Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Βοηθεια για βελτιωση διατροφης και φυσικης καταστασης!

    Χαιρετω ολα τα μελη της κοινοτητας,αποφασισα να απευθυνθω σε εσας ωστε να δεχθω ορισμενες συμβουλες ωστε να βελτιωσω τη φυσικη μου κατασταση και να χασω ορισμενα κιλα επιπλεον,ευχαριστω εκ των προτερων για τυχον απαντησεις!

    Αρχιζω παραθετοντας καποιες πληροφοριες για εμενα,ειμαι 25 ετων εχω 1.67 υψος και ζυγιζω 67 κιλα,μετα απο προσπαθεια με σωστη διατροφη(η οποια ομως ειχε-εχει καποιες παρασπονδιες οπως π.χ καταναλωση αλκοολ,και 1 φορα την εβδομαδα πιτογυρο κτλ)το προγραμμα που ακολουθω ειναι 5 γευματων,πρωινο¨=1 κουπα γαλα light με 4 κ.σουπας all bran δημητριακα,2 σνακ με φρουτα=2 νεκταρινια,το μεσημεριανο ειναι 200γρ 1 φορα την εβδομαδα κοκκινο κρεας,1 κοτοπουλο,1 ψαρι,1 οσπρια,2 λαδερο,1 ζυμαρικα ολικης. και το βραδυνο σαλατα,τυρι καταναλωνω 2 φετες φινα την ημερα και 2 φετες ψωμι ολικης στα δυο βασικα γευματα,μια στο καθενα,αλατι δεν βαζω καθολου και το λαδι ειναι σχεδον μια κουταλια της σουπας στο μεσημεριανο κι απο 1 του γλυκου στη σαλατα...

    Αυτο το προγραμμα το ακολουθω 1 χρονο κι εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα,εχασα βαρος(απο 89 κιλα)ομως θα ηθελα την γνωμη σας για το συγκεκριμενο μενου κι αν πρεπει να κανω καποιες διορθωτικες αλλαγες....τελη εβδομαδος σκοπευω να παω για λιπομετρηση και να συζητησω με τη διατροφολογο για ολα αυτα,σκεφτηκα ομως οτι δε θα ηταν κακο να ζητησω και μια δευτερη γνωμη σχετικα με τις συνηθειες μου και οχι κατ'αποκλειστικοτητα στη διατροφη,οσο κυριως στην εκγυμναση

    Οντας φοιτητης και σε προχωρημενο ετος,χρονο για γυμναστηριο δε βλεπω να εχω(τουλαχιστον τις 3 περιοδους εξεταστικης) κι επειδη βλεπω να χρειαζομαι περιπου αλλες 2-3 εξεταστικες για το πτυχιο δε θελω να το ρισκαρω,θα ηθελα στο βαθμο του εφικτου καποιες απλες και εφαρμοσιμες συμβουλες για να βελτιωσω την φυσικη μου κατασταση,εχω σκεφτει 2 φορες περπατημα την ημερα...

    Τα φωτα σας!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    Quote Originally Posted by montech View Post
    πρωινο¨=1 κουπα γαλα light με 4 κ.σουπας all bran δημητριακα βαλε βρωμη εδω και κανα ασπραδι αυγου, 2 σνακ με φρουτα=2 νεκταρινια προσθεσε γιαουρτι και αμυγδαλα,το μεσημεριανο ειναι 200γρ 1 φορα την εβδομαδα κοκκινο κρεας,1 κοτοπουλο,1 ψαρι,1 οσπρια,2 λαδερο,1 ζυμαρικα ολικης. δηλαδη οταν τρως κρεας δεν τρως υδατανθρακα καθολου;! λαθος και το βραδυνο σαλατα,τυρι καταναλωνω 2 φετες φινα ποση πρωτεινη-υδατανθρακα εχει γιατι δεν ξερω αν και θα σου προτεινα cotτage την ημερα και 2 φετες ψωμι ολικης αφαιρεσε το δεν προσφερει τιποτα στα δυο βασικα γευματα,μια στο καθενα,αλατι δεν βαζω καθολου και το λαδι ειναι σχεδον μια κουταλια της σουπας στο μεσημεριανο κι απο 1 του γλυκου στη σαλατα...
    ομως μετρα θερμιδες γιατι δεν ξερω ποσοτητες η τι σκοπο εχεις απλα μια γενικη ιδεα σου ειπα!
    επισης εχεις χρονο για 2 φορες την ημερα περπατημα και οχι για γυμναστηριο;!
    200 pounds is always 200 pounds

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by enas View Post
    ομως μετρα θερμιδες γιατι δεν ξερω ποσοτητες η τι σκοπο εχεις απλα μια γενικη ιδεα σου ειπα!
    επισης εχεις χρονο για 2 φορες την ημερα περπατημα και οχι για γυμναστηριο;!
    Ελπιζω να μην ειναι κουραστικο που απανταω με παραθεση,το fina το επελεξα διοτι η διατροφολογος μου ειχε θεσει ως οριο τα 30γρ(το πολυ) τυρι ημερησιως και μου <<ταιριαξε>> γευστικα(πρωτε'ι'νες εχει 32γ στα 100 και υδατανθρακες γραφει 0...λιπαρα ειναι 10%,επαιρνα το αρλα με 5% αλλα κολλουσαν οι φετες...συν οτι θεωρουσα πως διυλιζω τον κωνωπα με 5% πανω-κατω...

    γιαουρτι εχω σαν σνακ,ομως προτιμω τα φρουτα διοτι αυτο ηταν στις συμβουλες του προγραμματος...με το κρεας ειχε προταθει να τρωω κ μια ποσοτητα πουρε η πατατας συνοδευτικα ομως δεν το πραττω για λογους ευκολιας,αλλα θα το εφαρμοσω εφοσων χρειαζεται,αυτη την περιοδο εχω χρονο για 2 φορες περπατημα κτλ...στην εξεταστικη θα ειναι δυσκολα,επισης ειμαι καπνιστης και ετσι θα ειναι δυσκολοτερο το εγχειρημα του γυμναστηριου αυτη την περιοδο,δε θα ηταν πιο συνετο να το κανω σε μονιμη βαση μετα το πτυχιο χωρις να εχω διακοπες ενδιαμεσα?να μη πεσουν ολα μαζεμενα,καποια στιγμη θα παραθεσω και τα αποτελεσματα της λιπομετρησης σκεφτομαι να παω την αλλη πεμπτη η παρασκευη γι αυτο,διοτι ηπια 3 μπυρες χθες(το μειωσα αισθητα) και τωρα θα εχει κατακρατησεις συν οτι δε θα δειξει το πραγματικο λιπος
    Last edited by montech; 19-07-13 at 22:42.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    23-06-12
    Posts
    39

    Default

    Καλησπερα,

    Αν μπορεις εξηγησε μου κατι που δεν καταλαβα. Οταν εχασες αυτα τα 22 κιλα τα εχασες απλα με διαιτα ή με διατροφη και αεροβια? Επισης, ο στοχος σου οταν λες "να βελτιωσω τη φυσικη μου κατασταση" εννοεις απλα απωλεια κιλων, γραμμωση, αυξηση μυικης μαζας? Υπαρχουν απειροι τροποι να ερμηνευσει κανεις το βελτιωνω τη κατασταση του σωματος.

    Επισης, αντε βρε που δεν εχεις χρονο για γυμναστηριο αλλα εχεις χρονο να πηγαινεις για περπατημα και μαλιστα δυο φορες(!!!) .

    Στο γυμναστηριο εκτος οτι θα βρεις μεγαλυτερη ποικιλομορφια ασκησεων, θα εχεις και πιο καλα αποτελεσματα. Και πιστευω οτι θα σου παιρνει λιγοτερο χρονο απο το διπλο περπατημα. Ε και επισης το περπατημα μπορει να το βαρεθεις ευκολα. Αν απο την αλλη δε θες να επιβαρυνθεις οικονομικα, αν εχεις καποιο στατικο ποδηλατο σπίτι μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτο ή αλλιως να αγορασεις ενα για να το εχεις μονιμα. Κι εγω σπιτι γυμναζομαι και το ποδηλατο κανει θαυματα.

    Γενικώς, πιστευω οτι το bodybuilding οποια μορφη κι αν εχει (ειτε ογκος ειτε αδυνατισμα) ειναι συνδυασμος διατροφης και γυμναστικης και οχι μονο ενος.
    Last edited by aug.tse; 19-07-13 at 22:51.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    οκ αμα ειναι ετσι χωρις υδατανθρακες ειναι μια χαρα για βραδυ!
    μα δε σου ειπα η γιαουρτι η φρουτο αλλα και τα δυο! γιαουρτι για πρωτεινη, φρουτο για υδατανθρακα, αμυγδαλα για λιπαρα!
    αμα βαριεσαι πουρε φαε ρυζι η μακαρονια μια χαρα ειναι αμα δεν το παρακανεις στις ποσοτητες!
    αμα εχεις χρονο για 2 φορες τη μερα περπατημα τοτε καλυτερα πηγαινε γυμναστηριο ξαναλεω! 40 λεπτα θα γυμναζεσαι και ειναι μια χαρα!
    ακομα και με διακοπες ειναι καλυτερα να γυμναζεσαι παρα καθολου!
    τωρα οσον αφορα μπυρες και καπνισμα δε νομιζω πως χρειαζεται να πω κατι!
    200 pounds is always 200 pounds

  6. #6

    Default

    Με διατροφη και περπατημα ηρθε η απωλεια των κιλων,τα οποια ειχαν συσσωρευθει απο πολυ συχνη καταναλωση αλκοολ κυριως σε μεγαλες ποσοτητες,οταν αναφερομαι σε βελτιωση της φυσικης καταστασης εννοω απωλεια κιλων και λιπους,οχι γραμμωση και αυξηση μυικης μαζας,για την ωρα τουλαχιστον,θελω οι στοχοι να ειναι εφικτοι και ολα αυτα τα κατορθωσα με υπομονη,χωρις ακροτητες και στερησεις μεγαλου βαθμου,αρα σκοπευω να συνεχισω καπως ετσι,ο μοναδικος ανασταλτικος παραγοντας για το γυμναστηριο ειναι τα οσα ανεφερα παραπανω!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    23-06-12
    Posts
    39

    Default

    Α οκ ωραια αρα απωλεια κιλων. Τωρα αφου δεν θες γυμναστηριο και το περπατημα το κανεις ηδη καιρο (δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να το βαρεθεις) τοτε προσωπικα νομιζω οτι ειναι ενταξει.

    Τωρα για να υπολογισεις τις καθημερινες θερμιδες που χρειαζεσαι καθε μερα και τις αναλογιες πρωτεινες-υδατανθρακες-λιπαρα υπαρχει αυτο εδω το αρθρο του cuban.

    Forum-->Προπονηση & Διατροφη Bodybuilding-->Διατροφη για Bodybuilding & Fitness-->Οδηγός Διατροφής/Υπολογισμός Θερμίδων & Θρεπτικών Συστατικών (sorry δεν μπορω να βαλω λινκ)

    Υπολογισε τα (Εκει διπλα υπαρχει και το αρθρο "Πινακες Συστασης Τροφιμων", φτιαξε προσεκτικα την διατροφη σου και ποσταρε τη εδω για τυχον διορθωσεις.

    Αυτα απο μενα καλη δουλεια και υπομονη!

    ΥΓ.Α και ειδικα για το καπνισμα προσπαθησε να το ελαττωσεις. Θα δεις σημαντικες διαφορες στη φυσικη σου κατασταση και την αντοχη σου.
    Last edited by aug.tse; 19-07-13 at 23:08.

  8. #8

    Default

    την παρασκευη οταν θα ξερω τα αποτελεσματα της λιπομετρησης,τοτε θα παραθεσω ολα οσα προτεινες μαζι με τα αποτελεσματα!

  9. #9

    Default

    Εκανα χθες λιπομετρηση και εχουμε τα εξης αποτελεσματα: Λιπος 14.7% απο 27%,δεικτης μαζας σωματος 23.5 και το βαρος 65 κιλα(λιγο παρακατω) χρειαζεται να παραθεσω κατι αλλο?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Παιδία Για Βελτίωση Σωματικής Κατάστασης!
    By stelios81 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 30-06-13, 21:34
  2. Αλλαγη διατροφης-Βελτιωση
    By Christheone in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 05-07-12, 09:24
  3. Bοήθεια για βελτίωση της διατροφής μου...
    By daro801 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 22-09-10, 09:57
  4. Βοήθεια Με Βελτίωση Σωματικής Κατάστασης
    By gzisis69 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 16
    Last Post: 17-08-09, 14:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •