Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15

Thread: l-arginine

  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-10-09
    Location
    A8HNA, alex-, Greece.
    Posts
    92

    Default l-arginine

    θελω να ρωτησω το σιμπληρωμα Λ-ΑΡΓΙΝΙΝΕ παιρνετε με μυκλους η γινετε να το παιρνω σταθερα

  2. #2
    Junior Bodybuilder polygyros156's Avatar
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    210

    Default

    καλησπερα για πιο λογο το θελεις?δεν νομιζω οτι μονο του βοηθα σε κατι ...αν το εχεις παιρνε μιση ωρα πριν την προπονηση...τελος παντων μεχρι να τελιωσει.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    13-10-09
    Location
    A8HNA, alex-, Greece.
    Posts
    92

    Default

    αλλιως δεν συνισταται για συνεχη χρηση?

  4. #4
    Junior Bodybuilder polygyros156's Avatar
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    210

    Default

    στα περισσοτερα συμπληρωματα καλο ειναι να κανουμε διαλειμματα απλα το συγκεκριμενο δεν νομιζω οτι μεμονομενο εχει καποια <δραση> τελος παντων παρτο μεχρι να σου τελιωσει και μετα καλυτερα παρε κανα prewouorkut συμπληρωμα.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    13-10-09
    Location
    A8HNA, alex-, Greece.
    Posts
    92

    Default

    Δηλαδη αμα παιρνω 10 γρ την ημερα για εναν μηνα και μετα κανω παυσι 2 βδομαδες ειναι καλα?Η θα πρέπει να κάνω εναν μηνα ?

  6. #6

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Τι περιμενεις να δεις απο αυτο το συμπληρωμα; ξερεις τι ειναι;

  7. #7
    New Member
    Join Date
    13-10-09
    Location
    A8HNA, alex-, Greece.
    Posts
    92

    Default

    Ναι ξερω τι ειναι ,και τι κάνει ,το μονο που δεν ξερω ειναι αμα γινετε να το περνεις σε καθημερινη βαση,γιαυτο αμα μπορειτε απαντιστε μου στην εροτιση μου που ειναι τοσο απλη ,και οχι να με ρωταται τι ειναι ,αμα δεν ηξερα η ερωρηση θα ειτανε διαφορετικη .ευχαριστω!

  8. #8
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Δεν έχει παρενέργειες σε υγιή άτομα, δεν γίνεται τοξική ακόμα και σε δόση 16 γραμμαρίων την μέρα για 6 μήνες. Δεν βρίσκω λόγο να μην γίνεται να την παίρνεις κάθε μέρα πέρα από το ότι είναι εντελώς άχρηστη σε ο,τι αφορά το bodybuilding.

  9. #9

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εχεις δικιο που ρωτας αν ειναι τοξικη...γιατι ειναι που ειναι αχρηστο συμπληρωμα μην παθεις κ καμια ζημια απο αυτο

  10. #10
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Εγώ έκανα το λάθος και πήρα ένα κουτί 500γρ της NOW. Όταν έφτασα στη μέση το πέταξα, δεν θεώρησα απαραίτητα να παίρνω και αυτό.

  11. #11
    New Member kokous's Avatar
    Join Date
    11-04-13
    Location
    Αθηνα
    Posts
    99

    Default

    αποψη μου, η αργινινη βοηθαει καποια παιδια που ειναι τελειως κομμενα κ σε περιοδο γραμμωσης γιατι δινει καποια πρηξιματα κ φλεβικοτητα (εφε δλδ οχι ουσια) που φευγουν με τη παυση της χρησης. κατα τ'αλλα σαν προιον (μονο του) δεν εχει να προσφερει κατι. καλυτερα να επενδυσεις τα λεφτα σου σε ενα αλλο προιον π.χ. σ'ενα preworkout που εμπεριεχει κ αργινινη. αν βεβαια το εχεις αναγκη.
    κατα τ΄αλλα, οσο ασφαλες κ αν ειναι ενα συμπληρωμα καλο ειναι να το χρησιμοποιεις περιοδικα για να μη συνηθιζει ο οργανισμος
    be well!
    the question isn't who is going to let me, it's who is going to stop me

  12. #12

    Default

    Το σωμα παραγει φυσικα αργινηνη οπως ολοι ξερετε..
    ενα καλο συμπληρωμα που παραγει φυσικα αργινηνη λεγεται citrulline malate
    παραγει περισσοτερο αργινηνη απο τι αμα παρεις αργινηνη απο μονη της
    εχω κ μια ερευνα που το τεσταρουν...αλλα δν με αφηνει να το βαλω (λογω των λιγοστων μου post)

  13. #13

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μηπως το εχεις λιγο αναποδα; Μηπως η αργινινη παραγει citrulline και οχι οπως τα λες; Επειδη δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα μπορει να κανω κι εγω λαθος, απλα σου λεω οτι θυμαμαι τωρα.

  14. #14

    Default

    κ απο την ερευνα που ειδα δουλευει καλα κ απο την κριση ενος φιλου μου ειχε παρει..
    τωρα φιλε geo δεν ξερω νομιζω ετσι ειναι..
    τωρα εσυ εισαι πιο εμπειρος σε αυτα τα θεματα κ μπορει να εισαι κ εσυ σωστος :P

  15. #15

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ε οταν το εγραψες νομιζα οτι το ειχες ψαξει πριν. Τεσπα... απο wiki κατι προχειρο σε 2λεπτο που εψαξα:

    Citrulline is made from ornithine and carbamoyl phosphate in one of the central reactions in the urea cycle. It is also produced from arginine as a by-product of the reaction catalyzed by NOSfamily (NOS; EC 1.14.13.39).[3] It is made from arginine by the enzyme trichohyalin at the inner root sheath and medulla of hair follicles.[4] Arginine is first oxidized into N-hydroxyl-arginine, which is then further oxidized to citrulline concomitant with release of nitric oxide.

    Ειχα δικιο φαινεται.



 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. arginine
    By Panoseph in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 23-12-09, 02:38
  2. ARGININE + ORNITHINE ΤΗΣ SOLGAR
    By dimitrakis105kg in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 26-12-05, 18:11
  3. Arginine/Ornithine stack
    By patrinos2003 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 09-04-05, 09:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •