης?
    Προφανώς για να προχωρήσεις στις ουσίες που αναφέρεις είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι βρίσκεσαι σε προχωρημένο επίπεδο. Τώρα όσον αφορά την κακή προπόνηση αυτό είναι άλλο θέμα. Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με τον όρο.

  13. #13
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default

    Όχι ο αρχαριος θα σκεφτει "ας πάρω το κοτοπουλάκι που ειναι και χαμηλό σε λιπαρα...".
    Γιατι το κοτόπουλο δν ειναι ΚΡΕΑΣ;
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength

  14. #14

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδια δεν μπορω να αφησω τετοιο θεμα ανοιχτο, ειναι φαρσοκωμωδια, δηλαδη αδικα να αρχισω να γραφω σχετικα με τις μπουρδες του πρωτου ποστ. Τo bodybuilding δεν εχει κανενα κινδυνο αρκει να ξερεις τι κανεις, σε οποιοδηποτε τομεα. Αν φτανεις στα ακρα, ακομα και την τοξοβολια να ασχοληθεις, παλι κινδυνους εχει. Αν καποιος θελει να κανει αναλυτικη ερευνα εμπεριστατωμενη και να αναφερει 3-4 θεματα προς συζητηση με ερευνες κλπ καλως. Το συγκεκριμενο ειναι συζητηση επιπεδου πρωιναδικου απο διαιτολογους διασημων. Λουκετο λοιπον.

  15. #15
    Pumping Iron leuteris19's Avatar
    Join Date
    04-03-13
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    347

    Default

    αν ακουσουμε οτι λενε οι ερευενες δεν ειναι να ξαναφαμε τιποτα φιλε... πιστεψε με!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 10 Αρχές Για Όσους Κάνουν Τα Πρώτα Τους Βήματα Στο Bodybuilding Και Fitness
    By Kardoula in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 60
    Last Post: 16-11-20, 17:04
  2. Lasix - Κίνδυνοι
    By foushekkas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 27-04-12, 23:07
  3. Με τι ασχολούνται επαγγελματικά οι "επαγγελματίες" bodybuilders?
    By DimitrisK in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 117
    Last Post: 24-11-11, 03:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •