Χαιρετω ολα τα μελη της κοινοτητας,αποφασισα να απευθυνθω σε εσας ωστε να δεχθω ορισμενες συμβουλες ωστε να βελτιωσω τη φυσικη μου κατασταση και να χασω ορισμενα κιλα επιπλεον,ευχαριστω εκ των προτερων για τυχον απαντησεις!

Αρχιζω παραθετοντας καποιες πληροφοριες για εμενα,ειμαι 25 ετων εχω 1.67 υψος και ζυγιζω 67 κιλα,μετα απο προσπαθεια με σωστη διατροφη(η οποια ομως ειχε-εχει καποιες παρασπονδιες οπως π.χ καταναλωση αλκοολ,και 1 φορα την εβδομαδα πιτογυρο κτλ)το προγραμμα που ακολουθω ειναι 5 γευματων,πρωινο¨=1 κουπα γαλα light με 4 κ.σουπας all bran δημητριακα,2 σνακ με φρουτα=2 νεκταρινια,το μεσημεριανο ειναι 200γρ 1 φορα την εβδομαδα κοκκινο κρεας,1 κοτοπουλο,1 ψαρι,1 οσπρια,2 λαδερο,1 ζυμαρικα ολικης. και το βραδυνο σαλατα,τυρι καταναλωνω 2 φετες φινα την ημερα και 2 φετες ψωμι ολικης στα δυο βασικα γευματα,μια στο καθενα,αλατι δεν βαζω καθολου και το λαδι ειναι σχεδον μια κουταλια της σουπας στο μεσημεριανο κι απο 1 του γλυκου στη σαλατα...

Αυτο το προγραμμα το ακολουθω 1 χρονο κι εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα,εχασα βαρος(απο 89 κιλα)ομως θα ηθελα την γνωμη σας για το συγκεκριμενο μενου κι αν πρεπει να κανω καποιες διορθωτικες αλλαγες....τελη εβδομαδος σκοπευω να παω για λιπομετρηση και να συζητησω με τη διατροφολογο για ολα αυτα,σκεφτηκα ομως οτι δε θα ηταν κακο να ζητησω και μια δευτερη γνωμη σχετικα με τις συνηθειες μου και οχι κατ'αποκλειστικοτητα στη διατροφη,οσο κυριως στην εκγυμναση

Οντας φοιτητης και σε προχωρημενο ετος,χρονο για γυμναστηριο δε βλεπω να εχω(τουλαχιστον τις 3 περιοδους εξεταστικης) κι επειδη βλεπω να χρειαζομαι περιπου αλλες 2-3 εξεταστικες για το πτυχιο δε θελω να το ρισκαρω,θα ηθελα στο βαθμο του εφικτου καποιες απλες και εφαρμοσιμες συμβουλες για να βελτιωσω την φυσικη μου κατασταση,εχω σκεφτει 2 φορες περπατημα την ημερα...

Τα φωτα σας!