Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-13
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    105

    Default Ασκήσεις Για Δυνατή Και Ομοιόμορφη Πλάτη

    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
    ειμαι νεο μελος στο φορουμ και θελω να κανω καποιες ερωτησεις. πρωτα απο ολα ειμαι 16 χρονων και πριν απο ενα μηνα ξεκινησα γυμναστηριο. μεχρι τωρα δεν ακολουθω καποιο σταθερο προγραμμα απλα κανω καποια οργανα και καποιες ασκησεις 3σετΧ12ρεπς. αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο και θελω να με βοηθησετε ειναι οι ασκησεις για το χτισιμο μιας καλης πλατης. θα ηθελα αν ειναι εφικτο να μ πειτε ποιες ειναι κατα τη γνωμη σας οι καλυτερες ασκησεις για την πλατη και αν ειναι δυνατο ποσα σετ και απο ποσες επαναληψεις να κανω, καθε ποτε κλπ.
    Last edited by ta123; 22-06-13 at 15:59.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Έλξεις, κωπηλατική μπάρας, άρσεις θανάτου. 3-4 σετ, 6-12 επαναλήψεις, άπταιστη τεχνική, 1 φορά τη βδομάδα.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-13
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    105

    Default

    οκ φιλε σε ευχαριστω πολυ, αναμεσα στα σετ το διαλλειμα θα πρεπει να ειναι συγκεκριμενο (πχ 20δευτ) ?

  4. #4
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Κοντά στο λεπτό, αλλά μη μπεις και λαχανιασμένος αν χρειαστείς λίγο παραπάνω.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-13
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    105

    Default

    ευχαριστω για τη βοηθεια

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    συμφωνω...με τον παυλιδη...

    επισης προσπαθησ ενα τραβας μα γωκνες κ να σφιγγεις ωμμοπλατες πισω κ κατω για να δουλευεις πλατη
    στις κωπηαλτικες η πλατη κλειδωμενη κ στις αρσεις

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-13
    Posts
    113

    Default

    Εγω, επισης αρχαριος ειπα στο γυμναστη μου να κανω αρσεις θανατου και κοπηλατικη με μπαρα και μου λεει οτι ειναι νωρις ακομη... :/
    το ιδιο και για καθισματα και προβολες (εστω και με αδεια μπαρα)

    τι κανω??

  8. #8
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Ποσο καιρο γυμναζεσαι φιλε μου? Μου κανει εντυπωση! Μπορεις να κανεις καθισματα και προβολες με το βαρος του σωματος μετα να πας σε μικρη μπαρα, μεγαλη και παει λεγοντας.. Τωρα για τις αρσεις και την κωπηλατικη ισως θεωρει αδυναμη την μεση σου.. Μπορεις να κανεις ραχιαιους στον ταυρο για να δυναμωσει αν ειναι οντως αδυναμη και δεν ειναι "κολλημα" του γυμναστη σου.. (ξερεις να τις θεωρει ξεπερασμενες, το εχω ακουσει και αυτο χΔ)

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-13
    Posts
    113

    Default

    Quote Originally Posted by BillPeristeri View Post
    Ποσο καιρο γυμναζεσαι φιλε μου? Μου κανει εντυπωση! Μπορεις να κανεις καθισματα και προβολες με το βαρος του σωματος μετα να πας σε μικρη μπαρα, μεγαλη και παει λεγοντας.. Τωρα για τις αρσεις και την κωπηλατικη ισως θεωρει αδυναμη την μεση σου.. Μπορεις να κανεις ραχιαιους στον ταυρο για να δυναμωσει αν ειναι οντως αδυναμη και δεν ειναι "κολλημα" του γυμναστη σου.. (ξερεις να τις θεωρει ξεπερασμενες, το εχω ακουσει και αυτο χΔ)
    Έχω δύο βδομάδες που πήγα γυμναστήριο (είχα πάει και τα δύο προηγούμενα καλοκαίρια) και φέτος το χειμώνα έχω ασχοληθεί αρκετά με street work out και καποιες ασκησεις με αλτηρες στο σπιτι (κατί το οποίο τονίζω συχνά διοτι με αντιμετωπιζει σαν πληρως αρχαριο, και αντικειμενικα μπορω να ανταπεξελθω σε πιο προχωρημενη- εντονη ασκηση)

    Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ οσον αφορα τη σταδιακή αύξηση των κιλών!Μιας και με το βάρος του σώματος τα καταφέρνω πολύ καλά, να περάσω σιγά σιγά στο smith..
    Δε νομίζω να θεωρεί αδύναμη τη μέση μου, απλά πιστεύω πως επειδή μου έδωσε το standar πρόγραμμα που δίνει σε όλους τους αρχάριους, δε θέλει να ξεφύγει από αυτό και δυστυχώς λογικά θα προχωρήσω μόνος μου σε εξελίξεις και μετατροπές του προγράμματος..

  10. #10
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Δεν εχει και αδικο.
    Δουλεψε λιγο καιρο ακομη σε μηχανηματα και υστερα προχωρα σε ελευθερα βαρη, αργα και σταδιακα.
    :)

  11. #11
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Με καθε σεβασμο θεωρεισαι αρχαριος και δεν πιστευω οτι μπορεις ακομα να βγαλεις μια πολυ δυνατη προπονηση, δεν το λεω για κακο αλλα με 2 εβδομαδες δεν μπορεις.. Οσο για το αρχαριος και εγω που γυμναζομαι δυνατα ενα χρονο παλι αρχαριο θεωρω τον εαυτο μου. Δεν ειναι κακο ειναι μια αντικειμενικη αποψη και πρεπει να εισαι και αυστηρος με τον εαυτο σου λιγο.. Μου κανει καπως υπεροπτικο το οτι με γυμναστικη με αλτηρες σπιτι και street καταστασεις μπορεις να βγαλεις σκληρη προπονηση..

    Τωρα για το προγραμμα που λες καλο ειναι να το ακολουθησεις για κανα μηνα και μετα περνας σε κατι αλλο

    Γνωμη μου ολα τα παραπανω χωρις καμια προθεση να υποτιμησω την προπονηση σου ή εσενα! Με εκτιμηση καθε κουβεντα μου! (απλα για να μην δημιουργηθει παρεξηγηση)

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-13
    Posts
    113

    Default

    Quote Originally Posted by BillPeristeri View Post
    Με καθε σεβασμο θεωρεισαι αρχαριος και δεν πιστευω οτι μπορεις ακομα να βγαλεις μια πολυ δυνατη προπονηση, δεν το λεω για κακο αλλα με 2 εβδομαδες δεν μπορεις.. Οσο για το αρχαριος και εγω που γυμναζομαι δυνατα ενα χρονο παλι αρχαριο θεωρω τον εαυτο μου. Δεν ειναι κακο ειναι μια αντικειμενικη αποψη και πρεπει να εισαι και αυστηρος με τον εαυτο σου λιγο.. Μου κανει καπως υπεροπτικο το οτι με γυμναστικη με αλτηρες σπιτι και street καταστασεις μπορεις να βγαλεις σκληρη προπονηση..

    Τωρα για το προγραμμα που λες καλο ειναι να το ακολουθησεις για κανα μηνα και μετα περνας σε κατι αλλο

    Γνωμη μου ολα τα παραπανω χωρις καμια προθεση να υποτιμησω την προπονηση σου ή εσενα! Με εκτιμηση καθε κουβεντα μου! (απλα για να μην δημιουργηθει παρεξηγηση)
    Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!Και ειλικρινά δεν παρεξηγώ!
    Ξέρω τον εαυτό μου και επίσης γνωρίζω πως φυσικά συγκαταλέγομαι στους αρχάριους..Ας το δούμε λίγο πιο απλά...Δε θα ΄ταν πολύ καλό π.χ. την ημέρα τον ποδιών να κάνω 4x10(ή 8) καθίσματα σε άδειο smith? Ξέρω ότι έστω κι αυτό και προβολές εστώ και μόνο με το βάρος του σώματος θα τα αντέξω, οπότε κατά τη γνώμη μου, μόνο χρήσιμο θα ήταν να τα συμπεριλάβω στο πρόγραμμα...Το ίδιο και με τις άρσεις θανάτου(4x8 με άδεια μπάρα π.χ.)(γενικά μου έδωσες μια ιδέα για κάποιες παρόμοιες απορίες που έχω, οπότε σκοπεύω ν΄ανοίξω σύντομα thread όσον αφορά το πρόγραμμά μου)
    Ευχαριστώ και πάλι!!

  13. #13
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Ασ' το smith αν θες να μάθεις squat και όχι κάτι που μοιάζει με squat.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    συμφωνω κ εγω δεν το εχω σε μεγαλη εκτιμηση το smith
    200 pounds is always 200 pounds

  15. #15
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Ασ' το smith αν θες να μάθεις squat και όχι κάτι που μοιάζει με squat.

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-13
    Posts
    113

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Ασ' το smith αν θες να μάθεις squat και όχι κάτι που μοιάζει με squat.
    Ok!
    Έστω με τη δεκάρα μπάρα (ή και καμιά 10αρια κιλά), ανάλογα πως θα τα καταφέρω...
    Γενικά, το έχω απορία.Σε ποιες ασκήσεις είναι καλό να μπαίνουμε στο smith και σε ποιες είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε κανονική μπάρα?

  17. #17
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Γενικα δικη μου αποψη ειναι οτι καποιος που γυμναζεται σοβαρα πρεπει να ξερει να κανει ολες τις ελευθερες ασκησεις με αψογη τεχνικη και πρεπει και να τις επιλεγει σε σχεση με καποια μηχανηματα. Δεν λεω οτι με αυτα δεν γινεται δουλεια και βεβαια ειναι απαραιτητα αλλα καλο ειναι να προτιμας ελευθερες ασκησεις.

    Edit: Θεωρω δεδομενο οτι καποιος θα στις δειξει και θα τις κανεις και πολλες φορες χωρις βαρος για να μαθεις την τεχνικη πριν ξενκινησεις με κιλα, ουτε με βιντεακια απο το ιντερνετ στο περιπου. Γενικα στα γυμναστηρια κυκλοφορουν και γυμναστες-γνωστες και οι αλλοι που αστο καλυτερα. Αυτο που εκανα εγω ειναι να κοιταω να μαθω οσο πιο πολλα μπορω απο τον καθενα. Ξερεις σαν εφοδια για το μελλον ας πουμε. Δεν λεω να κοψεις την προπονηση και να πιασεις κουβεντα, αλλα πριν την προπονηση η μετα οταν τρως το φρουτο σου η πινεις το σεικ σου ειναι καλο να παιρνεις πληροφοριες γενικα. Παντα απο ατομα που εμπιστευεσαι και αφου τα περασεις απο το δικο σου "φιλτρο" για να δεις κατα ποσο ειναι σωστα.

    Κατα τ'αλλα edit ηταν αυτο και εγραψα κατεβατο χΔ Σορρυ
    Last edited by BillPeristeri3; 29-06-13 at 15:29.

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-13
    Posts
    113

    Default

    Quote Originally Posted by BillPeristeri View Post
    Γενικα δικη μου αποψη ειναι οτι καποιος που γυμναζεται σοβαρα πρεπει να ξερει να κανει ολες τις ελευθερες ασκησεις με αψογη τεχνικη και πρεπει και να τις επιλεγει σε σχεση με καποια μηχανηματα. Δεν λεω οτι με αυτα δεν γινεται δουλεια και βεβαια ειναι απαραιτητα αλλα καλο ειναι να προτιμας ελευθερες ασκησεις.
    Έγινε! Ευχαριστώ πολύ!! Θα προσπαθώ να αναπτύξω σωστή τεχνική στις ελεύθερες ασκήσεις!!

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-13
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    105

    Default

    Ευχαριστω για τη βοηθεια. Σημερα πηρα ενα προγραμμα απο το γυμναστηριο μου. Για πλατη (εκτος απο Ραχιαίους) εχω ελξεις τροχαλιας εμπροσθολαιμιες και (δυστυχως) οπισθολαιμιες (δεν μου αρεσουν καθολου) και κωπηλατικη με μπαρα, στον παγκο (?). Μπορει καποιος να αξιολογησει τις ασκησεις και να μου εξηγησει πως γινεται η κωπηλατικη στον παγκο? Απ οσο καταλαβαινω, γιαυτο που λεει ο hoil οι γυμναστες δεν βαζουν σε ανηλικους ασκησεις οπως αρσεις θανατου κλπ μαλλον γιατι φοβουνται τυχον τραυματισμους.

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αμα δεν σου παει καποια ασκηση, δεν ειναι υποχρεωτικο να την κανεις. Η προπονηση ειναι δική σου, οχι του γυμναστη. Ασε που τα προγραμματα αυτα ειναι καρμπον. Προσαρμοσε το πανω σου. Οσο για τις βασικες ασκήσεις, ναι φοβούνται τον τραυματισμο, αλλα με αυτο το σκεπτικο δεν θα τις κανουν ποτε σωστα. Το μυστικο ειναι πρακτικη με ελαχιστα κιλα ωστε να μαθεις να την εκτελεις σωστα και μετά να ανεβάσεις βάρος.

  21. #21

    Default

    γεια σας θελω να ρωτισω αν επιτρεπονται οι αρσεις θανατου για την ηλεικια των 16,, επιτρεπονται ?

  22. #22
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Επιτρέπονται, αλλά πρέπει να έχεις άψογη τεχνική, και να μην το παρακάνεις σε κιλά και σετ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  23. #23

    Default

    και για την κοπιλατικη με μπαρα τί ισχυει?

  24. #24
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by branch w View Post
    και για την κοπιλατικη με μπαρα τί ισχυει?
    Δήλαδή;! Έχεις κάτι διαφορετικό να ρωτήσεις;!

    Γιατί και πάλι η απάντηση είναι ότι αν έχεις τη σωστή τεχνική και δεν κάνεις λεονταρισμούς στα κιλά, τότε επιτρέπεται. Γενικά οι ασκήσεις, τουλάχιστον οι βασικές, πρέπει να μπουν στο πρόγραμμά μας, αλλά όταν και μόνο όταν έχουμε την σωστή τεχνική και γενικότερα το ολοκληρωμένο control πάνω στην κίνηση της άσκησης.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  25. #25

    Default

    OK then...ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας και για τον πολυτιμο χρονο σας

    και ΣΥΓΝΩΜΗ εαν εγινα κουραστικος
    Last edited by branch w; 01-08-13 at 16:55.

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-13
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    105

    Default

    καλησπερα, ειμαι 16 χρονων και ακολουθω προγραμμα τους τελευταιους δυο μηνες σε γυμναστηριο. Οι ασκησεις που κανω οπως ειπα και παραπανω ειναι ελξεις τροχαλιας 12-10-8-8-6, οπισθολαιμιες 4*10 και κωπηλατικη σε επικλινη με μπαρα 10-8-8-6. Παρατηρω οτι τουλαχιστον με τις συγκεκριμενες ασκησεις δεν νιωθω καποιο πιασιμο μετα την προπονηση και γενικα δεν εχω μεινει ευχαριστημενος απο αυτη την προπονηση. Τι ασκησεις μπορω να προσθεσω? εκτος απο αρσεις θανατου, που αποτελουν ειδος προς εξαφανιση στο γυμναστηριο μου) γιατι φοβαμαι τυχον τραυματισμο λογω της ηλικιας μου. Επισης τωρα που αρχιζω τη β λυκειου και τα φροντηστηρια δεν επιτρεπουν γυμναστηριο τρεις φορες την εβδομαδα, λεω να διαμορφωσω ενα προγραμμα στο σπιτι μου με αλτηρες. Μπορω με δυο φορες την εβδομαδα ελξεις σε μονοζυγο 4*μαξ. να δω αποτελεσμα?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκήσεις Για Πλάτη - Ώμους
    By Giannis_G in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 02-10-12, 20:08
  2. Καλύτερες ασκησεις για να ανοιξει η πλατη
    By GiannisF7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-12, 14:18
  3. Ασκησεις για πλατη στο σπιτι.
    By filippos13 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 17-04-12, 15:51
  4. Ασκησεις Για Πλατη
    By Helias in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 0
    Last Post: 12-12-09, 07:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •