Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default Ασκησεις για το εσωτερικο του στηθους

    Καλησπερα σε όλους, εχω παρατηρήσει οτι έχω αρκετα μεγαλο προβλημα με το εσωτερικο του στηθους. Αν και δουλευω επικλινη πάγκο πίεσεις και ανοιγματα σε επικλινη πάγκο και γενικα έχω δοκιμάσει αρκετες ασκησεις δεν βλεπω αρκετη διαφορα, ενώ το εξωτερικο του στηθους μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση και αρκετα πιο πρησμενο απο το εσωτερικο. Καμια ιδεα σε ασκηση ή καμια προταση για να δουλεψει καλυτερα κατι πανω μου...
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  2. #2
    Senior Bodybuilder giannis_84's Avatar
    Join Date
    05-10-09
    Location
    Greek bb Mecca
    Posts
    1,814

    Default

    Γενικα στα ανοιγματα θελει πολυ καλη εκτελεση της ασκησης, ελεγχομενα κιλα και σωστος τροπος.. Εκτος απο ανοιγματα σε παγκο (επικλινη/ισιο/κατακλινη), υπαρχει και το peck-deckm, καθως και τα αντιστοιχα μηχανηματα που χει το καθε γυμναστηριο..
    Εχω την εντυπωση παντως οτι το εσωτερικο στηθος θα φανει σχετικα αργοτερα, εφοσον μιλαμε για καποιον αρχαριο ασκουμενο..
    Ψαξε και για αντιστοιχα θεματα στο forum..
    "Don't bitch at me when your results aren't there, don't tell me your program sucks... Your program's just fine, YOU suck!"
    Μερα χωρις γυμναστηριο, ποσο χαμενη πηγε..!
    ...Albums are on!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Βασικα δεν μπορω να πω οτι ειμαι αρχαριος ασχολουμαι 5 χρονια, αλλα ας μην μεινουμε σε αυτο. Νομιζεις οτι αν αυξησω κιλα με βοηθεια δηλαδη αρνητικες θα βοηθουσε;
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  4. #4
    Banned
    Join Date
    11-07-13
    Posts
    9

    Default

    Optimus δοκιμασε ανοιγματα σε ισιο παγκο ισως σε βοηθησει.εμενα παντως τα ανοιγματα με βοηθησαν πολυ.βεβαια καθε σωμα ειναι διαφορετικο

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Ευχαριστώ Μέγα, θα προσπαθήσω πάλι να αλλάξω πρόγραμμα για στήθος γιατί δεν βλέπω αυτό που έχω να δουλεύει. Αν και ξεκινάω με επικλινή πάγκο πιέσεις μετά κάνω ανοίγματα στον επικλινή και τροχαλία δουλεύω και πεκ ντεκ τίποτα...
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  6. #6
    Banned
    Join Date
    11-07-13
    Posts
    9

    Default

    Κοιτα φιλε το στηθος δεν ειναι δυσκολο να το χτισεις απλα θελει υπομονη.μην προβεις σε υπερβολες,χαλαρα βασικα πραγματα και απλα περιμενε ο χρονος θα σου φερει αποτελεσματα να εισαι σιγουρος.να εισαι συνεπης στην προπονηση σου και ολα καλα

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Για σιγουρα αποτελεσματα απο χειμώνα...!! Σε βάθος χρόνου θα φανει.
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  8. #8
    Banned
    Join Date
    11-07-13
    Posts
    9

    Default

    Αν τρως καλα θα βλεπεις συνεχως αποτελεσματα ξερεις τα γνωστα 2.5 γρ πρωτεινη ανα κιλο κ.τ.λ.π μην σε κουραζω τωρα.τρως γυμναζεσαι και ετοιμος!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    Quote Originally Posted by Optimus Prime View Post
    Βασικα δεν μπορω να πω οτι ειμαι αρχαριος ασχολουμαι 5 χρονια, αλλα ας μην μεινουμε σε αυτο. Νομιζεις οτι αν αυξησω κιλα με βοηθεια δηλαδη αρνητικες θα βοηθουσε;
    δοκιμασε και πιεσεις με μπαρα σε ισιο παγκο (πιο κλειστη λαβη)
    Last edited by vlasis90; 24-07-13 at 20:33.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Ειδικά αυτή την άσκηση κι αν την έχω πλακώσει στα κιλά...!!! Θα το δοκιμασω φιλε μου ευχαριστω για την συμβουλη..!!!
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  11. #11
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    Δεν χριαζοντε πολα κιλα,η σωστη τεχνικη επιφερει αποτελεσματα να εστιαζεις στο σημειο και να το χτηπας σωστα,και οχι σαν μερικους που βλεπω και κανουνε ανιογματα και ξεκολανε τους ομους απο των παγκο για να σικοσουν τα κιλα ετσι δεν εστιαζουν στο στηθος αλα στων εμπροστιο δελτροιδη.
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Σιγουρα η τεχνική είναι το κλειδί. Αλλά φοβάμαι μήπως δεν είναι αρκετα τα κιλά, καταλαβαινεις τι εννοω δεν καταστρεφω αρκετα μυικες ίνες...!!
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  13. #13
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Για να γεμίσει το στήθος θέλει κατ'αρχάς βασικές ασκήσεις για μάζα. Δηλ. οριζόντιο και επικλινή πάγκο. Η αντίσταση πρέπει να σε δυσκολεύει αλλά να μην είναι υπερβολική, να βγάζεις μονος σου το σετ. Η λαβή μέτρια, λίγο πιο ανοιχτή από τους ώμους.
    Στη συνέχεια δύο ασκήσεις για πρήξιμο. Ανοίγματα στον επικλινή με τεντωμένα χέρια, λαβή οριζόντια και λίγα κιλά και ανοίγματα στον οριζόντιο ή κροσόβερ ή πεκ-ντεκ. Στη σύσπαση σταματάς για μια στιγμή και μετά κατεβαίνεις.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Εξαιρετική συμβουλή ευχαριστώ πολύ..!!!
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  15. #15
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Quote Originally Posted by Traianus View Post
    Για να γεμίσει το στήθος θέλει κατ'αρχάς βασικές ασκήσεις για μάζα. Δηλ. οριζόντιο και επικλινή πάγκο. Η αντίσταση πρέπει να σε δυσκολεύει αλλά να μην είναι υπερβολική, να βγάζεις μονος σου το σετ. Η λαβή μέτρια, λίγο πιο ανοιχτή από τους ώμους.
    Στη συνέχεια δύο ασκήσεις για πρήξιμο. Ανοίγματα στον επικλινή με τεντωμένα χέρια, λαβή οριζόντια και λίγα κιλά και ανοίγματα στον οριζόντιο ή κροσόβερ ή πεκ-ντεκ. Στη σύσπαση σταματάς για μια στιγμή (ή και για παραπάνω ) και μετά κατεβαίνεις.
    +1

    Να κάνω μια παρατήρηση:

    Πολλές φορές έχει ζητηθεί η γνώμη "τί να κάνω για μέσα στήθος;"

    Δεν υπάρχουν ασκήσεις για "μέσα στήθος".
    Είναι σαν να λέμε "τί να κάνω για κάτω δικέφαλο;"

    Αυτοί που έχουν "μέσα στήθος" έχουν βυζάρες (Δες Schwarzenegger, Columbu, Nubret)
    Οι ασκήσεις απομόνωσης μπορούν να βοηθήσουν αρκετά (και σε σχήμα και σε όγκο).

    TIP:
    Δοκίμασε να βάλεις την απομόνωση πρίν από την σύνθετη.
    Κάπου διάβαζα στο www.t-nation.com (αλλά δεν το έχω κρατήσει) πώς άτομα του ύψους σου (πανάθεμά σε πάλι ) βοηθήθηκαν αρκετά από την παραπάνω τεχνική.

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Χαχαχαχ ρε ψηλέ, αν έβαζα κι εγώ δηλητήριο μάλλον θα είχα για στήθος το παρμπρίζ του Optimus που είναι νταλίκα. Όντως τα ψηλά άτομα έχουν πρόβλημα με το εσω είναι φλατ και δείχνει λες και είναι προς τα μέσα..!!! Ωραιο το λινκ, ευχαριστώ θα ψάξω να βρω τι παίζει μπας και δούμε αποτέλεσμα..!!!
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκήσεις Για Εσωτερικό Μέρος Στήθους
    By kapoulos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 02-06-10, 09:26
  2. Άσκηση για Εσωτερικό Μέρος του Στήθους;
    By jimakos0 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 19-03-10, 11:38
  3. Ασκήσεις στήθους
    By anitam in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 17-01-05, 18:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •