Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 19 1234511 ... LastLast
Results 1 to 30 of 556
  1. #1
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default Οδηγός Διατροφής Bodybuilding - Υπολογισμός Θερμίδων & Μακροστοιχείων - Μέρος 2ο

    Συνεχίζουμε εδώ παιδιά. Το 1ο μέρος βρίσκεται εδώ :

    Οδηγός Διατροφής/Υπολογισμός Θερμίδων & Θρεπτικών Συστατικών

    Το άρθρο, αναφέρεται σε υγιείς ανθρώπους που δε λαμβάνουν φαρμακευτική αγωγή ή δεν έχουν ιατρικούς περιορισμούς σε τροφές ή ποσότητες. Σε κάθε τέτοια περίπτωση, θα πρέπει πρώτα να συμβουλεύεστε το γιατρό σας, και με τις υποδείξεις του να καταλήγετε στο προσωπικό σας διατροφικό πλάνο.

    Οι αρχάριοι, θα διευκολυνθούν περισσότερο διαβάζοντας αυτό το τόπικ :

    Υπολογισμός Θερμίδων - Δημιουργία Διατροφικού Πλάνου Για Αρχάριους
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Γενικά στη διατροφή μας (είτε γράμμωση είτε όγκο) πόση ζάχαρη (gr) και αλάτι (mg) είναι αποδεκτά? Ας είμαστε αυστηροί στο ερώτημα μου, ρωτάω για τις απολύτως απαραίτητες ποσότητες.

    Στη ζάχαρη να υπολογίσουμε και αυτή των φρούτων, του γιαουρτιού, γενικά όλες τις πηγές.

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Για τη ζάχαρη (και τα σάκχαρα), όσο λιγότερο, τόσο καλύτερα. Δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα.... Αντιθέτως.

    Το αλάτι που προσθέτεις στο φαγητό σου (γεύμα, σαλάτα, κλπ) καλό είναι να μην ξεπερνάει τα 2,5-3 γρ την ημέρα. Αν χρησιμοποιείς πράσινο αλάτι που είναι 50-50 κάλιο-νάτριο, τότε 1 κουταλάκι του γλυκού (5-6 γρ) την ημέρα, αρκεί.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Thanks cuban! :)

  5. #5
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Αγαπητέ cuban μια μικρή βοήθεια γιατί μπερδεύτηκα.

    36 ετών, 1.72 ύψος και 67 κιλά. 3 φορές περίπου την εβδομάδα βάρη και οι άλλες 2 αερόβια. Ο βασικός μεταβολισμός βγαίνει 1440 θερμίδες και οι θερμίδες συντήρησης 2230.
    Το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι να αυξηθεί η μυική μάζα και ταυτόχρονα να φύγει το περιττό λίπος. Οπότε... ποια αναλογία διαλέγω;
    Ή μήπως να το πάω με τον δεύτερο τρόπο, 2,5 φορές το βάρος μου σε πρωτεΐνη, 1 φορά λιπαρά και τα υπόλοιπα υδατάνθρακες;
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γεια σου Ηλιάνα.

    Χρησιμποίησε αυτά τα μάκρος :

    Πρωτεΐνη : 165 γρ
    Υδατάνθρακες : 175 γρ
    Λιπαρά : 65 γρ
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Ευχαριστώ πολύ! Ο Θεός να μου παίρνει λίπος να σου το δίνει μύες! :)
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  8. #8
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Τώρα τελευταία, συμπληρώνω λίγους υδατάνθρακες βράζοντας μαζί με το ρύζι και καλαμπόκι, για γεύση, να σπάει η ''ρυζίλα''.
    Πειράζει κύριε Κουβανέ;

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Δεν πειράζει κύριε Δύτη μας !

    Είναι καλή προσθήκη.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Θενκ γιου Ντάρλινγκ.

  11. #11

    Default

    Καλησπέρα είμαι 1,80 ύψος και 77 kg και κάθε βδομάδα χάνω κιλά χωρίς να το θέλω και πιστέψτε με ότι στα 18 χρόνια που ζω ποτέ δεν είχα φτάσει στο σημείο να χάνω κιλά χωρίς να το θέλω.Έχω κάνει το test της herbalife και καλύπτω το 70% από την πρωτεΐνης που πρέπει να δέχομαι ημερήσιος και δεν ξέρω αν πρέπει να βασιστώ σε αυτό το test με την προπόνηση που κάνω .Δεν νιώθω ωραία μετά από 2,5 και 3 ώρες (7 φορές την εβδομάδα) προπόνηση να φάω πιτόγυρο π.χ. ώστε να μην στεγνώσω.Πίνω 1 scoop το πρωί και 1 μετά την προπόνηση (Wey gold standart 100%).Πήγαινα 4 μήνες κολυμβητήριο και 7 μήνες γυμναστήριο (μέχρη σήμερα) συνεχόμενα και χωρίς να χάσω μέρα . Δεν έχω πάρει τίποτα εκτός από καθαρή πρωτεΐνης (Wey gold standart 100%)έχετε να μου προτείνετε κάτι????Ευχαριστώ πολύ!!!!!!

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Πήγαινε στο 2ο λινκ που έχω βάλει παραπάνω, που λέει Δημιουργία Διατροφικού Πλάνου Για Αρχάριους.

    Διάβασέ το και ακολούθησε τις οδηγίες του για να φτιάξεις ένα διατροφικό πλάνο, και πόσταρέ το σε ένα νέο τόπικ εδώ στην ενότητα της διατροφής, ώστε να γίνουν τυχόν διορθώσεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #13

    Default

    cuban βοηθεια γιατι μπερδευτικα & λοιπον ειμαι 16 χρονων 68 κιλα 1,71 υψος και το brm bgainei 1407 αφαιροντας 500 θερμιδες παει 907 και το μακρος παει 50/30/20 και η προτεινη μου βγαινει 121 και εσυ στο τελος λες οτι να υπολογιζουμε τη προτεινη επι 2,5 του σωματικου βαρους μας που βγανει 172 τωρα πιο απο τα δυο να ακολουθησω??? ευχαριστω :)

  14. #14
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Απ'ότι καταλαβαίνω, θέλεις να χάσεις λίπος. Είσαι μικρός σε ηλικία, και δε χρειάζεται να κάνεις ακρότητες. 3-4 προπονήσεις με βάρη τη βδομάδα και άλλες 3-4 αερόβιες, αρκούν.

    Χρησιμοποίησε αυτά τα μάκρος :

    Πρωτεΐνες : 160 γρ
    Υδατάνθρακες : 330 γρ
    Λιπαρά : 70 γρ
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Απ'ότι καταλαβαίνω, θέλεις να χάσεις λίπος. Είσαι μικρός σε ηλικία, και δε χρειάζεται να κάνεις ακρότητες. 3-4 προπονήσεις με βάρη τη βδομάδα και άλλες 3-4 αερόβιες, αρκούν.

    Χρησιμοποίησε αυτά τα μάκρος :

    Πρωτεΐνες : 160 γρ
    Υδατάνθρακες : 330 γρ
    Λιπαρά : 70 γρ
    δηλαδη με συμβουλευεις να μην κανω διατροφη με στοχο να χασω το λιπος που εχω αλλα για να παρω κιλα?

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default




    Έκανες λάθος στο ΒΜR, έκανες λάθος στις θερμίδες (δεν έβαλες καν συντελεστή δραστηριότητας), και τώρα πάλι έκανες λάθος.

    Κάνε ότι καταλαβαίνεις και καλή τύχη.....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17

    Default

    γιατι ρε cuban δεν μου εξιγεις να καταλαβω το λαθος ωστε να το διορθωσο και μου λες κανε οτι καταλαβαινεις

  18. #18
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Στα 16 σου, δεν έχεις την μυική μάζα ούτε την μυική ωριμότητα για να κάνεις γράμμωση. Οπότε, με την ισοθερμιδική διατροφή, τις προπονήσεις (βάρη και αερόβια) που σου πρότεινα παραπάνω, και εκμεταλλευόμενος τις ορμόνες σου λόγω ηλικίας, μπορείς να χάνεις λίπος και να βάζεις μύες ταυτόχρονα. Έτσι δε θα αλλάξει το νούμερο στη ζυγαριά σου, αλλά θα αλλάξει η σύσταση του σώματός σου.

    Αυτά τα έχουμε γράψει πολλές φορές στο φόρουμ σε πολλά παιδιά της ηλικίας σου. Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις στη φάση που είσαι. Μετά, όταν καθαρίσεις από λίπος, μπορείς να προσπαθήσεις να βάλεις ποιοτικά κιλά πάνω σου εκμεταλλευόμενος πάλι την ηλικία σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  19. #19

    Default

    δεν ξερεις ποσο χαρουμενο με εκανες με αυτα που ειπες γιατι τοσες μερες υποσιτιζομουν.. οποτε απο αυριο μπορω να ανεβασω σιγα σιγα θερμιδες ωστε να φτασω στα μακρος που μου προτεινες?

  20. #20
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ακριβώς.

    Προσέγγισε σταδιακά τις θερμίδες και τα μάκρος που σου έγραψα.

    Να'σαι καλά :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  21. #21

    Default

    εσυ να σαι καλα και σε ευχαριστω παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου...

  22. #22
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Hola Cuban, έχω θερμιδες συντηρησης 4052 συν ας πουμε 500 θερμιδες για 2 κιλα τον μηνα σε αυξηση όγκου. Το πλανο ειναι 30/50/20 για την αυξηση, πιστευεις οτι θα υπαρξει συσσωρευση αρκετου λιπους με τοσο υδατανθρακα;
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  23. #23
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Όταν το σώμα "βάζει" κιλά, τα βάζει παντού. Σε μύες, σε λίπος και σε κατακράτηση υγρών. Οπότε κάποια προσθήκη λίπους είναι αναπόφευκτη. Ειδικά με μεγάλο θερμιδικό πελόνασμα.

    Αυτό που έχεις να κάνεις, είναι να έχεις 1-2 αερόβιες τη βδομάδα, των 20-30 λεπτών, και να ελέγχεις σε εβδομαδιαία βάση τον καθρέφτη σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  24. #24
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Το αερόβιο να το κάνω στο τέλος της προπόνησης καλύτερα ή να κάνω σκέτο αερόβιο 2 φορές την βδομάδα;
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  25. #25
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Στο τέλος της προπόνησης.

    Αν κάνεις αερόβια άλλη ώρα ή ημέρα, τότε κάνε 60 λεπτά, μια φορά τη βδομάδα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  26. #26
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Σούπερ, ευχαριστώ...
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  27. #27
    New Member Ubolt's Avatar
    Join Date
    22-08-13
    Location
    Smurf Village
    Posts
    98

    Default

    Πολύ καλή δουλειά, φως στο τούνελ για τους νεότερους... έκανα όλους τους υπολογισμούς αλλα κατι πηγε λάθος

    Εμένα τα γραμμάρια πρωτείνης βγαίνουν 375, ενώ είχες πεί οτι πρέπει να είναι ΒΑΡΟΣχ2,5..
    Ύψος 1,86-Βάρος 82-Ηλικία 21,5
    ~3000 θερμίδες
    Πρωτεινη: 1500kcal, 375gr
    Υδατάνθρακας : 900kcal, 225gr
    Λιπαρά : 600, 66gr

    Σωστά δεν τα έχω υπολογίσει? αλλα πως βγαινει η πρωτεινη 375? <br>Για να δεις και τι στοχους εχω αν θελεις ριξε μια ματια εδω : bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=35724&amp;p=1123932#post1123932

  28. #28
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα. Τις θερμίδες σου, σωστά τις υπολόγισες. Αυτές είναι οι θερμίδες συντήρησής σου. Επειδή είδα το τόπικ που άνοιξες, και έχεις αρκετό λίπος, θα έλεγα να μείνεις σε αυτές, και να συνδυάσεις 4 προπονήσεις με βάρη τη βδομάδα, με 3 αερόβιες ώστε να χάνεις λίπος και να βάζεις μυική μάζα. Αυτό είναι εφικτό λόγω ηλικίας.

    Τα μάκρος σου, θα έλεγα να τα πας έτσι :

    Πρωτεΐνες : 190 γρ
    Υδαάνθρακες : 370 γρ
    Λιπαρά : 85 γρ

    Δες λίγο τις διατροφές άλλων παιδιών ή τη διατροφή που σου έγραψε στο τόπικ σου ο Διηνεκής, και ρύθμισε τις ποσότητες των τροφών ώστε να προσεγγίσεις τις παραπάνω θερμίδες-μάκρος.
    Πριν τα βάρη, να κάνεις 5-10 λεπτά περπάτημα, ίσα ίσα για ζέσταμα. Την αερόβιά σου (30 λεπτά), να την κάνεις πάντα μετά τα βάρη.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  29. #29
    New Member Ubolt's Avatar
    Join Date
    22-08-13
    Location
    Smurf Village
    Posts
    98

    Default

    Συμφωνώ στην αλλαγή υδατάνθρακα ωστε να μειώσω λίγο ακόμα το λίπος μου...Σε ευχαριστω πολύ για τον χρονο σ..Αλλά απ'οτι είδες το λίπος είναι μόνο στην κοιλιά...τα χέρια μ είναι σαν 5χρονο :/

    Oταν λες 4 βαρη 3 αεροβια πως το εννοεις?

    Εγω εδω και μια βδομαδα κανω το εξης

    ΔΕΥΤΕΡΑ κυκλικο-κοιλιακοι-30'αεροβια
    ΤΡΙΤΗ κυκλικο-κοιλιακοι-30'αεροβια
    ΤΕΤΑΡΤΗ κυκλικο-ραχιαιοι-30' αεροβια
    ΠΕΜΠΤΗ κυκλικο-κοιλιακοι-30' αεροβια
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ κυκλικο-κοιλιακοι-ραχιαιοι-30' αεροβια
    ΣΑΒΒΑΤΟ αεροβια 60' κοιλιακοι

    Οπου αεροβια είναι 4'τρεξιμο 4' γρηγορο περπατημα 4' περπατημα σε μεγαλη ανηφορα
    Πως το βλεπεις?
    Επίσης σκεφτομαι να αφησω το κυκλικο και να κανω 60'αεροβια-κοιλιακους-και λιγα οργανα καθε φορα δλδ δευτερα 1-2 ασκησεις πλατη τριτη 1-2 ασκησεις μπρατσα...
    Τι λες?
    Last edited by Ubolt; 28-08-13 at 18:14.

  30. #30
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Αντώνη θέλω απεγνωσμένα τα φώτα σου οπότε είπα να περάσω και εγώ απο το "θρυλικό" αυτό Thread

    28 ετών / ύψος 1,60 / βάρος 57,1 kg
    Προπονήσεις με βάρη 4 φορές
    Αερόβιο: 1 hiit , 1 μέτριας έντασης μεγάλης διάρκειας και κανα 2 20λεπτα μετά τα βάρη ή ελλειπτικό ή διάδρομο με κλίση
    BMR: 1359.66 θερμίδες
    Θερμίδες συντήρησης με συντελεστή 1,55: 2107,47
    Μέχρι τώρα οι ημερήσιες θερμίδες μου είναι ~1700.

    Χάνω μεν σε πόντους αλλά στα κιλά είμαι πάνω κάτω σταθερή εδώ και σχεδόν 2 μήνες. Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι? Θέλω να χάσω άλλα 3-4kg στους επόμενους 2-3 μήνες και μετά να μείνω σταθερή! Απο διατροφή υδατάνθρακα έχω στο πρωινό και στο γεύμα πριν και μετά την προπόνηση και όλα τα υπόλοιπα γεύματα είναι λιπαρα πρωτείνη εκτός απο το τελευταίο που πολλές φορές δεν προλαβαίνω να φάω τα 2 γεύματα που μένουν μετά την προπόνηση και έτσι βάζω πρωτείνη σαλατα και υδατάνθρακα στο γεύμα αμέσως μετά το γυμν (όπου είναι και το τελευταίο). Τι λές ????


 
Page 1 of 19 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Συμπληρωμάτων Διατροφής Bodybuilding Για Γράμμωση - Μέρος 4ο
    By megageo in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 106
    Last Post: 14-07-13, 19:57
  2. Replies: 1113
    Last Post: 22-06-13, 20:43
  3. Οδηγός Συμπληρωμάτων Bodybuilding Διατροφής Για Γράμμωση - Μέρος 3ο
    By megageo in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1000
    Last Post: 11-06-13, 08:44
  4. Οδηγός Συμπληρωμάτων Bodybuilding Διατροφής Για Γράμμωση - Μέρος 2ο
    By megageo in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 594
    Last Post: 25-07-11, 22:31
  5. Οδηγός Συμπληρωμάτων Διατροφής Bodybuilding για Γράμμωση - Μέρος 1ο
    By megageo in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 506
    Last Post: 08-09-10, 16:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •