Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default Homemade Ρόδα Κοιλιακών

    Μετά από προτροπή της Καρδούλας , γράφω το θέμα εδώ:


    DSC_0000061.jpgDSC_0000060.jpgΛοιπόν επειδή βαριέμαι σχετικά εύκολα με τις ίδιες ασκήσεις και επειδη το να ξαπλώνω κάτω για κοιλιακούς χωρίς στρώμα είναι μια ταλαιπωρία χτές έφτιαξα αυτή την ρόδα....
    Υλικά : μπροστινή ρόδα από παλιό παιδικό ποδήλατο
    Πατούρες (αυτές που βάζουν τα πιτσιρίκια στην πίσω ρόδα του ποδηλάτου) με 2,5 ευρώ

    Βέβαια δεν υπάρχει ρουλεμαν για να βοηθάει την πίσω κίνηση αλλά έτσι γίνεται και πιο δύσκολη η άσκηση πιστεύω...
    Πόσα σετάκια και επαναλήψεις θα μπορούσα να κάνω για να είμαι οκ από άποψη εκγύμνασης κοιλιακών?
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  2. #2
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Απίστευτη!!!



    Ξεκίνα με 3 Χ 8. Μην σε ξεγελάει. Αν δεν έχεις ξανακάνει θα σε "πιάσει" αρκετά.
    Αργότερα ανεβάζεις σετ και επαναλήψεις.


    ΥΓ
    Το μαύρο το στολίδι, κουκλί

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  3. #3
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by shadowmaker View Post
    Απίστευτη!!!



    Ξεκίνα με 3 Χ 8. Μην σε ξεγελάει. Αν δεν έχεις ξανακάνει θα σε "πιάσει" αρκετά.
    Αργότερα ανεβάζεις σετ και επαναλήψεις.


    ΥΓ
    Το μαύρο το στολίδι, κουκλί
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
    Ναι όντως είναι αρκετά δύσκολη άσκηση...
    Προς το παρόν θα την κάνω με γόνατα και βλέπουμε ...
    Όσο για το μαύρο στολίδι ζυγίζει καμιά 10 ρια κιλά και όχι επειδή είναι χοντρός... είναι τεράστιος γάτος...αφού σκέφτομαι να κάνω με αυτόν σκουάτ....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder jonic's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια
    Posts
    851

    Default

    προσοχη με αυτην την ασκηση αν εχεις θεματα με την μεση !!! παρα πολυ καλη ασκηση !!!!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν κατάλαβα σωστά, γυμνάζεσαι σπίτι; Τι εξοπλισμό διαθέτεις;
    Η άσκηση ειναι σούπερ, αλλά μην ξεκινάς τους κοιλιακούς με αυτή, ώστε να είσαι ήδη "ζεστή" συν ότι είναι απαιτητική και μετά δεν θα χεις ενέργεια για άλλες. Τι άλλες κάνεις εκτός από αυτή;

  6. #6
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Τρελη Μοντιφα η ti_na_kano ....γουσταρω πατεντα τρελα , μου χτυπησες στα dna μου !!!!
    Τρακτερωτο λαστιχο να γατζωνει στα παρκε ....και για πιο χαρτ εκτελεσεις το ξεφουσκωνουμε λιγο να βεντουζαρει !!!!!

    ΥΓ. Βεβαια η μεγαλυτερη διαμετρος της ροδα απο το συνηθες κανει πιο γρηγορη τη διαδρομη...
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  7. #7
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αν κατάλαβα σωστά, γυμνάζεσαι σπίτι; Τι εξοπλισμό διαθέτεις;
    Η άσκηση ειναι σούπερ, αλλά μην ξεκινάς τους κοιλιακούς με αυτή, ώστε να είσαι ήδη "ζεστή" συν ότι είναι απαιτητική και μετά δεν θα χεις ενέργεια για άλλες. Τι άλλες κάνεις εκτός από αυτή;
    Ναι στο σπίτι δυστυχώς....
    Από εξοπλισμό έχω χαλιά, καρέκλες ,τραπεζάκια, το βάρος του σώματός μου, την παραπάνω ρόδα , μπουκάλια με νερό και άμμο, σακιά με άμμο, ένα μακρύ και γερό ξύλο δέντρου (αυτό χρησιμεύει ως μπάρα) και 2 βαράκια του ενός κιλού.....
    Εντάξει τώρα μπορείτε να σταματήσετε να γελάτε..
    Βασικά δεν έχω εξοπλισμό "έτοιμο" οπότε με βολεύει η φύση...
    Σαν πρόγραμμα κάνω τις ασκησεις του P90X . Στους κοιλιακούς έχει ένα 10λεπτο βιντεάκι με παααααρα πολλούς κιλιακούς. Όλοι όμως εκτελούνται στο πάτωμα και νιώθω λίγο την μέση μου κάπως... Έτσι είπα να δοκιμασω αυτή την πατέντα (ρόδα)
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  8. #8
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Τρελη Μοντιφα η ti_na_kano ....γουσταρω πατεντα τρελα , μου χτυπησες στα dna μου !!!!
    Τρακτερωτο λαστιχο να γατζωνει στα παρκε ....και για πιο χαρτ εκτελεσεις το ξεφουσκωνουμε λιγο να βεντουζαρει !!!!!

    ΥΓ. Βεβαια η μεγαλυτερη διαμετρος της ροδα απο το συνηθες κανει πιο γρηγορη τη διαδρομη...
    Όταν δεν έχεις λεφτά έχεις φαντασία και υπομονή ώστε να κοιτάς τις παλαιολογίες στο υπόγειό σου και να φαντάζεσαι πως θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν στη γυμναστική...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    παντως και μια κανονικη να αγοραζες δεν κανει ακριβα 8 ευρω κανει η απλη που ειναι και η καλη και η πιο δυσκολη γιατι υπαρχει και αλλη μια που κανει 20 και σε βοηθαει στο γυρνα...Εγω αγορασα την απλη αλλα επειδη δεν τα παω και πολυ καλα με την μεση μου δεν κανω για την ωρα τουλαχιστον.Παντως σου συστηνω κατι που εχω δοκιμασει εγω αλλα και αλλα ατομα και εχει πολυ καλα αποτελεσματα το: 8 Min Abs Workout, how to have six pack

    γραφτο ετσι στο youtube,ειναι κορυφη αλλα θελει ενα στρωματακι η κατι να βαλεις κατω...εγω κανω το lvl 2 και ειναι super και με εξαντλει φουλ...και εχει και lvl 3!Με τη μεση μου δεν εχω θεμα με αυτο αλλα εχω καλο στρωματακι για κατω που το χα παρει αν θυμαμαι καλα 18 ευρω πιστευω οτι ειναι χρησιμο καλο θα ηταν να εξοπλιστεις με ενα.

  10. #10
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by vagoskonti View Post
    παντως και μια κανονικη να αγοραζες δεν κανει ακριβα 8 ευρω κανει η απλη που ειναι και η καλη και η πιο δυσκολη γιατι υπαρχει και αλλη μια που κανει 20 και σε βοηθαει στο γυρνα...Εγω αγορασα την απλη αλλα επειδη δεν τα παω και πολυ καλα με την μεση μου δεν κανω για την ωρα τουλαχιστον.Παντως σου συστηνω κατι που εχω δοκιμασει εγω αλλα και αλλα ατομα και εχει πολυ καλα αποτελεσματα το: 8 Min Abs Workout, how to have six pack

    γραφτο ετσι στο youtube,ειναι κορυφη αλλα θελει ενα στρωματακι η κατι να βαλεις κατω...εγω κανω το lvl 2 και ειναι super και με εξαντλει φουλ...και εχει και lvl 3!Με τη μεση μου δεν εχω θεμα με αυτο αλλα εχω καλο στρωματακι για κατω που το χα παρει αν θυμαμαι καλα 18 ευρω πιστευω οτι ειναι χρησιμο καλο θα ηταν να εξοπλιστεις με ενα.
    Ναι το έχω δει το συγκεκριμένο βιντεάκι.....έχω πολλά πράγματα στο μυαλό μου αλλά δυστυχώς πραγματοποιούνται πολύ αργά.....ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΑΝΕΡΓΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  11. #11
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Λοιπόν σήμερα χρησιμοποίησα πρώτη φορά τη ρόδα για κοιλιακούς... Έκανα 3*8 με τα γόνατα ακουμπισμένα κάτω. Δεν μπόρεσα να χαμηλώσω τέρμα ευθεία γιατί φοβήθηκα οτι θα έσπαγα τα μούτρα μου.
    Αν και είδα βιντεάκια για το πώς γίνεται η άσκηση σωστά πιστεύω οτι την έκανα λάθος καθώς κατά τη διάρκεια των επαναλήψεων δεν ένιωσα "κάψιμο" στην περιοχή των κοιλιακών αλλά στους τρικέφαλους των χεριών...
    Βέβαια σε ότι αφορά τα χέρια, πλάτη, ώμους , στήθος είμαι πολύ πιο πίσω απ'ότι στα πόδια και τους κοιλιακούς.... δεν ξέρω αν παίζει και αυτό κάποιο ρόλο...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  12. #12
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Λοιπόν σήμερα χρησιμοποίησα πρώτη φορά τη ρόδα για κοιλιακούς... Έκανα 3*8 με τα γόνατα ακουμπισμένα κάτω. Δεν μπόρεσα να χαμηλώσω τέρμα ευθεία γιατί φοβήθηκα οτι θα έσπαγα τα μούτρα μου.
    Αν και είδα βιντεάκια για το πώς γίνεται η άσκηση σωστά πιστεύω οτι την έκανα λάθος καθώς κατά τη διάρκεια των επαναλήψεων δεν ένιωσα "κάψιμο" στην περιοχή των κοιλιακών αλλά στους τρικέφαλους των χεριών...
    Βέβαια σε ότι αφορά τα χέρια, πλάτη, ώμους , στήθος είμαι πολύ πιο πίσω απ'ότι στα πόδια και τους κοιλιακούς.... δεν ξέρω αν παίζει και αυτό κάποιο ρόλο...
    Και εμένα την πρώτη φορά (προ σοβαρού γυμναστηρίου) με είχα πιάσει σε απίστευτα σημεία.
    Στην αρχή προσπάθησε να μην τεντώνεις τόσο τα χερια μπροστά αλλά να φέρεις όσο μπορείς σε ευθεία τον κορμό με τους μηρούς. Αυτό θα σε πιάσει αρκετά "χαμηλά".
    Μόλις το "έχεις", ξεκίνα να τεντώνεις τα χέρια όλο και περισσότερο.

    Συγκεντρώσου να "κλείνεις" με τους κοιλιακούς και όχι με τα χέρια-ώμους.


    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  13. #13
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by shadowmaker View Post
    Και εμένα την πρώτη φορά (προ σοβαρού γυμναστηρίου) με είχα πιάσει σε απίστευτα σημεία.
    Στην αρχή προσπάθησε να μην τεντώνεις τόσο τα χερια μπροστά αλλά να φέρεις όσο μπορείς σε ευθεία τον κορμό με τους μηρούς. Αυτό θα σε πιάσει αρκετά "χαμηλά".
    Μόλις το "έχεις", ξεκίνα να τεντώνεις τα χέρια όλο και περισσότερο.

    Συγκεντρώσου να "κλείνεις" με τους κοιλιακούς και όχι με τα χέρια-ώμους.



    Λέω και εγώ....δε μπορεί κάτι πάει στραβά.... ευχαριστώ για τη διευκρίνηση ;)
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  14. #14
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Απο τις πιο απαιτητικες ασκησεις ακομα και για προχωριμενους , οποτε μη σκας και προπαντων με το μαλακο !
    Το να μπορεσεις να ταλαντευεις το κορμι στηριζομενο μονο στις παλαμες και τις μυτες των ποδιων ....χεχεχεχε το παλευω ακομα
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  15. #15
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Απο τις πιο απαιτητικες ασκησεις ακομα και για προχωριμενους , οποτε μη σκας και προπαντων με το μαλακο !
    Το να μπορεσεις να ταλαντευεις το κορμι στηριζομενο μονο στις παλαμες και τις μυτες των ποδιων ....χεχεχεχε το παλευω ακομα
    ΤΟ ΠΑΛΕΥΕΙΣ??
    αν το παλευεις εσύ τοτε εγω έχω ψωμιάααααα μπροστά μου......τόσα ψωμιά όσα ψήνουν όλοι οι φούρνοι της Θεσσαλίας σε ένα χρόνο....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    Να και η δικη μου ροδα!!!!
    αγορασα τη ροδα(εχει μεσα και ρουλεμαν) μαζι με τον πειρο και μετα τις χειρολαβες.κοστος συνολικα 17?
    εβαλα και λιγο γρασο για ακομη καλυτερη κυλιση
    Attached Images Attached Images


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ρόδα Κοιλιακών
    By jimakos0 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 07-01-16, 23:18
  2. κοιλιακοι, ροδα κοιλιακων αποψεισ.κανει δουλεια?
    By stelios in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 19-11-05, 08:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •