Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-08-13
    Posts
    2

    Smile Καινούρια :) - Συμβουλές Προπόνησης

    Γεια σε ολους σας!
    Ειμαι η Αλικη 18 ετων και θα θελα λιγη καθοδηγηση. Εχω 1.65 υψος και 50 κιλα
    Απο μικρη ασχολιομουν με αθληματα ποδοσφαιρο μπασκετ και βολει αρκετα καλα θα ελεγα αλλα στο λυκειο τα παρατησα σχεδον ολα,πηγαινα μονο για ποδηλατο και τρεξιμο 2 φορεσ την βδομαδα περιπου αυτο τον χειμωνα αλλα καλοκαιρι δουλευα και σταματησα..και τωρα που τελειωσα το σχολειο θα θελα να αρχισω να γυμναζομαι ξανα οχι τιποτα ιδιαιτερο. ειμαι πολυ αδυνατη αλλα χαλαρη και δεν ξερω τι πρεπει να κανω ακριβως..να παρω λιγο ογκο? η απλα να κανω συσφιξη? να παω γυμναστηριο η να αγορασω οργανα κ να γυμναζομαι σπιτι? απο θεμα φαγητου τρωω οτι μαγειρευει η μανα μου μεχρι στιγμης και διαφορες σαβουριτσες που μπορει να βρω σε κανα ντουλαπι επειτα! απο οκτωβρη θα μενω με τις αδερφες μου,φοιτητρια πλεον οποτε νομιζω ειναι η καταλληλη ωρα για αλλαγες :) οποιος μπορει ας με βοηθησει λιγο!!
    ευχαριστω εκ των προταιρων!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Αλίκη στο φόρουμ και καλή αρχή στη φοιτητική σου ζωή!

    Όντως τα κιλά είναι λίγα για το ύψος σου. Το καλύτερο είναι να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο. Εκεί υπάρχει ο κατάλληλος εξοπλισμός για να κάνεις τη γυμναστική σου. Αν θες να τονώσεις το σώμα σου ( δηλ στην ουσία να αυξήσεις τον μυικό ιστό) ασχολήσου περισσότερο με τα βάρη και όχι με την αερόβια(την οποία θα κάνεις σε λογικά πλαίσια, όχι όπως οι περισσότερες που τρέχουν σαν χαμστεράκια στο διάδρομο ).
    Μπορείς να παρακολουθείς και κάποιο ομαδικό πρόγραμμα (διάλεξε αυτά που έχουν ασκήσεις για γλουτό κλπ και όχι πολύ αερόβιο πρόγραμμα) ώστε να έχεις ποικιλία στις προπονήσεις σου.
    Πρόγραμμα μπορεις να ζητήσεις από τον γυμναστή εκεί και μετά μπορείς να το γράψεις εδώ να στο διορθώσουμε (γιατί συνήθως δίνουν καρμπόν το ίδιο σε όλους).

    Πολύ σημαντικό (ίσως σημαντικότερο από τη γυμναστική) είναι η διατροφή σου. Βάλε στόχο να περιορίσεις τις σαβουρίτσες και να βαλεις καθαρές μη επεξεργασμένες τροφές στο διαιτολόγιό σου. Μικρά και συχνά γεύματα ώστε να δίνεις καύσιμο στο σώμα σου όλη τη μέρα και να αποφύγεις τα ξεσπάσματα στα ντουλάπια και το ψυγείο

    Αφιέρωσε χρόνο να δεις και τα άρθρα στη γυναικεία ενότητα, αλλά και στις υπόλοιπες. Θα μάθεις αρκετά πράγματα που θα σε βοηθήσουν να βελτιώσεις το σώμα σου. Και το κυριότερο, να το κάνεις αυτό τρόπο ζωής!

    Καλή διαμονή!
    Last edited by Kardoula; 06-09-13 at 07:52.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Καλώς ήρθες Αλίκη!
    Μιχάλης

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-08-13
    Posts
    2

    Default

    Ωραία σας ευχαριστώ παρά πολύ κ καλώς σας βρηκα !!
    Θα σας ξαναγράψω όταν κανω την εγγραφή λοιπόν!! Χαίρομαι που ξερω ότι εδώ θα μου φύγουν όλες ( κ τυχόν ανοητες :D ) απορίες μου!
    Φιλάκια!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Προπόνησης
    By manolis436 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 24
    Last Post: 02-06-13, 21:14
  2. Συμβουλές Προπόνησης
    By akispp in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 07-03-13, 18:08
  3. Συμβουλές Προπόνησης
    By jimmys@@ in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 24-07-12, 19:28
  4. Συμβουλές προπόνησης
    By elizabetha in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 28-05-09, 23:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •