Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Bodybuilder spontzas's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    kerkyra, Greece.
    Posts
    127

    Default Ατονία και Κούραση

    Τις τελευταίες 2 εβδομάδες βγάζω τις προπονήσεις με τα χίλια ζόρια και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Ήδη πριν πάω στο γυμναστήριο ξέρω ότι θα πάει χάλια η προπόνηση αφού νοιώθω ένα περίεργο μούδιασμα στα χέρια λες και έσκαβα όλη μέρα. Σήμερα ανέβαλα την προπόνηση μιας και έχω κοιμηθεί 5,5 ώρες και δεν είχα όρεξη να εξαντληθώ. Λέτε να φταίει η ζέστη; Ακόμα είμαι στην Αθήνα και δεν έχω κλιματιστικό στο σπίτι. Κάθε πρωί ξυπνάω ιδρωμένος.
    Από διατροφή όσον αφορά τον υδατάνθρακα τρώω τις υπολογισμένες ποσότητες. Μήπως χρειάζομαι περισσότερες βιταμίνες; Από φρούτα /λαχανικά τρώω μπανάνες,μήλα,ντομάτες,μαρούλι, φυσικό χυμό πορτοκάλι, και παίρνω κάψουλες μουρουνέλαιου. Όχι όλα κάθε μέρα. Επίσης δεν πίνω καθόλου καφέ..

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Πόσο υδατάνθρακα τρως? Εγώ πάθαινα κάτι τέτοια λόγω χαμηλού υδατάνθρακα σε συνδυασμό βέβαια με τη ζέστη.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by spontzas View Post
    Τις τελευταίες 2 εβδομάδες βγάζω τις προπονήσεις με τα χίλια ζόρια και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Ήδη πριν πάω στο γυμναστήριο ξέρω ότι θα πάει χάλια η προπόνηση αφού νοιώθω ένα περίεργο μούδιασμα στα χέρια λες και έσκαβα όλη μέρα. Σήμερα ανέβαλα την προπόνηση μιας και έχω κοιμηθεί 5,5 ώρες και δεν είχα όρεξη να εξαντληθώ. Λέτε να φταίει η ζέστη; Ακόμα είμαι στην Αθήνα και δεν έχω κλιματιστικό στο σπίτι. Κάθε πρωί ξυπνάω ιδρωμένος.
    Από διατροφή όσον αφορά τον υδατάνθρακα τρώω τις υπολογισμένες ποσότητες. Μήπως χρειάζομαι περισσότερες βιταμίνες; Από φρούτα /λαχανικά τρώω μπανάνες,μήλα,ντομάτες,μαρούλι, φυσικό χυμό πορτοκάλι, και παίρνω κάψουλες μουρουνέλαιου. Όχι όλα κάθε μέρα. Επίσης δεν πίνω καθόλου καφέ..
    Φίλε μου, έδωσες μόνος σου την απάντηση..
    Η έλλειψη ύπνου δημιουργεί τα συμπτώματα που περιγράφεις. Επίσης η ζέστη έρχεται και δένει το γλυκο.. Δεν εχεις κανεναν ανεμιστήρα/κλιματιστικο; Φροντισε οσο γινεται να κοιμασαι σωστα, να πινεις αρκετό νερό, αλάτι στη διατροφή (τωρα το καλοκαιρι επιβαλλεται που ιδρωνουμε αρκετα). Κάτσε λιγες μερες ξεκουρασου. Και που πας και κανεις προπονηση ετσι χωμα που νιωθεις, ειναι αντιπαραγωγικο.
    Τι διατροφη κανεις ακριβως; Μηπως εισαι low carb? Eίσαι σε δίαιτα;
    Last edited by Kardoula; 26-06-13 at 19:41.

  4. #4
    Junior Bodybuilder spontzas's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    kerkyra, Greece.
    Posts
    127

    Default

    Μάλλον έλλειψη ύπνου ήταν. Έκατσα 3 μέρες και ξεκουράστηκα.
    Πάντως, λέω να αγοράσω και μια πολυβιταμίνη.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ατονία!
    By thanoc01 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 21-12-12, 21:32
  2. Υπερβολική Κούραση-Που Οφείλεται;
    By pipis21 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 02-08-12, 18:35
  3. Κουραση?
    By nuar_space in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 14-06-12, 18:14
  4. ατονια?τι κανουμε?
    By teamone in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-05-07, 01:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •