Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-08-13
    Posts
    20

    Default Απόψεις για τις πρωτεΐνες και τα συμπληρώματα γενικότερα

    καλησπερα θα ηθελα την αποψη σας για τα συπληρωματα διατροφης και τις πρωτεινες... Αρχικα , ποιος ο σκοπος της χρησης τους; Επειτα, εχω ακουσει πως δν κανουν καλο στην υγεια αληθευει ;

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Τα συμπληρώματα κάνουν αυτό που λέει η λέξη, συμπληρώνουν τη διατροφή σου. Ο ρόλος των πρωτεϊνών για παράδειγμα είναι να συμπληρώνουν ένα πιθανό έλλειμμα πρωτεΐνης σε μία διατροφή. Η σωστή χρήση των συμπληρωμάτων διατροφής δεν έχει καμία αρνητική επίπτωση στην υγεία.
    Μιχάλης

  3. #3
    New Member
    Join Date
    10-08-13
    Posts
    20

    Default

    εαν ομως παρεισ γ καποιο διαστημα πρωτεινη και την σταματησεις η καποιο συμπηρωμα και μετα τ σταματησεισ δεν θα εχει επιπτωσεις στο σωμα σου ?

  4. #4
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Τι επιπτώσεις να έχεις? Για πες μου τι σκέφτεσαι γιατί εμένα δεν πάει κάπου το μυαλό μου.
    Μιχάλης

  5. #5
    New Member
    Join Date
    10-08-13
    Posts
    20

    Default

    να χαλασει τ σωμα σου.γιατι απο τη στιγμη που παιρνεισ πρωτεινη κ ο οργανισμοσ σου δεχεται πληρη ποσοτητα απο τ πρωτεινη που χρειαζεται σε συνδιασμο με την ασκηση.... οταν σταματησεις να την παιρνεις ειναι λογικο να εχει επιπτωσεις και στο σωμα σου.σωστα ?

  6. #6
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Εξακολουθώ να μην σε πιάνω. Τι εννοείς να "χαλάσει" το σώμα σου? Να πέσεις σε απόδοση? Να πάθεις κάτι? Να αρρωστήσεις? Να κρεμάσεις? Τι?
    Μιχάλης

  7. #7
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Μαρθα ολες οι αποριες , "φοβιες" , ταμπου , που μπορει να εχει καποιος ειναι κατανοητες και απολυτος φυσιολογικες με ολη αυτη την παραπληροφορηση εκει εξω ,
    .....ευτυχως υπαρχει το Φορουμ με απαντησεις σε ολα τα ζητηματα και διορθωνει τα κακως κειμενα !!!!!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    μαρθα ουτο σι αλλος το σωμα δεν φτιαχνεται με τα συμπληρωματα ετσι ωστε αν σταματησεις να παρεις πρωτεινη να πεσεις!
    το σωμα χαλαει με την ακηνησια/αγυμνασια/σαβουροφαγια!!!
    εαν καποιος αθλουμενος δηλαδη σταματησει να γυμναζεται και να τρωει σωστα δεν πα να παρει ενα μαγαζι συμπληρωματα το σωμα χαλαει...
    επισης αν κανεις χρηση και οχι καταχρηση δεν ειναι επιβλαβη για την υγεια!οπως και γενικα με το φαγητο!
    καλο ομως θα ηταν να μην επικεντρωνομαστε στα συμπληρωματα οσο γινεται αλλα στην στερεα τροφη οχι οτι ειναι επιβλαβη επειδη ειναι αναντικαταστατη σε ωφελη
    και σε κερδη!!!!
    επισης τα επιλεγουμε για τον λογο που σου ειπε ο mikeκan οχι για κατι αλλο!
    Last edited by lary2332; 05-09-13 at 00:14.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Μάρθα, τα παιδιά εδώ δεν παίρνουν ποσοστά από τα διάφορα συμπληρώματα που κυκλοφορούν στην αγορά, ούτε είναι τίποτα κολλημένοι που δε μιλάνε σε αυτούς που δεν κάνουν την ίδια διατροφή. Αν δεν πεις ακριβώς τι είναι αυτό που σε έχει προβληματίσει, δε μπορείς να πάρεις μια σαφή απάντηση.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  10. #10
    Junior Bodybuilder A1200's Avatar
    Join Date
    25-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    132

    Default

    Δεν θέλω να γίνω κακός αλλα αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις 2-3 πραγματα στο φόρουμ θα είχες απαντήσει μονη σου στο ερώτημα σου.
    je ne regrette rien

  11. #11
    New Member giannop's Avatar
    Join Date
    07-08-13
    Location
    AΘΗΝΑ
    Posts
    69

    Default

    Quote Originally Posted by A1200 View Post
    Δεν θέλω να γίνω κακός αλλα αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις 2-3 πραγματα στο φόρουμ θα είχες απαντήσει μονη σου στο ερώτημα σου.
    Γιατί το λίγο-λίγο και το λίγο-λίγο γίνεται πολύ και στιγμή με την στιμγή σπαταλάμε μια ζωή!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    10-08-13
    Posts
    20

    Default

    και ομως τα εχω διαβασει απλα ακουω διαφορα και προσπαθω να παρω μια σαφη απαντηση ελπιζω να μην ειιναι τοσο κακο.τεσπα ευχαριστω ...

  13. #13
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Δυστυχώς η παραπληροφόρηση είναι άφθονη, υπήρχε υπάρχει και πάντα θα υπάρχει όσο αναφορά τα συμπληρώματα διατροφής, κάτι το οποίο δεν ισχύει όμως καθώς η σωστή λήψη συμπληρωμάτων μόνο κακό δεν κάνει! ΔΙΑΦΟΡΕΣ στο σώμα σου θα δεις με ΔΙΑΤΡΟΦΗ!!! Σχημάτισε μία διατροφή στα μέτρα σου και άσε τα συμπληρώματα για αργότερα αφού πληροφορηθείς περί τίνος πρόκειται από το forum!

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  15. #15

    Default

    χαχαχαχαχαχαχαχα και ομως αυτο νομιζουν. Δν με νευριαζει τιποτα περισοτερο απο αυτο που ακουω απο καποιον ασχετο οταν βλεπει 1 ωραιο κορμι που λεει " με πρωτεινη και εγω μπορω " " με κρεατινη ξερω κ εγω" κατι τετοια, σοβαρα θελω να τον πιασω και να σπασω το χερι μου επανω του.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder jonic's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια
    Posts
    851

    Default

    αν βοηθανε ------ > ναι
    αν χρειαζονται -----> οχι !!! μπορεις μεσα απο τη διατροφη σου να παρεις οτι χρειαζεσαι

  17. #17
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Αν την κρεατίνη, την πρωτεΐνη και τα λοιπά συμπληρώματα τα πουλούσαν μόνο σε φαρμακεία σε πενταπλάσια τιμή και τα διαφήμιζε η Μενεγάκη, τότε οι μανάδες θα τα έβαζαν και στις φρουτόκρεμες.

  18. #18
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Με σωστή χρήση και όχι υπερβολές δεν έχεις πρόβλημα η κατάχρηση είναι που δημιουργεί τα οποία προβλήματα.Καλώς Ήρθες
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  19. #19
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Λοιπόν που λέτε, στην παρέα μου κάνει θραύση η σκόνη konjac. Είναι ένα πράγμα που προκύπτει από τη ρίζα κάποιου φυτού, σκέτη φυτική ίνα, μηδέν υδατάνθρακες ή άλλα θρεπτικά και το χρησιμοποιούν σε συνταγές (θεωρητικά δίνει άλλη υφή στις κρέμες) επειδή ακριβώς δεν έχει θερμίδες. Νομίζω υπάρχει και η "Konjac diet". Α, και φέρνει και ακατάσχετη εντερική λειτουργία. Μου έλεγαν να το πάρω κι εγώ, να τρώω κουβάδες μους χωρίς θερμίδες, αλλά δε μου άρεσε που είναι τόσο επεξεργασμένη τροφή.
    Κι ερχόμαστε σ' εκείνη τη μέρα που παραγγέλνω τη Whey και πέφτουν όλες πάνω μου "Εντάξει, είπαμε να γυμναστείς, αλλά πρέπει να πάρεις σκόνες; Γιατί βιάζεσαι; Γιατί δεν περιμένεις να έχεις φυσικά αποτελέσματα;".
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  20. #20
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by martha View Post
    να χαλασει τ σωμα σου.γιατι απο τη στιγμη που παιρνεισ πρωτεινη κ ο οργανισμοσ σου δεχεται πληρη ποσοτητα απο τ πρωτεινη που χρειαζεται σε συνδιασμο με την ασκηση.... οταν σταματησεις να την παιρνεις ειναι λογικο να εχει επιπτωσεις και στο σωμα σου.σωστα ?
    Αν τρως κάθε μέρα καλό πρωινό για 1 χρόνο και ξαφνικά σταματήσεις δεν είναι λογικό να έχεις επιπτώσεις στο σώμα σου και στην ενέργεια σου; Έτσι και η πρωτεΐνη μόνο που πάντα μπορείς να αντικαταστήσεις τη σκόνη με πρωτεΐνη από τροφές.

    @noucca Και το xanthan gum που χρησιμοποιώ εγώ έχει ακριβώς τις ίδιες ιδιότητες, κάνει την κρέμα πιο κρεμώδη και πηκτή αλλά αν βάλεις λίγο παραπάνω χάνει σε γεύση.

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-11-09
    Location
    .
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by martha View Post
    να χαλασει τ σωμα σου.γιατι απο τη στιγμη που παιρνεισ πρωτεινη κ ο οργανισμοσ σου δεχεται πληρη ποσοτητα απο τ πρωτεινη που χρειαζεται σε συνδιασμο με την ασκηση.... οταν σταματησεις να την παιρνεις ειναι λογικο να εχει επιπτωσεις και στο σωμα σου.σωστα ?
    Εχεις τις ίδιες επιπτώσεις που θα ειχες αν εκει που έτρωγες κάθε μερα γιαουρτι, κοτοπουλο μοσχάρι και αποφάσιζες ξαφνικα να γινεις vegan.
    Αν αποφασισεις να κοψεις το συμπλήρωμα πρωτείνης και να αυξήσεις την πρωτείνη απο τις τροφές ούτε που θα καταλάβεις τη διαφορά.

    Αν μειώσεις την ποσότητα πρωτείνης αλλα τη διατηρήσεις σε φυσιολογικά πλαισια (και δεν εισαι αθλητής αλλα μέσος άνθρωπος σεποσοστο λίπους και σε ένταση άσκησης) πάλι δεν θα καταλάβεις διαφορά.

    Ελπιζω να βοήθησα.

    Αλήθεια, οταν παίρνεις συμπλήρωμα βιταμινών και μετα τα κόψεις για ένα διάστημα τι παθαίνεις? Γιατι κανεις δεν αναρωτιέται γι αυτα? Μήπως επειδη οπως ειπε κι άλλος πιο πάνω τα πουλάνε πανάκριβα στα φαρμακεία και διαφημίζονται διαρκώς?

  22. #22
    Pumping Iron giorgos98's Avatar
    Join Date
    06-06-13
    Posts
    434

    Default

    Εχεις τις ίδιες επιπτώσεις που θα ειχες αν εκει που έτρωγες κάθε μερα γιαουρτι, κοτοπουλο μοσχάρι και αποφάσιζες ξαφνικα να γινεις vegan.
    υπάρχουν και χορτοφάγοι bodybuilders..

  23. #23
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Καλή σου ημέρα Μάρθα και καλώς ήρθες.

    Τα συμπληρώματα διατροφής είναι αυτό που λέει και ο "τίτλος τους". Συμπληρώματα.
    Έρχονται να συμπληρώσουν μία καλή έως άριστη διατροφή όταν πια δεν μπορούμε να πάρουμε ό,τι χρειαζόμαστε (πρωτεΐνη, υδατάνθρακα, βιταμίνες, μέταλλα κλπ) από τις τροφές που καταναλώνουμε.

    Ή όταν θέλουμε κάτι πολύ συγκεκριμένο σε πολύ συγκεκριμένη χρονική στιγμή (ας πούμε μεγάλη ή μικρή ταχύτητα απορρόφησης κλπ)

    Τίποτα δεν είναι κακό όταν του κάνεις σωστή χρήση.

    Γενικά έχει δοθεί η εικόνα ότι τα συμπληρώματα κάνουν "μαγείες", ότι δυναμώνουν, γραμμώνουν, ομορφαίνουν κλπ κλπ
    Έτσι αρκετός κόσμος πριν καλά καλά ξεκινήσει γυμναστική, ακόμα πριν βάλει ένα στοιχειώδες διατροφικό πλάνο, αγχώνεται για το πια πρωτεΐνη να ψωνίσει και αν η μονοϋδρική κρεατίνη θα τον βοηθήσει.

    Υπάρχουν συμπληρώματα που μάλλον χρειάζονται (βιταμίνες, μέταλλα, κλπ) γιατί συνήθως -όχι πάντα- η διατροφή μας δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες μας.
    Πρωτεΐνες, κρεατίνες, προεξασκητικά κλπ πιστεύω ότι χρειάζονται μόνο όταν έχουμε φτάσει σε ένα σημείο, που θέλουμε να ξεπεράσουμε τα όρια.
    Η σωστή και καλή διατροφή άνετα μπορεί να καλύψει τις ανάγκες μας και το πιστεύω αυτό.

    Δώσε ΜΕΓΑΛΗ βάση στην διατροφή. Όταν αυτή δεν μπορεί να σε "πάει παραπέρα", μόνο τότε μπες στην λογική του ΙΣΩΣ να πάρεις ένα συμπλήρωμα.

    Φιλικά

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια γιατί τα έχω μπερδέψει γενικότερα...
    By BlackmanThug in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 01-07-13, 15:27
  2. Replies: 63
    Last Post: 19-12-09, 04:58
  3. συμπληρωματα αποψεις και γνωμες
    By maniakos in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 28-12-07, 17:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •