Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    47

    Default Γειά Σας - Νέο Μέλος Με Απορίες :)

    Γεια σας και απο εμενα.Το ονομα μου ειναι Πανος και ειμαι 31 χρονων.
    Εδω και 3 μηνες περιπου εχω αρχισει να ασχολουμαι με την γυμναστικη,κυριως με τα βαρη.Εχω καποια προβληματα αγχους και πιστεψα,και πιστευω ακομα,πως η γυμναστικη μπορει να με βοηθησει αρκετα να αλλαξω αλλα και καποια στιγμη ισως και να κοψω τα φαρμακα που παιρνω.
    Για να μην πολυλογω τον 1ο μηνα αισθανομουν πολυ ομορφα,ειχα καλυτερη διαθεση,αυτοπεποιθηση,ενεργεια κτλ.Τον τελευταιο καιρο αυτα ολα τεινουν να εξαφανιστουν και εκτος του οτι ειμαι συνεχως σε μεγαλυτερη ενταση απο οτι ημουν πριν εχω και ενα συνεχομενο αισθημα πεινας.
    Το προγραμμα μου το εχω φορτωσει σχετικα μετα το τελος του 2ου μηνα.Κανω μερα παρα μερα προπονηση με βαρη που αποτελειται απο:
    ζεσταμα με 5 εως 10 λεπτα στατικο ποδηλατο και 2 σετ push ups
    2 ασκησεις για στηθος(πιεσεις παγκου και pullover)
    3 με 4 ασκησεις για πλατη και ωμους που τις αλλαζω μεταξυ τους για ποικιλια
    3 ασκησεις για δικεφαλους
    3 ασκησεις για τρικεφαλους.
    Ολες οι ασκησεις ειναι 4 σετ 14,12,10,8 επαναληψεις αντιστοιχα.
    Τις ενδιαμεσες μερες κανω ασκησεις κοιλιακων και 20 λεπτα στατικο ποδηλατο.

    Τα φαρμακα που παιρνω ειναι ladose xanax και lyrica αλλα οι δοσεις ειναι μικρες.Εδω και καποιες μερες πηρα και μια πολυβιταμινη της sogar την vm 2000 μηπως και με βοηθησει λιγο σε αυτα που προανεφερα.
    Πειτε μου αν κανω κατι λαθος και γιατι μου εχουν δημιουργηθει αυτα τα προβληματα κατα την γνωμη σας.
    Σας ευχαριστω προκαταβολικα. :)

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Καλώς ήρθες Πάνο!
    Μιχάλης

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-11-09
    Location
    .
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by panos08 View Post
    Γεια σας και απο εμενα.Το ονομα μου ειναι Πανος και ειμαι 31 χρονων.
    Εδω και 3 μηνες περιπου εχω αρχισει να ασχολουμαι με την γυμναστικη,κυριως με τα βαρη.Εχω καποια προβληματα αγχους και πιστεψα,και πιστευω ακομα,πως η γυμναστικη μπορει να με βοηθησει αρκετα να αλλαξω αλλα και καποια στιγμη ισως και να κοψω τα φαρμακα που παιρνω.
    Για να μην πολυλογω τον 1ο μηνα αισθανομουν πολυ ομορφα,ειχα καλυτερη διαθεση,αυτοπεποιθηση,ενεργεια κτλ.Τον τελευταιο καιρο αυτα ολα τεινουν να εξαφανιστουν και εκτος του οτι ειμαι συνεχως σε μεγαλυτερη ενταση απο οτι ημουν πριν εχω και ενα συνεχομενο αισθημα πεινας.
    Το προγραμμα μου το εχω φορτωσει σχετικα μετα το τελος του 2ου μηνα.Κανω μερα παρα μερα προπονηση με βαρη που αποτελειται απο:
    ζεσταμα με 5 εως 10 λεπτα στατικο ποδηλατο και 2 σετ push ups
    2 ασκησεις για στηθος(πιεσεις παγκου και pullover)
    3 με 4 ασκησεις για πλατη και ωμους που τις αλλαζω μεταξυ τους για ποικιλια
    3 ασκησεις για δικεφαλους
    3 ασκησεις για τρικεφαλους.
    Ολες οι ασκησεις ειναι 4 σετ 14,12,10,8 επαναληψεις αντιστοιχα.
    Τις ενδιαμεσες μερες κανω ασκησεις κοιλιακων και 20 λεπτα στατικο ποδηλατο.

    Τα φαρμακα που παιρνω ειναι ladose xanax και lyrica αλλα οι δοσεις ειναι μικρες.Εδω και καποιες μερες πηρα και μια πολυβιταμινη της sogar την vm 2000 μηπως και με βοηθησει λιγο σε αυτα που προανεφερα.
    Πειτε μου αν κανω κατι λαθος και γιατι μου εχουν δημιουργηθει αυτα τα προβληματα κατα την γνωμη σας.
    Σας ευχαριστω προκαταβολικα. :)
    Το οτι κάποια στιγμη μπορει να νιώσεις καλύτερα, δεν σημαίνει οτι καταπολέμησες το άγχος. Εγω τουλαχιστον, εκει που λέω "τωρα ειμαι καλα" ξαφνικα κατι γινεται και χανω τη γη κατω απ τα ποδια μου.
    Η γνωμη μου ειναι οτι τωρα δοκιμάζεσαι, και αν αντέξεις εχεις πολλες ελπιδες να τα πας καλύτερα στο μελλον.
    Δεν θέλω να κανω τον ψυχολογο, αλλα εμενα σε τετοιες περιπτώσεις βοηθαει το να κανω κατι καινουριο. Καλο το γυμναστηριο, αλλα ειναι και λιγο κλεισουρα. Θες να κατεβεις σε αγωνα δρόμου 5 ή 10 χιλιομετρων? Συνδυαζεται με το τζυμ, βλέπεις νεα μερη, γνωριζεις νέους ανθρωπους.


    Πραγματικα τωρα, εχω την αισθηση πως ολα αυτα που έγραψα ειναι ψιλοπεριττα, και γενικα πρέπει να εμπιστευτείς το γιατρό σου σε αυτα που θα σου πει. Δεν ειναι τοσο ευκολο και απλο το θεμα ωστε να ακους τον καθε άσχετο. Πάντως να μη βιαστεις να κοψεις τα φάρμακα αν δε στο πει ο γιατρος σου.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες Πάνο.

    Από τη στιγμή που κάνεις θεραπευτική αγωγή, αυτό το κομμάτι καλύτερα να το συζητήσεις με το γιατρό σου. Εμείς αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να σε συμβουλέψουμε να μην κάνεις αγγαρεία τη γυμναστική. Η υπερβολική ενασχόληση φέρνει αντίθετα αποτελέσματα. Μην πέφτεις σε υπερβολές.
    Βάλε ποικιλία, όχι μόνο βάρη. Υπάρχουν πλέον και πολλά ομαδικά προγράμματα που παρακολουθούν και άντρες. Βγες έξω για ένα χαλαρό τρέξιμο. Πήγαινε σε κολυμβητήριο (παράδειγμα σου δίνω..) Δηλαδή βρες νέα ενδιαφέροντα που θα δώσουν ποικιλία και θα απασχολούν το μυαλό σου. Ολα όμως με μέτρο και όχι σε υπερβολές. Φροντισε η διατροφή σου να είναι ανάλογη ώστε να έχεις την απαιτουμενη ενέργεια.

    Σχετικα με το πρόγραμμα που έγραψες, μπορείς να κάνεις διαφορετικό διαχωρισμό για παράδειγμα άνω κορμό/κάτω κορμό. Από τη στιγμή που τη γυμναστική την κάνεις για "θεραπευτικούς" λόγους μπορείς να έχεις αυτή την ευχέρεια της ποικιλίας και σχετικής "χαλαρότητας".

    Και κυρίως, απόλαυσέ το!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    47

    Default

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ξεκίνησα την γυμναστική για θεραπευτικους λόγους κυρίως αλλά βλέποντας την διαφορά στο σώμα μου και στα υπόλοιπα άρχισε να μου αρέσει η όλη υπόθεση. Όσο αναφορά τα βάρη είναι το μόνο είδος γυμναστικής που μου αρέσει γιαυτό ζητάω την βοήθεια σας αφού οι περισσότεροι είστε πιο έμπειροι από εμένα και ίσως κάποια στιγμή είχατε κι εσείς θέματα σαν αυτά που γράφω.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    47

    Default

    Μετα απο αρκετο ψαξιμο μεσα στο site βλεπω οτι η προπονηση μου ειναι υπερβολικη αλλα και μαλλον λαθος.Ισχυει?

  7. #7
    New Member
    Join Date
    06-09-13
    Posts
    12

    Default

    επειδη ημουν σε παρομοια κατασταση με xanax και ladose, για μενα το καλυτερο που εχεισ να κανεισ ειναι τρεξιματακι και γενικα τετοιου τυπου δραστηριοτητες οπως σου προειπαν...πηγαινε πχ σε ενα παρκο, σε ενα σχολειο απογευματακι, σε μια παραλια βαλε και μουσικουλα αμα εχεισ ακουστικα και τρεχα! ...θα σε βοηθησει αρκετα!!! (εννοειται πως αφου αρχισες το γυμναστηριο συνεχισε το..θα σε βοηθησει κι αυτο ψυχολογικα με τον τροπο του..περα απ την σωματικη υγεια)

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-13
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    105

    Default

    Quote Originally Posted by panos08 View Post
    Μετα απο αρκετο ψαξιμο μεσα στο site βλεπω οτι η προπονηση μου ειναι υπερβολικη αλλα και μαλλον λαθος.Ισχυει?
    Υπερβολικη δεν θα την ελεγα απλα ειναι υπερβολικο οτι την κανεις καθε μερα. Καλυτερα οπως ειπε η kardoula μπορεις να κανεις διαχωρισμο μυικων ομαδων. Πχ μπορεις να κανεις πιο δυνατες προπονησεις ανα μυικη ομαδα πχ Δευτερα ποδια Τριτη Δικεφαλοι Τεταρτη Πλατη Τρικεφαλοι κλπ με πιο πολλες ασκησεις... μια ιδεα σου δινω... Αν σου αρεσουν τα βαρη εγω θα σου προτεινα να το συνεχισεις σαν ενασχοληση, ειναι καθαρα θεμα υγειας. Απλως καλυτερα να συμβουλευτεις και το γιατρο σου. Αποτι καταλαβαινω ο στοχος σου ειναι να αποβαλεις το αγχος και παραλληλα να ωφεληθεις απο τα βαρη βελτιωνοντας το σωμα σου.

    Quote Originally Posted by panos08 View Post
    Τον τελευταιο καιρο αυτα ολα τεινουν να εξαφανιστουν και εκτος του οτι ειμαι συνεχως σε μεγαλυτερη ενταση απο οτι ημουν πριν εχω και ενα συνεχομενο αισθημα πεινας.
    Πιστευω αυτο ευθυνεται στο γεγονος οτι τωρα που αρχισες την γυμναστικη πρεπει να κανεις αλλαγες στη διατροφη σου, να αυξησεις λιγο τις ποσοτητες, να προσεχεις τι τρως και τις ωρες που τρως. πχ μην τρως τουλαχιστον μια ωρα πριν την προπονηση, επισης μετα την προπονηση πρεπει να τρως ενα πληρες γευμα. Ολα τα περαπανω ειναι προσωπικη μου αποψη, δεν ειμαι καποιος ειδικος. Ψαξε και αλλο στο φορουμ, υπαρχουν ενδιαφεροντα πραγματα. ευχομαι καλη επιτυχια!
    Last edited by ta123; 07-09-13 at 15:50.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    47

    Default

    Ευχαριστω παιδια,θα ψαχτω κι αλλο.Εχω αρχισει να πιστευω οτι πρεπει να αρχισω το κλασσικο προγραμμα στηθος-δικεφαλοι,πλατη-τρικεφαλοι κτλ.Για την διατροφη εχεις δικιο πρεπει να προσθεσω μερικους καλους υδατανθρακες.Τα φαρμακα οντως σε πανε πισω τοσο απο ενεργεια τοσο και απο θεμα αποτελεσματος αλλα πρεπει να συνεχισω,ο καθενας μας κουβαλαει τα προβληματα του.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    47

    Default

    Σκεφτομαι να αλλαξω το προγραμμα μου.Για την ακριβεια σκεφτομαι το εξης:

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 1
    ΣΤΗΘΟΣ-ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ

    πιεσεις παγκου με μπαρα
    pull over
    εκτασεις στηθους
    πιεσεις παγκου με αλτηρες ξεκινοντας με παλαμες ανοιχτες και στην κορυφωση η μια παλαμη κοιταει την αλλη

    καμψεις δικεφαλων με αλτηρες
    σφυρια
    καμψεις αυτοσυγκεντρωσης
    καμψεις δικεφαλων με μπαρα

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 2
    ΠΛΑΤΗ-ΩΜΟΙ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ

    κωπηλατικη στον παγκο με αλτηρες
    κωπηλατικη ξαπλωμενος με μπαρα

    στρατιωτικες πιεσεις ορθιος
    εκτασεις ωμων στο πλαι
    εκτασεις ωμων σε επικυψη

    εκτασεις τρικεφαλων ορθιος χερια εναλλαξ
    γαλλικες πιεσεις παγκου με αλτηρες
    kickbacks


    Αυτες θα γινονται μερα παρα μερα εναλλαξ και μετα απο τα βαρη θα γινονται κοιλιακοι,ραγχαιοι και 20 λεπτα ποδηλατο.Ποδια δεν μπορω να κανω ακομα με βαρη γιατι ειχα εναν ψιλοτραυματισμο.Πως το βλεπετε?Πασα γνωμη δεκτη.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-13
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    105

    Default

    Φιλε σε οσες ασκησεις κανεις πρωτη φορα προσεξε την τεχνικη πολυ. Για οσες ασκησεις προκειτε να κανεις την επομενη φορα ζητα βοηθεια απο τον γυμναστη στο γυμναστηριο σου η δες μερικα βιντεο στο youtube που αναλυουν την σωστη εκτελεση των ασκησεων.. καλη επιτυχια!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    47

    Default

    Δεν παω γυμναστηριο τα οργανα που χρειαζονται για αυτες τις ασκησεις τα εχω.Πως το βλεπεις το πρπγραμμα?Λιγο,πολυ,λαθος η κατι αλλο?
    Last edited by panos08; 09-09-13 at 15:00.

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-13
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    105

    Default

    Φιλε εγω προσωπικα θα εβαζα το πουλοβερ μετα τις αλλες ασκησεις στο στηθος. Επισης οι καμψεις δικεφαλων με μπαρα δεν πανε στο τελος, ειναι σημαντικη ασκηση. Οι καμψεις αυτοσυγκεντρωσης πανε συνηθως τελευταιες, με πολλες επαναληψεις για να ''αποτελειωσεις'' τους δικεφαλους. Επισης εγω θα προτεινα να δωσεις 15 ευρω αν θες για να παρεις ενα μονοζυγο πορτας, να εμπλουτισεις τις ασκησεις για πλατη. Η εστω πιασου απο κανενα σιδερο τεντας η απο το παταρι σου, αλλα προσεχε να ειναι σταθερο. Και αν θες κανε και ραχιαιους σε στρωμα η πατωμα. Αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    47

    Default

    Ευχαριστω φιλε για την βοηθεια. :)

  15. #15
    New Member
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    47

    Default

    Κσνενας αλλος? :P

  16. #16
    New Member
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    47

    Default

    Μια απορια.Το συστημα πυραμιδα ειναι λαθος αν δεν φορτωνεις κιλα σε καθε σετ και παραμενουν ιδια?Γενικα πρεπει καποιος να αλλαζει κιλα σε καθε σετ η γινεται δουλεια και με τα ιδια?

  17. #17
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Σωστό είναι κι έτσι όπως το λες !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  18. #18
    New Member
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    47

    Default

    Ευχαριστω κουβανε.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο Μέλος - Απορίες!
    By trifilis in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 09-05-14, 23:19
  2. Νέο Μέλος 16 χρ. Απορίες
    By RageQuit in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-14, 18:18
  3. Απορίες από ενα νέο μέλος
    By 14kostas95 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 21-05-12, 14:43
  4. Απορίες από ενα νέο μέλος
    By 14kostas95 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 21-05-12, 10:46
  5. Νέο Μέλος Με Απορίες
    By Vako in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 04-04-12, 19:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •