Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-09-13
    Location
    Lakonia
    Posts
    6

    Default Σουηδική Γυμναστική ή Βάρη μετά από εγκυμοσύνη ?

    Καλημέρα,
    είμαι 30 χρονών, 160 ύψος και τώρα 56 κιλά. Έχω γεννήσει εδώ και 1,5 μήνα περίπου και έχω ήδη ξεκινήσει να κάνω σουηδική γυμναστική σε group 3 φορές την εβδομάδα και μια φορά την εβδομάδα διαλλειματική άσκηση με sprint τρέξιμο. Λέγωντας σουηδική εννοώ pushups, squats με βαράκια, προβολές, κοιλιακούς κτλ, γενικά οτιδήποτε χωρίς όργανα αλλά με ελευθερα βάρη.
    Ο στόχος μου είναι η γράμμωση.

    Η ερώτηση μου, λοιπόν (ύστερα απο τον πρόλογο), είναι η εξής:

    Να συνεχίσω να κάνω Σουηδική ή μήπως είναι καλύτερα να γραφτώ σε γυμναστήριο με όργανα-βάρη και να ακολουθήσω εκεί ένα προγραμμα?
    Επίσης, εναλλακτικά η δική μου σκέψη είναι μήπως να συνεχίσω να κάνω σουηδική μέχρι τα Χριστούγεννα (ώστε να "προετοιμάσω" λίγο το σώμα μου, καθώς είμαι εδώ και 2,5 χρόνια εκτός γυμναστικής) και ύστερα να κάνω βάρη σε γυμναστήριο.
    Θα ήθελα τις γνώμες σας και τις συμβουλές σας, πάντα έχοντας στο νου σας ότι θέλω γράμμωση.

    Να συμπληρώσω ότι σαφώς και κάνω διατροφή....

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    1. Γέννησες με καισαρική ή με ΦΤ;
    2. Θηλάζεις;
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    05-09-13
    Location
    Lakonia
    Posts
    6

    Default

    Ναι πολύ σωστά με ρωτας....το παρέλειψα και είναι βασικό....γέννησα με καισαρική και θηλάζω ακόμα.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Επειδή γέννησες Ελλάδα (υποθέτω) το πιο πιθανό είναι να χρειάστηκε ο μαιευτήρας να κόψει κάποιους μυς (ορθούς) για να μπορέσει να "τραβήξει" το μωρό. Γερμανία που ξέρω έχουν αναπτύξει τεχνικές που δεν προκαλούν μεγάλο τραυματισμό στους μυς, αλλά βγαίνω εκτός θέματος.
    Το λοιπόν οι τραυματισμένοι - κομμένοι μυς θέλουν μια περίοδο βασικής αποκατάστασης (εσύ την πέρασες πια στον 1,5 μηνα) αλλά θα πρέπει να είσαι πολύ προσεχτική και στην αμέσως ερχόμενη περίοδο (1-2 μήνες). Πράγμα που συμβαίνει κάθε φορά που έχουμε σοβαρό τραυματισμό-ρίξη οποιουδήποτε μυ. Απλά το πρόβλημα με τους κοιλιακούς μυς είναι ότι εμπλέκονται σε ένα μεγάλο εύρος κινήσεων σε αντίθεση με έναν πχ δικέφαλο χεριού που δεν επηρεάζεται αν κάνεις πχ πιέσεις ποδιών με 60κιλά.
    Ο θηλασμός από την άλλη δύσκολα επηρεάζει και επηρεάζεται από οποιαδήποτε γυμναστική, αρκεί να φοράς καλό στηθόδεσμο και να αποφεύγεις έντονη επιβάρυνση και πιέσεις της περιοχής (πχ μπρούμυτα ασκήσεις).
    Αυτά τα γράφω από προσωπική εμπειρία και έρευνα (δεν είμαι γυμνάστρια δεν είμαι φυσιοθεραπεύτρια) μιας και έκανα 2 καισαρικές και θήλασα 2 παιδιά επί 10+ μήνες έκαστο. Κάθε φορά άρχισα να γυμνάζομαι 1-2 μήνες μετά.
    Σουηδική ή βάρη; Εξαρτάται τι θέλεις να πετύχεις και ποιο είδος σου αρέσει σαν προσωπική επιλογή.
    Θεωρώ ότι η Σουηδική θα σου δώσει απλά μια καλή φόρμα και όχι γράμμωση. Ακόμα και σε βάθος χρόνου. Εγώ βέβαια όταν λέω γράμμωση εννοώ έντονη γράμμωση. Από την άλλη τα βάρη ανάλογα με το στόχο σου θα πρέπει να τα χρησιμοποιείς με αυξημένη επιβάρυνση.
    Και πάλι όμως θα ήθελα να τονίσω το προσωπικό στοιχείο πέραν των στόχων. Η γυμναστική με βάρη, ή μάλλον το bodybuilding δεν είναι απλά ένα μέσο επίτευξης ενός στόχου αλλά κάτι σαν φιλοσοφία ζωής ? ή μάλλον τρόπου ζωής. Άλλη φιλοσοφία στον τρόπο εκγύμνασης (να φτάνεις σε ένα όριο) στον τρόπο διατροφή ακόμα και στο πως θα ντυθείς για να κάνεις το πρόγραμμά σου (μην το κοροϊδεύεις παίζει και αυτό).

    Αυτά τα λίγα (χμ μάλλον φλυάρησα πάλι) από μια ερασιτέχνιδα, πρόσφατη όμως μαμά. Τα υπόλοιπα θα στα που πολύ καλύτερα τα άλλα μέλη, οι έμπειροι του φόρουμ (ειδικά η καρδούλα που είναι και competitor.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    05-09-13
    Location
    Lakonia
    Posts
    6

    Default

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!!!...

    Να σου πω ότι και εγώ λέγοντας γράμμωση εννοώ έντονη γράμμωση, γι' αυτόν τον λόγο άρχισα να σκέφτομαι μήπως τελικά η σουηδική δεν με βοηθήσει απόλυτα. Καταλαβαίνω όταν λες ότι πρόκειται για τρόπο ζωής και αλλαγή συνηθειών και πραγματικά είναι αυτό που χρειάζομαι, αυτό που θέλω και αυτό θα κάνω.

    Σε ευχαριστώ και πάλι...

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Rea! View Post
    Επειδή γέννησες Ελλάδα (υποθέτω) το πιο πιθανό είναι να χρειάστηκε ο μαιευτήρας να κόψει κάποιους μυς (ορθούς) για να μπορέσει να "τραβήξει" το μωρό. Γερμανία που ξέρω έχουν αναπτύξει τεχνικές που δεν προκαλούν μεγάλο τραυματισμό στους μυς, αλλά βγαίνω εκτός θέματος.
    Το λοιπόν οι τραυματισμένοι - κομμένοι μυς θέλουν μια περίοδο βασικής αποκατάστασης (εσύ την πέρασες πια στον 1,5 μηνα) αλλά θα πρέπει να είσαι πολύ προσεχτική και στην αμέσως ερχόμενη περίοδο (1-2 μήνες). Πράγμα που συμβαίνει κάθε φορά που έχουμε σοβαρό τραυματισμό-ρίξη οποιουδήποτε μυ. Απλά το πρόβλημα με τους κοιλιακούς μυς είναι ότι εμπλέκονται σε ένα μεγάλο εύρος κινήσεων σε αντίθεση με έναν πχ δικέφαλο χεριού που δεν επηρεάζεται αν κάνεις πχ πιέσεις ποδιών με 60κιλά.
    Ο θηλασμός από την άλλη δύσκολα επηρεάζει και επηρεάζεται από οποιαδήποτε γυμναστική, αρκεί να φοράς καλό στηθόδεσμο και να αποφεύγεις έντονη επιβάρυνση και πιέσεις της περιοχής (πχ μπρούμυτα ασκήσεις).
    Αυτά τα γράφω από προσωπική εμπειρία και έρευνα (δεν είμαι γυμνάστρια δεν είμαι φυσιοθεραπεύτρια) μιας και έκανα 2 καισαρικές και θήλασα 2 παιδιά επί 10+ μήνες έκαστο. Κάθε φορά άρχισα να γυμνάζομαι 1-2 μήνες μετά.
    Σουηδική ή βάρη; Εξαρτάται τι θέλεις να πετύχεις και ποιο είδος σου αρέσει σαν προσωπική επιλογή.
    Θεωρώ ότι η Σουηδική θα σου δώσει απλά μια καλή φόρμα και όχι γράμμωση. Ακόμα και σε βάθος χρόνου. Εγώ βέβαια όταν λέω γράμμωση εννοώ έντονη γράμμωση. Από την άλλη τα βάρη ανάλογα με το στόχο σου θα πρέπει να τα χρησιμοποιείς με αυξημένη επιβάρυνση.
    Και πάλι όμως θα ήθελα να τονίσω το προσωπικό στοιχείο πέραν των στόχων. Η γυμναστική με βάρη, ή μάλλον το bodybuilding δεν είναι απλά ένα μέσο επίτευξης ενός στόχου αλλά κάτι σαν φιλοσοφία ζωής ? ή μάλλον τρόπου ζωής. Άλλη φιλοσοφία στον τρόπο εκγύμνασης (να φτάνεις σε ένα όριο) στον τρόπο διατροφή ακόμα και στο πως θα ντυθείς για να κάνεις το πρόγραμμά σου (μην το κοροϊδεύεις παίζει και αυτό).

    Αυτά τα λίγα (χμ μάλλον φλυάρησα πάλι) από μια ερασιτέχνιδα, πρόσφατη όμως μαμά. Τα υπόλοιπα θα στα που πολύ καλύτερα τα άλλα μέλη, οι έμπειροι του φόρουμ (ειδικά η καρδούλα που είναι και competitor.


    Ρέα σ'ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! Ως μανούλα ήσουν η πλεον κατάλληλη για ένα τόσο εξειδικευμένο θέμα.

    Όσο για τη φίλη μας, τα βάρη πιστεύω πρέπει να είναι ο πυρήνας της προπόνησής της και συμπληρωμάτικα κάποιο ομαδικό μάθημα σουιδικής ή ότι άλλο την ευχαριστεί.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διάσταση μυών μετά απο εγκυμοσυνη
    By StavriLina in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 0
    Last Post: 09-09-13, 13:06
  2. Άσκηση Μετά Από Εγκυμοσύνη
    By valeriakokkinoy in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-13, 21:27
  3. Συμβουλές για απώλεια βάρους μετά από εγκυμοσύνη
    By april in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 21-03-13, 00:07
  4. Βοήθεια Σωστής Διατροφής Μετά Από Εγκυμοσύνη
    By lary2332 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 30-07-12, 16:37
  5. Replies: 13
    Last Post: 27-01-11, 20:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •