Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Question Θέμα Με Το Γόνατο !

    Καλησπέρα παιδιά .. Όταν κάνω καθίσματα το δεξί μου γόνατο την ώρα που σηκώνομαι κάνει κρακ ... το ίδιο πρόβλημα είχα και με τον δεξιό αγκώνα αλλά μου πέρασε μέσα σε ένα μήνα ....Και κάτι βασικό δεν νιώθω πόνο ούτε κάποια ίδους ενόχληση την ώρα της άσκησης ούτε αργότερα...

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μήπως δεν κάνεις καλό ζέσταμα πριν μπεις σε βαριά σετ από σκουώτ ?
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3

    Default

    Κάνω 10-15 λεπτά ποδήλατο, 1 σετ γάμπες 90 lb και ένα σετ σκουώτ 110 lb ελεύθερη μπάρα για ζέσταμα και μετά μπαίνω δυναμικά... Έχει 2-3 μήνες αυτή η δουλειά και δεν το πολύ έψαξα με την ελπίδα ότι ήταν κάτι περαστικό τώρα πραγματικά ανησυχώ...

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Λόγω ελλειπούς προθέρμανσης είναι. Την είχα πατήσει κι εγώ έτσι, πριν χρόνια. Απλά σου σπάει τα νεύρα αυτό το κρακ κρακ σε κάθε επανάληψη...

    Αρχικά, υποθέτω ότι κάνεις 5-10 λεπτά ζέσταμα σε διάδρομο ή ποδήλατο, πριν ξεκινήσεις τα βάρη σου. Σαν προθέρμανση, θα έλεγα να κάνεις πρώτα 2-3 σετ προβολές με το σωματικό σου βάρος, μετά 2-3 σετ εκτάσεις τετρακεφάλων (20 επαναλήψεις το καθένα), και τέλος άλλα 2-3 σετ Wall squat.

    Έτσι δε θα έχεις ενοχλήσεις. Ίσως να μη χρειάζονται και τα 9 σετ που σου γράφω, αλλά θα πρέπει να πειραματιστείς εσύ και να δεις πότε σταματάει να ακούγεται αυτός ο ήχος.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Junior Bodybuilder A1200's Avatar
    Join Date
    24-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    132

    Default

    Υπάρχει άσκηση για προθέρμανση,έχω θέμα με το γόνατο από τραυματισμό.είμαι από τηλέφωνο τώρα και δεν μπορώ να βρω το λινκ,πέφτεις μπρούμυτα,γόνατα ακουμπάνε σο πάτωμα και οι μύτες τον ποδιώντο στέρνο κάτω και αυτό και σηκώνεις τα γόνατα όσο πάνω πάνε χωρίς να σηκώνεις τις μύτες.μετά από μερικές επαναλήψεις σηκώνεις τσιμέντα
    je ne regrette rien

  6. #6

    Default

    Μετά από μια πολύ καλή προθέρμανση ο ενοχλητικός ήχος αυτός σταμάτησε και το τρέμουλο που είχα στα πόδια μου μειώθηκε προς το ελάχιστο!!!! ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τραυματισμός Στο Γόνατο
    By maxmuscle in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 09-06-11, 01:07
  2. Τετρακεφαλος - γονατο
    By km206gr in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 05-12-09, 00:54
  3. γόνατο από καθισιό;
    By rainymanchester2008 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 27-07-09, 22:43
  4. Πονος στο γονατο
    By Z_750 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 14-03-09, 06:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •