Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Junior Bodybuilder pan0s's Avatar
    Join Date
    02-08-05
    Location
    Piraeus, Greece.
    Posts
    132

    Default Τυρί Cottage Του LIDL

    τον τελευταιο καιρο δεν βρισκω στα LIDL ενα cottage που ειχε με χαμηλα λιπαρα (νομιζω γυρω στα 2,2) αντιθετως βρισκω καποιο αλλο (Goldessa Cottage Cheese) το οποιο στο πλαι αναγραφει "λιπος επι ξηρου: 17% ελαχιστο".παιζει cottage με τετοια λιπαρα ?

    σε οποιο σιτε το ψαχνω το βρισκω να εχει απο 4,5 μεχρι 5% ( τα 100γρ)

    http://www.myfitnesspal.com/food/calories/cottage-cheese-lidl-cottage-cheese-lidl-77917564
    http://www.myfitnesspal.com/nutrition-facts-calories/goldessa
    http://www.kaloricketabulky.cz/goldessa-cottage-cheese/

  2. #2
    Pumping Iron kely's Avatar
    Join Date
    27-11-11
    Posts
    509

    Default

    Και γω το ίδιο πήρα,αν θυμάμαι καλά!Αλλά δεν το έχω ανοίξει ακόμα ακριβώς γι΄ αυτόν τον λόγο!Μου φαίνεται πολύ "παχύ" για κότατζ. Άσε που διάβασα ότι κατά καιρούς τα κότατζ του lidl έχουν ανακληθεί.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Παιδιά, εγώ πάντως τα χω κόψει από το λιντλ.. Καλύτερα να τρώω της φάγε ή άλλη μάρκα και να δίνω παραπάνω χρήματα (και ας τρώω πιο αραιά) παρά τις σαβούρες τον λιντλ.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-03-12
    Posts
    123

    Default

    Δεν είναι μόνο το θέμα σαβούρας. Γιατί να υποστηρίζουμε τους Γερμανούς που αισχροκερδούν εις βάρος της χώρας μας? Ελληνικά supermarket και προϊόντα υπάρχουν και δε νομίζω να είναι τραγικές οι διαφορές στη τιμή. Τα τελευταία χρόνια με την "κρίση", η Γερμανία έχει τεράστια κέρδη τη στιγμή που σε εμάς θα μας φορολογήσουν και τον αέρα σε λίγο. Στην Κύπρο, πριν γίνει το κούερμα, όλως τυχαίως το Lidl είχε αποσύρει τα κεφάλαιά του από τις τράπεζες. Αποψή μου είναι πως δε θα πρέπει να πατάμε το πόδι μας εκεί μέσα.
    Last edited by noname15; 18-07-13 at 02:43.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλά.. αυτό με το τι είναι ελληνικό και τι όχι άστο καλύτερα.. Δες για παράδειγμα το τοτάλ. Ελληνικό γιαούρτι; Αμ δε! Από γάλα Γερμανίας και Γαλλίας. Αυτό δεν είναι γιαούρτι.. ο ΟΗΕ είναι! Ασε που έχει φύγει από Ελλαδα το εργοστάσιο της ΦΑΓΕ (αν δεν κάνω λάθος, αλλιώς διορθώστε με)
    Όσο για το αν στηρίζουμε Γερμανούς ή όχι, βασικά το θέμα είναι.. οι Έλληνες παραγωγοί στηρίζουν εμάς τους Έλληνες καταναλωτές;

  6. #6
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Το LiDL κατά καιρούς έχει αποσύρει προϊόντα. Δε θα ξεχάσω το σκάνδαλο με το e.coli πριν 3-4 χρόνια που κινδύνεψαν ζωές κι εκείνοι κατηγορούσαν τους Ισπανούς. Μου έχουν πει ότι οι κανόνες που τηρούν είναι πολύ αυστηροί (φορτηγό-ψυγείο, καρότσι-ψυγείο, έλεγχοι και καταστροφή προϊόντων στα ράφια) αλλά όταν μεσολαβούν τόσες μεταφορτώσεις από τη Γερμανία ως το γειτονικό μας κατάστημα τι να σου κάνουν οι κανόνες... Εδώ τυρί αγοράζεις από τη γωνία και μέχρι να φτάσεις σπίτι έχει ιδρώσει.
    Το Goldessa είναι το παλιό Linessa (με 2,2% λιπαρά), θεωρητικά έχουν αλλάξει μόνο όνομα και συσκευασία. Έτσι τουλάχιστον έχουν πει σε φίλες μου που αγόραζαν τα συγκεκριμένα προϊόντα.

    Καρδούλα ωραίο θέμα έθιξες. Μας υποστηρίζουν όταν τα αγγουράκια Ιεράπετρας τα αγόραζα στο Ηράκλειο με 40 λεπτά, στην Αθήνα τα έχουν 1,50 ευρώ και η φίλη μου που μένει Ιεράπετρα τα βρίσκει πάνω από 2; Αισχροκέρδεια στις πλάτες μας κι εμείς κατά τ' άλλα πρέπει να στηρίζουμε τα Ελληνικά προϊόντα. Χώρια που τις μισές φορές το κάνουμε και λάθος. Εκείνος ο μύθος του 520 στο barcode, οι εταιρίες που εισάγουν τις πρώτες ύλες ή παρασκευάζουν/συσκευάζουν στο εξωτερικό...
    Εγώ 4 χρόνια τώρα που είμαι οικονομικά πεθαμένη, στηρίζω το πορτοφόλι μου. Θα πάρω το γάλα Γερμανίας με 90 λεπτά το λίτρο κι όχι το γάλα "από μικρές ελληνικές φάρμες" που κοντεύει να φτάσει τα 2 ευρώ.
    Last edited by noucca; 18-07-13 at 08:02.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  7. #7
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ασε που έχει φύγει από Ελλαδα το εργοστάσιο της ΦΑΓΕ (αν δεν κάνω λάθος, αλλιώς διορθώστε με)
    Οχι δε κανεις λαθος! ^_^
    H διοικηση της ΦΑΓΕ εφυγε και πηγε Λουξεμβουργο, ετσι ο,τι κι αν γινει στην Ελλαδα η εταιρεια θα συνεχισει την λειτουργιας της

  8. #8
    Junior Bodybuilder pan0s's Avatar
    Join Date
    02-08-05
    Location
    Piraeus, Greece.
    Posts
    132

    Default

    η διαφορα παντως στην τιμη στο cottage ειναι τεραστια,στο LIDL το πηρα αν θυμαμαι καλα 0,69? και τα αλλα cottage στα σουπερμαρκετ εχουν πανω απο 2?.
    σας ευχαριστω για τις απαντησεις !!!

  9. #9
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Quote Originally Posted by pan0s View Post
    η διαφορα παντως στην τιμη στο cottage ειναι τεραστια,στο LIDL το πηρα αν θυμαμαι καλα 0,69? και τα αλλα cottage στα σουπερμαρκετ εχουν πανω απο 2?.
    σας ευχαριστω για τις απαντησεις !!!
    Η χημεία σήμερα κάνει θαύματα. Παλαιότερα είχαν υπολογίσει οτι η Ολλανδία με τη παραγωγή που έχει σε γαλακτοκομικά έπρεπε κανονικά να έχει εξαπλάσια έκταση.
    Για παράδειγμα από γλυκοπατάτα ή κρεμύδι σου παρασκευάζουν ότι θες ακόμη και να μοιάζει με κρέας.

    Θα έλεγα όχι σε private label στα διατροφικά.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Ναι ρε παιδια ποια ελληνικα προιοντα.
    φιλος που δουελευε στο εργοστασιο της φαγε μουλεγε οτι φερνανε απεξω (δε θυμαμαι ποια χωρα) σε σκονη τη πρωτη υλη και μετα ο πανοραμιξ εδω το εκανε γαλα.
    Get big or die trying!

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by kostas69 View Post
    Για παράδειγμα από γλυκοπατάτα ή κρεμύδι σου παρασκευάζουν ότι θες ακόμη και να μοιάζει με κρέας.

    Θα έλεγα όχι σε private label στα διατροφικά.
    Κώστα μπορείς λίγο αυτό με το private label να το εξηγησεις; Δηλ. τι να αποφεύγουμε κλπ;

    Quote Originally Posted by noucca View Post

    Εγώ 4 χρόνια τώρα που είμαι οικονομικά πεθαμένη, στηρίζω το πορτοφόλι μου. Θα πάρω το γάλα Γερμανίας με 90 λεπτά το λίτρο κι όχι το γάλα "από μικρές ελληνικές φάρμες" που κοντεύει να φτάσει τα 2 ευρώ.
    Πες τα ρε νουκα!!

  12. #12
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Κώστα μπορείς λίγο αυτό με το private label να το εξηγησεις; Δηλ. τι να αποφεύγουμε κλπ;
    Για όσους δεν ξέρουν private label είναι προϊόντα με το logo των retailers. Οι περισσότερες αλυσίδες πλέον παίζουν αυτό το παιχνίδι προκειμένου να ρίξουν το κόστος. Για παράδειγμα τα γιαουρτάκια ΑΒ Βασιλόπουλος στην ουσία κατασκευάζονται από την ΚΡΙ ΚΡΙ που είναι καλή περίπτωση.
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις από που προέρχεται (μπορεί ο κατασκευαστής να είναι ο καλύτερος ή ο χειρότερος). Ο μόνος παράγοντας είναι η χαμηλή τιμή με κριτήρια ποιότητας τα απολύτως ελάχιστα για το νόμο.
    Ξέρω περιπτώσεις προϊόντων private label με Ελληνική φίρμα (δηλαδή barcode από 520) που στην ουσία είναι πρωτογενές προϊόν που εισήχθηκε από χώρες όπως Πακισταν και συσκευάστηκε εδω.

    Με τον παραπάνω τρόπο οι τιμές για παράδειγμα πέφτουν ως εξής: Η ΕΕ έχει υποχρεώσει τους αγρότες να ψεκάζουν με ελαφριά φάρμακα που φεύγουν σε 15 μέρες. Στις υπόλοιπες χώρες χρησιμοποιούν τοξικότατα φάρμακα που κρατάν 3 μήνες. Όμως η ΕΕ δεν απαγορεύει την εισαγωγή τέτοιων προϊόντων. Αυτό έχει εκτινάξει τα κόστη των ευρωπαίων αγροτών στα ύψη. Ανάλογα ισχύουν και για την ορμονική πάχυνση των ζώων.

    Θα έλεγα επώνυμα προϊόντα κατά προτίμηση Ελληνικά. Αν δεν υπάρχει Ελληνικό τότε μόνο προϊόντα της ΕΕ με σαφή αναφορά στη προέλευση.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Quote Originally Posted by kostas69 View Post
    Ξέρω περιπτώσεις προϊόντων private label με Ελληνική φίρμα (δηλαδή barcode από 520) που στην ουσία είναι πρωτογενές προϊόν που εισήχθηκε από χώρες όπως Πακισταν και συσκευάστηκε εδω.
    Barcode 520- σημαίνει ότι το προϊόν πήρε κωδικό στην Ελλάδα. Αν ο Σκλαβενίτης φέρει σταφίδες από την Τουρκία και τα συσκευάσει με τη φίρμα του, θα ζητήσει barcode εδώ στην Ελλάδα και θα πάρει 520-. Αντίστοιχα, αν η Elbisco (που θεωρητικά είναι 100% Ελληνικές ύλες και τα φτιάχνει στη χώρα μας) ένα προϊόν το πουλήσει πρώτα στο εξωτερικό, δε θα πάρει κωδικό 520.

    Quote Originally Posted by kostas69 View Post
    Οι περισσότερες αλυσίδες πλέον παίζουν αυτό το παιχνίδι προκειμένου να ρίξουν το κόστος.
    Το κέρδος του σούπερ μάρκετ είναι το ίδιο. Απλά στη φίρμα πληρώνουμε τη συσκευασία, το ενοίκιο του ραφιού, τους μεσάζοντες ενώ στο ίδιο προϊόν που έχει συσκευαστεί με το όνομα του σούπερ μάρκετ πληρώνουμε μόνο το πραγματικό κόστος του προϊόντος.

    Κάποτε γράφανε πάνω "Παρασκευάζεται/Συσκευάζεται από την ΚΡΙ ΚΡΙ για λογαριασμό του ΑΒ Βασιλόπουλος". Τώρα το κόψανε και πραγματικά δεν ξέρεις τι αγοράζεις. Αν και στα τρόφιμα μπορείς να τον βρεις τον αρχικό παραγωγό. Κοιτάς το πινακάκι της διατροφικής αξίας κι αν έχει ίδιες θερμίδες κλπ με τη φίρμα, ξέρεις ποιος το έφτιαξε.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κώστα ευχαριστώ για το αναλυτικό ποστ!

  15. #15
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Το κέρδος του σούπερ μάρκετ είναι το ίδιο.
    Όχι δεν είναι το ίδιο. Στη περίπτωση του private label συνήθως οι ποσότητες είναι μεγάλες και σε πλαίσια frame agreement. Οι πληρωμές γίνονται κατά πολύ αργότερα (8 μήνες+) με συνέπεια να κερδίζουν από το χρηματοοικονομικό (στην ουσία παίρνουν άτοκο δάνειο από τους κατασκευαστές). Γνωρίζω κόσμο που έκοψε το private label λόγω της απαιτούμενης ρευστότητας, ενώ η δουλειά είναι κερδοφόρα γενικά.

    Με το 520 τώρα οι κομπίνες είναι περισσότερες θέλει μεγάλη ανάλυση.

    Επίσης η προέλευση πάλι είναι προβληματική. Για παράδειγμα η coca cola λεει οτι παράγεται και συσκευάζεται στην Ελλάδα. Στην ουσία στην Ελλάδα βάζουν το νερό τις χρωστικές και τη ζάχαρη. Το εκχύλισμα cola (η μυστική συνταγή δηλαδή) έρχετε σε βαρέλια συμπυκνωμένη από ΗΠΑ.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Quote Originally Posted by kostas69 View Post
    Επίσης η προέλευση πάλι είναι προβληματική. Για παράδειγμα η coca cola λεει οτι παράγεται και συσκευάζεται στην Ελλάδα. Στην ουσία στην Ελλάδα βάζουν το νερό τις χρωστικές και τη ζάχαρη. Το εκχύλισμα cola (η μυστική συνταγή δηλαδή) έρχετε σε βαρέλια συμπυκνωμένη από ΗΠΑ.
    Αυτοί σωστά τα λένε. Το θέμα είναι πόσοι πια ξέρουν να ακούν αυτό που τους λένε ή να το κατεβάζουν αμάσητο. Στην Ελλάδα το φτιάχνουν και στην Ελλάδα το βάζουν σε μπουκάλι. Σωστό. Απλά δεν είναι Ελληνικές όλες οι πρώτες ύλες. Δεν παραπλανεί, άλλο αν μερικοί αρκούνται στο να δουν "Ελλάδα" στην ετικέτα.

    Αλήθεια, επειδή δείχνεις να ξέρεις, 1-2 φορές έχω δει σε συσκευασία να έχει ελληνικό σημαιάκι. Η μία που την τσέκαρα, ήταν πρώτες ύλες ελληνικές, παράχθηκε/συσκευάστηκε στην Ελλάδα. Άραγε, ένα ελληνικό σημαιάκι σημαίνει αμιγώς ελληνικό προϊόν;
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  17. #17
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Αλήθεια, επειδή δείχνεις να ξέρεις, 1-2 φορές έχω δει σε συσκευασία να έχει ελληνικό σημαιάκι. Η μία που την τσέκαρα, ήταν πρώτες ύλες ελληνικές, παράχθηκε/συσκευάστηκε στην Ελλάδα. Άραγε, ένα ελληνικό σημαιάκι σημαίνει αμιγώς ελληνικό προϊόν;
    Δεν το έχω ψάξει αναλυτικά. Το παρακάτω link (άρθρο/θέση) έχει μια καλή προσέγκιση
    http://www.agrocapital.gr/Category/Afieromata/Article/4213/ti-einai-kai-ti-den-einai-elliniko-pr%CE%BFion

  18. #18
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Ευχαριστώ!!!
    Το άρθρο μού θύμισε ένα κατάστημα στην Κρήτη που έχει 99% ξένα προϊόντα (Ολλανδίας) και έχει βάλει στις πόρτες την Ελληνική σημαία. Ναι, Έλληνας το έχει (από τα Σφακιά) αλλά δεν πάνε τα λεφτάκια μου στην Ελλάδα όποτε ψωνίζω από εκεί!
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τυρί Cottage Με Ελιά Και Ρίγανη
    By pitbullakias in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 15-02-13, 17:43
  2. Milbona Semi-Skimmed Milk 1,5% (Lidl)
    By dimitris.king in forum Off Topic
    Replies: 6
    Last Post: 13-01-13, 22:06
  3. Τυρί Cottage
    By dimitris.king in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 14-10-12, 03:52
  4. Τυρί Cottage 4% Για Τη Διατροφή Μας;
    By axa in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 25-06-10, 15:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •