Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    14-08-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    21

    Question Πρόγραμμα Διατροφής βάση στόχου ?

    Καταρχήν χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και σε όλους γενικά, λοιπόν, αφού διάβασα τα stickies στο φόρουμ, και κάνοντας τις μετρήσεις του cuban, κατέληξα στα εξής.

    Θερμίδες που χρειάζομαι για τον στόχο μου (Αύξηση μυϊκής μάζας) : 2993

    Χρησιμοποιώντας την Εξίσωση 1 : Harris-Benedict, ο βασικός μεταβολικός ρυθμός μου (BMR) είναι 1728.1

    Πολλαπλασιάζοντας το BMR που βρήκα παραπάνω, με τον συντελεστή BMR x 1.55 οι θερμίδες που θέλω είναι : 2769

    Επίσης έκανα μια μέτρηση λίπους σε ξένο site και με βγάζει 21.9 % δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό.

    Αφού πω ότι είμαι 1.80 ύψος και 73-75 κιλά, αυτό είναι το πρόγραμμα διατροφής που μπορώ να ακολουθήσω ή μου ταιριάζει, κάθε συμβουλή σας και διόρθωση είναι σημαντική.

    Γεύμα 1 (09:00)
    3 ελιές, 2 ασπράδια, φρούτο( μπανάνα ), η φέτα ψωμί ολικής με μελί

    Γεύμα 2 (12:00)
    1 σάντουιτς με τυρί, ελιά, η και γαλοπούλα γιατί είμαι στο δρόμο

    Γεύμα 3 (15:00) Η ώρα μπορεί να παίζει εδώ λίγο +2 ώρες
    Μεσημεριανό που θα περιλαμβάνει 3 βραστές πατάτες η ζυμαρικά και κοτόπουλο, κάνα 3 ελιές

    Γεύμα 4 (18:00)
    1 φρούτο, ένα τοστ βαρβάτο, τυρί, ντομάτα, πιπεριά, ή ενα πιατο απο οτι μεσημεριανο υπάρχει.

    Γεύμα 5 (21:00)
    1 φρούτο, η ένα τοστακι ή 3 ασπράδια

    Γεύμα 6 (00:00)
    1 ποτήρι γάλα

    Στα κενά θα υπάρχουν και μερικα αμύγδαλα ή καρυδια.
    Ασκησεις θα κάνω απογευματινές με βραδυνές ώρες.

    Να πω για το γάλα οτι μέχρι πριν κανα πεντάμηνο έπινα 3-5 ποτήρια την ημέρα, αλλα διάβασα καπου οτι τα γάλατα που πίνουμε ειναι "δηλητήρια" και το έκοψα, δεν ξέρω ποια ειναι η γνώμη σας.
    Επισης το κρέας απουσιάζει απο τη διατροφή μου τα τελευταία 2 χρόνια εκτος εορτών.

    Κατι τελευταίο, πινω καθημερινά νερο με λεμόνι, αυτο μπορεί να πειράξει επειδή καιει λιπος κλπ.?

    Μπορεί να σας φαίνονται αστεία αυτα που γράφω , αλλα θα ηθελα τη συμβουλή σας παιδιά για να μπω σε μια σειρά

    Ευχαριστώ
    Last edited by Armoros; 15-08-13 at 21:19.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Γεύμα πρώτο για μένα βγάλε τις ελιές και φάε κρόκο από το αυγό, παρόλο που έχεις ενα καλό πλάνο νομίζω είσαι ανεπαρκης σε πρωτείνη..!!!
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλημέρα.

    Εφόσον θα ξεκινήσεις να γυμνάζεσαι στο σπίτι, θα έλεγα να καταναλώνεις περίπου 2700-2750 θερμίδες την ημέρα.

    Στο πρωινό σου, αντικατέστησε το ψωμί και το μέλι, με ένα γιαούρτι με βρώμη.

    Στο γεύμα 2, το τυρί φρόντισε να είναι χαμηλών λιπαρών και αντί για το αλλαντικό, είτε πρόσθεσε επιπλέον τυρί, είτε κόψε κανένα βρασμένο αυγό σε φέτες. Μπορείς να προσθέσεις και κανένα λαχανικό.

    Στο μεσημεριανό σου, πρόσθεσε και μια σαλάτα με ελαιόλαδο.

    Στο γεύμα 5, μπορείς να τρως μερικά αυγά, και μια σαλάτα και ελαιόλαδο.

    Τέλος, στο γεύμα 6, τρώγε είτε γιαούρτι χαμηλών λιπαρών ή κότατζ, με λίγους ξηρούς καρπούς ή άλλη μια σαλάτα !

    Φρόντισε να μετράς τις τροφές σου για να ξέρεις πόσες θερμίδες καταναλώνεις. Προσπάθησε όσο μπορείς, να έχεις άπαχο μοσχάρι και λιπαρά ψάρια στη διατροφή σου.

    Μην τρως ξηρούς καρπούς ανάμεσα στα γεύματά σου !!

    Φρόντισε η πρωτεΐνη σου να φτάνει στα 170 γρ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    New Member
    Join Date
    14-08-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    21

    Default

    Optimus Prime
    Σε ευχαριστώ φίλε, εχεις δίκιο θέλω περισσότερο πρωτεινη, Θα προσθέσω μερικά ασπράδια στο μενού.

    cuban
    Ευχαριστώ θα ακολουθήσω ακριβώς τις διορθώσεις που μου δίνεις, κατι τελευταίο, μηπως πρεπει να αρχίσω μονο βάρη και αεροβικη να φυγει το λιπος απο την κοιλια και ύστερα να αρχισω να παίρνω περισσότερες θερμίδες ?

    Ευχαριστώ

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Είσαι λίγα κιλά για το ύψος σου. Οπότε δε θα πρότεινα να μειώσεις πολύ τις θερμίδες σου... Το πολύ πολύ, να τις πας στις 2350 ώστε να είσαι ισοθερμιδικά και να συνδυάσεις τα βάρη σου, με γρήγορο περπάτημα ίσως σε ανηφόρα, 3 φορές τη βδομάδα, ώστε να καις λίπος και να συντηρεις τη μυική σου μάζα. Ίσως και να την αυξήσεις λίγο...

    Μόνο φρόντισε οι παλμοί σου κατά τη διάρκεια της αερόβιας, να βρίσκονται στους 125-130 ανά λεπτό.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    New Member
    Join Date
    14-08-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    21

    Default

    Σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια cuban, θα κάνω και κάποιες εξέτασεις απο εβδομάδα, και θα τα ρυθμίσω όλα.

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
    Last edited by Armoros; 16-08-13 at 13:33.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφικό Πρόγραμμα Bodybuilding Με Βάση Τις Δικές Μου Ανάγκες
    By GEIW in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 11-05-13, 01:59
  2. Πρόγραμμα Με Βάση Το Σωματότυπο;
    By kolakos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 09-10-09, 22:52
  3. βοήθεια σε πρόγραμμα βάση επιπέδων
    By Spy1990 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 03-09-09, 19:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •