Καταρχήν οφείλω να αναφέρω ότι τα συμπεράσματα που θα διαβάσετε από τον εν λόγο "κύκλο" με αυτά τα δύο συμπληρώματα της PES, δεν πρέπει να νομίζετε ότι δεν συνοδεύτηκαν από πειθαρχημένη, στρατιωτική διατροφή.

Είναι γνωστό πώς πρεσβεύω την άποψη της απόλυτα καθαρής και σκληρής διατροφής οπότε θα πρέπει να γνωρίζετε πώς και φέτος έμεινα σε αυτόν τον δρόμο.

Ξεκινώ λοιπόν με μια ιστορική αναδρομή: Όταν επέστρεψα τέλη Φεβρουαρίου - αρχές Μαρτίου ήμουν σαβουρωμένος φουλ και στα 81 κιλά. Ξεκίνησα σοβαρά στις 10 Ιουνίου που απολύθηκα και από τα 77 κιλά. Έφτασα στα 71-72 κιλά πλέον, λίγο πιο σκληρός και φλεβιασμένος απ' ότι είμαι στο avatar μου που είναι αρκετά πρόσφατο.

Αεροβική (κυρίως πρωινή με άδειο στομάχι) έκανα για αρκετές εβδομάδες, τις τελευταίες δύο την σταμάτησα. Βάρη 5 προπονήσεις μέσα στην εβδομάδα με εναλλαγή συστημάτων και ασκήσεων.

Θάλασσα και ήλιος πολύ για το δέρμα και για το χρώμα.

Πάμε τώρα στα συμπληρώματα. Πρώτον οφείλω να ευχαριστήσω τον Ηρακλή Σουλιώτη και το κατάστημά του που με εξυπηρέτησε και μου έστειλε και τα δωράκια μου.

Erase Pro: Γνωστό στο forum συμπλήρωμα, υποτίθεται πώς είναι ΑΙ και Cortisol blocker. Εγώ δοκίμασα το νέο Erase, με τη μονή δόση αμέσως μετά το πρωινό μου γεύμα. Η διάρκεια που θα κάνω είναι για 8 εβδομάδες (έχω άλλη μια).

Τα θετικά:
  1. Σκληράδα. Βοηθάει πάρα πολύ το Erase και ειδικότερα με την σωστή διατροφή, τσουπ!!! ξυπνάς ένα πρωί και λες "ωπ, τι έγινε τώρα;!".
  2. Απώλεια νερών επίσης (δεν είναι πάλι μοναδικός παράγοντας το συμπλήρωμα) που σε συνδιασμό με το παραπάνω σου δίνουν αυτό το "κλικ" ποιότητας που περιμένεις.
  3. Φλεβικότητα έντονη!!! Περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά υπάρχει βελτίωση και σε αυτόν τον τομέα. Κάθομαι και βλεβιάζουν τα πόδια μου, στην προπόνηση επάνω γεμίζω φλεβάκια. Μετά από τον ήλιο γεμίζει κι η κοιλιά μου φλέβες κι όχι μόνο στα πλαϊνά (μιλάμε όμως για αρκετή ώρα στον ήλιο. Πολύ ώρα.) αλλά και μπροστά.
  4. Libido ανεβασμένη. Το παράδοξο αυτό, που το είχα και με το Novedex XT, είναι ότι έως τώρα "ορεξίζω" που λέμε και στην Κρήτη, πιο πολύ απ' ότην πριν. Τώρα τι να ας πω, είναι το καλοκαίρι;! Είναι που ομόρφηνα επικίνδυνα;! Δεν ξέρω. Πάντως εγώ, Δόξα το Θεό, πρόβλημα με τις ορέξεις μου δεν έχω και είναι και ανεβασμένες.

Τα αρνητικά:
  1. Διάθεση πιο... νευρική. Πιο "Alpha Male" μπορώ να πω. Νευράκια, δεν σήκωνω που δε σηκώνω μύγα στο σπαθί μου, μετά που ξεκίνησα το Erase με όποιον έχω πρόβλημα του τα λέω κατάμουτρα και άσχημο τρόπο (έχω φτάσει βέβαια στο αμήν για να το κάνω αυτό).
  2. Εεε... χμμμ... δεν έχω άλλο αρνητικό

Alphamine: Υποτίθεται και θερμογεννητικό και ενεργειακό και AI, δίνεται σε μορφή σκόνης και υποτίθεται ότι τα κάνει όλα και συμφέρει. Το δοκίμασα στις δύο δόσεις μισή ώρα πριν το πρωινό και μετά μια δόση μισή ώρα πριν την προπόνηση στα βάρη. Όταν δεν κάνω προπόνηση δύο μεζούρες μισή ώρα πριν το πρωινό. Γεύση blueberry lemonade, πάααρα πολύ γλυκιά που έβαζα αρκετό νερό για να τη πιω. Ένα κουτάκι ολόκληρο, βγάζει 84 μεζούρες, δηλαδή περίπου ένα μήνα... εγώ πίνω ακόμη... Πώς γκίνεται ατό;! Απορία Πάτρικ Ογκουνσότο.

Τα θετικά:
  1. Ενέργεια στο φουλ. Μάτι γαρίδα κλπ. Μια μέρα έκανα το λάθος να πιω και ελληνικό καφέ κι έφαγα ένα κρασάρισμα άλλο πράμα... κυρίως αυτό λοιπόν, ενέργεια.
  2. Ιδρώτας σε επίπεδα που δύσκολα πιάνω εγώ (και πάλι υπάρχουν κι άλλη παράγοντες όπως η ζέστη) ακόμη και το πρωί που είχε πιο χαμηλή θερμοκρασία όταν έκανα αεροβική.
  3. Διούρηση αρκετή που ίσως είναι και του Erase, αλλά τη βάζω κι εδώ. Βέβαια γενικότερα επισκέπτομαι συχνά τα ενδότερα του Βασιλέως, αλλά είδα μια μικρή αύξηση οπότε το βάζω κι αυτό.

Τα αρνητικά:
  1. Κάποιες μέρες στην αρχή με έπιανε πονοκέφαλος, αλλά μετά την πρώτη εβδομάδα περίπου, σταμάτησαν. Και πάλι θα ξαναγράψω πώς επειδή πήγαινα συχνά θάλασσα, κοιμόμουν με το παράθυρο ανοιχτό και έχω και την ιγμορίτιδα, μπορεί να ήταν και απ' αυτό, ή από τον πολύ ήλιο (που δεν έχω και πολλά μαλλιά και δε φοράω και καπέλο στη θάλασσα).
  2. Δεν είδα αυτή την "αύξηση θερμοκρασίας", ένα αίσθημα ζεστασιάς μέσα σου (μα τι ρομαντικός που είμαι) που νιώθεις με άλλα συμπληρώματα όπως το επίσης αγαπημένο μου Animal Cuts.

Συμπέρασμα: Σε συνάρτηση με το πώς ήμουν, με το τι έτρωγα ακόμη και τις μέρες πριν ξεκινήσω την φετινή μου προσπάθεια και το τι θα μπορούσα να δω αν είχα ξεκινήσει νωρίτερα φέτος (που να απλωθούν καλύτερα τα cheat μου και να έχω περισσότερο χρόνο στο να δουλευτώ), τότε μπορώ να πω ότι βρίσκομαι στην καλύτερη μου κατάσταση.

Μπορεί να μην οφείλεται στα συμπληρώματα αυτά, ή μάλλον δεν οφείλεται μόνον στα συμπληρώματα αυτά. Πρέπει όμως να παραδεχτώ ότι απ' όταν μπήκε το Alphamine και το Erase Pro (που ήμουν ήδη καλός ας πούμε και άρχιζα να δουλεύω λεπτομέρειες), είδα τις διαφορές που περίμενα να δω και πήρα τις βοήθειες που περίμενα να πάρω.

Σε εμένα λοιπόν νιώθω ότι πολύ καλά δούλεψαν και τα δύο. Δεν προτρέπω κανέναν να τα αγοράσει και να περιμένει να δει τα ίδια. Δεν προτρέπω κανέναν να τα αγοράσει και να περιμένει ότι αυτά θα κάνουν μόνα τους όλη τη δουλειά. Τέλος δεν είναι σοφό να νομίζει κανείς πώς ακόμη και εαν τα κάνει όλα τέλεια θα έχουν αποτέλεσμα, γιατί είμαστε διαφορετικοί οργανισμοί. Μην ξεχνάτε ότι ο Γιώργος (Megageo) στα 3 scoop Alphamine, το βαρέθηκε και το έδωσε δώρο σε ένα φίλο του (αν θυμάμαι καλά).

Από την άλλη δεν θα πω όχι στο να τα δοκιμάσει κάποιος!!!

Ελπίζω να βοηθήσει η αξιολόγηση αυτή να καταλάβετε καλύτερα την λειτουργία των συμπληρωμάτων. Σε όποιον τα δοκιμάσει, εύχομαι καλή επιτυχία!!!