Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    New Member
    Join Date
    06-04-13
    Posts
    21

    Default Dymatize elite whey 1 δόση = 31 g = 60 ml ;

    Καλησπέρα σας , έχω την πρωτεΐνη dymatize elite whey η οποία στην ετικέτα της λέει "1 scoop ~ 31g" το scoop που έχει μέσα λέει απο την μια πλευρά 2oz και απο την άλλη 60 ml.

    Κάποιος φίλος μου είπε πως αλλάξανε το scoop και βάλανε μεγαλύτερο και πως θα πρέπει να παίρνω μισό scoop αντί για ολόκληρο. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ;


    Ευχαριστώ !

  2. #2
    Junior Bodybuilder Παναής's Avatar
    Join Date
    06-03-12
    Posts
    161

    Default

    Τα 60μλ ειναι 60 γρ...οποτε θελει το μισο...
    My results are my motivation...I exercise like my life depends on it....

  3. #3
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,665

    Default

    Τα ml νομιζω δεν ειναι παντα ισα με τα γραμμαρια...
    Εξαρταται απο την πυκνοτητα του υγρου κλπ...
    Εγω παντως πειδη στην αρχη δεν ειχα δει οτι ειχε γραμμαρια η ζυγαρια τροφιμων χρησιμοποιουσα αυτο:http://www.convertunits.com/from/oz/to/grams

  4. #4
    New Member
    Join Date
    06-04-13
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Τα ml νομιζω δεν ειναι παντα ισα με τα γραμμαρια...Εξαρταται απο την πυκνοτητα του υγρου κλπ...Εγω παντως πειδη στην αρχη δεν ειχα δει οτι ειχε γραμμαρια η ζυγαρια τροφιμων χρησιμοποιουσα αυτο:
    Και γω αυτό διάβασα πως δεν είναι το ίδιο σε όλα τα υγρά , σύμφωνα με το site τα 2oz =~ 60 g άρα όντως θέλει το μισό όπως είπε ο Παναής !

  5. #5
    Junior Bodybuilder Παναής's Avatar
    Join Date
    06-03-12
    Posts
    161

    Default

    κι εγω με αλλα converters το βγαζω ισα...ο Θεος κι η ψυχη τους...
    My results are my motivation...I exercise like my life depends on it....

  6. #6
    New Member
    Join Date
    06-04-13
    Posts
    21

    Default

    Άμα γράψετε στο google 2 oz convert to grams βγάζει πως είναι "2 ounces = 56.6990463 grams" άρα τόσο καιρό παίρνω διπλές δόσεις ......

  7. #7
    Junior Bodybuilder Παναής's Avatar
    Join Date
    06-03-12
    Posts
    161

    Default

    εν μερει το μισο ειναι...κι αν παρει 35γρ ή 25γρ πρωτεινη δεν θα παθει και τπτ...
    My results are my motivation...I exercise like my life depends on it....

  8. #8
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    τα ml είναι μονάδα μέτρησης όγκου και τα gr βάρους
    οπότε άκυρη η σύγκριση

    πάρε μια ζυγαριά, μέτρησε το σκουπ σκέτο, μέτρησε το και γεμάτο, και δες πόσα γραμμάρια χωράει
    δεν είναι επιστήμη
    Gym Motivation: www.facebook.com/hardcoregymmotivation

  9. #9
    Junior Bodybuilder Παναής's Avatar
    Join Date
    06-03-12
    Posts
    161

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    τα ml είναι μονάδα μέτρησης όγκου και τα gr βάρους
    οπότε άκυρη η σύγκριση

    πάρε μια ζυγαριά, μέτρησε το σκουπ σκέτο, μέτρησε το και γεμάτο, και δες πόσα γραμμάρια χωράει
    δεν είναι επιστήμη
    καθολου ακυρη...ψαξε λιγο...τα υγρα δεν εχουν μαζα? δεν ειναι και το κυπριακο...ειπαμε...μισο σκουπ και τελειωνει εδω το θεμα...
    My results are my motivation...I exercise like my life depends on it....

  10. #10
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Σε σκόνη τα ml είναι άκυρα, αν απλά γεμίσεις ένα scoop στα 60 ml μπορεί να είναι 30 γραμμάρια, αλλά αν την ίδια ποσότητα την πατήσεις να κάτσει καλά μέσα στο scoop μπορεί να βγει και τα μισά ml ανάλογα με τη σύσταση της σκόνης. Οπότε ζυγαριά για να είσαι σίγουρος.

  11. #11
    Pumping Iron Billysoner's Avatar
    Join Date
    22-05-11
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    303

    Default

    Καλά κάθεσαι και παίρνεις τόσο καιρό διπλές δόσεις και ακόμα δεν έχεις πάθει τίποτα? Να ευχαριστάς τον Θεό παλικάρι μου. Είτε πάρεις 1 είτε μισό το ίδιο είναι. Πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό. Γρ και μλ και όζες και εγώ μην πω τι. Δεν θα πάθεις τίποτα αν αντί για 30 γρ πρωτείνη πάρεις 40. Έλεος. Ειδάλως πάνε ζύγισε το στην ζυγαριά. Αν τον χρόνο που αφιέρωνες στο πόσο είναι το σκουπ και το γρ και το μλ τον αφιέρωνες στο να φτιάξεις την διατροφή σου δεν θα είχες ανάγκη απ το συγκεκριμένο συμπλήρωμα.
    The easy day was yesterday

  12. #12

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Quote Originally Posted by Billysoner View Post
    Καλά κάθεσαι και παίρνεις τόσο καιρό διπλές δόσεις και ακόμα δεν έχεις πάθει τίποτα? Να ευχαριστάς τον Θεό παλικάρι μου. Είτε πάρεις 1 είτε μισό το ίδιο είναι. Πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό. Γρ και μλ και όζες και εγώ μην πω τι. Δεν θα πάθεις τίποτα αν αντί για 30 γρ πρωτείνη πάρεις 40. Έλεος. Ειδάλως πάνε ζύγισε το στην ζυγαριά. Αν τον χρόνο που αφιέρωνες στο πόσο είναι το σκουπ και το γρ και το μλ τον αφιέρωνες στο να φτιάξεις την διατροφή σου δεν θα είχες ανάγκη απ το συγκεκριμένο συμπλήρωμα.
    Απο τις πιο ωραιες ατακες που διαβασα τελευταια με την οποια συμφωνω απολυτα

  13. #13
    New Member
    Join Date
    06-04-13
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by Billysoner View Post
    Καλά κάθεσαι και παίρνεις τόσο καιρό διπλές δόσεις και ακόμα δεν έχεις πάθει τίποτα? Να ευχαριστάς τον Θεό παλικάρι μου. Είτε πάρεις 1 είτε μισό το ίδιο είναι. Πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό. Γρ και μλ και όζες και εγώ μην πω τι. Δεν θα πάθεις τίποτα αν αντί για 30 γρ πρωτείνη πάρεις 40. Έλεος. Ειδάλως πάνε ζύγισε το στην ζυγαριά. Αν τον χρόνο που αφιέρωνες στο πόσο είναι το σκουπ και το γρ και το μλ τον αφιέρωνες στο να φτιάξεις την διατροφή σου δεν θα είχες ανάγκη απ το συγκεκριμένο συμπλήρωμα.

    Δεν μίλησα για την διατροφή μου σε αυτό το άρθρο , μπορεί και να κάνω την τέλεια διατροφή , μπορεί να κάνω και την χειρότερη. Φυσικά έχεις δίκιο η διατροφή είναι πιο σημαντική απο την σκόνη και το ξέρω αυτό αλλά απο την στιγμή που παίρνω μια σκόνη πρέπει να ξέρω την σωστή δοσολογία , δεν μπορώ να παίρνω 2πλάσιες δόσεις απο αυτές που πρέπει. Μου έκανε εντύπωση που το κουτί γράφει 30g ενώ το scoop είναι 60g ή 2oz (σύμφωνα με το google) και για αυτό ρώτησα

  14. #14
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Tην ειχα και εγω. Ενα σκουπ ειναι μια δοση. Μην κοιτας τι λεει στο ιντερνετ θα βρεις μπολικες χαζομαρες. Παιρνε ενα σκουπ. Για καλο στα λενε φιλε μου.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    06-04-13
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by BillPeristeri View Post
    Tην ειχα και εγω. Ενα σκουπ ειναι μια δοση. Μην κοιτας τι λεει στο ιντερνετ θα βρεις μπολικες χαζομαρες. Παιρνε ενα σκουπ. Για καλο στα λενε φιλε μου.
    Φυσικά και τα λένε για καλό , εγώ δεν είπα το αντίθετο απλά ήθελα να μάθω την πραγματική δοσολογία γιατί όπως βλέπεις ακόμα και εδώ υπάρχουν διαφωνίες άλλοι λένε μισό εσύ λες ολόκληρο. Την είχε και ένας φίλος και έπαιρνε ολόκληρο αλλά μου είπε πως τότε είχε μικρότερο scoop

  16. #16
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Σου ειπε μισο σκουπ για παραδειγμα οπως σου ειπα και εγω. Δεν ξερω τι διατροφικες αναγκες εχεις. Μετρα θερμιδες, δες ποσο πρωτεινη χρειαζεσαι και αν δεν σου φτανει απο το φαγητο τοτε παιρνε οσο σου λειπει. Για αυτο μιλησαν για διατροφη επανω.

  17. #17
    New Member
    Join Date
    06-04-13
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by BillPeristeri View Post
    Σου ειπε μισο σκουπ για παραδειγμα οπως σου ειπα και εγω. Δεν ξερω τι διατροφικες αναγκες εχεις. Μετρα θερμιδες, δες ποσο πρωτεινη χρειαζεσαι και αν δεν σου φτανει απο το φαγητο τοτε παιρνε οσο σου λειπει. Για αυτο μιλησαν για διατροφη επανω.
    Καταλαβαίνω φίλε μου αυτό που λες , απλά η απορία μου εξ αρχής είναι πόσα γραμμάρια πρωτεΐνης δίνει στον οργανισμό μου το ολόκληρο scoop , τα πόσα μου λείπουν το έχω υπολογίσει για αυτό παίρνω για παράδειγμα 1 scoop την ημέρα αντί για 3

  18. #18
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Τοτε εισαι ενταξει αγορινα. :D

  19. #19
    New Member
    Join Date
    06-04-13
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by BillPeristeri View Post
    Τοτε εισαι ενταξει αγορινα. :D
    Αν το μισό scoop δίνει στον οργανισμό μου 30γρ τότε ναι είμαι εντάξει , αν δίνει όμως 15 τότε δεν είμαι. Δεν το ξέρω αυτό για αυτό άνοιξα αυτό το θέμα.

  20. #20
    New Member Nickem's Avatar
    Join Date
    16-05-13
    Location
    Σοφια,Βουλγαρια
    Posts
    36

    Default

    Καλησπερα!ειχα και γω την ιδια ακριβως αμφιβολια με σενα μολις ειδα το scoop.αλλα εφοσον δεν το εχει μετρησει κανεις μεχρι τωρα ας μιλησω εγω που το εκανα με ζυγαρια ακριβιας!το scoop μονο του ζυγιζει 8 γραμμαρια!οταν ειναι γεματο λοιπον ζυγιζει 40.αν κρινω οτι η δοση που ειναι αναγραφομενη στην ετικετα ειναι 32,4 γραμμαρια μας κανει 32,4 + 8 = 40,4! αρα οχι δεν παιρνεις διπλη δοση οπως αναφερεται πιο πανω. η δοση σου ειναι κανονικη εαν βεβαιως δεν κανεις δοση "πυργακι"
    Ελπιζω να καλυψα τους παντες!

  21. #21
    New Member
    Join Date
    06-04-13
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by Nickem View Post
    Καλησπερα!ειχα και γω την ιδια ακριβως αμφιβολια με σενα μολις ειδα το scoop.αλλα εφοσον δεν το εχει μετρησει κανεις μεχρι τωρα ας μιλησω εγω που το εκανα με ζυγαρια ακριβιας!το scoop μονο του ζυγιζει 8 γραμμαρια!οταν ειναι γεματο λοιπον ζυγιζει 40.αν κρινω οτι η δοση που ειναι αναγραφομενη στην ετικετα ειναι 32,4 γραμμαρια μας κανει 32,4 + 8 = 40,4! αρα οχι δεν παιρνεις διπλη δοση οπως αναφερεται πιο πανω. η δοση σου ειναι κανονικη εαν βεβαιως δεν κανεις δοση "πυργακι"
    Ελπιζω να καλυψα τους παντες!
    Ε τι να πω τώρα... δεν έχω ιδέα ρε φίλε. Απο την αρχή του άρθρου αυτή είναι η απορία μου και όχι το πόσο σωστή είναι μια διατροφή κτλπ.

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως τα 2oz = 60g και πίσω απο το κουτί γράφει 1 scoop =~ 31gr. Δεν μπορεί να άλλαξαν το scoop και να μην άλλαξαν την ετικέτα.

    Εσένα το scoop γράφει 60ml - 2oz ;

  22. #22
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    τα ml είναι μονάδα μέτρησης όγκου και τα gr βάρους
    οπότε άκυρη η σύγκριση

    πάρε μια ζυγαριά, μέτρησε το σκουπ σκέτο, μέτρησε το και γεμάτο, και δες πόσα γραμμάρια χωράει
    δεν είναι επιστήμη
    Έτσι ακριβώς.

    Η απάντηση δόθηκε.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dymatize Quality Testing (ISO 100) / (Elite Whey)
    By Hanos in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 23-04-13, 04:03
  2. IDS , Dymatize, Elite Whey ...ποια??
    By fil in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-08, 02:08
  3. Optimum 100% Whey VS Dymatize Elite
    By jkarpas in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 27-07-05, 18:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •