Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Default Ογκος: Split ή Full body workout?

    Αν και εχει ξανασυζητηθει το ερωτημα του τιτλου, ηθελα την γνωμη σας για το συγκεκριμενο προγραμμα που βρηκα:
    muscles.gr/workout/2-phases-hypetrophy
    Πως σας φαινεται το προγραμμα για αυτο που λεει οτι κανει?(αυξηση ογκου)

    Για ποσο καιρο θα το ακολουθουσατε?...

    Kαι τελικα, split ή full body για καποιον συνειδητοποιημενο που ασχολειται ερασιτεχνικα και εχει στοχο την αυξηση μυηκης μαζας?

  2. #2
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Και τα 2 μπορεις να κανεις.
    Το θεμα ειναι οτι και αν επιλεξεις να το τηρησεις πιστα και να το διαμορφωσεις ωστε να βοηθησει εσενα.
    Victory loves preparation...

  3. #3
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Σχεδόν οποιδήποτε πρόγραμμα με βάρη συνδυαστεί με σωστή διατροφή θα δώσει μυική ανάπτυξη αν εκτελείται "σωστά". Κατά κοινή ομολογία "εάν δεν έχει κολλήσει" Nothing beats το παραδοσιακό 4μερο split 4 χ 10 με σωστό φαί..
    Το αν θα κάνεις full body / 5-μερο split/ 4ημερο κλπ εξαρτάται από πολλά.
    Τι προγράμματα έχεις κάνει μέχρι τώρα, επίπεδο εμπειρίας, "γνώση" ασκήσεων κλπ.
    Γενικά είμαι κατά των "έτοιμων προγραμμάτων - κονσέρβα του νετ" και ιδίως αυτών που υπόσχονται...ΠΟΛΛΑ!
    Αν θέλεις γράψε 2 λόγια για σένα γιατί έτσι έιναι όλα υποθετικά..
    Φιλικά
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  4. #4

    Default

    Ευχαριστω για τις απαντησεις.
    Iceburner εχεις δικιο, δεν ειμαι υπερ της οποιασδηποτε κονσερβας-τυποποιημενου προγραμματος, αλλα γενικα ειμαι υπερ του fullbody για διαφορους λογους.

    Πλεον ειμαι 30αρης. 173 υψος, και 72κιλα. Ασχολουμαι απο τα 26(82κιλα), και σε αυτα τα 4 χρονια δεν εχω κανει ποτε οποιoδηοπτε προγραμμα ογκου, αλλα μονο 20λεπτα κυκλικη με βαρη και διαλλειματικη τρεξιμο(και σπριντ). Απο διατροφη ειμαι οκ(ναναι καλα το φορουμ και γενικα το νετ). Επισης δεν εχω παει ποτε γυμναστηριο, εχω καποιον εξοπλισμο σπιτι μου.

    Ξεκινησα ετσι στα 26:
    IMG_4718 - Copy.JPG

    Τωρα ειμαι ετσι:
    IMG_5573.JPG

    Απο συμπληρωμα μονο whey και για λιγο cla και πολυβιταμινες. Tωρα νομιζω θα προχωρησω σε κρεατινη και αμινοξεα. Στοχος οπως ειπα ειναι ο ογκος.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Αρχικα να πω πως οι διαφορες ειναι εμφανεστατες συγχαρητηρια!!!
    Προχωρα με οτι θεωρεις εσυ καλυτερο ( εγω full body εκανα παντα και λεω απο αυτιο να αριχσω σπλιτ ) και αναλογα βλεπεις και κρινεις.
    Victory loves preparation...

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Sotiris S. View Post
    muscles.gr/workout/2-phases-hypetrophy
    Πως σας φαινεται το προγραμμα για αυτο που λεει οτι κανει?(αυξηση ογκου)
    Αυτό το πρόγραμμα ξέχνα το. Χάλια είναι. Κάθε παρασκευή σε βάζε ινα κάνεις απογλυκογόνωση ? Γιατί αυτό ? Για να πας τη Δευτέρα να κάνεις προπόνηση χωρίς γλυκογόνο ?

    Άσε που έγραφε για κάτι πρωινά με κρεατίνη....

    Το full body θα σου δώσει βελτιώσεις μέχρι κάποιο σημείο. Από κει και μετά, θα πρέπει να προχωρήσεις σε σπλιτ για περαιτέρω μυική ανάπτυξη. Από τότε και μετά, το full body έχε το μόνο για συντήρηση ή για περιοδους που δε θα έχεις χρόνο για κανονικό σπλιτ (λύση ανάγκης).
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Αυτό το πρόγραμμα ξέχνα το. Χάλια είναι. Κάθε παρασκευή σε βάζε ινα κάνεις απογλυκογόνωση ? Γιατί αυτό ? Για να πας τη Δευτέρα να κάνεις προπόνηση χωρίς γλυκογόνο ?

    Άσε που έγραφε για κάτι πρωινά με κρεατίνη....

    Το full body θα σου δώσει βελτιώσεις μέχρι κάποιο σημείο. Από κει και μετά, θα πρέπει να προχωρήσεις σε σπλιτ για περαιτέρω μυική ανάπτυξη. Από τότε και μετά, το full body έχε το μόνο για συντήρηση ή για περιοδους που δε θα έχεις χρόνο για κανονικό σπλιτ (λύση ανάγκης).
    Χωρις να ειμαι ειδικος, εφοσον με την προπονηση της παρασκευης κανεις απογλυκογονωση, τρως πολυ υδατ. το σ/κ οποτε γεμιζεις γλυκογονο και εισαι ετοιμος για την προπονηση της Δευτερας.
    Μειωνεις υδατ την Πεμπτη και την Παρασκευη, και ξανα κανεις τον κυκλο. Σωστο ή λαθος?

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Περιττό να κάνεις απογλυκογόνωση. Για ποιο λόγο δε θέλεις γλυκογόνο στους μύες σου ? Αφού αυτό είναι η πηγή ενέργειάς τους. Πως θα λειτουργούν ? Πως θα λάβουν χώρα οι αναβολικές διεργασίες στα μυικά κύτταρα ? Το σώμα αναπτύσσεται μακριά από την προπόνηση. Όχι κατά τη διάρκεια αυτής.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9

    Default

    Ok, το δεχομαι και ευχαριστω για τις συμβουλες!
    Εαν λοιπον, το προγραμμα της Παρασκευης το αντικαταστησω με ενα προγραμμα παρομοιο με της Δευτερα και της Τεταρτης, και συνεχισω κανονικα την προσληψη υδατανθρακα, θα ειναι καλυτερα?
    Σχετικα με τα συμπληρωματα?(αμινοξεα και κρεατινη 5γρ καθε μερα ή φορτωμα?)

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Sotiris S. View Post
    Εαν λοιπον, το προγραμμα της Παρασκευης το αντικαταστησω με ενα προγραμμα παρομοιο με της Δευτερα και της Τεταρτης, και συνεχισω κανονικα την προσληψη υδατανθρακα, θα ειναι καλυτερα?
    Έτσι μάλιστα !! Είναι σωστή η σκέψη σου ! Συνεχίζεις κανονικά με την πρόσληψη υδατάνθρακα, και τις οφ μέρες, απλά τον μειώνεις ΛΙΓΟ και αντικαθιστάς αυτές τις θερμίδες με λιπαρά. Ας πούμε, μειώνεις τον υδατάνθρακά σου κατά 50 γρ, και αυξάνεις τα λιπαρά σου κατά 22 γρ.

    Όσον αφορά τα συμπληρώματα, ένα σκουπ πρωτεΐνης με 5 γρ κρεατίνη και νερό αμέσως μετά την προπόνηση, είναι μια χαρά.

    Τις οφ μέρες, πίνε στο πρωινό σου, 2-3 γρ κρεατίνης (μισό κουταλάκι του γλυκού), με ένα κουταλάκι του γλυκού πρωτεΐνη και νερό. Έτσι θα κρατάς σταθερά τα αποθέματά σου στο σώμα.

    Φόρτωμα δε χρειάζεται η κρεατίνη.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #11

    Default

    Ξεκιναω σημερα...

  12. #12

    Default

    Ολοκληρωθηκε η πρωτη προπονηση..
    Παραθετω για οσους ενδιαφερονται το διαγραμμα των παλμων της καρδιας καθως και αυτο κυκλικης προπονησης με βαρη, για συγκριση.
    hiit.jpgfullbody.jpg


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. FULL BODY ρουτίνα
    By gsisr in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 07-03-12, 18:30
  2. Full body or Split?
    By DerSieger in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 15-05-07, 17:44
  3. Full Body routines
    By passenger67 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 19-03-05, 19:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •