Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 70
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default Διαφορετική Μυική Αίσθηση Τετρακεφάλου

    Καλησεπρα παιδια...Λογω καλοκαιριου(ισως συνεχιστει)ασχολουμε μονο με ασκησεις οπως πουσαπς κλπ...Υπαρχεουν δυο μικρα προβληματακια..

    Καταρχας απο παλια οταν εκανα προβολες στατικες η εναλασσοντας τα ποδια με βαρος η χωρις νιωθω μονο το δεξι τετρακεφαλο κ οταν παω στο αιστεορ δεν νιωθω τον αριστερο αλλα παλι το δεξι.....

    Επιπλεον ενω το δεξι δικεφαλο ειναι μεγαλυτερο σε ασκησεις δικεφαλων,πχ καμψεις αλτηρων σε επικλινη η ορθιος νιωθω πιο πολυ δεξι δικεφαλο,παροτι εχει λιγοτερη δυναμη απο το αριστερο...Ακομη νιωθω στις καμψεις δικεφαλων ο δεξις αγκωνας να ανεβαινει πιο ψηλα...

  2. #2
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Ο αγκώνας στις κάμψεις δικεφάλων δεν πρέπει να ανεβαίνει καθόλου, αν ανεβαίνει απλά βάζεις πολλά κιλά.

    Στις προβολές δοκίμασε να αρχίζεις με το αριστερό πόδι.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Ευχαριστω για την απαντηση..συγνωμη λαθος εκανα,εννοω οτι εχω την αισθηση οτι οταν κανω με το δεξι χερι ανεβαινει πιο ψηλα ο πηχης πο οτι με το αριστερο....

    Στις προβολες,το χω δοκιμασι αυτο που μου πες αλλα δεν ειδα διαφορα....

  4. #4
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Τι εννοείς ανεβαίνει πιο ψηλά ο πήχης; Δε μπορείς να εκτελέσεις πλήρες εύρος κίνησης με το αριστερό χέρι;

    Κάνε προβολές χωρίς κιλά και πέρα από τη σωστή κίνηση προσπάθησε εγκεφαλικά να κάνεις να δουλέψει ο μυς που θες, έστω κι αν σημαίνει ότι θα κάνεις πολύ αργές επαναλήψεις.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    α ωραια ευχαριστω..ναι εννοω οτι με το αριστερο χερι νιωθω οτι δεν εχω τοσο μεγαλο ευρος κινησης..
    για τις προβολες πρεπει να νιωθω μονο το μπροστινο ποδι(τετρακεφαλο,μηριαιο)να δουλευει ετσι?

  6. #6
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Ενώ γενικά το χέρι σου μπορεί να ανοιγοκλείσει κανονικά σε όλο το εύρος, δε μπορείς όταν κρατάς αλτήρες; Δε καταλαβαίνω τι μου λες ακριβώς.
    Πολυαρθρική είναι, θα δουλέψει και το πίσω λίγο δε γίνεται. Εμείς το μπροστά στοχεύουμε.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    η διαφορα στο ευρος κινησης ειναι ελαχιστη χωρς να κραταω αλτηρα αλλα οταν κανω με αλτηρες παροτι το αριστερο χερι ειναι πιο αδυναμο απο το δεξι(και πιο μικρο σε ογκο)δεν νιωθω το ιδιο καψιμο στο δικεφαλο οπως μ το δεξι....

    Αυτο το εχω παρατηρησει κ στα chin ups και καμψεις δικεφαλων με μπαρα.....οπου απο ενα σημειο κ μετα,κυριως στο ανωτατο σημειο καιγεται πιο πολυ ο δεξις δικεφαλος....Αυτο συμβαινει πολυ καιρο....

  8. #8
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Το πιθανότερο είναι να είναι εγκεφαλικό το θέμα, σιγά σιγά θα μάθεις να δουλεύεις τους μύες σου όπως πρέπει. Δοκίμασε να κάνεις με λιγότερα κιλά να μαθαίνεις καλύτερα την άσκηση και να προσπαθείς να πετύχεις καλύτερο μυικό feeling στον μυ που θες να γυμνάσεις.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Να σαι καλα....Υπαρχει περιπτωση να ειναι ετσι η ανατομια τουαριστερου δικεφαλου κ να μην μπορω να σηκωσω το βαρος τοσο ψηλα?

    Να σημειωσω επισης πως κ στις ελξεις ανοιχτη λαβη το πηγουνι μου δεν ξεπερναει το μονοζυγο οπως πρεπει να γινεται αλλα ειναι πιο κατω..ειναι κ αυτο θεμα προσαρμιγης?

    Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω στα πουσαπς για στηθος να κατεβαινω κατω κατω η να μην κατεβαινω τελειως κατω για να μην εμπλακει τοσο ο ωμος?Δεν εχω τιποτα αλλο να σε ρωτησω..ευχαριστω πολυ!

  10. #10
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Του δικέφαλου, του τένοντα, του αγκώνα, πολλά μπορεί να είναι.

    Στις έλξεις είναι θέμα δύναμης. Εφόσον δε τις βγάζεις ολόκληρες προτείνω να κάνεις εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία ως βασική άσκηση και 1 φορά στις 2 βδομάδες να κάνεις 1-2 σετ έλξεις στο μονόζυγο για να δεις που έχεις φτάσει, όταν αρχίσεις να βγάζεις 4-5 καλές επαναλήψεις παρατάς την τροχαλία.

    Γενικότερα τα πους απς είναι "λειτουργική" άσκηση, δεν είναι εμπνευσμένη για να γυμνάζει το στήθος, η κίνηση είναι συγκεκριμένη.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    α καταλαβα ευχαριστω...κανω σπιτι γυμανστικη οποτε δεν μπορω να κανω τροχαλια...κανω κ inverted rows αλλα και εκει δεν μπορω να ανεβσω τελειως πανω ακομη κ τοαν εχω λυγισμνα ποδια οποτε αλλου μ φαινεται ειναι το προβλημα....

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Aν ενας μυς ειναι πιασμενος,αρκετα κανει να τον γυμνασουμε?
    Ακομη επειδη δεν μπροω να κανω βαρη καλυετρα για αναπτυξη ποδιων ειναι το σπριντ η bw σκουατ 25-30 ρεπς?
    Last edited by nikos12345678; 05-09-13 at 02:42.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    ?????????

  14. #14
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Αν είναι πιασμένος ο μυς ασ' τον να ξεκουραστεί, αν σε ενοχλεί το πιάσιμο κάνε μερικές διατάσεις.

    Για το δεύτερο δε ξέρω να σου πω, εγώ θα προτιμούσα τα sprint, αλλά γιατί όχι και τα δύο;

  15. #15
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    Aν ενας μυς ειναι πιασμενος,αρκετα κανει να τον γυμνασουμε?
    Ακομη επειδη δεν μπροω να κανω βαρη καλυετρα για αναπτυξη ποδιων ειναι το σπριντ η bw σκουατ 25-30 ρεπς?
    Για τα ποδια προτινω:
    'Κοφτα' σπριντ ( κανε καλο ζεσταμα πριν! ), Σκουοτ, Προβολες, Βαθυ καθισμα-εκρηκτικο αλμα στο ανεβασμα.
    Victory loves preparation...

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Ευχαρστω Κωστα και Παυλιδη....Kωστα κοφτα σπριντ τι εννοεις?

    Και εγω σκεφτομαι να τα κανω και τα δυο Παυλιδη αλλα να τα κανω στην ιδια προποννηση η δαφορετικα?

    Μια καλη ιδεα θα ηταν να κανω πρωτ σπριντ κ μετα σκουατ με αλμα κλπ αλλα κανω σε σταδιο(ακαδημια)σπριντ κ δεν θα ηταν κ πιο ωραιο να με βλεπουν να κανω αλμα σαν βατραχι..χαχα τι λετε?
    Last edited by nikos12345678; 07-09-13 at 02:07.

  17. #17
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Κοφτα σπριντ εννοω γρηγορα, για μικρες αποστασεις και με κοφτο τρεξιμο, οχι πολυ μεγαλα βηματα.
    Κανε πρωτα Σκουοτ, μετα καθισμα-αλμα κ' κλεισε με μερικα 60-70αρια σπριντ..
    Victory loves preparation...

  18. #18
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Κωστα..νομιζω καλυεερα να κανω πρωτα τα σπριντ αφουε χω κανει 5 λεπτα ζεσταμα μιας κ εκει θελω την δυναμη ενω στα σκουατ κανω 30 αρες,οποτε καλυετρα να τα κανω μετα το σπριντ για να ειμαι κ μεσα στις 15-20 ρεπς π βοηθαν περισοτερο σ ογκο απο 30αρες....

    αλλα δε γινεται να τα κανω στην αακδημια τα σκουατ σαν βατραχος...χαχα..εκτος αν κρυφτω

    ΥΓ.Αν θες δες τ θεμα με τιτλο..χτιστε τα ποδια σας με 50 μετρα σπριντ....

  19. #19
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    Κωστα..νομιζω καλυεερα να κανω πρωτα τα σπριντ αφουε χω κανει 5 λεπτα ζεσταμα μιας κ εκει θελω την δυναμη ενω στα σκουατ κανω 30 αρες,οποτε καλυετρα να τα κανω μετα το σπριντ για να ειμαι κ μεσα στις 15-20 ρεπς π βοηθαν περισοτερο σ ογκο απο 30αρες....

    αλλα δε γινεται να τα κανω στην αακδημια τα σκουατ σαν βατραχος...χαχα..εκτος αν κρυφτω

    ΥΓ.Αν θες δες τ θεμα με τιτλο..χτιστε τα ποδια σας με 50 μετρα σπριντ....
    Τι εννοεις στην ακαδημια?
    Εξω δε γυμναζεσαι?
    Victory loves preparation...

  20. #20
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Τι εννοεις στην ακαδημια?
    Εξω δε γυμναζεσαι?
    κοντα στο σπιτι μ εχει μια ακδημια σταδιο με γηπεδο μπασκετ κλπ κ τρεχω στο σταδιο 300 μετρα π ναι....τι λες?

  21. #21
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Κανε τη δουλεια σου ρε, μη σε νοιαζει.
    Victory loves preparation...

  22. #22
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Κανε τη δουλεια σου ρε, μη σε νοιαζει.
    δηλαδη λες μετα τα σπριντακια να κανω και καθισματα κλπ? Εγω λεω να τα κανω σε ξεχωριστες μερες κ την προπονηση σπριντ να την μετραω σαν HITT οποτε δεν θα κανω 3 αεροβιες ακομη αλλα 2...

    Να ξεκιναω με το αδυνατο ποδι στο σπριντ ετσι?και γενικα στο σπριντ το ποδι π ξεκιναει να βαζει δυναμη πρωτα ειναι το μπρος η το πισω?

    Τελος να φτανω σε ολα τα σπριντ στο 100% η να μην φτανω στα ορια μ σε ολα για να μην τα φτυσω πριν καν ολοκληρωσω ολα τα σπριντ?
    Last edited by nikos12345678; 07-09-13 at 16:28.

  23. #23
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Κρατα δυναμη για να βγαλεις ολα τα σπριντ, μη το λιωσιες απο την αρχη.
    Στα σπριντ δεν εχει μπρος και πσιω ποδι, ειναι συνδυαστικη κινηση του σωματος, δε παιζει ρολο με πιο ποδι ξεκινας.
    Μην κανεις πανω απο 2 αεροβιες την εβδομαδα ετσι κ' αλλιως ρε συ, αφου δεν εχει θεμα λιπους προσπαθησε να παρεις κιλα. ( μυικα )

    Αμα θες να τα κανεις ξεχωριστα μπορεις, αλλα εγω θα εβαζα σκουοτ+αλματα μετα τα σπριντ τη μερα των ποδιων για εξτρα καμιψο

    Παντως υπερβολες απο τα 16 δεν χρειαζονται
    Victory loves preparation...

  24. #24
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    α οκ ευχαριστω..εκανα σημερα σπριντ βγηκανε καλα οριακα αλλα το προβλημα ηταν οτι εμεινα απο αποψη καρδιακης λειουργειας κ οχι τοσο απο μυς ποδιων..εδω τι κανω?δηλαδη δεν ενωσα κ πολυ τα ποδια μου...και κατι ακομα...εσυ καλυτερο μυικο καψιμο εχες στα 50 μετρα η στα 300 πχ?μια φορα που εκανα 300 καηκαν παρα πολυυ τα ποδια μου....

    το λινκ π σ στειλα το τσεκαρες?

  25. #25
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ειχα δει ενα παρομοιο λινκ.
    Πιστευω οτι καλυτερα 70αρια σπριντ με μικρα διαλλειματα για να μην φευγει η ενταση. ΔΟκιμασε και τα 2 και διαλεξε εσυ!
    Victory loves preparation...

  26. #26
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    α οκ εσυ οταν κανεις σπριντ ξεμενεις απο μυικη δυναμη η απο καρδιαναπευτσικη λειτουργια?

    Ειναι αληθεια οτι χρειαεται πο γυμανσμενη καρδια στα σπριντ επρισσοτερο απο την αεροβια 30 λεπτα πχ?

  27. #27
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Παυλιδη καλησπερα..θα μπορουσες να μ απαντησεις αν ειναι σωστο η οχι απο αποψη αναρωσης να κανω την παρασκευη για ποδια σπριντακια( hitt δηλαδη)και την προηγουμενη κ την επομενη μερα αεροβια μετριας εντασης?η καλυετρα οχι?ευχαριστω...

  28. #28
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Νικο δε νομιζω να σε βοηθησουν τα ΗΙΙΤ, θα μεινεις μισος ρε συ..Αν θυμαμαι καλα δεν εισαι πολλα κιλα
    Victory loves preparation...

  29. #29
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    δεν εχω αλλη επιλογη για ποδια χωρις βαρη..θα κανω κ ογκο ταυτοχρονα!

  30. #30
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Να βάλεις μερικά κιλά δεν είναι ο στόχος σου; Αν ναι 2 άντε το πολύ 3 αερόβιες είναι αρκετές, χωρίς να έχει ιδιαίτερη σημασία καλύτερα να μην είναι πριν την προηγούμενη μέρα από αυτή των ποδιών και αν δεν έχεις και ιδιαίτερα DOMS (που μάλλον δε θα έχεις) καλύτερα να μην είναι ούτε την επόμενη. Ξαναλέω πως δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πάντως. Όταν λέμε μέτρια αερόβια εννοούμε 130 παλμούς περίπου, μη ξεφεύγεις.


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τσίμπημα Τετρακεφάλου
    By chris78 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 19-03-13, 20:52
  2. Μυικη αναπτυξη!!!!!!
    By boy_MF28 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 04-01-13, 14:41
  3. Διαφορετικη Γεύση Ανάμεσα Σε Ίδιες Πρωτεΐνες
    By Mikekan in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 21-10-12, 11:15
  4. Εκγύμναση Έσω Πλατύ Μυ Τετρακεφάλου
    By maris7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 13-06-12, 03:35
  5. BodyBuilding "Μια Διαφορετική Προσέγγιση"
    By paoki-4- in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 14-09-11, 05:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •