Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 37
  1. #1
    New Member Nitro's Avatar
    Join Date
    14-07-13
    Posts
    82

    Default Φιλέτο Στήθος Κοτόπουλου

    Ρε παίδεια το φιλέτο στήθος πως το μαγειρέυετε έσεις ? γιατι εγω το βάζω στο τηγάνι με λάδι ... αλλα με αυτον τον τροπο ακουσα οτι χανονται τα συστατικα που περιεχει....

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Σε αντι-κολλητικό μόνο με νεράκι, σκορδάκι, κρεμμυδάκι και καυτερή πιπεριά. Σούπερ γίνεται.
    Μιχάλης

  3. #3
    New Member Nitro's Avatar
    Join Date
    14-07-13
    Posts
    82

    Default

    Μάλιστα.. Εγώ εβαζα ενα ποτηρι νερο στο τηγανι και μια κουταλια λαδι ... και μου ειπαν να μην βαζω καθολου λαδι γιαυτο ρωτησα..

  4. #4
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Είτε σε αντικολλητικό ταψάκι με διάφορα μπαχαρικά, είτε κιμά-μπιφτέκια (μόνο στήθος εννοείται) με μπόλικη φρέσκια ρίγανη, είτε με γιαούρτι (Indian style) για πιο γκουρμέ προσέγγιση.

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Δε χάνεις θρεπτικά συστατικά από το τηγάνι, αλλά τρως το τηγανισμένο λίπος που είναι τελείως ανθυγιεινό !

    Μπορείς να το κάνεις βραστό σε κατσαρόλα ή σε ατμομάγειρα με ή χωρίς λαχανικά. Κι αυτό που έγραψε ο Μάικ από πανω είναι καλή πρόταση.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    New Member Yiota's Avatar
    Join Date
    05-07-13
    Location
    Ioannina
    Posts
    41

    Default

    στο φούρνο με λεμόνι, αλάτι, πιπέρι 1 κουταλιά λαδάκι, ένα φλυτζανάκι νεράκι και (μουστάρδα αν θελεις) κ φτιάχνει μια σάλτσα τέλεια!!! γιαμ γιαμ!!!

  7. #7
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Nitro View Post
    Μάλιστα.. Εγώ εβαζα ενα ποτηρι νερο στο τηγανι και μια κουταλια λαδι ... και μου ειπαν να μην βαζω καθολου λαδι γιαυτο ρωτησα..
    Δεν χρειάζεται το λάδι, καλύτερα να βάλεις στη σαλάτα σου μια κουταλιά ελαιόλαδο να το απολαύσεις.
    Μιχάλης

  8. #8
    New Member Nitro's Avatar
    Join Date
    14-07-13
    Posts
    82

    Default

    Eυχρατιστω ολους για τις απαντησεις σας με βοηθησανε αρκετα!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Θα μιλήσω σαν γυναίκα και μάλιστα που δεν έτρωγε καθόλου κοτόπουλο. Φούρνο ή αντικολλητικό με ότι μπαχαρικό τραβάει η ψυχή συ. Εγώ το κάνω σε διάφορες εκδοχες.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  10. #10
    Pumping Iron 8avos's Avatar
    Join Date
    27-07-11
    Posts
    651

    Default

    Αν στο αβαταρ είσαι εσύ,φάτο όπως θες.Τι σε νοιάζει;

  11. #11
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    Σκουπισε το αντικολλητικο με λιγο λαδι, και ριξτο πανω. Θα γινει κομπλε ;)
    Train, past the pain!

  12. #12
    Advanced Bodybuilder djastral232's Avatar
    Join Date
    11-06-09
    Posts
    947

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Σε αντι-κολλητικό μόνο με νεράκι, σκορδάκι, κρεμμυδάκι και καυτερή πιπεριά. Σούπερ γίνεται.
    Μαικ πόσο νερό; Ένα ποτήρι όπως λέει παρακάτω ο νιτρο;

    Αντώνη εγώ αν καμιά φορά το κάνω σε αντικολλητικό (λόγω έλλειψης χρόνου μαγειρέματος) βάζω ελάχιστο ελαιόλαδο 3-4 σταγόνες δλδ, ίσα ίσα να γλυστράει (όπως λέει κ ο απαθής από πάνω),
    κ όταν το βγάζω το στραγγίζω κ το αφήνω 2-3λεπτά σε κουζινόχαρτο να τραβήξει ότι λάδι έχει απομείνει. Is this OK;
    Last edited by djastral232; 19-07-13 at 14:47.
    Η λεβεντιά είναι μια πληγή
    που πάντα αίμα τρέχει
    Θε μου και πώς τηνε βαστά
    εκείνος που την έχει.

  13. #13
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ναι Στέλιο. Μια χαρά είναι όπως το λες, αφού δεν τρως το τηγανισμένο λάδι.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #14
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Το κόβεις σε κύβους, το ρίχνεις στο αντικολλητικό χωρίς τίποτα (ούτε λάδι, ούτε νερό), βάζεις τα μπαχαρικά της αρεσκείας σου, λαχανικά άμα θες και το σκεπάζεις. Σε 20 λεπτά και πολύ λέω, έχουν ψηθεί, έχουν βγάλει τους χυμούς τους κι άμα αφήσεις το ζουμάκι μόνο του να ξαναβράσει, το χρησιμοποιείς σαν σάλτσα. Ή το αφήνεις να κρυώσει λίγο και ρίχνεις ένα γιαούρτι μέσα, το ανακατεύεις κι έχεις ένα νοστιμότατο α λα κρεμ! (Μην το ψήσεις, θα κόψει το γιαούρτι)
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  15. #15
    Advanced Bodybuilder djastral232's Avatar
    Join Date
    11-06-09
    Posts
    947

    Default

    Πάλι καλά που υπάρχει κ ο γυναικείος πληθυσμός εδώ κ νοστιμεύει το forum
    Η λεβεντιά είναι μια πληγή
    που πάντα αίμα τρέχει
    Θε μου και πώς τηνε βαστά
    εκείνος που την έχει.

  16. #16
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by djastral232 View Post
    Μαικ πόσο νερό; Ένα ποτήρι όπως λέει παρακάτω ο νιτρο;

    Αντώνη εγώ αν καμιά φορά το κάνω σε αντικολλητικό (λόγω έλλειψης χρόνου μαγειρέματος) βάζω ελάχιστο ελαιόλαδο 3-4 σταγόνες δλδ, ίσα ίσα να γλυστράει (όπως λέει κ ο απαθής από πάνω),
    κ όταν το βγάζω το στραγγίζω κ το αφήνω 2-3λεπτά σε κουζινόχαρτο να τραβήξει ότι λάδι έχει απομείνει. Is this OK;
    Το νερό το βάζεις στην ουσία για να μην κολλήσει. Ναι γύρω στο ένα ποτήρι, σταδιακά βέβαια δεν το ρίχνεις όλο μέσα στο τηγάνι!
    Μιχάλης

  17. #17
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Quote Originally Posted by djastral232 View Post
    Πάλι καλά που υπάρχει κ ο γυναικείος πληθυσμός εδώ κ νοστιμεύει το forum
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-13
    Posts
    113

    Default

    Στη σχάρα!
    ή στο φούρνο με πατάτες ή ρύζι
    ή κοτόσουπα

  19. #19
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δες εδώ: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24223

    Και εδώ: http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...85%CE%BB%CE%BF

    Τέλος εδώ: http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...85%CE%BB%CE%BF

    Τις τελευταίες μέρες το κάνω ως εξής:

    Παίρνω ένα χυμό από λεμόνο και νερό και τα βάζω σε ένα πυρέξ. Βάζω στο κοτόπουλο, αλάτι, πιπέρι και ρίγανη. Τα βάζω στο πυρέξ και μάλιστα στριμωχτά στριμωχτά γιατί είμαι και φαγανός και τρώω πολύ και τα ψήνο στο φούρνο πάνω - κάτω αντίσταση και αέρα μαζί, στους 200 βαθμούς κανα μισάωρο.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #20
    New Member Qlim4X's Avatar
    Join Date
    29-01-10
    Location
    Athens
    Posts
    92

    Default

    1) Βραστο στην κατσαρολα
    2) Στον ατμομαγηρα
    3) Κομματακια η λοριδες στο αντικολιτικο με λαχανικα
    3) Στο γκριλοτιγανο φιλεταρισμενο με μπαχαρικα
    5) Στην σχαρα
    6) Στο φουρνο με ζουμακι να μην ξεραθει
    7) Στο φουρνο κοματακια σε σακουλα ψισιματος
    8) Κημα για μπιφτεκια
    9) Κημα για σαλτσα


    Στους ακολουθους τροπους μπορεις να προσθετης λαχανικα, ζωμους, μπαχαρικα, αρωματικα.

    Φαντασια να εχεις για να γλυτονεις την μονοτονια

  21. #21
    Pumping Iron kely's Avatar
    Join Date
    27-11-11
    Posts
    509

    Default

    Μπορείς να το βάλεις σε ειδική σακούλα φούρνου με πατάτες,λαχανικά κ.λπ. ή σκέτο!Δεν βάζεις καθόλου λάδι,μόνο μπαχαρικά και λεμόνι,αν θες.Γίνεται πολύ ζουμερό και οι πατάτες μελώνουν!

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Με λίγο μαγειρικό broscience και αρκετές προσπάθειες κατέληξα στο παρακάτω :

    Στο αντικολλητικό βάζουμε νερό και ανοίγουμε το μάτι σε πλήρη ένταση ώστε να βράσει το νερό γρήγορα. Μέχρι να πάρει θερμοκρασία το νερό, ανοίγουμε τα φιλέτα στη μέση, αν δεν τα έχουμε ανοίξει ήδη. Η ποσότητα του νερού εξαρτάται από την ποσότητα του κοτόπουλου, θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να καλύπτει τα κοτόπουλα περίπου ως τη μέση άντε και λίγο παραπάνω, αλλά σε καμία περίπτωση να μην σκεπάζει την επιφάνειά τους. Μόλις το νερό ζεσταθεί, βάζουμε τα φιλέτα και ρίχνουμε μπαχαρικά, εγώ βάζω ρίγανη ψιλοτριμμένη, μείγμα 4 πιπεριών σε μύλο και σκόρδο σε σκόνη. Γυρίζουμε τα φιλέτα από την άλλη και βάζουμε πάλι μπαχαρικά. Αφήνουμε τα φιλέτα για 1 λεπτό ακόμη στην υψηλή φωτιά, ώστε και οι δυο επιφάνειες του φιλέτου να πάρουν άσπρο χρώμα και στη συνέχεια, αν χρειαστεί τα γυρνάμε. Στη συνέχεια χαμηλώνουμε τη φωτιά στα 2/3 της αρχικής έντασης και αφήνουμε να σιγοψηθεί το εσωτερικό τους και το εξωτερικό να πάρει χρώμα. Δεν τα γυρίζουμε όλη την ώρα, 1-2 γυρίσματα είναι αρκετά. Μόλις σωθεί το νερό, είναι έτοιμα. Αν θέλουμε να τα κρατήσουμε λίγο ζεστά μέχρι να σερβίρουμε κάτι άλλο εκείνη τη στιγμή, κλείνουμε τη φωτιά χωρίς να τα βγάλουμε από το αντικολλητικό. Γενικώς είναι πολύ εύκολη και βολική εκτέλεση και το αντικολλητικό με αυτό τον τρόπο ψησίματος καθαρίζει πάρα πολύ εύκολα.
    Last edited by stepan4; 19-07-13 at 18:21.

  23. #23
    Pumping Iron giorgos98's Avatar
    Join Date
    06-06-13
    Posts
    434

    Default

    παιρνεις το στηθος το κοβεις στα 2 και περνεις ενα σφυρακι (απο αυτα που πουλανε για την κουζινα) και το χτυπας λιγο για να μαλακωσει, παιρνεις 100μλ χυμο λεμονιου, 5γρ κοκινο πιπερι σπαστο, ριγανι, δυοσμο, 10γρ αμυγδαλοψυχα τριμμενη τα ανακατεβεις ολα σε ενα μπολ και μετα προσθετεις τα κοτοπουλα για 10-20λεπτα, και το ψινεις ητε στον grill ητε στον φουρνο ητε στον ατμομαγειρα

  24. #24
    Junior Bodybuilder A1200's Avatar
    Join Date
    25-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    132

    Default

    Σε μαγειρικο σακουλακι με μυρωδικα ειναι τέλειο
    je ne regrette rien

  25. #25
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Εγώ ξέρω πως μου ανοίξατε την όρεξη!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  26. #26
    Advanced Bodybuilder djastral232's Avatar
    Join Date
    11-06-09
    Posts
    947

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Με λίγο μαγειρικό broscience και αρκετές προσπάθειες κατέληξα στο παρακάτω :

    Στο αντικολλητικό βάζουμε νερό και ανοίγουμε το μάτι σε πλήρη ένταση ώστε να βράσει το νερό γρήγορα. Μέχρι να πάρει θερμοκρασία το νερό, ανοίγουμε τα φιλέτα στη μέση, αν δεν τα έχουμε ανοίξει ήδη. Η ποσότητα του νερού εξαρτάται από την ποσότητα του κοτόπουλου, θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να καλύπτει τα κοτόπουλα περίπου ως τη μέση άντε και λίγο παραπάνω, αλλά σε καμία περίπτωση να μην σκεπάζει την επιφάνειά τους. Μόλις το νερό ζεσταθεί, βάζουμε τα φιλέτα και ρίχνουμε μπαχαρικά, εγώ βάζω ρίγανη ψιλοτριμμένη, μείγμα 4 πιπεριών σε μύλο και σκόρδο σε σκόνη. Γυρίζουμε τα φιλέτα από την άλλη και βάζουμε πάλι μπαχαρικά. Αφήνουμε τα φιλέτα για 1 λεπτό ακόμη στην υψηλή φωτιά, ώστε και οι δυο επιφάνειες του φιλέτου να πάρουν άσπρο χρώμα και στη συνέχεια, αν χρειαστεί τα γυρνάμε. Στη συνέχεια χαμηλώνουμε τη φωτιά στα 2/3 της αρχικής έντασης και αφήνουμε να σιγοψηθεί το εσωτερικό τους και το εξωτερικό να πάρει χρώμα. Δεν τα γυρίζουμε όλη την ώρα, 1-2 γυρίσματα είναι αρκετά. Μόλις σωθεί το νερό, είναι έτοιμα. Αν θέλουμε να τα κρατήσουμε λίγο ζεστά μέχρι να σερβίρουμε κάτι άλλο εκείνη τη στιγμή, κλείνουμε τη φωτιά χωρίς να τα βγάλουμε από το αντικολλητικό. Γενικώς είναι πολύ εύκολη και βολική εκτέλεση και το αντικολλητικό με αυτό τον τρόπο ψησίματος καθαρίζει πάρα πολύ εύκολα.
    Ευχαριστώ πολύ για το γευστικότατο δείπνο...

    Εκτέλεσα τη συνταγή σου, μτ διαφορά ότι στο τέλος αφού έσβησα τη φωτιά έριξα ελάχιστο αλατάκι κ 4-5 σταγόνες ελαιόλαδο ίσα ίσα γν δέσει μτ γεύση των μπαχαρικών. Σαλατούλα χορταράκια (μπεεεεεε) κ κόκκινο κρασί για την αγγειοδιαστολή... j/k
    Η λεβεντιά είναι μια πληγή
    που πάντα αίμα τρέχει
    Θε μου και πώς τηνε βαστά
    εκείνος που την έχει.

  27. #27

    Join Date
    04-05-14
    Posts
    100

    Default

    το στηθος κοτοπουλο υπερισχυει σε ολα τα σημεια απ το στηθος γαλοπουλας ή καπου χανει?

  28. #28
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    χμμ απλωνω μια κουταλια ελαιολαδο σε αντικολλητικο τηγανι η γκριλ που εχουμε και απο πανω ολα τα κοτοπουλα της ημερας.Να ανησυχω για την χρηση αυτη του ελαιολαδου?Απλα αν βαζεις μονο νερο εχω την εντυπωση οτι αλοιωνεται πολυ η γευση τους οπως νερουλιαζουν..

  29. #29
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    χμμ απλωνω μια κουταλια ελαιολαδο σε αντικολλητικο τηγανι η γκριλ που εχουμε και απο πανω ολα τα κοτοπουλα της ημερας.Να ανησυχω για την χρηση αυτη του ελαιολαδου?Απλα αν βαζεις μονο νερο εχω την εντυπωση οτι αλοιωνεται πολυ η γευση τους οπως νερουλιαζουν..
    Εξαρταται απο τους στοχους κλπ. μια κουταλια εχει 14γρ λιπαρα. 126 θερμιδες για μια μερα, απο τις 2000+ που τρως. Αμα κανεις το 95% της διατροφης την ημερα σωστα, το 5% ποσο να το επηρεασει.? Σαφως ομως μπορεις να το μειωσεις και να εχεις ακομα πιο αποτελεσματικες συνθηκες προοδου.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    χμμ απλωνω μια κουταλια ελαιολαδο σε αντικολλητικο τηγανι η γκριλ που εχουμε και απο πανω ολα τα κοτοπουλα της ημερας.Να ανησυχω για την χρηση αυτη του ελαιολαδου?Απλα αν βαζεις μονο νερο εχω την εντυπωση οτι αλοιωνεται πολυ η γευση τους οπως νερουλιαζουν..
    Οταν λες να ανυσηχεις; Τι εννοεις;

    Μετρα το λαδι που βαζεις στις συνολικες θερμιδες και μακρος. Τοσο απλα :)


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπρουσκέτες Κοτόπουλου
    By Mazda 6 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 22
    Last Post: 28-11-13, 02:57
  2. Λεμονατο φιλετο-στηθος κοτοπουλο
    By konstantina81 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 19-09-11, 00:14
  3. Καυτερό κοκκινιστό φιλέτο κοτόπουλου σε κομματάκια
    By jkarpas in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-05, 22:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •