Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default Προπόνηση Για 100 Μέτρα

    Kαλησπερα..Ειμαι 15 χρονων κ ασχολουμε 1 χρονο μ βαρη και ειμαι 1.80 και 68 κιλα..σε ενα μηνα θα κατεβω στο χωριο μου σε αγωνες σε 100 μετρα...το ερωτημα μου ειναι προλαβινω να κανω προπονηση και να τρεξω στα 100?


    Και επιπλεον κανω ασκησεις μ βαρος σωματος πλεον(πριν 3 βδομαδες σταματησα βαρη)3 φορες τη βδομαδα...


    Ποσες μερες να κανω προπονηση τρεξιμο?Να κανω μονο σπριντ η και αντοχη?Πρωτα αντοχη κ μετα σπριντ?Ποση ωρα αντοχη?


    Ευχαριστω πολυ...Οι προπονησεις τρεξιματος να ειναι σε διαφορετικες μερες απο τις καλισθνικες ασκησεις?3 φορες τη βδομαδα αρκουν?

  2. #2
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    λοιπον επειδη ασχολουμαι με το στιβο (δεκαθλο πρωταθλητισμο) και κανω και 4-5 φορες την εβδομαδα βαρη(τα βαρη τα λατρευω :Ρ) και 5 φορες στιβο... σ λεω απλα να ξανα αρχισεις τα βαρη και να κανεις προπονηση (τρεξιμο) δλδ να κανεις 20 λεπτα τρεξιμο τα πρωτα 5 λεπτα χαλαρα προς μετρια και τα αλλα 15 ενταση και μετα θα κανεις 6 ευθειες δλδ θα βρεις μια απο 80 ΜΕΤΡΩΝ και θα πηγενεις το 80% της ταχυτητας με διαλλημα 1-2 λεπτα αναμεσα στην καθε μια...(πριν απο αυτα θα εχεις κανει καποιες διατασεις και καποιες δρομικες δλδ δκιπινκ μικρο μεσαιο μεγαλο ψαλιδακια ποδια πισω και καθησμα κινησεις) μετα απο ολα αυτα θα βρεις μια αποσταση 100 μετρω ακριβως και θα κανεις 3 κατοσταρια με ενταση και τελος αποθεραπια 4 λεπτα (τα κατοστατρια θα τα κανεις καθε φορα και καλο ειναι να χρονομετρα τα κατοσταρια
    Last edited by Dimitris stfs; 08-07-13 at 15:40.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    οκ σε ευχαριστω..ποσο καιρο ασχολεισαι μ στιβο?αλλα ποσες φορες τη βδομαδα να τα κανω αυτα?

    Τα πρωτα χαλαρα 5 λεπτα τρεξιμο ειναι για ζεσταμα?
    Μετα παω σε περισσοτερη ενταση για 15 λεπτα συνεχομενα
    Και τελος κανω 80μετρα σπριντ αλλα οχι στο 100% μου,στο 80%
    Και τελος κανω 100 μετρα σπριντ αλλα μ ολη μ την δυναμη 100%?

    Και αποθεραπεια να κανω μονο διατασεις η κ χαλαρο τρεξιμο 5 λεπτα?

    Μετα κ πριν τι να τρωω?

  4. #4
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Εγω εκανα περσυ στιβο για τα αθληματα των ακαδημιων. Μεσα σε αυτα ηταν και το 100αρι. Ο προπονητης μας μας εβαζε μετα απο 6-7 γυρους (σε γηπεδο) για ζεσταμα και διαφορες δρομηκες ασκησεις συνηθιζε να μας βαζει να κανουν 400αρια (3-4) σπριντ 60 μετρων και μετα στο τελος αφου μας αφηνε κανα 3λεπτο καναμε και 3-4 σπριντ.. Μετα αποθεραπια και τελος..

    Παντως για να μεινουμε μεσα στο θεμα εκτος απο το να μιλαμε για προπονηση, γνωμη μου ειναι οτι αν δεν ετρεχες ηδη σε τακτικο ρυθμο (2-3 την εβδομαδα) τοτε δυσκολα τα ποδια σου θα μαθουν μεσα σε ενα μηνα να αντεχουν τους κραδασμους για να βγαζεις καθημερινες προπονησεις..

    Τα βρη ειναι απαραιτητα για τους σπριντερς αλλα απο οσο γνωριζω παιζουν με εκρηκτικες επαναληψεις (κυριως στο στηθος).. Αν μπορεις να κανεις και σπριντ με εξτρα βαρος καλο θα ειναι!

    Αυτα απο εμενα αλλα δεν ξερω

  5. #5
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    λοιπον ναι 5 χαλαρα και μετα γρηγορο με το στιβο ασχολουμαι χρονια και αθλημα ΣΥΝΘΕΤΟ που περιεχει και 100μ και με εμποδια και χωρις καλο θα ηταν μετα την προπο να τρως μια μπανανα και στερεο γευμα με πολυ υδατανθρακα και πρωτεινη ναι στο τελος με ολη την δυναμη τα 100 και γι ααποθερεπια 5 λεπτα οσο ποιο χαλαρο τρεξιμο γυνετε και μπολικες και πολυωρες διατασεις (αν δεν ειχες βασικη προπονηση ποιο πριν μην περιμενεις να γινει καλο μεσα σε 5 βδομαδες εγω ειμαι 15 ετων και κανω απο τα 5 μ στιβο και το συνθετο ειναι το ποιο δυσκολο αθλημα και πρεπει να κανεις και πολλα βαρη τα οποια λατρευω σε σταδιο bber :D )

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    α σε ευχαριστω..εχεις κανα βιντεο μ διατασεις πριν κ μετα την προπονηση?

    Ποσες φορες τη βδομδα να το κανω?

  7. #7
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    μετρησα 14 ερωτησεις μεχρι στιγμης!!!!ελα Νικο....παμε για νεο ρεκορ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    πως σου ηρθε τωρα το 100αρι?????αμα δεν το εχεις σοβαρα υποψην...τοτε μην σκας τοσο...απλα πριν τον αγωνα για καμμια 10αρια μερες μην κανεις βαρη στα ποδια...διατασεις οποσδηποτε πριν τα σπρινταρισματα...

    τωρα...αμα το εχεις σκοπο να ακολουθησεις στιβο σοβαρα...τοτε πρεπει να το δουμε αλλιως το θεμα...!!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  8. #8
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    αν δεν ασχοληθεις σοβαρα καντο δευτερα-τεταρτη-μεμπτη-σαββατο

  9. #9
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    διατασεις οχι δεν εχω κανενα βιντεο...:/

  10. #10
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    μετρησα 14 ερωτησεις μεχρι στιγμης!!!!ελα Νικο....παμε για νεο ρεκορ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    πως σου ηρθε τωρα το 100αρι?????αμα δεν το εχεις σοβαρα υποψην...τοτε μην σκας τοσο...απλα πριν τον αγωνα για καμμια 10αρια μερες μην κανεις βαρη στα ποδια...διατασεις οποσδηποτε πριν τα σπρινταρισματα...

    τωρα...αμα το εχεις σκοπο να ακολουθησεις στιβο σοβαρα...τοτε πρεπει να το δουμε αλλιως το θεμα...!!!!!

    LEO για να κανεις στιβο σε επαγγελματικο επιπεδο ειναι παρα πολυ δυσκολο και θα θες προπονηση καθε μερεα σχεδον σαν το επαγγελματικο bbing θες πολυ δουλεια στο στιβο αν ακολουθησησεις συνθετο αθλημα οπως εγω γενικος ο τροπος που επελεξα το bodybuilding και το συνθετο ειναι επειδη μου αρεσει πολυ ο στιβος λογο οτι ο πατερας μ καποτε ηταν πρωταθλητης ελλαδας :Ρ και τα βαρη(bodybuilding)τα λετρευω παρα πολυ χωρις βαρη δεν παμε πουθενα :D

  11. #11
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    LEO για να κανεις στιβο σε επαγγελματικο επιπεδο ειναι παρα πολυ δυσκολο και θα θες προπονηση καθε μερεα σχεδον σαν το επαγγελματικο bbing θες πολυ δουλεια στο στιβο αν ακολουθησησεις συνθετο αθλημα οπως εγω γενικος ο τροπος που επελεξα το bodybuilding και το συνθετο ειναι επειδη μου αρεσει πολυ ο στιβος λογο οτι ο πατερας μ καποτε ηταν πρωταθλητης ελλαδας :Ρ και τα βαρη(bodybuilding)τα λετρευω παρα πολυ χωρις βαρη δεν παμε πουθενα :D[/QUOTE]

    μα δεν διαφωνησα καπου μαζι σου φιλε...+1000 σε αυτο που ειπες...και ο στιβος και κυριως οι ταχυτητες σε μικρες αποστασεις θελουν πολυ δουλεια σε βαρη...απλα ειπα στο Νικο να μας πει πως το σκεφτεται...γιατι καθε 3 και λιγο αλλαζει ιδεες!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  12. #12
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    ναι ρε το καταλαβα ;)

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    χαχαχαχα λεω ουτως η αλλως δε κανω βαρη,και πιθανον να μην συνεχισω ουτε του χρονου....λογω ανακινησης στο σπιτι ο πατερας μ μ πε οτι τα πλακακια ειναι ευαισθητα κδ εν κανει ν κανω βαρη σοτ σπιτι γτ μπορει να γδαρθουν..αληθεια ψεματα θα σε γελασω..+οτι με εχουν φαει ολοι μ τα βαρη κ πλεον ειμαι νευριασμενος τοσο που πολλες φορες μ χει ερθει να πω ..δεν κανεις καλισθενικα κλπ?Οπως ειχα πει ειχα παει κσ ε γιατρο κ μ πε να μην κανω βαικες ακσησιες με ελευθερα βαρη κ να μην γυμναζω ωμους στηθος..τωρα αν θα ειχε νοημα το γυμαστηριο χωρις πιεσεις,σκουατ αρσεις κωπηαρικη μπαρα,καμψεις δικεφαλα ορθιος κλπ..αλλα μονο με ασκησεις καθιστος κ σε επικλινη κωπηλατικο μηχανημα τροχαλιες μονοζυγα κλπ δεν ξερω...τι λες εσυ?¨Η να κανω καλισθενικα κ να αρχισω γυμναστηριο στα 17 πχ?

    ΥΓ.Για τον στιβο 100 μ,δεν ειναι τιπτοα σοβαρο αγωνες στο χωριο μου αλλα νομιζω αμα κανω 4 φορες τη βδοαμδα τζαμπα θα κουραστω...οποτε δεν θα κανω μαλλον....Αυτην την στιγμη τα 100 μ ειναι το τλευεταιο πραγμα π μ ενδιαφερει...

    Απλα το σκεφτομουν κ σαν εροβια ασκηση...γενικα δεν τρεχω ποτε,μονο μπακσετ 2 φορες τη βδομαδα κ κανα ποδηλατο αλλα εξρετε χαλαρα προς μετρια ενταση...οποτε μηπς να εκανα κ αεροβια κ να εκανα κ προπο για 100 μ ταυτοχρονα?

  14. #14
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    φιλε εισαι αναποφασηστος :Ρ και αυτα που λενε οτι τα βαρη κωβουν την αναπτηξη και αλλες τετοιες ιστοριες ειναι μαλακιες κανε βαρη εγω πριν κανω βαρη ''σκληρα'(οσο μπορω δλδ) πηγενα γυμναστηριο για μλκιες :/ λοιπον μην ακους οτι σ λενε και η προσωπικη μου αποψη το καλησθενικο ειναι μλκια...ενταξει οκ μαζι με τα βαρη ειναι να κανεις μερικες ελξεις πλατης οχι ομως και συνεχεια προτιμω αλλες ασκησεις τελος παντων εσυ διαλεγεις και περνεις


    Υ.Γ:αποφασισε μια φορα :ρ

  15. #15
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Quote Originally Posted by Dimitris stfs View Post
    και η προσωπικη μου αποψη το καλησθενικο ειναι μλκια..

  16. #16
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    εγω δεν μπορω να καταλαβω πως ανοιγουμε συζητηση για κατι που θελει αρκετο χρονο να αποδωση οπως ειναι το σπριντ εκανα 10 χρονια κ παλι σκραπας ημουν θεωριτικα.


    νικο μου εισαι 14 χρονων χαλαρωσε επιτελους,φιλικα στο λεω κανε τα βαρακια σου παιξε με τους φιλους σου εξω διασκεδασε,απο οσο ξερω αγωνες δεν γινονται κατα τους καλοκαιρινους μηνες

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Παιδια εχετε δικιο...οσο για τα καλισθενικα μαλλον προς εκει πηγαινω η τουλαχιστον γυμανστηριο χωρις καποιες βασιεκς ελευθεςρες ασκησεις..για τους λογους π ειπα..η γνωμη σου εσενα αλεξανδρο για τα καλισθενικα,μονοζυγο πουσαπς βυθισεις με μικρο βαρος στην πλατη οσο βελτιωνομαι κ αυξανω ρεπς?μπορω να πετυχω σχεδον το ιδιο αποτελεσμα μ βαρη αν τρωω πολυυ καλα ?κ σε τι συχνοτητα οι καλισθενικες?5 φορες τη βδομαδα πχ μ κανα μπασκετακι φορες?

    ΥΓ.Οι αγωνες ειναι ετσι πιο πολυ για την πλακα,οχι τιπτοα σημαντικο αλλα θα κανουνε κ κατι αλλα παιδια προπο κ μ παν να κανω κ γω..αλλα τωρα εχετε δικιο,το σπριντ θελει δουλεια,,αντε αν ηταν αντοχη πχ να λεγαμε οκ,αλλα σπριτ εχετε δικιο...

    Οσοι θελετε ακουλουθησες μ κ στο λογκ..θα σας ημουν ευγνωμων...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μέτρα υγείας...
    By damian in forum Off Topic
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-09, 19:31
  2. Replies: 9
    Last Post: 27-01-09, 18:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •