Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1
    New Bodybuilder Sindarta's Avatar
    Join Date
    08-07-13
    Posts
    3

    Default Πρωινό Αερόβιο

    Γεια σας και από εμένα. Παρακολουθώ και διαβάζω αρκετό καιρό τον ωραίο φόρουμ σας και αποφάσισα να γίνω και μέλος ώστε να εκφράσω μερικές μου απορίες.

    Ξέρω πως αν μόλις ξυπνήσεις και κάνεις το πρωι αερόβιο με άδειο στομάχι "καις" σε μέγιστο βαθμό λίπος. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο έχει διάρκεια αυτό; Δηλαδή μετά και από πόση ώρα που έχω ξυπνήσει (πάντα νηστικός) θα μπορώ να κάνω αερόβιο και να έχω τα ίδια μέγιστα αποτελέσματα;μισή ώρα, μια ώρα, δυο ώρες; τι είναι αυτό που το καθορίζει;

    Τώρα ξυπνάω στις 9, φτιάχνω ένα καφέ και ανεβαίνω στο ποδήλατο, θα μπορούσα να ξυπνούσα στις 9 και μετά από μια ώρα να ανέβαινα ; Θα "έκαιγα" το ίδιο;

    υγ: Μου είπανε και για ντιουρίν, γνώμες;

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-13
    Posts
    113

    Default

    Έγω μόλις ξυπνάω πίνω 2 ποτήρια νερό και πηγαίνω μετά από ένα μισάωρο περίπου.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Sindarta View Post
    Ξέρω πως αν μόλις ξυπνήσεις και κάνεις το πρωι αερόβιο με άδειο στομάχι "καις" σε μέγιστο βαθμό λίπος. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο έχει διάρκεια αυτό; Δηλαδή μετά και από πόση ώρα που έχω ξυπνήσει (πάντα νηστικός) θα μπορώ να κάνω αερόβιο και να έχω τα ίδια μέγιστα αποτελέσματα;μισή ώρα, μια ώρα, δυο ώρες; τι είναι αυτό που το καθορίζει;

    Τώρα ξυπνάω στις 9, φτιάχνω ένα καφέ και ανεβαίνω στο ποδήλατο, θα μπορούσα να ξυπνούσα στις 9 και μετά από μια ώρα να ανέβαινα ; Θα "έκαιγα" το ίδιο;

    υγ: Μου είπανε και για ντιουρίν, γνώμες;

    Ευχαριστώ πολύ
    Kαλησπέρα φίλε μου,

    δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις μια ώρα. Επιμηκύνεις το διάστημα που είσαι νηστικός με αυτό τον τρόπο. Σήκω, πιες τον καφέ σου και μετά από κανα μισάωρο ξεκίνα την αερόβια.
    Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είσαι και αν είναι απαραίτητο να κάνεις με άδειο στομάχι, αυτό είναι άλλο θέμα, απλώς σου απαντώ στην απορία σου.

    Το diurin δεν το χρειάζεσαι. Να το κάνεις τι το διουρητικο;!

  4. #4
    New Bodybuilder Sindarta's Avatar
    Join Date
    08-07-13
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλησπέρα φίλε μου,

    δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις μια ώρα. Επιμηκύνεις το διάστημα που είσαι νηστικός με αυτό τον τρόπο. Σήκω, πιες τον καφέ σου και μετά από κανα μισάωρο ξεκίνα την αερόβια.
    Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είσαι και αν είναι απαραίτητο να κάνεις με άδειο στομάχι, αυτό είναι άλλο θέμα, απλώς σου απαντώ στην απορία σου.

    Το diurin δεν το χρειάζεσαι. Να το κάνεις τι το διουρητικο;!
    Επειδή ασχολούμαι με κάτι άλλο μόλις ξυπνάω και δεν μπορώ να πάω κατευθείαν στο αερόβιο για αυτό ρωτάω αν έχω τα ίδια αποτελέσματα σε χάσιμο λίπους αν κάνω μετά από μια ώρα. Τώρα για το να έχω φάει πριν , "αγωνιστικός" είπε πει πως αμα έχεις φάει κάτι πριν ,στο αερόβιο μετά δεν θα κάψεις λίπος αλλά αυτό το κάτι. Εφόσον δηλαδή το μέγιστο για καύση είναι να κάνεις νηστικός θέλω να δω μέχρι πόση ώρα μετά που ξυπνάς ισχύει αυτό, ώστε να οργανώσω το πρόγραμμα μου .

    Για το diurin, τι γίνεται. Επειδή έχω δει μια αραίωση στα μαλλιά μου κάνω μια θεραπεία η οποία όμως σαν παρενέργεια έχει να σου πρήζει το πρόσωπο.Ένας τώρα που κάνει την ίδια μου είπε πως χρησιμοποιεί diurin γι αυτό ξεπρήστηκε το πρόσωπο του και σε συνδυασμό και με γυμναστήριο έμεινε μισός. Μου άφησε δηλαδή να εννοηθεί πως τον βοήθησε στο ξεπρήξιμο του προσώπου και στο χάσιμο λίπους και μου το πρότεινε. Γι αυτό ρωτάω να δω τι παίζει.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Επειδή ασχολούμαι με κάτι άλλο μόλις ξυπνάω και δεν μπορώ να πάω κατευθείαν στο αερόβιο για αυτό ρωτάω αν έχω τα ίδια αποτελέσματα σε χάσιμο λίπους αν κάνω μετά από μια ώρα. Τώρα για το να έχω φάει πριν , "αγωνιστικός" είπε πει πως αμα έχεις φάει κάτι πριν ,στο αερόβιο μετά δεν θα κάψεις λίπος αλλά αυτό το κάτι. Εφόσον δηλαδή το μέγιστο για καύση είναι να κάνεις νηστικός θέλω να δω μέχρι πόση ώρα μετά που ξυπνάς ισχύει αυτό, ώστε να οργανώσω το πρόγραμμα μου .
    Δεν γνωρίζω σε τι επίπεδο είσαι για να σου προτείνω την πρωινή αερόβια με άδειο στομάχι ως ιδανική λύση για χάσιμο λίπους.
    Εχεις κάνει αερόβιες σε άλλη χρονική στιγμή για αρκετό διάστημα και έχεις φτάσει σε στασιμότητα;
    Η αερόβια νηστικός είναι δίκοπο μαχαίρι. Δες το ως άσσο στο μανίκι. Η αερόβια στην ουσία δημιουργεί θερμιδικό έλλειμα. Το λίπος φεύγει κυρίως με την κατάλληλη διατροφή. Ναι, ισχύει ότι το σώμα εκείνη τη χρονική στιγμή θα πάρει ως καύσιμο λίπος όμως αυτό δεν σημαίνει πως αν την κανεις εχοντας φαει πριν 2 ώρες γεύμα πως δεν θα έχεις αποτέλεσμα.

    Αν οι περιστασεις σου δεν το επιτρέπουν, κάνε μια ωρα μετά αφοτου ξυπνησεις, αλλα μην το επιμυκήνεις περισσότερο, το σώμα το εχεις σε νηστεια τοσες ώρες απο τον ύπνο.
    Για το diurin, τι γίνεται. Επειδή έχω δει μια αραίωση στα μαλλιά μου κάνω μια θεραπεία η οποία όμως σαν παρενέργεια έχει να σου πρήζει το πρόσωπο.Ένας τώρα που κάνει την ίδια μου είπε πως χρησιμοποιεί diurin γι αυτό ξεπρήστηκε το πρόσωπο του και σε συνδυασμό και με γυμναστήριο έμεινε μισός. Μου άφησε δηλαδή να εννοηθεί πως τον βοήθησε στο ξεπρήξιμο του προσώπου και στο χάσιμο λίπους και μου το πρότεινε. Γι αυτό ρωτάω να δω τι παίζει.
    Το συγκεκριμένο σκεύασμα ειναι διουρητικο, δεν ειναι λιποδιαλυτικό. Το μονο που εχασε ο φιλος σου ειναι υγρά. Δωσε προσοχη στην διατροφη σου και άσε τα διουρητικα.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Ειρηνη επειδη κ γω καμια φορα τωρα κανω αεροβια καλοκαιρι,το να κανεις αεροβια εχοντας φαει εναν τονο 30 λεπτα πριν πχ θεωρειται αεροβια νηστικος η μπορω να το κανω?σορρυ για οφφ κ ευχαριστω

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ειδικα για την περιπτωση σου και το σωματοτυπο σου, την αερόβια με άδειο στομαχι πρέπει να την αποφεύγεις οπως ο διάολος το λιβάνι Νίκο.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-13
    Posts
    113

    Default

    Γενικά, σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να αποφεύγεται η αερόβια με άδειο στομάχι?

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σε εκτόμορφους κυρίως, δηλ άτομα που βάζουν δύσκολα κιλά. Και γενικότερα γι αυτούς που θέλουν να βάλουν μυς. Η αερόβια με άδειο στομάχι είναι σαν τον άσσο στο μανίκι: την χρησιμοποιείς όταν έχεις εξαντλήσει όλες τις άλλες μεθόδους και έχεις πιάσει πλατό. Θέλει προσοχή γιατί εύκολα μπορεις να καταβολίσεις μυικό ιστό. Ειναι πολυ αποτελεσματική αλλά όπως όλα τα εργαλεία, πρέπει να το χειρίζεσαι σωστά για να έχεις τα μέγιστα αποτελέσματα.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Ειρηνη ευχαριστω,αλλα αμα εχω φαει πριν μια πηγη πρωτεινης πχ τονο μιση ωρα πρν την προπο μπορω να κανω αεροβια πρωι?η να κανω 1-1.5 ωρες αφου εχω φαει πληρες πρωτεινη με πρωτεινη υδατανθρακα

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-13
    Posts
    113

    Default

    Μετά την πρωινή αερόβια, τρώμε κανονικά πρωινό (π.χ. βρώμη, γάλα, αυγά, φρουτο) ή καλό είναι να τρώμε κάτι άλλο?

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν εννοεις πρωινή αερόβια με άδειο στομάχι, μπορείς να πιεις ρόφημα πρωτείνης (ή bcaa) και μετά από μία ώρα περίπου να κάνεις το επόμενο στερεό σου γεύμα .

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-13
    Posts
    113

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αν εννοεις πρωινή αερόβια με άδειο στομάχι, μπορείς να πιεις ρόφημα πρωτείνης (ή bcaa) και μετά από μία ώρα περίπου να κάνεις το επόμενο στερεό σου γεύμα .
    Με άδειο στομάζι εννοώ ναι.Αλλά δεν παίρνω συμπληρώματα :/
    Τρώω το στερεό περίπου 30-40 λεπτα μετά την αερόβια.

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν δεν παίρνεις καθόλου bcaa ή whey, τότε κάντο ως έχει. Όμως μη το παρακάνεις με τις πρωινές αερόβιες.

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-13
    Posts
    113

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αν δεν παίρνεις καθόλου bcaa ή whey, τότε κάντο ως έχει. Όμως μη το παρακάνεις με τις πρωινές αερόβιες.

    1-2 τη βδομάδα! ;)

  16. #16

    Default

    Μια απορία έχω και εγώ παιδιά σε σχέση με την αερόβια. Επειδή κάνω κολύμβηση 3 φορές την εβδομάδα (από 1 ώρα) με καλύπτει ή θα πρέπει να κάνω και τρέξιμο 30 λεπτά;

  17. #17
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    ρε παιδια δεν ξερω,αυτο το πραγμα να φοβομαστε τοσοπολυ τον καταβολισμο υπερβολικο δεν ειναι?λες και ειμαστε 10 κιλα πανω απο τι υψος μας με 7% λιπος.οι περισσοτεροι τουλαχιστον εδω μεσα πιστευω οτι δεν ειναι,προσωπικη μου αποψη,πολυ δυσκολα να καταβολισει καποιος κανοντας αεροβια με αδειο στομαχι.ειδικα αν η διατροφη του ειναι καλη.λιγα bcaa και δεν υπαρχει προβλημα..

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Συμφωνώ σε αυτό που λες. Πολλοί φοβούνται με το παραμικρό μη καταβολίσουν μυς.. Ε οκ αμα ειναι έτσι,να μαστε ξαπλα μέχρι να πάμε προπόνηση μη τυχόν χάσουμε μυικό ιστό
    Από την άλλη, όλα είναι σχετικά και εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες. Κάποιος εκτόμορφος πολύ πιο εύκολα μπορεί να χάσει μυς σε σχέση με κάποιον μεσόμορφο. Γι αυτό πειραματιζομαστε και ανάλογα ρυθμίζουμε και τις αερόβιες και τη διατροφή.

  19. #19
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by CasperQQ View Post
    Μια απορία έχω και εγώ παιδιά σε σχέση με την αερόβια. Επειδή κάνω κολύμβηση 3 φορές την εβδομάδα (από 1 ώρα) με καλύπτει ή θα πρέπει να κάνω και τρέξιμο 30 λεπτά;
    Σε άλλα σου ποστ, είδα ότι έχεις λίγα κιλά σε σχέση με το ύψος σου. Αφού θέλεις να χάσεις λίπος, αρκούν οι 3 φορές κολύμβησης τη βδομάδα, αλλά φρόντισε να τρως καλά, για να μην μείνεις μισός.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρωϊνο αεροβιο και..κοιμισμενα ποδια!
    By Κωστας21 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-13, 18:51
  2. Αεροβιο
    By BruceLee97 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 27-11-12, 16:19
  3. Πρωινό Αερόβιο και Πρωινό Μετά
    By marion dion in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 24
    Last Post: 18-07-12, 14:42
  4. Αερόβιο Στυλ HIT.
    By johnf86 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 28-04-10, 14:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •