Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.

Έψαχνα στο διαδίκτυο για κάποιες πληροφορίες που με ενδιαφέρουν, και έπεσα πάνω στο φόρουμ σας. Ζητάω συγγνώμη που άνοιξα νέο topic, αλλά είναι λίγο συγκεκριμένα αυτά που θέλω να ρωτήσω.

Καταρχήν να πω πως είμαι άνδρας, 20 χρονών, 1,73mm ύψος, και 92 κιλά (ξέρω, χάλια αναλογία).
Μόλις απολύθηκα από φαντάρος, ανέλαβα κατευθείαν την οικογενειακή επιχείρηση, η οποία με αναγκάζει να είμαι στην δουλειά από τις 8 το πρωί, μέχρι τις 10 το βράδυ, με ένα διάλειμα 1μισης ώρας το μεσημέρι.

Αποφάσισα πως ήρθε η ώρα να χάσω κάποια κιλά. Δυστυχώς όμως, τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν ούτε εγγραφή σε γυμναστήριο, ούτε λιπο-διαλύτες, ούτε καν κάποια σπέσιαλ διατροφή, πέραν του φαγητού που διαθέτει η οικογένεια, και κάποιες μικρές προσθήκες από εμένα (π.χ. λίγα φρούτα ή κάποιες "μπάρες δημιατριακών", μπορώ να τα διαθέσω).
Από θέμα άσκησης, μπορώ να γυμνασθώ 1 ώρα το πρωί (από τις 7 μέχρι τις 8), 1 ώρα το μεσημέρι (3 με 4) και 1,5 ώρα το βράδυ (10μιση με 12). Διαθέτω ένα μονόζυγο, καθώς και ένα λάστιχο γυμναστικής. Θεωρώ πως δεν έχω πρόβλημα να μην ξεκινήσω "μαλακά" αλλά λίγο ζόρικα (τίποτα υπερβολικό φυσικά), γνωρίζοντας τις αντοχές μου, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος

Υπάρχει κάποιος που να έχει την όρεξη και τις γνώσεις, να με συμβουλέψει τι πρέπει να κάνω, πως να αξιοποιήσω καλύτερα την διατροφή μου και τις ώες που διαθέτω για γυμναστική, ώστε να χάσω κάποια κιλά (τα οποία και χάνω δύσκολα από ότι έχω παρατηρήσει) ; Απώτερος σκοπός είναι να φτάσω περίπου τα 78 κιλά, αν φυσικά το καταφέρω. Έχω θέληση και όρεξη να προσπαθήσω, αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω.

Οποιαδήποτε συμβουλή, θα εκτιμηθεί. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...

Φιλικά,
Πέτρος Κρ