Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default πανω μερος σωμα κατω μερος

    ηθελα να ρωτησο παιδες αν εχει καποια λογικη στο να επιλεξω να κανω προπονηση ξεκινωντας την εβδομαδα με της πρωτες 2 μερες πανω μερος σωμα π.χ. (δευτερα ωμους,τριτη πλατη) μετα ρεπο πεμπτη παλι πανω μερος (στηθος) την επομενη κατω μερος ( ποδια) και κλεινω με χερια...που θελω να καταληξω 2 μερες πανω σωμα ρεπο πανω σωμα παλι μετα κατω και κλεινεις με μικρη μυικη ομαδα.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γραψε μας Κώστα το split ανα μερα και συγκεκριμένα (οχι ασκησεις, μονο τι ομαδες δουλευεις) γιατί έτσι δεν βγάζουμε νόημα.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    δευτερα ωμους,
    τριτη πλατη
    τεταρτη αεροβια
    πεμπτη στηθος
    παρασκευη ποδια
    σαββατο χερια

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ως διαχωρισμός είναι καλός. Το αν έχει λογική όμως για σένα συγκεκριμένα, εξαρτάται από το επίπεδό σου, τα στατιστικά σου, το στόχο σου.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    ο στοχος μου ειναι φετος να ανεβασω τα κιλα μου αλλα με λιγοτερο λιπος που μπορω να βαλω θα μου πεις ειναι θεμα διατροφης ναι οκ το ξερω απλα ηθελα να δω και σαν προγραμμα εκγυμνασεις αν ειναι καλος αυτος ο διαχωρισμος ετσι οπως τον σκεφτηκα η αν θα επρεπε να το παω σε τυπου 2 μυικων ομαδων την μερα

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ολα τα προγραμματα δουλευουν Κωστα. Το καθε ενα εχει τα συν και τα πλην. Αν για παραδειγμα θες να βελτιωθεις στα χερια, τοτε θα τα δουλευεις μονα τους σε δικη τους μερα. Το καλο με το 5ημερο σπλιτ ειναι οτι οι προπονησεις ειναι μικροτερες και δεν εχεις το αγχος, αντε να τελειωνω στηθος να κανω δικεφαλα...
    Δοκιμασε το να δεις πως τρεχει πανω σου. Δεν υπαρχει ο τελειος διαχωρισμος, υπαρχει το πειραματιζομαι και κρινω.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    σωστα ειρηνη εχεις απολυτο δικιο ..απλα γυμναζομαι απο τα 20 ειμαι 40 χρωνον τον τελευταιο καιρο περιπου στα 2,5 χρονια απο τοτε που εμεινα ανεργος προσπαθησα να ασχοληθω περισσοτερο με την διατροφη και αυτο απο μονος μου μετα απο διαβασμα σε φορουμ παλαιοτερα απλα προσεχα στην διατροφη μου τωρα αρχισα να ζυγιζω τα φαγητα μου αλλα παντα μαθαινεις πιστευω.ομως νομιζω οτι το σωμα εχει φτασει στα ορια σαν νατουραλ δεν περνει αλλο κοινως εχει κολλησει οποτε ψαχνω να κανω κατι να δωσο καινουργιο ερεθισμα η απο διατροφη η απο προπονηση απλα δεν ξερω αν τα κανω σωστα.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Κάτσε γιατί τώρα αδικείς τον εαυτό σου.. Ναι, σίγουρα από μια ηλικία και μετά ο ρυθμός προόδου μειώνεται, δεν είσαι 18χρ. Από την άλλη, τώρα έχεις ξεκινήσει να κανεις οργανωμένη προσπάθεια. Δώσε διάστημα στο σώμα σου να ανταποκριθεί (είπαμε, χρειάζεται περισσότερος χρόνος από μια ηλικία και μετά).
    Τα όρια δεν τα έχεις πιάσει, αυτό που θες ειναι να μπεις σε μια σειρά στο θεμα των προπονήσεων. Ισως το θεμα να μην ειναι τοσο ο διαχωρισμός όσο η συνολική εικόνα που πρέπει να κοιτάξεις.
    Διάλεξε ενα σπλιτ, όποιο και να είναι αυτο. 5νθήμερο! Χώρισε ανα ομάδα τις ασκήσεις/σετ/επαναλήψεις. Υπάρχουν άρθρα με τεχνικές που μπορεις να βάζεις μέσα. Δοκιμαζε και κυριως απόλαυσε αυτο που κανεις. Εισαι σε μια ηλικία που παιζει ρολο και αυτο. Να γουσταρεις που λεμε..

    Αν θες μπορεις να ανοιξεις τοπικ με το πως σκεφτεσαι να κανεις το προγραμμα σου για να παρεις αποψεις και ιδεες, σε αυτη την ενοτητα.

    Bodybuilders.gr Over 35

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Αν ολα αυτα τα χρονια που γυμναζεσαι για τους χ ,ψ λογους δεν εχεις αποκτησει μια ικανοποιητικη μυικη μαζα με το αναλογο χαμηλο λιπος ,
    Τοτε ....
    1ον. Δεν εχεις φτασει τα ορια σου ως νατουραλ !!!!
    2ον. Ηρθε η ωρα να τα φτασεις.....
    Ειναι καλο να πειραματιζεσαι με προγραμματα και τεχνικες βλεποντας πιο σου "κουμπωνει" αλλα και για να μην "τεμπελιαζουν" οι μυες !
    Ομως αν θες πραγματικα να πιασεις τα ορια σου αυτο θα γινει με ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗ ...την διατροφη !!!!!
    Αυτη θα σε ανεβασει σε μαζα ...Αυτη θα σε χαμηλωσει σε λιπος....Αυτη θα σου δωσει εκεινη την ενεργεια που χρειαζεσαι να εκτελεις δυνατα προγραμματα και τεχνικες ...


    Καλη επιτυχια !!!

    ΥΓ. Εξερευνητης φυσικων σωματικων οριων ετων 42.....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    ευχαριστω για της συμβουλες παιδια


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ογκος στο κατω μερος του σωματος!!
    By loupa in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 19-06-13, 13:03
  2. Πάνω μερος γλουτων
    By SOMA in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 06-04-13, 13:07
  3. Συμβουλές Για Κάτω Μέρος Του Στήθους
    By kick_boxer in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 28-05-11, 08:21
  4. Ασκησεις για πανω μερος του στηθους
    By heman in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 04-01-10, 00:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •