Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 40
  1. #1
    New Member
    Join Date
    24-05-13
    Posts
    22

    Default Λιποδιαλύτης Και Χαμηλά Ποσοστά Λίπους

    Αρχικά καλησπέρα σας αν και είναι το πρώτο μου ποστ παρακολουθώ αρκετό καιρό την σελίδα και μέχρι τώρα έχω μάθει αρκετά πράγματα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Αρχικά να σας αναφέρω πως είμαι 70 κιλά με 5-6% λίπος άρχισα πριν 8-9 μίνες με 72 κιλά και 30% λίπος είμαι στα 18 τώρα. Το πρόβλημα μου είναι ότι σε κάποια σημεία του σώματος ενώ έχω φτάσει και 4 % λίπος είναι ακόμα αποθηκευμένο λίπος όπως για παράδειγμα το στήθος άλλα και στην μέση από την πίσω πλευρά στους ραχιαίους.Η μέτρηση του λίπους γίνετε στο γυμναστήριο που πάω με το μηχανηματάκι στα χεριά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος λιποδιαλυτής μπορεί να βοηθήσει σε αυτό η κάτι παρόμοιο. Και τι μου προτείνετε.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    καπου κανεις λαθος ξανα κοιτα το.

    72kg & 30% bf ---> 70kg & 5-6% λιπος σε 8-9 μηνες. η μετρηση ειναι λανθασμενη ή καπου εγινε ορθογραφικο λαθος στο πρωτο ποστ

  3. #3
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    Κουμπαρο αυτο που λες δεν γηνετε με τιποτα να εισαι 6% λιπος και να κρατας λιπος και νερα εχεις κανει λαθος.

    εποισεις η μετρηση με μηχανηματακι που λες δεν ειναι ενγηρη,η σωστη λιπομετριση γηνετε με δερματοπτιχομετρο η με μηχανημα που εχει βεντουζες που κολανε στο δερμα.
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  4. #4
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    αυστηρη διατροφη και αεροβια θα σου χαρισουν χαμηλα ποσοστα λιπους....και υπομονη πανω απολα,καλη επιτυχια...

  5. #5
    New Member
    Join Date
    24-05-13
    Posts
    22

    Default

    θα πω γενικός την πορεία μου μήπως και βγάλουμε κάποια άκρη.
    πρώτους 2 μήνες άρχισα με διατροφή low carbs και ΗΙΤ 1 ώρα μετά τα βάρη και θερμίδες πολλή πιο κάτω από το κανονικό
    βάρη : 7 ασκήσεις κάθε ομάδα και 4 σετ 10-3-8-10..
    αποτέλεσμα 68 κιλά 15% λίπος
    επόμενους 2 μήνες διατροφή high carbs και HIT 1 ώρα μετά τα βάρη και θερμίδες συντήρησης
    βάρη : 7 ασκήσεις κάθε ομάδα και έχουμε και λέμε
    στήθος : drop set, πλάτη : άπλα σετ, χεριά και ώμους : super set , ποδιά : 4 giant set (όλα τα μηχανήματα εκτός καθίσματα που έκανα 7 σετ στην αρχή)
    πολλά σετ deadlift με πλάτη και ώμους
    αποτέλεσμα 68 κιλά 5% λίπος
    επόμενος 1,5 μηνάς διατροφή ίδια χωρίς ΗΙΤ και θερμίδες πολλή πάνω
    βάρη : ίδια
    αποτέλεσμα 73 κιλά 10% λίπος
    και έχουμε από τότε μέχρι τώρα που κάνω ξανά τα ίδια με τους 2ους 2 μήνες
    αποτέλεσμα 70 κιλά 6% λίπος<br>
    Να τονίσω πως δεν έχω νερά δεν έχω λίπος και το σώμα μου είναι γραμμένο εκτός από τα σημεία που ανέφερα και υπάρχει και ένα μικρό κρέμασμα όταν κάθομαι.
    Από όσο ρώτησα και έμαθα που είπανε ότι αυτό το λίπος χρειάζεται κάποιες κρέμες για να ανοίξουν η πόροι η κάτι παρόμοιο
    Last edited by EvG; 20-06-13 at 16:10.

  6. #6
    Pumping Iron giorgos98's Avatar
    Join Date
    06-06-13
    Posts
    434

    Default

    φιλε μου με 6% λιπος δεν εχεις ουτε κρεμασματα ουτε τιποτα θα πρεπε να σουν φουλ γραμμωμενος αν θες να σε βοηθησουνε και τα παιδια περισσοτερο βαλε καμια φοτο σου

  7. #7
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by EvG View Post
    θα πω γενικός την πορεία μου μήπως και βγάλουμε κάποια άκρη.
    πρώτους 2 μήνες άρχισα με διατροφή low carbs και ΗΙΤ 1 ώρα μετά τα βάρη και θερμίδες πολλή πιο κάτω από το κανονικό
    βάρη : 7 ασκήσεις κάθε ομάδα και 4 σετ 10-3-8-10..
    αποτέλεσμα 68 κιλά 15% λίπος
    επόμενους 2 μήνες διατροφή high carbs και HIT 1 ώρα μετά τα βάρη και θερμίδες συντήρησης
    βάρη : 7 ασκήσεις κάθε ομάδα και έχουμε και λέμε
    στήθος : drop set, πλάτη : άπλα σετ, χεριά και ώμους : super set , ποδιά : 4 giant set (όλα τα μηχανήματα εκτός καθίσματα που έκανα 7 σετ στην αρχή)
    πολλά σετ deadlift με πλάτη και ώμους
    αποτέλεσμα 68 κιλά 5% λίπος
    επόμενος 1,5 μηνάς διατροφή ίδια χωρίς ΗΙΤ και θερμίδες πολλή πάνω
    βάρη : ίδια
    αποτέλεσμα 73 κιλά 10% λίπος
    και έχουμε από τότε μέχρι τώρα που κάνω ξανά τα ίδια με τους 2ους 2 μήνες
    αποτέλεσμα 70 κιλά 6% λίπος<br>
    Να τονίσω πως δεν έχω νερά δεν έχω λίπος και το σώμα μου είναι γραμμένο εκτός από τα σημεία που ανέφερα και υπάρχει και ένα μικρό κρέμασμα όταν κάθομαι.
    Από όσο ρώτησα και έμαθα που είπανε ότι αυτό το λίπος χρειάζεται κάποιες κρέμες για να ανοίξουν η πόροι η κάτι παρόμοιο
    Φίλε δεν υπαρχουν τα νουμερα που γραφεις.
    Last edited by Mikekan; 20-06-13 at 16:39.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Άρα θεωρείς ότι έβαλες 17 μυικά κιλά σε 9 μήνες.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    24-05-13
    Posts
    22

    Default

    από όσα έχω μάθει στο forum όταν κάποιος είναι αγύμναστος αυτό είναι εφικτό.
    Μπορεί να κάνω κάποιο λάθος εγώ.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    24-05-13
    Posts
    22

    Default

    έχω να συμπληρώσω πως λάμβανα μεγάλες δόσεις καφεΐνης αν αυτό στρώνει λίγο τα πράγματα.

    +whey gold, cla, optimen, fish oil tis ON
    +dextrose (warrior lab)

    από εκεί και πέρα μπορεί το μηχάνημα στο γυμναστήριο να έδειχνε ότι νάνε.
    Last edited by EvG; 20-06-13 at 16:57.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Αυτούς τους αριθμούς και τις 1ωρες HIIT και τις κρέμες για να ανοίξουν οι πόροι και να φύγει το λίπος, όποιος σου τα λέει είτε είναι τρομερά άσχετος, είτε σε κοροϊδεύει. Διάβασε μόνος σου να καταλάβεις τι γίνεται.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    24-05-13
    Posts
    22

    Default

    μόνος μου τα διάβασα όλα στο forum αυτό είτε σε κάποιο παρόμοιο.
    είχα αρχίσει 2 μήνες πριν αρχίσω και διάβαζα στο forum αυτό.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    24-05-13
    Posts
    22

    Default

    Δεν νομίζω πως θα ήθελα να γράφω ότι νάνε ενδιαφέρομε για την γυμναστική μου και το σώμα μου πολύ άπλα λογικά το μηχάνημα έδειχνε ότι νάνε στις μετρήσεις και χρειάζομαι λίγο περισσότερο κάψιμο λίπους αν και οπός ανάφερα είναι ένα 2 σημεία που με προβληματίζουν. Έχω δει πολλή μεγάλη διάφορα στο σώμα μου και δεν σκοπεύω να παρατήσω τίποτα λειτουργούσα με ΗΙΤ και θα συνεχίσω με αυτήν.

  14. #14
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Μαλλον το μηχανημα δειχνει οτι να'ναι.. 6% λιπος πας για αγωνες.. Επισης η λιπομετρηση κοστιζει δεν την κανεις ετσι.. Δεν ειπε κανεις οτι μας κοροιδευεις απλα εχεις λανθασμενη εικονα στο μυαλο σου σχετικα με τα ποσοστα λιπους.. Μια φωτογραφια θα βοηθαγε..

  15. #15
    New Member
    Join Date
    24-05-13
    Posts
    22

    Default

    δεν θα ήθελα να περάσω φωτογραφίες ίσως κάποια άλλη φορά.
    παντός το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ σε όλο το σώμα πιάνω δέρμα και μόνο διπλά στους ραχιαίους άλλα και στο στήθος υπάρχει μάζα λίπους
    θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κρέμα τοπικής λιποδιαλυσης η λιποδιαλυτής για χαμηλά ποσοστά λίπους.

  16. #16
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by EvG View Post
    θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κρέμα τοπικής λιποδιαλυσης η λιποδιαλυτής για χαμηλά ποσοστά λίπους.
    οχι δεν ηπαρχει κατι τετοιο που ρωτας. ο πιο καλος λιποδιαλυτης ειναι η διατροφη σου

  17. #17

  18. #18
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by EvG View Post
    φιλε μου εισαι σε πολυ καλα ποσοστα λιπους....φυσικα και μπορεις να κατεβεις κιαλλο..σκεψου ομως οτι θα χασεις κιαλλη μαζα...θα σου αρεσε να εισαι ακομα πιο λεπτος και να εχεις λιγο καλυτερους κοιλιακους?αν ναι,τοτε go for it...

  19. #19
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Mάζες θες όχι να χάσεις άλλο λίπος.

  20. #20

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Τι λιπος να χασεις φιλε μου...δεν εχεις μυικη μαζα πανω σου για να χασεις κι αλλο λιπος. Σαν παιδι απο την Αιθιοπια θα γινεις, αυτοι σου αρεσουν; Εχεις μακρυ κορμο, χαμηλο λιπος, εξαιρετικη βαση να βαλεις καλα κιλα και να δειξεις. Για 5-6% λιπος ουτε να το συζητας, κανα 12αρι εισαι αλλα για παρακατω...δεν ειναι το σωμα σου τωρα

  21. #21
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Mάζες θες όχι να χάσεις άλλο λίπος.
    ειναι δικο του το σωμα,οποτε αν του αρεσει τετοιου στυλ σωματος,ας μεινει οπως εχει....κατα την προσωπικη μου αποψη,συμφωνω με τον Μικεκαν.

  22. #22
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Προφανώς και είναι δικό του το σώμα, καλοπροαίρετες απόψεις λέμε δεν κατακρίνουμε κανένα.

  23. #23
    New Member
    Join Date
    24-05-13
    Posts
    22

    Default

    Εβαλα εναν στοχο. Μαζες απο τον χειμονα εχουμε χρονο για ολα και ειμαι καλα με αυτο.

  24. #24
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    καλησπερα!
    συμφωνω μετα παιδια πιο πανω οταν λενε μαζες το διευκρινησε και ο megageo μυικη μαζα που ειναι εμφανη οτι εισαι στην αρχη λογικο ειναι 9 μηνες!
    εχεις ωραιο σωμα σαν σωμα αλλα σε παραπεμπει σαν αθλουμενου στοιβου!
    καλη συνεχεια και παμε για μυικη αναπτυξη!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  25. #25
    New Member
    Join Date
    24-05-13
    Posts
    22

    Default

    με διατροφή high carbs kai θερμίδες συντήρησης 1 ώρα ΗΙΤ και ένα κάλο λιποδιαλυτής δεν μπορώ να χάσω λίγο λίπος χωρίς να χάσω μάζα αυτό μου λέτε? Σε θέμα μάζας είμαι μια χαρά με αυτό που είμαι και πιστεύω πως το κοιτάτε τελείως μονόπλευρα και υπερβάλλετε. Δεν θέλω να γίνω ΒΒ. Και νομίζω μέσα στο καλοκαίρι δεν θέλει κάνεις να βάζει λίπος το να μπεις σε όγκο νομίζω δημιουργεί αυτό το πρόβλημα. Για αυτόν τον λόγο έχω κάνει ένα πλάνο με διατροφή για τον χειμώνα.

  26. #26
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Δηλαδή διάβασες το forum και συμπέρανες ότι καλός τρόπος να χάσεις λίπος είναι να κάνεις 1 ώρα HIIT και διατροφή με high carbs; Το αποκλείω.
    Στο θέμα μάζας είσαι σαν ένα μέσο καθημερινό άνθρωπο, αλλά αν εσένα σου φτάνει, εμάς μας περισσεύει. Το καλό με την μικρή μυική μάζα είναι ότι υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες να χαθεί, επομένως δε χρειάζεσαι ούτε λιποδιαλύτες, ούτε διατροφή bodybuilding. Φάε υγιεινά σε μια ποσότητα που βλέπεις ότι αδυνατίζεις και κάνε το είδος της άσκησης που σου αρέσει, δε χρειάζεται να σκοτίζεσαι με γραμμάρια πρωτεΐνης και πόσο θα απέχει χρονικά η μπανάνα ή το γεύμα από την άσκηση σου.

  27. #27
    New Member
    Join Date
    24-05-13
    Posts
    22

    Default

    Δεν διάβασα ότι καις λίπος έτσι. Απλά από μόνος μου συμπέρανα ότι με αυτόν τον τρόπο καις το λιγότερο πιθανό σε μύες και υπάρχει και η πιθανότητα για μείωση του λίπους το έχω δοκιμάσει όπως
    αναφέρω και λειτούργησε θετικά επάνω μου. Άπλα με αυτόν τον τρόπο η μείωση του λίπους γίνετε αργά και αυτό που ρωτάω αν ένας λιποδιαλυτής βοηθάει στην ταχύτητα.

    θα ήθελα να χάσω όσο περισσότερο λίπος μπορώ για να έχω μεγαλύτερο περιθώριο τον χειμώνα και να μην με πειράζει το πόσο θα βάλω σε μια διατροφή όγκο, άπλα είναι σίγουρο ότι δεν θέλω να χάσω και μάζα.
    Last edited by EvG; 21-06-13 at 12:43.

  28. #28
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    εμμονη με το λιποδιαλυτη εχεις
    τι φοβασαι ποσο λιπος θα παρεις και τωρα να πας για ογκο δεν εχεις θεμα - καλυτερος θα φαινεσαι για μενα. τα πολλα λογια ειναι φτωχεια ξεκινα απο τωρα
    Last edited by vlasis90; 21-06-13 at 12:55.

  29. #29
    New Member
    Join Date
    24-05-13
    Posts
    22

    Default

    έκανα 8-9 μήνες προσπάθεια για να το χάσω αυτό που δεν θα ήθελα με τίποτα είναι να το ξαναβάλω.
    θα συνεχίσω σταθερά. Μια βδομάδα όγκο μια γράμμωση μέχρι τον χειμώνα και ότι πετύχω με αυτό.

  30. #30
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    καλυτερα 4-6 εβδομαδες ογκο - 2 εβδομαδες γραμμωση (layne norton) αφου θες να δοκιμασεις σωνει και καλα κατι τετοιο βεβαια απαιτει υπομονη αυτο που δε γνωριζω αν εχεις. esy ξερεις :P


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αγωνιστικά Ποσοστά Λίπους
    By nikos_123 in forum Προετοιμασία Για Αγώνες Bodybuilding και Fitness
    Replies: 30
    Last Post: 24-07-13, 00:20
  2. Σκληράδα και ποσοστά λίπους
    By perdikos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 14-12-11, 12:18
  3. Spinning και χαμηλά ποσοστά λίπους. Πώς γίνεται;
    By chris23_32 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 22
    Last Post: 30-06-11, 20:34
  4. Χαμηλα ποσοστα λιπους και υγεια ειναι το ιδιο?
    By Giorgos18 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 06-05-11, 23:02
  5. Replies: 73
    Last Post: 13-02-11, 05:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •