Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member Cherry Bomb's Avatar
    Join Date
    28-03-13
    Location
    Corfu
    Posts
    10

    Default Toπικό Λίπος

    Λοιπόν παιδιά...είμαι 21 χρονών,1,66 υψος και 53 κιλά. Σε γενικες γραμμες είμαι λεπτη.έχω όμως πολύ μικρή πλατη-μέση(με μικρο στηθος) και Όσο λίπος μαζέυω, το μαζέυω στους γλουτούς...πετάγονται εκέι 2 ψωμάκια ακυρα και ξέμπαρκα.Το θεωρώ απαίσιο .Ξέρω πως είναι πολύ νωρίς για να αρχίζω να απογοητέυομαι που δε λένε να φυγουν...αλλα ρε παιδιά θα φύγουν? η τσάμπα πλακώνομαι στη γυμναστική?
    Φίλοι μου λένε να κάνω πρώτα όγκο να πάρω μάζα(μιας και ειδικα πανω ειμαι πιο μικρούλα) και πιο μετά να κανω γραμμωση....τα έχω κάνει λίγο σαλάτα στο μυαλο μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλημέρα κερασένια βόμβα

    Τα πράγματα είναι απλά : Ως πρώτο και βασικότερο βήμα, είναι η διατροφή σου. Αυτή θα κάνει τη διαφορά. Δεύτερο, είναι η προπόνηση με βάρη και η αερόβια.
    Άσε τον όγκο και τη γράμμωση που σου λένε τα αγόρια, αυτοί τον όγκο το χουν συνδιάσει στο μυαλό τους με φαί μέχρι σκασμού. Μυς θα βάλεις έτσι κι αλλιώς αν κάνεις τις προπονήσεις που πρέπει. Τα ψωμάκια θα φύγουν, δύσκολα μεν, στο λέω, αλλά θα φύγουν αν το θες και προσπαθήσεις ουσιαστικά και με το σωστό τρόπο. Εστίασε σε συγκεκριμένο στόχο κάθε φορά και για την ώρα είναι να φύγουν αυτά τα αντιαισθητικά εξογκώματα, σωστά;
    Αλλά πρώτα απ όλα γράψε μας τα γεύματά σου, τι τρως καθημερινά με λεπτομέρειες.

  3. #3
    New Member Cherry Bomb's Avatar
    Join Date
    28-03-13
    Location
    Corfu
    Posts
    10

    Default

    Καλημέρα Καρδούλα,
    Λοιπον καταρχας να σας πω πως πηγα πριν 3 μιση μήνες και έκανα μέτρηση μεταβολισμού (και λίπους) και καιω μόνο γυρω στις 660 θερμίδες!! Μάλιστα έκανα και εξετάσεις για υποθυροειδή αλλα τίποτα όλα βγήκαν ομορφα! Και ο γιατρός που μου την είχε κάνει μάλιστα επειδή του φάνηκε πολύ μικρός ο αριθμός μου την ξανάκανε και 2η φορά...τωρα τι να πω... Συνεχίζω..
    η διατροφή μου είναι η εξής:
    ΠΡΩΙΝΟ:
    70γρ βρωμη
    3 ασπραδια
    1/4 φλιτζανιου γαλα (2 % λιπαρά) ( ολα αυτα τα ριχνω μαζι στο αντικολλητικο τιγανι αλλιως η βρωμη δε κατεβαινει)
    και 5 αμυγδαλα

    ΠΙΟ ΜΕΤΑ:
    1 ΜΗΛΟ
    ΜΕΤΑ GYM

    META APO GYM: 1 Στηθος κοτοπουλο, μια μεγαλη πατατα βραστη,1 κουταλια ελαιολαδο (η αντι για πατατα καστανο ρυζι γυρω στα 140 γρ)
    ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ : 1 τονο σε νερο,μια πατατα η καστανο ρυζι,σαλατα,1 κουταλια λαδι
    ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ: 1 ποτηρι γαλα (τις τελεφταιες 2 μερες ριχνω στο γαλα και 1/2 whey εχω διαβασει-ακουσει απο πολλους που το κάνουν βέβαια θελω να μου πειτε τη γνωμη σας πανω σε αυτο...)

    γυμναστηριο πως 5 φορες τη βδομαδα.
    1η ποδια με δικεφαλους
    2η πλατη , κοιλιακους
    3η ποδια , τρικεφαλους
    4η στηθος,κοικιακους
    5η ωμοι,κοιλιακους και τις 5 μερες μετα απο μυικη μαζα κανω 30' αεροβια.....

    Λοιπόν?........... τι λετε? :/ :/ :/

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Tρως πολύ λίγο και ασκείσαι πάρα πολύ. Το περισσότερο (στο τζιμ) δεν σημαίνει και το καλύτερο απαραίτητα. Ασκείσαι πολύ και το σώμα μένει στάσιμο γιατί δεν του δίνεις επαρκή ενέργεια κι αυτό για ανταπόδωση κρατάει καβάτζες. Κάντο μηχανή καύσης λίπους, τρώγε για να καις λίπος. Για να καταλάβεις, αυτό το διάστημα η διατροφή μου είναι στις 2100 θερμίδες με 200γρ υδατάνθρακα ημερησίως και διατηρούμαι στα 51.5 κιλά (με ύψος 1.63) Αυτό που θέλω να πω με αυτό είναι πως το κλειδί στην προσπάθειά σου είναι ο μεταβολισμός. Και δυστυχώς εμείς οι γυναίκες είμαστε των άκρων..ή που θα τρώμε τον άμπακο ή σαν σπουργίτια.

    Ανέβασε σταδιακά θερμίδες και κατέβασε προπονήσεις. Μείωσε σε 4 φορές την εβδομάδα. Άλλαξε τελείως πρόγραμμα και ασκησιολόγιο.
    Σε κάθε γεύμα/σνακ θα έχεις και μια πηγή πρωτείνης. Δεν γίνεται να πας για βάρη και το μόνο που τρως να είναι 1 μήλο! Ούτε μετά να τρως ένα ολόκληρο στήθος κοτόπουλο. Θα μοιράζεις ισόποσα τις ποσότητες.
    Πάρε χαρτί και μολύβι και ξεκίνα τους υπολογισμούς με βάση αυτό τον οδηγό.
    Οδηγός Διατροφής Bodybuilding - Υπολογισμός Θερμίδων & Μακροστοιχείων - Μέρος 2ο

  5. #5
    New Member Cherry Bomb's Avatar
    Join Date
    28-03-13
    Location
    Corfu
    Posts
    10

    Default

    1) μα πόσο περισσοότερο να αυξήσω τις θερμίδες μου απο τη στιγμή που Ο μεταβολισμος μου ειναι μονο 660.....? ηδη πανω κατω εχω αυξησει τη διατροφη μου κατα 500-600 θερμιδες...

    2) εαν έβγαζα 2 απο τις 5 αεροβιες??

  6. #6
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Αυτό που ο μεταβολισμός σου είναι 660 θερμίδες πως ακριβώς υπολογίστηκε; Εγκληματικό κυριολεκτικά.

  7. #7
    New Member Cherry Bomb's Avatar
    Join Date
    28-03-13
    Location
    Corfu
    Posts
    10

    Default

    μου έβαλε μια μασκα στο προσωπο μου..εκατσα 10' και αλλα 10' (το εκανε 2 φορες) και βγηκε απο το μηχανημα ο μεταβολισμος μου...δλδ το ποσο καιω σε ηρεμία.....

  8. #8
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Δεν έχεις υποθυρεοειδισμό όμως ούτε κάτι άλλο παθολογικό, έτσι; Είσαι σίγουρη ότι ήταν γιατρός; Μήπως πλάσαρε τίποτα; Είχε ξαναχρησιμοποιήσει το μηχάνημα;

  9. #9
    New Member Cherry Bomb's Avatar
    Join Date
    28-03-13
    Location
    Corfu
    Posts
    10

    Default

    τίποτα τίποτα :/ ... τι να πω διατροφολόγος είναι πιστευω σε ιατρείο πήγα... :/ και ο ίδιος παραξενέυτηκε για αυτό και μου είπε να κοιτάξω τον θυροειδή μου..

  10. #10
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Υπάρχει δυνατότητα να πας σε άλλον να ξαναμετρήσεις το μεταβολισμό σου;
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  11. #11
    New Member Cherry Bomb's Avatar
    Join Date
    28-03-13
    Location
    Corfu
    Posts
    10

    Default

    το καλό θα ταν να πηγαινα αλλα βρε παιδι μου και αυτοι ελεος...θελουν ντε και καλα να σου κανουν και διατροφη.και σου ζητανε 30-40 ευρω.Με χίλια ζόρια σου κάνουν τη μέτρηση μονο....πρεπει να φροντίσω να παω να βρω..

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Αν βρεθείς Αθήνα: Στα εξωτερικά ιατρεία του Ερίκος Ντινάν μπορείς να κάνεις αξιόπιστη μέτρηση βασικού μεταβολισμού. Είχε πάει παλιά φίλος και είναι πολύ ικανοποιημένος.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Aφού βρε κούκλα μου είσαι υγιής τι τα θες τα μηχανήματα και τις μετρήσεις; Φως φανάρι πως ο μεταβολισμός σου είναι σε χαμηλά επίπεδα. Τρως λίγο κάνεις 5 φορές βαρη ΚΑΙ αερόβια και τα ψωμάκια δε λέει να φύγουν.. Απλά τα πράγματα :) Φρόντισε να αλλάξεις διατροφή, να την εμπλουτίσεις για να χεις ενέργεια να βγάζεις τις προπονήσεις σου. Και μετά στοχεύεις στο χάσιμο λίπους.
    Last edited by Kardoula; 16-08-13 at 15:08.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τοπικό λίπος
    By giannis.aw in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 06-06-11, 14:27
  2. vit C-KCl-ΛΙΠΟΣ
    By gm4486 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 03-03-06, 01:05
  3. Φρούτα = λίπος ????
    By ouzo in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 24-08-05, 04:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •