Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-02-13
    Posts
    16

    Default Συμβουλές Για Ανάπτυξη Πλάτης

    καλησπερα φιλοι του bodybuilders.gr, θα ηθελα την βοηθεια σας. Μολις πατησα τα 17. Ασχολουμαι με τη γυμναστικη σχεδον 6 μηνες και εχω καποια δικη μου διατροφη. Ειμαι 1.77 και 69 κιλα καθως οταν ξεκινησα ημουν 64. Το προβλημα μου ειναι οτι παρολο που κανω σκληρες προπονησεις κατα την αποψη μου βεβαια, η πλατη μου "δεν παιρνει"..Βασικα εχω δει διαφορες αλλα ας πουμε η κατω πλατη δεν παιρνει...θα ηθελα να μου προτεινεται καποιες βασικες για κατω πλατη...θα προσθεσω και 2 φωτογραφιες για να καταλαβετε τι εννοω...ισως κανω κατι λαθος ισως ομως για τον καιρο που κανω ειμαι και κομπλε..Ευχαριστω
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Kardoula; 25-06-13 at 15:16.

  2. #2

    Join Date
    11-06-13
    Posts
    52

    Default

    Kαλησπερα φιλε μου ,πρωτα απο ολα φτιαξε την διατροφη σου γιατι με την διατροφη "παιρνουν" ολα....

    Τωρα η κατω πλατη ειναι γενετικο πολοι δεν εχουν... Οποτε το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ραχιαιους και χαμιλη κοπιλατικη...

    Ποσταρε μας την διατροφη σου και το προγραμα γυμναστικης στα αναλογα σεκτιον να σε βοηθησουμε... Γιατι το 80% ειναι στο φαγητο....

  3. #3
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Deadlifts, t-bar rows, good mornings.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    02-02-13
    Posts
    16

    Default

    η διατροφη μου εχει να κανει: πρωινο στις 8: 2 φετες ψωμι με μελι και ταχινι και 2 ποτηρια γαλα, 50 γρ κουακερ
    11 ενα γιαουρτι με μελι και αμυγδαλα
    μεσημεριανο κοτοπουλο στηθος με ρυζι μακαρονια, ψαρι , καθως παντα συνοδευεται και σαλατα
    πριν την προπονηση 17:00-18:15(οχι παντα αυτες τις ωρες) μια μπανανα, υστερα ενα scoup πρωτεινης με ενα φρουτο
    19:30 ρυζι με τονο συνηθως σε νερο
    22:00 ενα γιαουρτι με αμυγδαλα..οσο για αρσεις θανατου...δεν ηθελα απο τωρα να μπω στην διαδικασια αυτη...δεν θελω ακομα λογω αναπτυξης να μπω σε τετοια βαρια ασκηση οπως ακουω απο πολλους...Σας ευχαριστω

  5. #5
    Junior Bodybuilder Παναής's Avatar
    Join Date
    06-03-12
    Posts
    161

    Default

    Αυτο που λεει ο παυλίδης και ακομα κωπηλατικη με μπάρα και αναποδη λαβη και pull over σε τροχαλια...
    My results are my motivation...I exercise like my life depends on it....

  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Deadlifts, t-bar rows, good mornings.

    GM's εχω τις αμφιβολιες μου...στο ποσο σωστο θα ηταν να τα κανει ενας αρχαριος...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    New Member
    Join Date
    02-02-13
    Posts
    16

    Default

    εγινε, ευχαριστω πολυ

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Deadlifts, t-bar rows, good mornings.
    + άπειρο

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    GM's εχω τις αμφιβολιες μου...στο ποσο σωστο θα ηταν να τα κανει ενας αρχαριος...
    Σωστός κι ο Λεώ, αλλά αν ξεκινήσει σιγά και χωρίς να κάνει λεονταρισμούς, τότε θα μπορέσει να την μάθει με ασφάλεια.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    02-02-13
    Posts
    16

    Default

    δηλαδη να ζητησω απο τον γυμναστη να μου βαλει στο προγραμμα αρσεις? ειναι αποκλειστικα για κατω πλατη?γιατι εχω ακουσει οτι"δενει" ολοκληρη η πλατη

  10. #10
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Btw...συμφωνω απολυτα με το ποστ του Παυλιδη....αν και βλεπω μικρους στο gym...να εκτελουν t-bar και dl....με ζωνη και στα 0 κιλα...περισσοτερο θα ατροφησει η κατω πλατη παρα να παρει...πρωτα δινουμε σημασια στη σωστη εκτελεση...και οταν φθασουμε σε επιπεδο να παιζουμε βαρια...εκει μπαινει και η ζωνη...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  11. #11
    New Member
    Join Date
    02-02-13
    Posts
    16

    Default

    πιστεψε με οτι μου πουν οι γυμναστες κανω, καθως αποψη δεν μπορω να εχω...

  12. #12
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Μα αν δεν κάνει πάντα αρχάριος θα μείνει στην άσκηση. Παίρνεις μια άδεια μπάρα και κάνεις την άσκηση σου αυξάνοντας 2-2 τα κιλά μέχρι το σημείο που σε βολεύει, δεν είναι καθόλου ντροπή.

    Πράγματι τα dl είναι για όλη την πλάτη και όχι μόνο.

    Κι αυτή που είπε ο Παναής είναι πολύ καλή, κωπηλατική με ανάποδη λαβή.

  13. #13
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    [QUOTE=Παυλίδης;1112349]Μα αν δεν κάνει πάντα αρχάριος θα μείνει στην άσκηση. Παίρνεις μια άδεια μπάρα και κάνεις την άσκηση σου αυξάνοντας 2-2 τα κιλά μέχρι το σημείο που σε βολεύει, δεν είναι καθόλου ντροπή.

    στη συγκεκριμενη ασκηση δεν θα το ελεγα αυτο...γιατι μην ξεχνας και το σκορσο που τραβα ο αυχενας σου αν σου φυγει...και ακομα με 20κιλη μπαρα ισως ειναι επικινδυνο...μπορει να μην εχει ουτε την υποστηριξη που πρεπει απο τα ποδια...ουτε να σπρωξει σωστα με τη πλατη...καλυτερα να δυναμωσει λιγο και μετα...τοσες ασκησεις υπαρχουν...οπως τα throughs για παραδειγμα...γιατι να μπει κατευθεια στα βαθια δεν καταλαβα...

    ..αλλα κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα με την αδεια μπαρα και τη σταδιακη αυξηση των κιλων αν ειναι να κανει την ασκηση...
    Last edited by Leo 11; 25-06-13 at 14:37.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  14. #14
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Και τα hyper-extensions στο 'μηχανημα' με τα χερια ισια μπροστα δεν ειναι ασχημα!!!

    Οταν δυναμωσει, μπορει να προσθεσει κ' κιλα στο στηθος :)

  15. #15
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    ολες οι κωπηαλτικες ασκησεις,κωπηλατικες μπαρα,κωπηλατικες αλτηρας,σταυρος κλπ..και αρσεις εννοειται...βεβαια η πλατη σου καλη ειναι για αρχαριο..
    εστιασε σητν σωστη τεχνικη τραβωβτας με αγκωνες κ οχι μ πηχης κ δινοντας εμφαση στο τεντωμα της ασκησης...
    Last edited by nikos12345678; 25-06-13 at 16:06.

  16. #16
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Δε νομίζω ότι θα έχει κάποιος πρόβλημα να κάνει good mornings με μια μικρή ίσια μπάρα (των "δικεφάλων") που έχουν τα περισσότερα γυμναστήρια και δε ζυγίζει πάνω από 7 κιλά. Όπως και οι περισσότερες -τάχα προχωρημένες- ασκήσεις με τη μπάρα είναι κίνηση που το σώμα είναι προορισμένο να κάνει, αν δε κάνουμε τον superman είναι πολύ ασφαλέστερος από κάτι -τάχα για αρχάριους- ασκήσεις, τύπου pec deck, leg extension και κάτι μηχανήματα προσαγωγών.

  17. #17
    New Member
    Join Date
    02-02-13
    Posts
    16

    Default

    ευχαριστω πολυ ολους, ανεμενεται να αλλαξει το προγραμμα ριζικα απο ιουλιο!

  18. #18
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Δε νομίζω ότι θα έχει κάποιος πρόβλημα να κάνει good mornings με μια μικρή ίσια μπάρα (των "δικεφάλων") που έχουν τα περισσότερα γυμναστήρια και δε ζυγίζει πάνω από 7 κιλά. Όπως και οι περισσότερες -τάχα προχωρημένες- ασκήσεις με τη μπάρα είναι κίνηση που το σώμα είναι προορισμένο να κάνει, αν δε κάνουμε τον superman είναι πολύ ασφαλέστερος από κάτι -τάχα για αρχάριους- ασκήσεις, τύπου pec deck, leg extension και κάτι μηχανήματα προσαγωγών.
    ...και εσυ θεωρεις πως σε κατω πλατη θα εχει περισσοτερο οφελος με μια μπαρα 7 κιλων και τα GM's παρα με μια καλη εκτελεση Pull Throughs σε τροχαλια η με RDL που θα εχει οφελος σε ολη την πλατη και στα μηριαια??αν ναι...τοτε παω πασο...και το ταχα peck deck και τις ταχα ασκησεις που ανεφερες ποτε μου δεν τις συστησα σε κανενα...εισαι αρχαριος?τοτε κανε squat-παγκο-dl...μαθε τις...και κανε τις...και γυρω απο αυτες τις ασκησεις μπορεις να κανεις τα παντα....οταν με το καλο φτασεις σε ενα επιπεδο δυναμης ικανοποιητικο...και μαθεις 2 πραγματα περισσοτερα μετα πηγαινε παρακατω...κανεις δεν αρχησε να τρεχει πριν αρκουδισει...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  19. #19
    New Member
    Join Date
    02-02-13
    Posts
    16

    Default

    ο καθενας εχει την δικη του αποψη

  20. #20
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    @leo Ναι ρε συ, θεωρώ δεδομένο ότι είναι καλύτερα τα ελαφρά gms από μια άσκηση με καλώδια, δηλαδή και με σκουπόξυλο να την κάνεις και μόνο που θα μάθεις να ενεργοποιείς τους stabilizers αξίζει.
    Προφανώς δεν αναφερόμουν σε σένα για τα pec deck, άλλωστε απ' ότι έχω διαβάσει πάνω κάτω της ίδιας ιδεολογίας είμαστε στην προπόνηση.

  21. #21
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    @leo Ναι ρε συ, θεωρώ δεδομένο ότι είναι καλύτερα τα ελαφρά gms από μια άσκηση με καλώδια, δηλαδή και με σκουπόξυλο να την κάνεις και μόνο που θα μάθεις να ενεργοποιείς τους stabilizers αξίζει.
    Προφανώς δεν αναφερόμουν σε σένα για τα pec deck, άλλωστε απ' ότι έχω διαβάσει πάνω κάτω της ίδιας ιδεολογίας είμαστε στην προπόνηση.
    ...το ξερω ρε μαν και δεν διαφωνησα καθολου στα ποστς σου!!!!απλα το σκεπτικο μου ηταν παρα 0 βαρος σε μπαρα ισως ειναι προτιμοτερο να εχει την ασκηση σε καλωδια μεχρι να δυναμωσει τουλαχιστο λιγο τη μεση...σε καμμια τα throughs δεν μπορουν να θεωρηθουν ισαξια με ασκησεις σαν τα GM's....απλα μιλησα για την συγκεκριμενη περιπτωση...και ισως με rdl μπορει να δουλεψει καλυτερα προς το παρον σταδιο...γιατι κακα τα ψεματα...ξερεις πολλους γυμναστες που θα δειξουν σε ενα 17χρονο παιδι σωστη εκτελεση GM's???παντως εδω δεν βρηκα κανενα που να εχει ακουστα την ασκηση!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. help help -πλατη
    By anastop1 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 22-02-08, 05:22
  2. Βοήθεια για πλάτη και στήθος!
    By nbs_10 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-06, 23:31
  3. Μια πλατη.
    By Alekos in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 0
    Last Post: 02-08-06, 04:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •