Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 53
  1. #1
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default Χορτοφαγική διατροφή για γράμμωση;

    Γεια σας! είμαι 22 ετών, έχω ύψος 1,63 και βάρος 55 κιλά με ποσοστό λίπους 18,3%. Εδώ και 2 μήνες κάνω κυκλική προπόνηση με αντιστάσεις κατά κύριο λόγο και θέλω να ξεκινήσω και τρέξιμο σαν επιπλέον αερόβια γιατί δεν μου αρκεί αυτή που κάνω στα πλαίσια της κυκλικής προπόνησης. Κατάφερα μέσα σε 2 μήνες και έριξα το ποσοστό λίπους κατά 3,4% (στην αρχή είχα 21,7) και βλέπω ήδη στο σώμα μου τους μυς να διαμορφώνονται σιγά σιγά. Έχω ψάξει και έχω διαβάσει διάφορα άρθρα περί διατροφής αλλά δεν με βοηθάνε ιδιαίτερα δεδομένου ότι είμαι χορτοφάγος, τρώω ψάρι περιστασιακά και γενικά δεν είμαι πολύ των αβγών, του γάλακτος κτλ... Θα ήθελα μερικές ιδέες για το πώς να διαμορφώσω τη διατροφή μου ώστε να έχω καλύτερα αποτελέσματα με τη γυμναστική, με ενδιαφέρει να κάνω γράμμωση (όχι τίποτα το φοβερό, απλά θέλω σύσφιξη και να φαίνονται οι μυς λίγο παραπάνω) τόσο ώστε το σώμα να φαίνεται γυμνασμένο αλλά να μην ξεφεύγει από το γυναικείο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    α επίσης επειδή έχω δει ότι αυτά ''παίζουν'' πιο πολύ, πιο εύκολο μου είναι να φάω αβγά, γιαούρτι, άντε και cottage. :P
    Θέλω ακόμη να ρωτήσω: από υγρά ξέρω ότι είναι απαραίτητο και φροντίζω να πίνω πολύ νερό. Το πράσινο τσάι χωρίς ζάχαρη βοηθάει καθόλου; επίσης στον καφέ είναι καλύτερα να βάζω κάποιο γλυκαντικό; (βάζω μόλις μισό κ.γ. ζάχαρη κανονικά) Και τελευταίο: τώρα τελευταία φροντίζω να πηγαίνω νωρίς το πρωί γυμναστήριο οπότε θέλω αφενός να ρωτήσω αν είναι καλύτερο να πηγαίνω εντελώς νηστική ή να τρώω κάτι μικρό πριν συν λογικά η ώρα θα επηρεάζει και τη διατροφή της υπόλοιπης μέρας.
    Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες Έλενα στο φόρουμ!

    Μπράβο για την προσπάθεια που έχεις κάνει μέχρι τώρα. Το να είναι κάποιος χορτοφάγος και παράλληλα να γυμνάζεται με στόχο να βάλει μυς (γιατί στην ουσία αυτό χρειάζεσαι για τη σύσφιξη που θες), χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια στο θέμα της διατροφής.
    Η αλήθεια είναι πως η ζωικής προέλευσης πρωτείνη είναι η καλύτερη για μυική υπερτροφία. Ομως μπορείς με κάποιους συνδιασμούς, συν τροφες όπως γαλακτοκομικά κα αβγά, ψάρια να παίρνεις τις απαιτούμενες ποσότητες.

    Οι φυτικές τροφές έχουν ατελής μορφής πρωτείνη. Τι σημαίνει αυτο: Δεν περιέχουν όλα τα αμινοξέα (ειναι τα τουβλάκια που ολα μαζί αποτελούν την πρωτείνη).
    Έτσι ακολούθησε τα παρακάτω βήματα:

    - Όλα τα όσπρια γίνονται πλήρη (σε πρωτείνες) όταν συνδιαστούν με οποιοδήποτε δημητριακό (ρύζι -εδω υπαρχει το γνωστό φακόρυζο-, καλαμπόκι, πλιγούρι, ψωμί, ζυμαρικό)

    - Όλα τα δημητριακά γίνονται πλήρη όταν συνδιαστούν με δημητριακά προέλευσης απο άλλο καρπό (πχ σιταρι με καλαμποκι) και ΟΛΑ οταν συνδιαστουν με πατάτα ή ρύζι

    - Τα λαχανικά όταν συνδιαστούν με οποιοδήποτε δημητριακό μαζί με όσπρια ή ξηρο καρπό (πχ λαχανο με φασόλια και φυστίκια ή μαρουλι με φακές και πατάτα)



    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    α επίσης επειδή έχω δει ότι αυτά ''παίζουν'' πιο πολύ, πιο εύκολο μου είναι να φάω αβγά, γιαούρτι, άντε και cottage. :P
    Θέλω ακόμη να ρωτήσω: από υγρά ξέρω ότι είναι απαραίτητο και φροντίζω να πίνω πολύ νερό. Το πράσινο τσάι χωρίς ζάχαρη βοηθάει καθόλου; επίσης στον καφέ είναι καλύτερα να βάζω κάποιο γλυκαντικό; (βάζω μόλις μισό κ.γ. ζάχαρη κανονικά) Και τελευταίο: τώρα τελευταία φροντίζω να πηγαίνω νωρίς το πρωί γυμναστήριο οπότε θέλω αφενός να ρωτήσω αν είναι καλύτερο να πηγαίνω εντελώς νηστική ή να τρώω κάτι μικρό πριν συν λογικά η ώρα θα επηρεάζει και τη διατροφή της υπόλοιπης μέρας.
    Και πάλι ευχαριστώ πολύ!
    Το πράσινο τσάι σίγουρα βοηθάει, αλλά μη φανταστείς ότι το πίνεις και χάνεις λίπος αμέσως. Όλα βοηθούν με την προϋπόθεση ότι ακολουθείς σωστο διατροφικό πλάνο και είσαι συνεπής σε αυτό.
    Καλό είναι να αποφεύγεις τη ζάχαρη. Μπορείς να χρησιμοποιείς στέβια ή άλλο γλυκαντικό.

    Προπόνηση δεν θα κάνεις ποτέ νηστική! Πριν και μετά τη γυμναστική σου θα έχεις καλά γεύματα ώστε να έχεις την απαιτούμενη ενέργεια. Διαφορετικα βάζεις σε κίνδυνο τη μυική σου μάζα, δηλ.είναι δώρο άδωρο.

    Επίσης πολύ βασικό να μετράς θερμίδες. Κανοντας όλα αυτά και μαζι με σωστό πρόγραμμα γυμναστικής θα πετυχεις το στόχο σου!

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    ευχαριστώ πολύ! θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιο παράδειγμα για γεύμα πριν και μετά τη γυμναστική; δηλ πριν ας πούμε λογικά δεν πρέπει να είναι κάτι βαρύ... και πόση ώρα πριν τη γυμναστική;
    επίσης κάπου διάβασα ότι η πρωτείνη της σόγιας είναι πλήρης απλά δεν πρέπει καθημερινά να ξεπερνάμε κάποια συγκεκριμένη ποσότητα σόγιας... δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι. Και δεδομένων δηλ όλων των παραπάνω, πιστεύεις ότι μπορεί να χρειάζομαι κάποιο συμπλήρωμα πρωτείνης;
    Last edited by guest250; 13-07-13 at 10:56.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να σαι καλά :)

    θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιο παράδειγμα για γεύμα πριν και μετά τη γυμναστική; δηλ πριν ας πούμε λογικά δεν πρέπει να είναι κάτι βαρύ... και πόση ώρα πριν τη γυμναστική;
    Περίπου μία ώρα πριν την προπόνηση μπορείς να φας 1 κεσεδάκι τοτάλ 2% (έχει τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα πρωτείνης σε σχέση με τα άλλα) και ένα μήλο.

    Μετά μπορείς να φας 5-6 ασπράδια και πατάτα. Σε αυτά τα γεύματα δεν θα τρως λαχανικά, επειδή λόγω φυτικών ινών θα σου πέσουν δύσπεπτα και θα καθυστερήσουν την απορρόφηση της πρωτείνης, κάτι που χρειάζεσαι εκείνη τη χρονική στιγμή.

    επίσης κάπου διάβασα ότι η πρωτείνη της σόγιας είναι πλήρης απλά δεν πρέπει καθημερινά να ξεπερνάμε κάποια συγκεκριμένη ποσότητα σόγιας... δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι. Και δεδομένων δηλ όλων των παραπάνω, πιστεύεις ότι μπορεί να χρειάζομαι κάποιο συμπλήρωμα πρωτείνης;
    Ένα συμπλήρωμα πρωτείνης (μια απλή whey χρειάζεσαι δηλ. πρωτείνη ορού γάλακτος) θα σου δώσει ακόμα περισσότερες επιλογές και θα σου λύσει τα χέρια στο θέμα της πρόσληψης. Μπορεις να την καταναλώνεις μεταπροπονητικά αλλά και με συνδιασμό άλλων τροφών πχ βρώμη στο πρωινό σου ή να βάζεις λίγο στο γιαούρτι.

    Ναι και σόγια μπορείς να τρως! Να έχεις ποικιλία στις τροφές σου, εκμεταλλεύσου όλες τις πηγές γιατί κάθε μία έχει διαφορετική περιεκτικότητα σε βασικά αμινοξέα.

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    δεδομένου ότι τώρα που καλοκαιριασε λέω να πηγαίνω γυμναστήριο πρωί, αν τρώω το γιαούρτι με το μήλο πριν, μετά σαν πρωινό θα ήταν καλή επιλογή να ανακατέψω πχ λίγη whey με γάλα σόγιας, βρώμη και μισή μπανάνα; έχω διαβάσει ότι η μπανάνα είναι πολύ καλή για μετά την άσκηση συν ότι το πρωινό το έχω συνδυάσει με κάτι σε πιο γλυκό...

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν πας μετά το πρωινό για προπόνηση πρέπει να ναι πιο πλούσιο από το γιαούρτι με μήλο. Είσαι τόσες ώρες σε νηστεία λόγω ύπνου, χρειάζεσαι να φας περισσότερο.
    Βρώμη με λίγο γάλα και 1 δόση πρωτείνης μαζί με ένα μήλο είναι πολύ καλή επιλογή. Ή μπορείς αντί για πρωτείνη να βάλεις ασπράδια και 1 κρόκο αν το μπουχτήσεις κάποια μέρα και θες κάτι διαφορετικό. Μεταπροπονητικά 1 δόση πρωτείνης στο σέικερ μαζί με μια μπανάνα είναι άριστη λύση!

    Δες το βίντεό μου, είναι μια πολύ καλή και εύκολη συνταγή για πρωινό με γιαούρτι και βρώμη. Αν είσαι και γλυκατζού όπως εγώ, θα τη λατρέψεις!!!


  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    και μετά απ αυτό, μετά από πόση ώρα μπορώ να πάω γυμναστήριο; ωραία ιδέα είναι, ευχαριστώ!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μετά από μιάμιση ώρα, αλλά εξαρτάται από το άτομο. Αν αισθάνεσαι πως έχεις χωνέψει μπορείς να πας και μετά από μία ώρα. Αυτό θα το ρυθμίσεις εσύ.

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    ευχαριστώ πολύ και πάλι! θα κάτσω λίγο να τα βάλω κάτω με την ησυχία μου να τα φτιάξω σε στυλ προγράμματος και θα τα στείλω για να με διορθώσεις όπου χρειάζεται.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να σαι καλά Έλενα. Να ξερεις όλα τα παιδιά εδώ στο φόρουμ είναι πρόθυμα να βοηθήσουν.

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Λοιπόν σκέφτομαι:
    -για πρωινό το γιαούρτι με τη βρώμη και τον καφέ, θα ήθελα μόνο να ρωτήσω 2 πράγματα: α) πόσες κουταλιές σούπας βρώμη είναι η ιδανική ποσότητα και β) αν μπορώ να προσθέσω λίγη κανέλλα που μου αρέσει και είναι και αντιοξειδωτική.

    -για μετά το γυμναστήριο 1 μπανάνα με whey στο μπλέντερ (και πάλι θέλω να ρωτήσω πόσο whey χρειάζεται και πόσο νερό για να γίνει σαν shake)

    -για μεσημέρι σαλάτα με ωμά ή βραστά λαχανικά και κάθε φορά συνδυασμούς απ αυτούς που μου πρότεινες

    -για απόγευμα σκεφτόμουν 1-2 φρούτα που μου αρέσουν πολύ (δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με τον γλυκαιμικό δείκτη γιατί κάπου έχω διαβάσει ότι επηρεάζει...) μαζί με 1 χούφτα ωμά ανάλατα αμύγδαλα

    -για βράδυ σαλάτα όπως το μεσημέρι είτε με ασπράδια είτε με τόνο είτε ίσως 1/2 κεσεδάκι cottage cheese.

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    -για πρωινό το γιαούρτι με τη βρώμη και τον καφέ, θα ήθελα μόνο να ρωτήσω 2 πράγματα: α) πόσες κουταλιές σούπας βρώμη είναι η ιδανική ποσότητα και β) αν μπορώ να προσθέσω λίγη κανέλλα που μου αρέσει και είναι και αντιοξειδωτική.
    Από τη στιγμή που δεν γνωρίζω πόσες θερμίδες χρειάζεσαι δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια. Για αρχή, βάλε περίπου 4 κοφτές κουταλιές της σούπας βρώμη . Κανέλα βάλε όσο θες αν σου αρέσει και ταιριάζει γευστικά. (εκτός από αντιοξειδωτική συντελεί στο να μειώνει και το αίσθημα της πείνας )

    -για μετά το γυμναστήριο 1 μπανάνα με whey στο μπλέντερ (και πάλι θέλω να ρωτήσω πόσο whey χρειάζεται και πόσο νερό για να γίνει σαν shake)
    1 δόση θα βάλεις. Μεσα το κουτι εχει δοσομετρητη (σκουπ). Θα δεις στη συσκευασία πόσο είναι ακριβώς, συνήθως γύρω στα 25-30γρ.
    Όσο λιγότερο νερό, τόσο πιο έντονη θα ναι η γεύση. Βαλε περιπου τα 3/4 ενος σεικερ. Καλυτερα να βαλεις λιγοτερο νερο και μετα αν ειναι να προσθεσεις, παρα πολυ και να γινει πολυ νερουλο. Πειραματισου και θα βρεις την ιδανικη αναλογία.

    -για μεσημέρι σαλάτα με ωμά ή βραστά λαχανικά και κάθε φορά συνδυασμούς απ αυτούς που μου πρότεινες
    οκ!

    -για απόγευμα σκεφτόμουν 1-2 φρούτα που μου αρέσουν πολύ (δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με τον γλυκαιμικό δείκτη γιατί κάπου έχω διαβάσει ότι επηρεάζει...) μαζί με 1 χούφτα ωμά ανάλατα αμύγδαλα
    Αν θες να χάσεις λίπος, καλό είναι να περιορίσεις τα φρουτα στη μια μερίδα ημερησίως. Εχουν αρκετα σάκχαρα. Οσο για τα αμυγδαλα, προσοχη γιατι μια χουφτα ειναι λιγο φλου στο θεμα ποσοτητας και μπορεις να ξεφυγεις πολυ στις θερμιδες!!!! Γι αυτο αν θες αποτελεσματα στο σωμα σου πρεπει να εισαι σχολαστικη με τις ποσότητες και τις θερμίδες.

    -για βράδυ σαλάτα όπως το μεσημέρι είτε με ασπράδια είτε με τόνο είτε ίσως 1/2 κεσεδάκι cottage cheese.
    Μη ξεχνας και τα καλα λιπαρα. Να βαζεις ελαιολαδο οπως επισης κρόκο και ανα διαστηματα παχια ψαρια οπως σολωμο.

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    είχα βρει κάτι τύπους υπολογισμού θερμίδων και ο βασικός μεταβολικός ρυθμός μου είχα βρει ότι είναι 1484,9 θερμίδες, μαζί με τη γυμναστική που κάνω 5 φορές την εβδομάδα πάει 2301,6 και για να χάσω έλεγε ότι αφαιρώ 500 θερμίδες άρα πάει στις 1801,6...
    όσο για τα αμύγδαλα, νομίζω 10-12 καλά δεν είναι σαν ποσότητα; και για τα λιπαρά εντάξει, αυτή τη διευκρίνιση ήθελα γιατί δεν τα είχα και πολύ ξεκάθαρα στο μυαλό μου, ευχαριστώ! :)
    (ξέχασα να το διευκρινίσω στην αρχή, στα 55 κιλά είμαι εδώ και περίπου 5-6 βδομάδες, δηλ απ όταν το λίπος ήταν στο 21,3%, δεν έχει αλλάξει το βάρος ακόμα και με τη μείωση του λίπους. Λογικά είναι επειδή μεγαλώνουν οι μυς. Δεν πιστεύω να φουσκώσω, δεν το θέλω αυτό, μου αρέσει το γυναικείο γυμνασμένο χωρίς όγκο)

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλημέρα Έλενα,

    ωραία αφού έχεις κάνει ήδη τους υπολογισμούς, τότε θα κάνεις το εξής: Tις θερμίδες που βρήκες πως χρειάζεσαι για μείωση βάρους, πάρ'τες ως ενδεικτικές. Υπολόγισε με βάση αυτά που τρως τώρα πόσες καταναλώνεις, γιατί μπορεί να ναι λιγότερες (ή και περισσότερες, δεν μπορώ να το γνωρίζω). 12 αμύγδαλα φαινονται καλή ποσότητα, αλλά και πάλι όλα είναι γενικά και αόριστα.
    Δες λοιπόν αν είναι λιγότερες οι θερμίδες σου τρως και τότε ΣΤΑΔΙΑΚΑ ανέβασέ τες ενω παράληλα κρατάς την δραστηριοτητα σου σταθερη στο γυμναστήριο. Εχει μεγάλη σημασια να εστιάζεις στα βάρη, θα βοηθήσουν να κρατήσεις το μεταβολισμό σου ψηλά.



    (ξέχασα να το διευκρινίσω στην αρχή, στα 55 κιλά είμαι εδώ και περίπου 5-6 βδομάδες, δηλ απ όταν το λίπος ήταν στο 21,3%, δεν έχει αλλάξει το βάρος ακόμα και με τη μείωση του λίπους. Λογικά είναι επειδή μεγαλώνουν οι μυς. Δεν πιστεύω να φουσκώσω, δεν το θέλω αυτό, μου αρέσει το γυναικείο γυμνασμένο χωρίς όγκο)
    Πίστεψέ με και να ήθελες να φουσκώσεις δεν θα γινόταν :) Είναι αδύνατο σε μας τις γυναίκες, λόγω ορμονών. Μη φοβάσαι, το μόνο που θα σου δώσουν τα βάρη, είναι ένα σφιχτό και γραμμωμένο σώμα! Μην κάνεις το λάθος που κάνουν οι περισσότερες και τις βλέπεις να ασχολούνται αποκλειστικά με ροζ βαράκια και ατελειωτες ώρες στο διάδρομο.
    Αν θες να πετύχεις το στόχο σου, ακολούθησε με συνέπεια το τρίπτυχο βάρη-διατροφή-αερόβια.
    Last edited by Kardoula; 14-07-13 at 05:56.

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    τέλεια, ευχαριστώ πολύ! αν μου δημιουργηθούν και άλλες απορίες θα επιστρέψω. :)

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Έχω και κάποιες απορίες ακόμα:
    1. Τα μανιτάρια ως πηγή πρωτείνης. Να προτιμήσω αυτά σε κονσέρβα για ευκολία ή τα φρέσκα;
    2. Στη συνταγή με τη βρώμη, το γιαούρτι και τον καφέ, μπορώ αντί για καφέ να βάλω αντίστοιχη ποσότητα κακάο που δίνει και επιπλέον πρωτείνη;
    3. Είδα το βίντεο με τη μους σοκολάτα με ρυζογκοφρέτα... Σίγουρα κάποιες μέρες του μήνα όλες μας τη θέλουμε τη σοκολάτα μας, η αλήθεια να λέγεται! Ήθελα να ρωτήσω, πόσο συχνά μπορεί να καταναλώνεται αυτό και ποια ώρα της ημέρας θα ήταν καλύτερο;
    4. To ρύζι με γιαούρτι για μεσημεριανό (πχ. 1 κούπα ρύζι με 1 κεσεδάκι γιαούρτι) καλός συνδυασμός δεν είναι;
    Last edited by guest250; 17-07-13 at 01:17.

  18. #18
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Άτσα και whey η Έλενα... Και δε σου το'χα
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    τι να κάνω η καημένη! ψάχνομαι, διαβάζω άρθρα από δω κι από κει να δω τι μπορώ να κάνω. :Ρ δεν έχω ξεκινήσει τίποτα ακόμα, δεν έχω αγοράσει κάτι. Παίρνω απλά γνώμες και βλέπουμε.

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλημέρα Έλενα!
    Καλα κανεις και το χεις ριξει στο διάβασμα. Δεν ειναι μονο να σου λεμε φαε αυτο ή το άλλο, αλλά πρέπει να αποκτάς και γνώση, να ξέρεις γιατί κάνεις κάτι. Όσο για το συμπλήρωμα πρωτείνης, δεν ειναι κατι το φοβερο, δες το ως τροφή σε σκόνη.. όπως είναι τα αφυδατωμένα γάλατα του εμπορίου. Τίποτα παραπάνω.. Έτσι κι αλλιώς μια απλη whey χρειάζεσαι.


    1. Τα μανιτάρια ως πηγή πρωτείνης. Να προτιμήσω αυτά σε κονσέρβα για ευκολία ή τα φρέσκα;
    Οτι ειναι οικονομικότερο. Αν πάρεις κονσερβα, θα τα βαλεις στο σουρωτηρι και κατω απ'τη βρύση, να ξεπλυθουν απο το αλάτι.


    2. Στη συνταγή με τη βρώμη, το γιαούρτι και τον καφέ, μπορώ αντί για καφέ να βάλω αντίστοιχη ποσότητα κακάο που δίνει και επιπλέον πρωτείνη;
    Φυσικα. Αν και το κακαο συνηθως το προτιμουμε ως πηγη λιπαρων, θα σου δωσει ομως και λιγα γρ. πρωτεινη.


    3. Είδα το βίντεο με τη μους σοκολάτα με ρυζογκοφρέτα... Σίγουρα κάποιες μέρες του μήνα όλες μας τη θέλουμε τη σοκολάτα μας, η αλήθεια να λέγεται! Ήθελα να ρωτήσω, πόσο συχνά μπορεί να καταναλώνεται αυτό και ποια ώρα της ημέρας θα ήταν καλύτερο;
    Εμ γι αυτό κυρίως τον λογο την εκανα τη συνταγή.. γιατί εκείνες τις μέρες του μήνα μας πιάνουν αυτές οι λιγούρες.. Κι αντί να πέσουμε στον πειρασμο να αδειασουμε μερεντες και να φαμε σοκολατες, ειναι μια πολυ καλη και "ανωδυνη" λυση.
    Μπορεις να το τρως και καθημερινα, αρκει να μη ξεφευγεις στις θερμίδες σου. Είτε ως πρωινό, είτε πριν/μετά την προπόνηση. Αλλά και ως ενδιάμεσο σνακ. Μπορεις αν θες να μη βαλεις τις ρυζογκοφρετες, να προσθεσεις λιγα αμυγδαλα και να το εχεις και ως βραδινο.



    4. To ρύζι με γιαούρτι για μεσημεριανό (πχ. 1 κούπα ρύζι με 1 κεσεδάκι γιαούρτι) καλός συνδυασμός δεν είναι;
    Φυσικά!!

  21. #21
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    (αχ αυτό το να ''αδειάσουμε μερέντες'' πώς με αντιπροσωπεύει!)
    σκεφτόμουν πριν το γυμναστήριο για να το δω και σαν κίνητρο ότι ωραία, έφαγα το γλυκό μου, πάω τώρα να το ''κάψω''.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να σαι καλά Έλενα! Με τέτοια έξυπνα "τρικ" θα ξεγελάς τις λιγούρες σου και παράλληλα δεν θα έχεις τύψεις ότι έχεις φάει κάτι "απαγορεύμένο" ;)

  23. #23
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Έκατσα και έφτιαξα νέο πλάνο αφού σκέφτηκα πρώτα τι μου ταιριάζει καλύτερα στις γεύσεις και στην καθημερινότητα συν ότι τελικά με βολεύει καλύτερα τις απογευματινές ώρες το γυμναστήριο οπότε θέλω γνώμη...

    Πρωί (γύρω στις 10:00): 4 κ.σ. βρώμη, 1 γιαούρτι 2%, 1 κ.γ. κακάο (και θα προσθέσω και το εβαπορέ, μου αρέσει σαν ιδέα όπως στο βίντεο)

    Μεσημέρι (γύρω στη 13:30): Σαλάτα με ωμά ή βραστά λαχανικά με 1 κ.γ. ελαιόλαδο και συνδυασμούς απ αυτούς που αναφέραμε παραπάνω (καστανό ρύζι με γιαούρτι, φακές με σιτάρι που το έχω δοκιμάσει και μου αρέσει πολύ, ζυμαρικά ολικής με μανιτάρια κτλ)

    Απόγευμα (πριν το γυμναστήριο, γύρω στις 17:30-18:00 ): 1 φρούτο και 12 αμύγδαλα ωμά και ανάλατα (επειδή θέλω κάτι ελαφρύ πριν)

    Μετά το γυμναστήριο (γύρω στις 19:30): 1 γιαούρτι 2% με 1 μπανάνα (είδα σε άλλο topic που το προτείνατε σε μια κοπέλα)

    Βράδυ (γύρω στις 21:00): Σαλάτα με ωμά ή βραστά λαχανικά και 1 κ.γ. ελαιόλαδο με τόνο ή σολωμό, 1 αβγό και 2 ασπράδια (δεν ξέρω αν θέλει παραπάνω) ή 1/2 κεσεδάκι cottage cheese ή μανιτάρια...Έχω βέβαια την εντύπωση ότι αφού θα είναι στην ουσία γεύμα μετά το γυμναστήριο θα θέλει και κάποια πηγή υδατάνθρακα οπότε ίσως καμιά βραστή πατάτα ή 1-2 φέτες του τοστ ολικής...
    Last edited by guest250; 18-07-13 at 12:05.

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πριν το γυμναστήριο βάλε γιαούρτι μαζί με φρούτο (μήλο είναι καλή επιλογή). Τα αμύγδαλα μπορείς να τα βάλεις σε άλλο σνακ/γεύμα.
    Επίσης ως επιλογή καλών λιπαρών έχε στο νου σου και το ταχίνι (εγώ το βάζω με το γιαούρτι).

    Το βράδυ περισσότερα ασπράδια πχ 5 + 1 κρόκο. Προτίμησε πατάτα, όχι ψωμί. Μπορείς να τα κανεις ομελετα να βαλεις πιπερια, μανιτάρια και διαφορα μυρωδικα και να γινει λουκουμι.

    Τα υπολοιπα γευματα ειναι οκ. Σταδιακα θα την βελτώσεις κι άλλο.
    Μπράβο για την προσπάθειά σου!
    Last edited by Kardoula; 18-07-13 at 16:04.

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Για να μην τρώω όλη μέρα γιαούρτια, να βάλω καλύτερα το γιαούρτι με μήλο πριν τη γυμναστική (πήγα και πήρα στραγγιστό σε συσκευασία κιλού οπότε μπορώ να βάζω λιγότερο από 200 γραμμάρια πριν τη γυμναστική για να το χωνέψω ίσως πιο γρήγορα) και μετά τη γυμναστική τη μπανάνα με τι; Γιατί μου έτυχαν κάτι αναποδιές σε οικονομικό επίπεδο και δεν προβλέπεται να κοιτάξω για whey άμεσα... :/
    Αχ το ταχίνι μου αρέσει πολύ! Εκτός απ το γιαούρτι, πώς αλλιώς μπορώ να το αξιοποιήσω;
    Last edited by guest250; 18-07-13 at 16:18.

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Βρε το γιαούρτι χωνεύεται τσακ μπαμ. Κράτα τα 200γρ πριν το τζιμ, μαζί με το μήλο.
    Μετά μπορείς να έχεις ασπράδια με πατάτα ή μπανάνα με ασπράδια, ή ρύζι με ασπράδια ή ρυζογκοφρέτες με ασπράδια ή κανονικό γεύμα κοτόπουλο με ρύζι ή πατάτα (αλλά χωρίς λαχανικά, για να μην καθυστερήσουν την απορρόφηση της πρωτείνης κ υδατ)

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Αχ το ταχίνι μου αρέσει πολύ! Εκτός απ το γιαούρτι, πώς αλλιώς μπορώ να το αξιοποιήσω;
    Κάτσε γιατί αυτό ξέχασα να απαντήσω..

    Μπορείς να το προσθέσεις σε όποιο γεύμα θες και πιστεύεις ότι ταιριάζει (αλλά όχι σε αυτά γύρω από την προπόνηση) Μπορείς να το βάλεις στο πρωινό σου ανακατευοντας το με τη βρώμη κ το γιαουρτι.

  28. #28
    Pumping Iron giorgos98's Avatar
    Join Date
    06-06-13
    Posts
    434

    Default

    Αχ το ταχίνι μου αρέσει πολύ! Εκτός απ το γιαούρτι, πώς αλλιώς μπορώ να το αξιοποιήσω;
    καπου διαβασα οτι συνδιαζετε πολυ ωραια με κακαο!

  29. #29
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    πωπω τούρμπο θα το κάνω το πρωινό! δεν ξεφεύγω όμως σε θερμίδες με το ταχίνι; βέβαια φαντάζομαι μιλάμε για ποσότητα 1 κουταλιά της σούπας...

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    πωπω τούρμπο θα το κάνω το πρωινό! δεν ξεφεύγω όμως σε θερμίδες με το ταχίνι; βέβαια φαντάζομαι μιλάμε για ποσότητα 1 κουταλιά της σούπας...


    Ποια σουπας βρε;; Του γλυκού θα βάλεις Αν δεις οτι ξεφευγεις θερμιδικα, μπορεις να κοψεις απο καπου αλλου. Ιδεες σου δινω, εναλλακτικες, δεν ειναι σων και καλα πρεπει να το τρως καθε μερα.. μπορει τη μια μερα ταχινι την αλλη κατι αλλο στη θεση του κοκ


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή για γράμμωση
    By sot in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 30-06-09, 08:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •