Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 38
  1. #1
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default Yet another diet

    Λοιπόν, ας βάλω και την δική μου διατροφή...

    1.76, 74 κιλά (πλέον), 44 ετών, σκοπός η μυική ανάπτυξη ή όγκος.

    Προπόνηση κάθε μέρα (Δευ-Παρ, 50' μαξ) και αερόβια στο τέλος της κάθε μέρας.

    ΓΕΥΜΑ 1:
    10 ΑΣΠΡΑΔΙΑ ΑΥΓΑ + 3 ΟΛΟΚΛΗΡΑ
    4ΦΕΤΕΣ ΨΩΜΙ ΤΟΣΤ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ
    2ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ ΓΛΥΚΟΥ ΦΥΣΤΙΚΟΒΟΥΤΗΡΟ
    500ml νερό ή χυμό πορτοκάλι

    ΓΕΥΜΑ 2:
    200gr κοτόπουλο ή μοσχάρι
    3scoop κουάκερ
    200gr ρύζι με καλαμπόκι

    ΓΕΥΜΑ 3:
    200gr ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ή ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ή ΜΟΣΧΑΡΙ ή ΨΑΡΙ
    200 ρύζι ή μακαρόνια - ΣΑΛΑΤΑ ΠΡΑΣΙΝΗ - 3 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΣΟΥΠΑΣ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ - 500ml νερό

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    ΓΕΥΜΑ 4:
    200gr κοτόπουλο - μοσχάρι
    3scoop κουάκερ
    200gr ρύζι με καλαμπόκι

    ΓΕΥΜΑ 5:
    200gr ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ή ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΜΟΣΧΑΡΙ ή ΨΑΡΙ
    200 ρύζι ή μακαρόνια, ΣΑΛΑΤΑ ΠΡΑΣΙΝΗ - 3 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΣΟΥΠΑΣ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ - 500ml νερό

    ΓΕΥΜΑ 6:
    250gr γιαουρτι

    Τα γεύματα 2 και 4 λόγω δουλειάς κλπ μπορεί να είναι συμπλήρωμα πρωτεϊνης.

    Κράχτε όσο θέλετε μπας και βγάλουμε άκρη... Ένα μήνα που ήμουν εκτός γυμναστηρίου (επέμβαση στον αγκώνα και μετά διακοπές) με όλα τα γευματα απο το 2-6 (δεν ετρωγα πρωινό, ήθελα αρκετό ύπνο, και λόγω διαφόρων άλλων καταστάσεων δεν γινόταν να φάω με το που ξύπναγα) έχασα 1 κιλό... τραγικό.
    Last edited by Delta; 03-09-13 at 16:14.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    Γιατί πρέπει να πέσει κράξιμο οπωσδήποτε ?

    Εμένα μου αρέσει σε γενικές γραμμές η διατροφή σου. Εντάξει, η αντικατάσταση των 2 γευμάτων με σκόνη πρωτεΐνης δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά αν δε γίνεται αλλιώς....

    Πιστεύω ότι οι 5 αερόβιες τη βδομάδα είναι πολλές σε περίοδο όγκου ! Είτε θα έχεις 2 αερόβιες των 30 λεπτών, είτε 3 αερόβιες των 20 λεπτών μετά από βάρη.

    Στο πρωινό σου, θα έβγαζα τελείως το ψωμί και θα έβαζα 1 γιαούρτι χαμηλών λιπαρών με βρώμη. Ας πούμε, αντί να τρως 3 σκουπ βρώμης σε κάθε γεύμα, μπορείς να τα τρως εδώ, μαζί με το γιαούρτι. Ρίξε και λίγη κανέλα από πάνω.

    Το φυστικοβούτυρο ελπίζω να είναι χωρίς σάκχαρα. Επίσης, αντί για χυμό, προτίμησε όλόκληρο το φρούτο.

    Στο γεύμα 4 θα έλεγα να βγάλεις τη βρώμη είτε ακολουθήσεις το παραπάνω με το πρωινό, είτε όχι.

    Τέλος, στο γεύμα 6 θα πρόσθετα άλλη μια σαλάτα με ελαιόλαδο.

    Υποθέτω ότι από θερμίδες -μάκρος είσαι καλυμμένος...
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλησπέρα.

    ...

    ....

    Υποθέτω ότι από θερμίδες -μάκρος είσαι καλυμμένος...
    Ευχαριστώ Αντώνη, ναι το φυστικοβούτηρο ειναι χωρίς, και φρούτα ειδικά τώρα τρώω αρκετά (πχ χθες έφαγα 4 ροδάκινα) - ναι ξέρω δεν τα έγραψα στη διατροφή...

    Νερό δεν πίνω πολύ, οριακά να πιω 3 λιτρα καθημερινά...

    Τα μάκρος/θερμίδες είναι οκ

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν μας τα λες ομως όλα.. δεν μας τα λες..... .



    Περα της πλάκας, οταν μπεις και πάλι στις προπονήσεις, φρόντισε να χωρίζεις τις αερόβιες σου από τα βάρη και οχι σε τέτοια συχνότητα. Εσένα σου πάνε κυρίως μικρής διάρκειας διαλειμματικής μορφής, όχι μαραθώνιες.

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Σε μεγαλύτερες ηλικίες καλό είναι να αποφεύγεται η ΗΙΙΤ λόγω κραδασμών σε αρθρώσεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν μας τα λες ομως όλα.. δεν μας τα λες..... .



    Περα της πλάκας, οταν μπεις και πάλι στις προπονήσεις, φρόντισε να χωρίζεις τις αερόβιες σου από τα βάρη και οχι σε τέτοια συχνότητα. Εσένα σου πάνε κυρίως μικρής διάρκειας διαλειμματικής μορφής, όχι μαραθώνιες.
    Yes sir!

    Ξεκίνησα χθες προπονήσεις, σημερα είμαι πιασμένος και περιμένω με αγωνία να ξημερώσει αύριο να πονάω ολόκληρος.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Last edited by Delta; 03-09-13 at 17:04.

  7. #7
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Σε μεγαλύτερες ηλικίες καλό είναι να αποφεύγεται η ΗΙΙΤ λόγω κραδασμών σε αρθρώσεις.
    ναι ρε, κάρφωσε ακόμα ένα καρφί στο κασόνι....

    Εχμμμμ δεν έχω σώμα 44χρονου... κι αντέχει γενικά σε πολύ ξύλο το δικό μου... εξάλλου κάνω κι άλλα αθλήματα (κι ένα αγωνιστικά) που ζορίζουν τις αρθρώσεις αρκετά, χωρίς πρόβλημα...

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Σε μεγαλύτερες ηλικίες καλό είναι να αποφεύγεται η ΗΙΙΤ λόγω κραδασμών σε αρθρώσεις.
    Eλα βρε Αντωνη υπερβαλλεις τωρα..

  9. #9
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Σε μεγαλύτερες ηλικίες καλό είναι να αποφεύγεται η ΗΙΙΤ λόγω κραδασμών σε αρθρώσεις.
    2 HIIT την εβδομάδα δεν είναι κάτι το τραγικό. Αν κάποιος έχει πρόβλημα στα γόνατα μπορεί να καταφύγει στο ελλειπτικό. Αν μπορεί να κολυμπήσει τότε ακόμα καλύτερα.

    Γενικά πάντως αν στις μεγαλύτερες ηλικίες ο όγκος δεν είναι τόσο δύσκολος. Αυτό που είναι δύσκολο είναι η απώλεια λίπους. Προσωπικά δε κάνω ποτέ διατροφή όγκου. Έχω μόνιμα στόχο το recomp και είμαι μόνιμα σε low-medium carb. Αν βέβαια έχεις γονίδια που δε βάζεις εύκολα λίπος ή σε ενδιαφέφει μόνο ο όγκος τότε Ok με τη διατροφή. Για μένα πάντως ο θαυματουργός υδατάνθρακας είναι τα φασόλια. Το πρωινό μου συνήθως είναι φασόλια χάντρες κοκινιστά με μανιτάρια, τριμμένο τυρί και λιναρόσπορο + πρωτείνη.

    5 προπονήσεις την εβδομάδα είναι για μένα υπερβολή. Με 3-4 αλλά δυνατές πετυχαίνεις τα ίδια αποτελέσματα. Επίσης θεωρώ οτι οι προπονήσεις δε πρέπει να ξεπερνάν τα 40-45 λεπτά.
    Last edited by kostas69; 04-09-13 at 07:51.

  10. #10
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Quote Originally Posted by kostas69 View Post
    2 HIIT την εβδομάδα δεν είναι κάτι το τραγικό. Αν κάποιος έχει πρόβλημα στα γόνατα μπορεί να καταφύγει στο ελλειπτικό. Αν μπορεί να κολυμπήσει τότε ακόμα καλύτερα.
    Κανένα πρόβλημα, αν μπορούσα να τρέχω έξω κι όχι πάνω στον διάδρομο θα ήταν ακόμα καλύτερα. Το κολύμπι το βαριέμαι οικτρά... Αυτό είναι για τα ψάρια.
    Quote Originally Posted by kostas69 View Post
    Γενικά πάντως αν στις μεγαλύτερες ηλικίες ο όγκος δεν είναι τόσο δύσκολος. Αυτό που είναι δύσκολο είναι η απώλεια λίπους. Προσωπικά δε κάνω ποτέ διατροφή όγκου. Έχω μόνιμα στόχο το recomp και είμαι μόνιμα σε low-medium carb. Αν βέβαια έχεις γονίδια που δε βάζεις εύκολα λίπος ή σε ενδιαφέφει μόνο ο όγκος τότε Ok με τη διατροφή. Για μένα πάντως ο θαυματουργός υδατάνθρακας είναι τα φασόλια. Το πρωινό μου συνήθως είναι φασόλια χάντρες κοκινιστά με μανιτάρια, τριμμένο τυρί και λιναρόσπορο + πρωτείνη.
    Ναι δεν βάζω λίπος εύκολα. πριν ενα μήνα ήμουν στο 8%, τώρα θα πρέπει ν΄ανέβηκε πάλι στο 9%.
    Quote Originally Posted by kostas69 View Post
    5 προπονήσεις την εβδομάδα είναι για μένα υπερβολή. Με 3-4 αλλά δυνατές πετυχαίνεις τα ίδια αποτελέσματα. Επίσης θεωρώ οτι οι προπονήσεις δε πρέπει να ξεπερνάν τα 40-45 λεπτά.
    Κάπου στα 45' είναι οι προπονήσεις μου, αλλά 5. Μία ομάδα την ημέρα.

  11. #11
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Άντε καλά...

    Από τη μια προτείνουμε 40-45 λεπτά βάρη για περιορισμό κορτιζόλης και από την άλλη λέμε ότι η ΗΙΙΤ δεν πειράζει....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #12
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    ΟΚ, οπότε αν αποκλείσουμε την ΗΙΤΤ, τι κάνουμε για την καρδούλα μας;

  13. #13
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αερόβια μέτριας έντασης. Είτε 2-3 φορές μετά από βάρη, με διάρκεια 20-30 λεπτά, είτε αν έχεις χρόνο και διάθεση, μια φορά τη βδομάδα μόνο αερόβια, μακριά από βάρη, για 60 λεπτά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #14
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    το 200γρ κρεας εννοεις ωμο?αν οχι ειναι παρα πολυ.θα βαζα 100-120

  15. #15
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Όχι, το κρέας μαγειρεμένο, ο υδατανθρακας ωμός.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Άντε καλά...

    Από τη μια προτείνουμε 40-45 λεπτά βάρη για περιορισμό κορτιζόλης και από την άλλη λέμε ότι η ΗΙΙΤ δεν πειράζει....
    Aντώνη μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι. Ολα ειναι σχετικά. Ας μην είμαστε απόλυτοι.

  17. #17
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Ρε παιδιά, μόνο εμένα μου φαίνεται υπερβολικό;
    Χονδρικά είναι περίπου 250 γρμ πρωτεΐνη την ημέρα και βάλε.
    Μπορεί ένα σώμα 44χρονου (φίλε Delta δεν το λέω με κακία και εγώ εκεί είμαι ) να αναβολίσει ~50-60γρμ πρωτεΐνη μέσα σε 3-4 ώρες;

    Γενικά μου φαίνεται "πολύ". Δεν ξέρω


    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Σε μεγαλύτερες ηλικίες καλό είναι να αποφεύγεται η ΗΙΙΤ λόγω κραδασμών σε αρθρώσεις.
    Εαεισταδιαλακιεσυσκατοπιπινο

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Αερόβια μέτριας έντασης. Είτε 2-3 φορές μετά από βάρη, με διάρκεια 20-30 λεπτά, είτε αν έχεις χρόνο και διάθεση, μια φορά τη βδομάδα μόνο αερόβια, μακριά από βάρη, για 60 λεπτά.
    Είναι υπερβολή μία ώρα αερόβια έστω και μέτριας έντασης. Και πόσο μάλλον για τον Delta που ήδη έχει έντονη δραστηριότητα και έχω δει από φωτό του το σωματικό του επίπεδο.
    Μετά τα βάρη η αερόβια δρα καταβολικά. Αν έχει την πολυτέλεια να την κάνει ξεχωριστά τότε θα ήταν το ιδανικό. Αλλιώς μικρής διάρκειας διαλειμματική σε διάστημα 6-8 ωρών από τα βάρη είναι καλά. Αν και πάλι δεν προλαβαίνει ας κάνει μετά τα βάρη παίρνοντας bcaa.
    Από τη στιγμή που έχει αρκετούς υδατάνθρακες στη διατροφή του και κοιμάται επαρκώς η hiit δεν θα του έχει καμία αρνητική επίπτωση (μιλάμε για 20 λεπτά διάρκεια συνολικά).
    Αυτά πάντα κατα την προσωπική μου άποψη, τίποτα δεν είναι γραμμένο σε πέτρες, όλα εξαρτώνται από πολλού παράγοντες.


    Quote Originally Posted by shadowmaker View Post
    Ρε παιδιά, μόνο εμένα μου φαίνεται υπερβολικό;
    Χονδρικά είναι περίπου 250 γρμ πρωτεΐνη την ημέρα και βάλε.
    Μπορεί ένα σώμα 44χρονου (φίλε Delta δεν το λέω με κακία και εγώ εκεί είμαι ) να αναβολίσει ~50-60γρμ πρωτεΐνη μέσα σε 3-4 ώρες;

    Γενικά μου φαίνεται "πολύ". Δεν ξέρω
    Οντως και σε μενα υπερβολη μου φαίνεται.
    Last edited by Kardoula; 05-09-13 at 15:16.

  19. #19
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Η αερόβια μέτριας έντασης, είναι γνωστό ότι μειώνει την κορτιζόλη. Άλλωστε είναι φυσιολογική διαδικασία του σώματος και δεν προκαλεί στρες όπως η ΗΙΙΤ. Γ'αυτό και προτιμάται μετά τα βάρη. Οπότε δεν τίθεται θέμα "υπερβολής" ειδικά, εφόσον μιλάμε για μια φορά τη βδομάδα.

    Τα BCAA είναι αμφιλεγόμενα ανάμεσα σε βάρη και αερόβια, ανάλογα με τον εκάστοτε στόχο, αλλά αυτό ρυθμίζεται εύκολα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  20. #20
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    ....

    Οντως και σε μενα υπερβολη μου φαίνεται.
    Εσύ είσαι λιγοδίαιτη, γι αυτό..!

    Την παραπάνω διατροφή την κάνω από 15 Μαΐου, έχω πάρει 5 κιλά από τότε (αφού πρώτα έχασα 1-2 κιλά, δεν ξέρω γιατί) και τον Αυγουστο που δεν έκανα καθόλου προπονήσεις ή αλλες αθλοπαιδιές (πλην λίγου Windsurf) δεν πήρα σχεδόν καθόλου λίπος.

    Βέβαια ο αναβολισμός μου δεν ήταν φυσιολογικός για 8 βδομάδες περίπου.

    Edit : Τώρα μπερδεύτηκα.... Τελικά να κάνω 2-3 φορές απο ενα 20λεπτο μέτρια αερόβια ή μια φορά (πχ το Σ/Κ που δεν ακουμπαω βάρη) για 60';
    Last edited by Delta; 05-09-13 at 16:12.

  21. #21
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Delta View Post
    2-3 φορές απο ενα 20λεπτο μέτρια αερόβια
    Αυτό, γιατί θα σε ωφελήσει και σε καλύτερη ανάρρωση αλλά και σε λιγότερα DOMS (πιασίματα). Που νομίζω ότι είναι βασικό για την καθημερινότητά μας.

    Quote Originally Posted by Delta View Post
    Βέβαια ο αναβολισμός μου δεν ήταν φυσιολογικός για 8 βδομάδες περίπου.
    Ωραία το θέτεις !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  22. #22
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Μαθαίνω κι εγώ...

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Η αερόβια μέτριας έντασης, είναι γνωστό ότι μειώνει την κορτιζόλη. Άλλωστε είναι φυσιολογική διαδικασία του σώματος και δεν προκαλεί στρες όπως η ΗΙΙΤ. Γ'αυτό και προτιμάται μετά τα βάρη. Οπότε δεν τίθεται θέμα "υπερβολής" ειδικά, εφόσον μιλάμε για μια φορά τη βδομάδα.

    Τα BCAA είναι αμφιλεγόμενα ανάμεσα σε βάρη και αερόβια, ανάλογα με τον εκάστοτε στόχο, αλλά αυτό ρυθμίζεται εύκολα.
    Διαφωνώ κάθετα. Όπως είπα, το πόσο, τι είδος και τι συχνότητα θα κάνει κάποιος αερόβια εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Και καλύτερα να μην είμαστε απόλυτοι.

  24. #24
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Διαφωνώ κάθετα.
    Τώρα ποιος είναι απόλυτος ?
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  25. #25
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Να σας πω.....

    Μήπως να μην κάνω καθόλου αερόβια (έχει γράψει το κοντέρ χιλιάδες χιλιόμετρα σε στίβο και γήπεδα);

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Τώρα ποιος είναι απόλυτος ?
    E άμα λες πως η 20λεπτη διαλειμματική προκαλεί στρες και από την άλλη τον βάζεις να περπατάει σαν την άδικη κατάρα για μια ώρα τον χριστιανό τι να πω;
    Εδω σου λεει εχουν λιωσει οι σολες απο τα χιλιομετρα. Δεν ειναι κανας παχυσαρκος ο άνθρωπος. Εκει ναι.. Ειπαμε, ολα τα ειδη αεροβιας εχουν τη θεση τους, ολα εξαρτωνται απο τις ιδιαιτεροτητες του καθενος.

  27. #27

    Default

    Εγω παλι λεω να κανει 1 hit και 1 cardio για να ειστε και οι 2 ευχαριστημενοι

  28. #28
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Αν είναι υπερβολή ή όχι εξαρτάτε και από άλλους παράγοντες όπως ο ύπνος, το πόσο στρεσαρισμένος είναι κάποιος στη δουλειά κ.λ.π.

    Είναι γεγονός ότι η ΗΙΙΤ επηρεάζει την ανάρωση από τα βάρη και γι' αυτό πρέπει να γίνεται μακριά της προπόνησης ποδιών. Από εκεί και πέρα είναι το πόσο κάποιος το ευχαριστιέτε.
    Αν καταπιέζει τον ευατό του να κάνει κάτι μάλλον βρίσκεται στο όριο της υπερπροπόνησης ή κάτι δε κάνει καλά.

    Η αερόβια είναι απολύτως απαραίτητη σε όλες τις ηλικίες. Πρέπει να γίνεται έστω θυσιάζοντας και μια μέρα προπόνησης με βάρη. Για εμένα 2-3 φορές την εβδομάδα σε αντιστοιχία με 3 ή 4 day split και όχι μαζί με τα βάρη.

  29. #29
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω λίγο πιο ξεκάθαρα, χωρίς να κουράσω, για όποιον θέλει να καταλάβει και έχει ανοιχτό μυαλό.


    Η ΗΙΙΤ, προκαλεί παρόμοιες προσαρμογές (adaptations) με τα βάρη (υπερτροφία, δύναμη, αύξηση μυικής μάζας). Οπότε, όταν έχουμε στόχο κάποια από αυτά, η ΗΙΙΤ σαμποτάρει-μειώνει τα αποτελέσματα που θέλουμε.

    Επίσης, οι βαριές προπονήσεις προκαλούν σωματικό στρες. Αν σε αυτό, προστεθεί και το στρες των ΗΙΙΤ καταλαβαίνουμε ότι, επειδή το σώμα έχει περιορισμένη ικανότητα να ανταπεξέρχεται στο στρες, η επιπλέον αύξησή του δεν είναι ότι καλύτερο.

    Βέβαια, η ΗΙΙΤ, δεν απορρίπτεται σαν μορφή αερόβιας. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για ανάπτυξη-βελτίωση αερόβιας ικανότητας, προφανώς αυτή πρέπει να έχει την πρώτη θέση στις επιλογές του.

    Επίσης, αν απλά μας ενδιαφέρει η διατήρηση της μυικής μάζας και όχι η αύξησή της, τότε με τις κατάλληλες προασαρμογές σε προπονήσεις και διατροφή, η ΗΙΙΤ έχει θέση στο εβδομαδιαίο πρόγραμμά μας.

    Εάν κάποιος έχει εμμονή με αυτό το είδος της προπόνησης και δε θέλει να καταλάβει τα παραπάνω, θα μπορούσε να αντικαταστήσει την προπόνηση ποδιών με σπριντ (ΗΙΙΤ).

    Τέλος, η ΗΙΙΤ καλό είναι να αποφεύγεται σε άτομα που προέρχονται από καθιστική ζωή, για λόγους υγείας, η τουλάχιστον να γίνεται μετά από συμβουλή καρδιολόγου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Aντώνη δόξα το Θεό ούτε εμμονές έχουμε με την hiit -τουλάχιστον εγώ- ούτε κλειστά μυαλά. Ο καθένας έχει τις απόψεις του και τις ανταλλάσουμε έστω και αν δεν μας βρίσκουν σύμφωνους. Σόρρυ για το οφφτόπικ. Καλή συνέχεια.
    Last edited by Kardoula; 06-09-13 at 12:53.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Gilli diet
    By Cerebrus in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 46
    Last Post: 05-06-08, 18:20
  2. "The Abs Diet"
    By ZedCe6 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 10-12-07, 17:46
  3. Zig Zag Diet
    By whiz in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 22-06-07, 16:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •