Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1

    Default Κίνδυνοι Της Καθημερινής Μας Διατροφής

    Γεια σας φίλοι του φόρουμ με αυτό το θέμα που άνοιξα θέλω να λύσω κάποιες απορίες μου που θα έχουν μάλλον προβληματίσει και εσάς. Λοιπόν ξεκινώ ποιες μπορεί να είναι οι επιπτώσεις από τα καθημερινά τρόφιμα που τρόμε( κρεας,λαχανικα,φρουτα,οσπρια) όταν γνωρίζουμε ότι τα πλακώνουν στα φυτοφάρμακα και ορμόνες τα (λαχανικα,φρουτα,οσπρια) για να μεγαλώσουν γρηγορότερα και σε μεγαλύτερο μέγεθος από το προβλεπόμενο , όπως και στο κρέας που τρώμε πχ κοτόπουλο, μοσχάρι κα ότι τους βαρόνε ορμόνες για να μεγαλώσουν πιο γρήγορα και να πουλάνε μεγαλύτερα κομμάτια κρέατος {έχω δει βίντεο στο YouTube που έδειχνε Δυο κότες το ένα κοτόπουλο είναι αυτό το κλασικό του χωρίου το άλλο ήταν σχεδόν το διπλάσιο από το άλλο λόγο καταλαβαίνεται από τι για μεγαλύτερη ποσότητα και κέρδους τον έμπορων και να παίζουν με την υγεία μας } ποιες είναι οι επιπτώσεις όλων αυτών που ανέφερα και τι μπορούμε να κάνουμε ?

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ μένω σε αυτό που έχουν πει οι Αγιορείτες Πατέρες: Θα έχουμε όλα τα καλά του Θεού στο τραπέζι μας και δεν θα μπορούμε να τα φάμε γιατί θα είναι όλα μολυσμένα.

    Μην το ψάχνεις φίλε...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Και μετά αγχωνόμαστε για τα συμπληρώματα.
    Μιχάλης

  4. #4
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Όσο περισσότερο το ψάχνεις, τόσο περισσότερο φρικάρεις. Εγώ έχω πείσει τον εαυτό μου ότι το σώμα μας είναι ικανό να προσαρμοστεί σε όλα αυτά που τρώμε (φάρμακα, φυτοφάρμακα) και ότι δε θα πάθω τίποτα κακό από τη μπανάνα που είναι δύο εβδομάδες στο ψυγείο και δε λέει να μαυρίσει λίγο, έτσι ρε γαμώτο για τα προσχήματα!
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  5. #5
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,661

    Default

    Quote Originally Posted by noucca View Post
    Όσο περισσότερο το ψάχνεις, τόσο περισσότερο φρικάρεις. Εγώ έχω πείσει τον εαυτό μου ότι το σώμα μας είναι ικανό να προσαρμοστεί σε όλα αυτά που τρώμε (φάρμακα, φυτοφάρμακα) και ότι δε θα πάθω τίποτα κακό από τη μπανάνα που είναι δύο εβδομάδες στο ψυγείο και δε λέει να μαυρίσει λίγο, έτσι ρε γαμώτο για τα προσχήματα!
    Μα καλα τι μπανανα ειναι αυτη?:Ρ εμενα 3 μερες μενουν μεσα κ γινονται κατραμι xD
    ΠΑντως φιλε οπως σου παν οσο πιο πολυ το ψαχνεις τοσο πιο πολυ αγχωνεσαι...Κ εγω που τρωω καθε βδομαδα συκωτι μοσχαρισιο το τι ακουω για ορμονες κλπ δε λεγεται... :Ρ
    Αλλα ποιος νοιαζεται?Αφου μ' αρεσει θα το φαω,ε αμα ειναι να παθω κατι κ απο το φαγητο τι να πω?!?!? :Ρ

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Ισα ισα κιολας παιρνεις και ορμονες θα πρηστεις και λιγο. Περα απο την πλακα, πρεπει να μενεις σε χωριο με δικα σου πραγματα για να πεις οτι εχουν ενα ποσοστο στο οτι ειναι καθαρα...
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  7. #7
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,661

    Default

    Ναι όντως συμφωνω με optimus,εγω μονο οταν παω χωριο παιρνω αυγα απο θειους μου κ κανα κοτοπουλο :Ρ τα υπολοιπα Αθήνα ειναι ....

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Μα έχεις δει τον κρόκο του αυγού πως είναι κίτρινος σαν ήλιος και γεύση άπαιχτη... Απλά από άλλο πλανήτη...
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  9. #9

    Default

    Όπως τα λέτε είναι , λύσεις μάλλον δεν υπάρχουν και απορούμε για την αύξηση κρουσμάτων του καρκίνου .πόλοι λένε ότι οι μισοί θα αυτοκτονήσουν λόγο τις οικονομικής κατάστασης και οι άλλοι μισοί θα πεθάνουν από καρκίνο .

  10. #10
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,661

    Default

    Και κατι αρνιά κ προβατινες εντελώς άλλη γεύση από ότι εδω...Βέβαια εγώ δεν τρώω τέτοια δε μου αρέσουν τίποτα από αυτα ..αφού κ το Πασχα κοτόπουλο τρώω :-ρ αλλά από οτι λένε οι γονείς μου είναι διαφορετικό..εμένα όλα ίδια μου φαίνονται από αρνι κλπ:-Ρ

  11. #11

    Default

    mi kekan είπες <Και μετά αγχωνόμαστε για τα συμπληρώματα.> τη έχει ακουστή για τα συμπληρώματα ?

  12. #12
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,661

    Default

    Λένε ότι δεν είναι αγνα και πολλά αλλά..βέβαια η διατροφική αξία τους δε συγκρίνεται με κανονικό φαγητό..αλλά θα φτάσουμε να τρεφομαστε με φαγητο σε καψουλες σαν τους αστροναύτες αμα συνεχίσουν έτσι καποιοι παραγωγοι

  13. #13
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Ε γενικά, δεν έχεις δει πολλές φορές ερωτήσεις από παιδιά για τυχόν παρενέργειες συμπληρωμάτων? Ακόμα και για τη whey!
    Μιχάλης

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    μικρή νόμιζα ότι αν φάω πολύ κοτόπουλο θα μεγαλώσει το στήθος μου (λόγω ορμονών είχαν βγει πολλά για γυναικομαστία σε άντρες)
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  15. #15
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Και ποιός λέει για συμπληρώματα; Οι περισσότεροι που πίνουν μπουκάλια αλκοόλ και έχουν συκώτι inverter. Το συμπλήρωμα και ειδικά η whey θα κάνει την ζημιά; Καλά ειδικά γι'αυτή την κρατίνη που την έχουν βγάλει αναβολικό και οτί μετα κρεμάς μόλις σταματήσεις είναι άνω ποταμών....
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  16. #16
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Και μιας και λέμε γενικά για φήμες και παραδόσεις, μπορεί κάποιος να μου πει γιατί έχει απαγορευτεί η σπλήνα που ήταν το πιο αγαπημένο μου φαγητό έβερ;;;; Πιο εύκολα βρίσκεις ναρκωτικά παρά σπλήνα.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  17. #17
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Γενικά είχε γίνει μια εποχή με τα εντοσθια ντόρος και μην τρώτε το ένα το άλλο, ποιος ξέρει δε θα πήραν μίζα και τα απαγόρευσαν....
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  18. #18
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,661

    Default

    Quote Originally Posted by noucca View Post
    Πιο εύκολα βρίσκεις ναρκωτικά παρά σπλήνα.
    lol :P δεν ξερω το γιατι αλλα εχω ακουσει κ εδω που ειμαι εγω ,ειχε παει ο θειος μου να παρει κ δεν ειχαν πουθενα :Ρ

  19. #19
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by noucca View Post
    Και μιας και λέμε γενικά για φήμες και παραδόσεις, μπορεί κάποιος να μου πει γιατί έχει απαγορευτεί η σπλήνα που ήταν το πιο αγαπημένο μου φαγητό έβερ;;;; Πιο εύκολα βρίσκεις ναρκωτικά παρά σπλήνα.
    Απαγορεύτηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση, για να αποφευχθεί η μετάδοση της νόσου των τρελών αγελάδων.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  20. #20
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Ποιος τη θέλει αυτή τη μίζα να του τη δώσω εγώ!
    Πριν μερικά χρόνια που είχα άριστες αδελφικές σχέσεις με τον κρεοπώλη μου στα Χανιά, του ζήτησα μουλωχτά-μουλωχτά σπλήνα. Μου είπε ότι έχει απαγορευτεί διά ροπάλου κι ότι καταστρέφεται στο σφαγείο παρουσία κτηνιάτρου. Μου υποσχέθηκε να μου βρει από το χωριό του, από "παράνομη" σφαγή και ούτε τότε βρήκε!!!!
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  21. #21
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by noucca View Post
    Ποιος τη θέλει αυτή τη μίζα να του τη δώσω εγώ!
    Πριν μερικά χρόνια που είχα άριστες αδελφικές σχέσεις με τον κρεοπώλη μου στα Χανιά, του ζήτησα μουλωχτά-μουλωχτά σπλήνα. Μου είπε ότι έχει απαγορευτεί διά ροπάλου κι ότι καταστρέφεται στο σφαγείο παρουσία κτηνιάτρου. Μου υποσχέθηκε να μου βρει από το χωριό του, από "παράνομη" σφαγή και ούτε τότε βρήκε!!!!
    ΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Θες να σου φυλλάξω αύριο τ' απόγευμα που θα σφάξουμε τα δικά μας;! Αν δεν την περιλάβει η γιαγιά μαζί με τα υπόλοιπα...

    Μην ξεχάσετε να βάλετε στο παιχνίδι και τις εταιρίες: πχ. οι εταιρίες της ζάχαρης λένε παπάτζες για την ζαχαρίνη, οι εταιρίες της ζαχαρίνης λένε για την stevia, οι εταιρίες της stevia λένε για την μαύρη ζάχαρη ξέρω 'γω... πχ. οι ψαράδες λένε παπάτζες για τα κατεψυγμένα, τα κατεψυγμένα λένε για τα κονσερβοποιημένα, τα κονσερβοποιημένα λένε για του ιχθυοτροφείου...

    Γενικά πιασ' τ' αυγό και κούρευτο... εδώ ένα τηλέφωνο κάνουμε και ψήνουμε τον εγκεφαλό μας. Τουλάχιστον ας φάμε, για να πάμε χορτασμένοι.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  22. #22
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Ολόκληρη Κρήτη ωρέ και δεν έχει μια σπλήνα;
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  23. #23
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Θες να σου φυλλάξω αύριο τ' απόγευμα που θα σφάξουμε τα δικά μας;! Αν δεν την περιλάβει η γιαγιά μαζί με τα υπόλοιπα...
    Μη με τσιγκλάς γιατί έχω πει ότι δε θα αντέξω ψυχολογικά να ξανακατεβώ Κρήτη, θα γραπωθώ από τίποτα κάγκελα και θα ουρλιάζω "Δε γυρίζω Αθήνα" και θα με τραβάνε οι λιμενικοί από τα πόδια και τις μασχάλες για να με φορτώσουν στο καράβι.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κίνδυνοι για όσους ασχολούνται με το bodybuilding...
    By readyforall in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 03-06-13, 11:46
  2. Lasix - Κίνδυνοι
    By foushekkas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 27-04-12, 23:07
  3. Σχόλια καθημερινής διατροφής
    By DimitrisK in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 12-05-10, 08:58
  4. Tips διατροφης,συμπληρωματων διατροφης,προπονησης
    By extremist in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 19-01-09, 23:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •