Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-05-10
    Location
    King's Landing
    Posts
    9

    Default Σε πόσο καιρό θα δω αποτελέσματα;

    Καλησπέρα κυρίες και κύριοι. Αν και αθλούμαι χρόνια σε ερασιτεχνικό επίπεδο, πέρα από τις γάμπες δεν έχω δει σε άλλο μέρος του σώματός μου γράμμωση. Είμαι 23 χρονών, 1.70 και 54 κιλά. Επειδή χρειαζόμουν και ενδυνάμωση για το άθλημά μου (μπάσκετ) αποφάσισα να ξεκινήσω γυμναστήριο τώρα το καλοκαίρι. Θα καταφέρω να δω καμιά γραμμή τουλάχιστον στα χεράκια; και σε πόσο καιρό; κάνω 3-4 προπονήσεις την εβδομάδα και επειδή είμαι ακόμα στην αρχή γυμνάζω κάθε φορά όλο το σώμα είτε σε μηχανήματα είτε με ελεύθερα βάρη (αλλά σε μικρότερο βαθμό).
    Επίσης τώρα που σας βρήκα εύκαιρους, όταν κάνω πιέσεις τρικεφάλων σε τροχαλία, νιώθω μία απίστευτη αίσθηση καψίματος σε μυ παράλληλο με την σπονδυλική μου στήλη. Τώρα πλέον πολλές φορές εκείνο το σημείο το νιώθω μουδιασμένο, σαν κάτι ξένο. Τι πιστεύετε ότι είναι..;δεν είναι πάντως πιάσιμο!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Καλησπερα φιλος....Εισαι πολυ λιγα κιλα....16 κατω απο το υψος σου...Στη θεση σου θα ξεκινουσα μια καλη διατροφη για να βαλω κανενα κιλο
    και δε θα μιλουσα για γραμμωση....ασε με το που θα βαλεις λιγα κιλα αμεσως σχεδον θα δειξει και το σωμα σου γιατι παιζεις μπασκετ...
    Επισης δινεις χρονο στον οργανισμο σου να αναρωσει??αλλο ενα πολυ βασικο κοματι...Αφηνε μια μερα κενη για ξεκουραση, μονο καλο θα σου κανει...
    Τωρα θα βρεις αρκετο υλικο εδω μεσα για τη διατροφη που πρεπει να ακολουθησεις...αν φυσικα δεν κανεις ηδη....
    Ειμαστε εδω για οτι ερωτηση θελησεις και οτι αλλη απορια εχεις...
    Οσο για το καψιμο που νιωθεις... Το νιωθεις μονο στη συγκεκριμενη ασκηση??Δλδ μονο στις πιεσεις τροχαλιας??
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    11-05-10
    Location
    King's Landing
    Posts
    9

    Default

    κάτσε δηλαδή μου λες ότι πρέπει να είμαι 70 κιλά? Ο_Ο θα ήμουνα χοντρή αν αυτά τα 16 επιπλέον κιλά ήταν λίπος κι όχι μυϊκή μάζα! άντε 58-60 να το δεχθώ! αλλά 70 μου φαίνεται πολύ!
    Σχετικά με το κάψιμο, το έχω παρατηρήσει στη συγκεκριμένη άσκηση και σε Push-ups προς το παρόν!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    ok.... Λαθος.... Τωρα μολις ειδα οτι εγραψες στο γυναικειο τμημα... ααααχ αν περασουν τα χρονια ξεκουτιαζει ο ανθρωπος...
    χαχαχαχαχα....για τα κιλα σου και για κοπελα μια χαρα εισαι...
    Οσο για το καψιμο που αναφερεις καλο θα ηταν να αποφυγεις τη συγκεκριμενη ασκηση και να δεις πως θα παει...μην το πιεζεις αλλο αφου νιωθεις
    αυτο το καψιμο...αλλαξε την ασκηση με καποια παρομοια και δες πως αντιδρα....
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    11-05-10
    Location
    King's Landing
    Posts
    9

    Default

    με τρόμαξες ταμάλα! :P και όσον αφορά τα αποτελέσματα; ή μάλλον καλύτερα θα έχω αποτελέσματα; γιατί δε γίνεται να παίζω χρόνια μπάσκετ και να παραμένω απλώς λεπτή!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Κοιτα.... τα αποτελεσματα που θελεις εξαρτονται απο πολλους παραγοντες... απο διατροφη.. ξεκουραση... αθληση..κλπ
    Να φανταστω πως θελεις να δεις κοιλιακους κλπ... Δε μου απαντησες αν δινεις χρονο στο σωμα σου για να αναρωσει...
    Γραψε αν θελεις με λιγα λογια ποτε πας γυμναστηριο ποτε παιζεις μπασκετ....και ενας αλλος ενας σημαντικος παραγοντας
    ειναι και η διατροφη επισης που παιζει και αυτος ενα μεγαλο ρολο για να αναδειχθει το σωμα μας...διαιτα δεν ειναι δε τρωω ολη
    μερα τιποτα και παω παιζω μπασκετ μετα παω γυμναστηριο...λογικο ειναι το σωμα και ο οργανισμος να τα παιξει και να μη
    μπορει να ανταποκριθει στις προσδοκιες μας..
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Torres10 View Post
    Καλησπέρα κυρίες και κύριοι. Αν και αθλούμαι χρόνια σε ερασιτεχνικό επίπεδο, πέρα από τις γάμπες δεν έχω δει σε άλλο μέρος του σώματός μου γράμμωση. Είμαι 23 χρονών, 1.70 και 54 κιλά. Επειδή χρειαζόμουν και ενδυνάμωση για το άθλημά μου (μπάσκετ) αποφάσισα να ξεκινήσω γυμναστήριο τώρα το καλοκαίρι. Θα καταφέρω να δω καμιά γραμμή τουλάχιστον στα χεράκια; και σε πόσο καιρό; κάνω 3-4 προπονήσεις την εβδομάδα και επειδή είμαι ακόμα στην αρχή γυμνάζω κάθε φορά όλο το σώμα είτε σε μηχανήματα είτε με ελεύθερα βάρη (αλλά σε μικρότερο βαθμό).
    Επίσης τώρα που σας βρήκα εύκαιρους, όταν κάνω πιέσεις τρικεφάλων σε τροχαλία, νιώθω μία απίστευτη αίσθηση καψίματος σε μυ παράλληλο με την σπονδυλική μου στήλη. Τώρα πλέον πολλές φορές εκείνο το σημείο το νιώθω μουδιασμένο, σαν κάτι ξένο. Τι πιστεύετε ότι είναι..;δεν είναι πάντως πιάσιμο!
    Kαλησπέρα κι από μένα!

    Καταρχήν ας ξεκινήσουμε με κάτι βασικό, επειδή εμείς οι γυναίκες έχουμε μια ψύχωση με τη γράμμωση και δεν ξέρουμε τι τελικά είναι και δεν είναι..
    Η γράμμωση τι είναι στην ουσία; Μυς οι οποίοι διακρίνονται επειδή υπάρχει χαμηλό ποσοστο λίπους. Αν δεν υπάρχουν μυες, τότε δεν υπάρχει γράμμωση (εκτός αν κάποιος θέλει να γραμμώσει κόκαλα..)

    Άρα συνοπτικά, αν θες να δεις γράμμωση πάνω σου, πρέπει να δουλέψεις το σώμα σου στο γυμναστήριο. Να αυξήσεις το μυικό ιστό. Αυτό δεν γίνεται σε έναν μήνα. Θέλει χρονο, προσπάθεια και σωστό πρόγραμμα με βάρη.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    11-05-10
    Location
    King's Landing
    Posts
    9

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    Κοιτα.... τα αποτελεσματα που θελεις εξαρτονται απο πολλους παραγοντες... απο διατροφη.. ξεκουραση... αθληση..κλπ
    Να φανταστω πως θελεις να δεις κοιλιακους κλπ... Δε μου απαντησες αν δινεις χρονο στο σωμα σου για να αναρωσει...
    Γραψε αν θελεις με λιγα λογια ποτε πας γυμναστηριο ποτε παιζεις μπασκετ....και ενας αλλος ενας σημαντικος παραγοντας
    ειναι και η διατροφη επισης που παιζει και αυτος ενα μεγαλο ρολο για να αναδειχθει το σωμα μας...διαιτα δεν ειναι δε τρωω ολη
    μερα τιποτα και παω παιζω μπασκετ μετα παω γυμναστηριο...λογικο ειναι το σωμα και ο οργανισμος να τα παιξει και να μη
    μπορει να ανταποκριθει στις προσδοκιες μας..
    γυμναστήριο πάω συνήθως δευτερα-τεταρτη-παρασκευη (και μπορεί σάββατο αλλά σπάνια) ή τρίτη, πέμπτη, σάββατο. Στο ενδιάμεσο κάνω 2 με 3 προπονήσεις μπάσκετ οι οποίες δεν είναι τίποτα παρά μόνο τρέξιμο...επειδή έχουν τελειώσει οι αγωνιστικές υποχρεώσεις, είμαστε πολύ χαλαρά και απλά πάμε και παίζουμε μεταξύ μας.

    Όσων αφορά τη διατροφή, θεωρώ είναι φυσιολογική και πλήρης. Περιέχει όλων των ειδών τα φαγητά, δηλαδή κάθε βδομάδα τρώω σίγουρα ψάρια, όσπρια, και κρέας. Οι ποσότητες σε φυσιολογικές και λίγο παραπάνω. Γλυκά και ατασθαλίες δεν τις αποφεύγω αλλά πάντα με μέτρο. Γενικά τρώω αρκετά και δεν βάζω εύκολα κιλά. Όσοι με γνωρίζουν πρώτη φορά μου λένε "φάε τίποτα" επειδή με βλέπουν λεπτή και όσοι με γνωρίζουν καλά επιβεβαιώνουν οτι τρώω αρκετά.

    Πάντως δε μιλάω μόνο για κοιλιακούς...θεωρώ οτι πρώτα θα δω αποτελέσματα σε χέρια και πόδια (που λογικά έχει λιγότερο λίπος) παρά σε κοιλιακούς. Αλλά φυσικά αποτελούν και αυτοί στόχο.

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλησπέρα κι από μένα!

    Καταρχήν ας ξεκινήσουμε με κάτι βασικό, επειδή εμείς οι γυναίκες έχουμε μια ψύχωση με τη γράμμωση και δεν ξέρουμε τι τελικά είναι και δεν είναι..
    Η γράμμωση τι είναι στην ουσία; Μυς οι οποίοι διακρίνονται επειδή υπάρχει χαμηλό ποσοστο λίπους. Αν δεν υπάρχουν μυες, τότε δεν υπάρχει γράμμωση (εκτός αν κάποιος θέλει να γραμμώσει κόκαλα..)

    Άρα συνοπτικά, αν θες να δεις γράμμωση πάνω σου, πρέπει να δουλέψεις το σώμα σου στο γυμναστήριο. Να αυξήσεις το μυικό ιστό. Αυτό δεν γίνεται σε έναν μήνα. Θέλει χρονο, προσπάθεια και σωστό πρόγραμμα με βάρη.
    Αυτό έχω ως σκοπό να κάνω...ελπίζω να το πετύχω αν και αυτό που με προβληματίζει είναι ότι νομίζω ότι θα δυσκολευτώ πολύ για να δω αποτέλεσμα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Whey Για Πόσο Καιρό?
    By xouras in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 28-01-13, 00:02
  2. μετα απο ποσο καιρο ?
    By left24 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 21-02-07, 22:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •