Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1

    Default Λίπος ή Περίσσιο Δέρμα;

    Παιδιά πως μπορώ να καταλάβω αν έχω παραπάνω λίπος ή είναι περίσιο δέρμα επειδή έχεσα γρήγορα κιλά. Λίπος δεν έχω πουθενά μόνο λίγο στους προσαγωγούς και επίσης έχω πολύ καλή φλεβικότητα (πράγμα που δεν υπήρχε πριν αρχίσω την γυμναστική). Επίσης σε κιλά είμαι πολύ χαμηλά (θα αρχίσω να βάζω σιγά σιγά με καθαρή διατροφή) , (1,72cm-54kg) αλλά αν δεν σφίξω τους κοιλιακούς φαίνονται μόνο λίγο στο πάνω μέρος και η υπολοοιπη κοιλιά φαίνεται σαν να έχει λίπος. Δεν με νοιάζουν οι κοιλιακοί μου τόσο πολύ απλά θέλω να ξέρω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω αν είναι περίσσιο δέρμα ή παραπάνω λίπος; (χωρίς λιπομέτρηση πάντα) Σας ευχαριστω πολύ.

  2. #2
    Junior Bodybuilder A1200's Avatar
    Join Date
    24-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    132

    Default

    Χωρις φωτογραφία δεν μπορεί να πει κανεις τίποτα.εικαζω,αν έχασες γρήγορα τα κιλα οτι ειναι λίπος και το βάρος που έχασες ειναι στη πλειονότητα μυϊκή μάζα.
    je ne regrette rien

  3. #3
    New Member
    Join Date
    31-12-05
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    Κανε μόνος σου ενα πρόχειρο pinch test : τσίμπησε με τα δυο σου δάκτυλα το σημείο που σε απασχολει . Αν η απόσταση ειναι μεγάλη υπαρχει αρκετό υποδοριο λίπος

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by A1200 View Post
    Χωρις φωτογραφία δεν μπορεί να πει κανεις τίποτα.εικαζω,αν έχασες γρήγορα τα κιλα οτι ειναι λίπος και το βάρος που έχασες ειναι στη πλειονότητα μυϊκή μάζα.
    5 κιλά σε 3 μήνες έχω χάσει και βελτιώνεται η καταστασή μου αλλά δεν ξέρω αν είναι απο την γυμναστκή η από την διατροφή. (Είχα διαβάσει τι πρέπει να τρώμε σε περίπτωση περίσσιου δέρματος)Attachment 16836Attachment 16837

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by drebelos View Post
    Κανε μόνος σου ενα πρόχειρο pinch test : τσίμπησε με τα δυο σου δάκτυλα το σημείο που σε απασχολει . Αν η απόσταση ειναι μεγάλη υπαρχει αρκετό υποδοριο λίπος
    Τι εννοεις "αν η αποσταση ειναι μεγαλη" ;

  6. #6
    New Member
    Join Date
    31-12-05
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    Απόσταση δυο εκατοστών σημαίνει πάχος δέρματος - υποδοριου 1 εκατοστού (εγκλωβιζεις διπλάσιο δέρμα με την πτυχωση αυτη).
    Κάποιοι (οι περισσότεροι) βρίσκουν τα 2 εκ. φυσιολογικά στην κοιλιακη χώρα . Ορισμένοι εχουν ακόμη αυστηροτερους στόχους .
    Υπαρχει και η έκφραση pinch an inch (2.5 cm) για τους υπέρβαρους εδω και χρονια

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by drebelos View Post
    Απόσταση δυο εκατοστών σημαίνει πάχος δέρματος - υποδοριου 1 εκατοστού (εγκλωβιζεις διπλάσιο δέρμα με την πτυχωση αυτη).
    Κάποιοι (οι περισσότεροι) βρίσκουν τα 2 εκ. φυσιολογικά στην κοιλιακη χώρα . Ορισμένοι εχουν ακόμη αυστηροτερους στόχους .
    Υπαρχει και η έκφραση pinch an inch (2.5 cm) για τους υπέρβαρους εδω και χρονια
    2 εκατοστά είναι η απόσταση (σε υψος) γιατι και στους πανω κοιλιακους ειναι 2 εκατοστα αλλα ειναι πιο λεπτο το δερμα , τι σημαίνει αυτό;
    Last edited by philiparas4; 26-08-13 at 18:42.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    31-12-05
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    Νορμαλ. Προσοχή στην ακρίβεια γιατι αλλάζει το αποτέλεσμα

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by drebelos View Post
    Νορμαλ. Προσοχή στην ακρίβεια γιατι αλλάζει το αποτέλεσμα
    2,5 βασικα στην κατω κοιλια και ειναι και πιο παχυ απο το πανω μερος. Δες και τις φωτογραφιες που ανεβασα να μου πεις τι πιστευεις πως ειναι.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    31-12-05
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    Δεν τις ανοίγει το tapatalk
    Σε λιγο

  11. #11
    Junior Bodybuilder A1200's Avatar
    Join Date
    24-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    132

    Default Λίπος ή Περίσσιο Δέρμα;

    Αυτο ηταν το αρχικό σου πόστ η το διορθώσες?αν ηταν,τότε έκανα λάθος
    Last edited by A1200; 26-08-13 at 20:49.
    je ne regrette rien

  12. #12
    New Member
    Join Date
    31-12-05
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    Invalid attachment...

  13. #13

    Default

    Το διορθωσα το ποστ μου. Ναι μονο εγω μπορω να τις δω. WP_000649.jpgWP_000648.jpg

  14. #14
    New Member
    Join Date
    31-12-05
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    Το λίπος που εχεις στο υπογαστριο ειναι ελάχιστο. Περίσσεια δέρματος δε διακρίνεται στις φωτογραφίες .
    Στη θεση σου δε θα με απασχολούσε τοσο η απώλεια αυτού του ελάχιστου λίπους αλλα η μυϊκή ανάπτυξη

  15. #15

    Default

    Α ενταξει σε ευχαριστω πολυ εχω αρχισει να ανεβαζω θερμιδες σιγα σιγα και ξεκιναω και προγραμμα με βαρη αλλα τρωω και παραπανω τροφες με βιταμινη C για καλο και για κακο. Ευχαριστω πολυ παντως :)

  16. #16
    New Member
    Join Date
    31-12-05
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    Η βιταμινη c παίζει βασικο ρόλο στη βιοσυνθεση του κολλαγόνου , εκτός απο αντιοξειδωτικός παράγοντας . Καλα κανεις κ συμπληρωνεις τη διατροφή σου αν δε λαμβάνεις αρκετή


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. λιπος η δερμα
    By jimmyandrews in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 11-06-12, 11:08
  2. Χαλαρό Δέρμα
    By karf23 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 04-03-08, 07:29
  3. Ανοίγματα στο δέρμα!
    By WINNIE_BUILDER in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 27-01-05, 05:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •