Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Post Κάνω σωστή διατροφή;

    Εχω ξεκινήσει εδώ και μια εβδομάδα γυμναστήριο και διατροφή .θα ήθελα να μου πείτε αν τρέφονται σωστά.λοιπον για:

    Πρωινό :κρεπα με βρωμη και γαλοπουλα βραστη ή μια φέτα πολυσπορο ψωμί με μέλι και ένα ποτήρι χυμό πορτοκαλί ή δημητριακα με γάλα 1,5%

    Σνακ:κάποιο φρούτο συνήθως 10 ρωγες σταφύλι ή μπανάνα ή μια -δυο ρυζογκοφρετες

    Μεσημέριανο: αρακα(λαδερο) ή ψητό κοτόπουλο με σαλατα ή φασολάδα ή μπιφτεκια γαλοπουλας με σαλάτα ήπληγουρι με βραστα λαχανικά

    Σνακ: κανένα πολυσπορο μπισκοτακι ή φρουτακι

    Βραδινό: γιαούρτι με grandberry αποξηραμενα ή καμία τόνο σαλάτα



    Αν θελησω να φάω κάτι γλυκό τρώω μια μπάρα δημητριακων ή φτιαχνω κεικ κακαο με ελαιολαδο

  2. #2
    New Member VvIrenevV's Avatar
    Join Date
    24-09-13
    Location
    Cyprus
    Posts
    5

    Default

    Μεταξύ των γευμάτων καλό είναι να συνδυάζειςπρωτεινη με υδατάνθρακες για να παίρνεις ενέργεια αλλά και για καλύτερο κορεσμό

  3. #3

    Default

    Δηλαδή;

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα Μαρίλια. Καλή αρχή στις προπονήσεις και τη διατροφή!
    Πρώτο βήμα στη διατροφή σου θα βάλεις να κάνεις σωστές επιλογές τροφών. Δεύτερο, να μετράς ποσότητες και θερμίδες και τρίτο (και φαρμακερο ) πόση πρωτείνη, υδατάνθρακα και λιπαρά σου δίνει το πλάνο.

    Πάμε όμως βήμα βήμα..
    Σε άλλο τόπικ αναφέρεις πως είσαι 1.72 ύψος και 78 κιλά, άρα στόχος να χάσεις λίπος.



    Πρωινό :κρεπα με βρωμη και γαλοπουλα βραστη ή μια φέτα πολυσπορο ψωμί με μέλι και ένα ποτήρι χυμό πορτοκαλί ή δημητριακα με γάλα 1,5%

    Κράτα την κρέπα με την γαλοπούλα, άσε το ψωμί με το μέλι. Αντί για χυμό, φάε ολόκληρο φρούτο, πορτοκάλι ή μήλο.
    Εναλλακτικά γιαούρτι τοτάλ 2% με κουάκερ και 1 φρούτο.

    Σνακ:κάποιο φρούτο συνήθως 10 ρωγες σταφύλι ή μπανάνα ή μια -δυο ρυζογκοφρετες
    Αντί για φρούτο βάλε μισό κεσεδάκι κότατζ χαμηλών λιπαρών με λίγα αμύγδαλα ή γιαούρτι με λιγα αμύγδαλα.

    Μεσημέριανο: αρακα(λαδερο) ή ψητό κοτόπουλο με σαλατα ή φασολάδα ή μπιφτεκια γαλοπουλας με σαλάτα ήπληγουρι με βραστα λαχανικά

    ωραιότατο. Στο μεσημεριανό σου να έχεις ποικιλία. Τη μια φορά όσπρια, την άλλη μια μερίδα λαδερά κλπ..
    Να αποφεύγεις τα τηγανητά, τσιγαριστά και βαριές σάλτσες.

    Σνακ: κανένα πολυσπορο μπισκοτακι ή φρουτακι
    Μπορείς να κάνεις δικό σου πιτάκι από βρώμη και αβγά, να προσθέσεις γλυκαντικό και κανελίτσα. Πολύ καλύτερο από το μπισκοτο. Οχι μεγάλη ποσότητα, ίσα ίσα ένα μικρό πιτάκι.
    Αυτό μπορείς να το βάλεις και στο πρωινό σου σνακ αν θες. Εναλλακτικά ομελέτα με ασπράδια, κρόκο, πιπεριά, μανιτάκια, σε αντικολητικό τηγάνι με λίγα βραστά λαχανικά και ελαιόλαδο.


    Βραδινό: γιαούρτι με grandberry αποξηραμενα ή καμία τόνο σαλάτα
    Οποιοδήποτε ψαράκι με μια σαλάτα ή κοτοπουλο. Εναλλακτικά γιαούρτι με λίγα αμύγδαλα. Τα grandberry ταιριαζουν καλυτερα στο πρωινό σου.


    Αν θελησω να φάω κάτι γλυκό τρώω μια μπάρα δημητριακων ή φτιαχνω κεικ κακαο με ελαιολαδο
    Απέφευγε τις μπάρες, επίσης το κέικ έχει αρκετές θερμιδες. .είπαμε εδώ κοιτάμε επιλογές που θα σε βοηθήσουν να χάσεις λίπος. Αν θες κάτι γλυκό δες αυτή τη συνταγη μου με γιαουρτι και κακαο. Θα τη λατρεψεις!! Στο καναλι μου θα δεις και συνταγη με βρωμη και γιαουρτι ιδανικη για πρωινο.


  5. #5

    Default

    Σε ευχαριστώ παρά πολύ!με βοηθήσεις πολύ!!!!εχω ένα πρόβλημα όμως.ειμαι φοιτήτρια και εχω μαθήματα ειδικά το πρωί και δν μπορώ να κουβαλαω γιαούρτι μαζί μου.θα ήθελα να μου πεις άλλες επιλογές .τα αλλά γεύματα μπορώ και τα ακολουθώ μια χαρά.μονο στο δεκατιανο σίγουρα θα φάω κάτι που δεν πρεπει αφού δεν θα είμαι σπίτι.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Marilia View Post
    Σε ευχαριστώ παρά πολύ!με βοηθήσεις πολύ!!!!εχω ένα πρόβλημα όμως.ειμαι φοιτήτρια και εχω μαθήματα ειδικά το πρωί και δν μπορώ να κουβαλαω γιαούρτι μαζί μου.θα ήθελα να μου πεις άλλες επιλογές .τα αλλά γεύματα μπορώ και τα ακολουθώ μια χαρά.μονο στο δεκατιανο σίγουρα θα φάω κάτι που δεν πρεπει αφού δεν θα είμαι σπίτι.
    Mπορείς το πρωί να σηκωθείς λίγο νωρίτερα και να φτιάξεις ένα πιτάκι με βρώμη και αβγά. Χωράει άνετα σε ένα μικρό ταπεράκι και θα σε χορτάσει για τις ώρες που θα είσαι στη σχολή.
    Το ότι είσαι πολλές ώρες εκτός σπιτιού μπορεί να λυθεί με σωστό προγραμματισμό. Ένα γρήγορο και εύκολο σνακ είναι 2-3ρυζογκοφρέτες και λίγα αμύγδαλα. Δεν λέω πως είναι το ιδανικό αλλά είναι ένα σνακ εξπρες σε περίπτωση που δεν έχεις προλαβει να κάνεις κάτι.
    Εναλλακτικά σαντουιτς απο ψωμι για τοστ ολικής με κοτόπουλο (οχι αλλαντικο) και 1 φέτα τυρί τύπου μίλνερ.
    Το ψωμάκι αργότερα όμως, όσο θα φτιάχνεις τη διατροφή σου, θα το βγάλεις τελείως.

    Να σαι καλά και καλή επιτυχία.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Να πεταχτώ και γω να ρωτήσω κάτι; Είχα απορία σχετικά με το ψωμί και μου είπαν ότι ως ''καλύτερο'' απ αυτά του εμπορίου είναι το γερμανικού τύπου. Αν δεν υπερβαίνουμε την ποσότητα υδατανθράκων ημερησίως, δεν μπορούμε να το εντάξουμε σε διατροφή για καύση λίπους; Μόνο σε τέτοια περίπτωση εννοώ, για τοστ ως ενδιάμεσο.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Φυσικά και μπορείς. Από τη στιγμή που είσαι σε θερμιδικό έλλειμα και ασκείσαι, λίπος θα χάσεις. Απλώς κοιτάμε ποιο είναι βέλτιστο για το σκοπό μας. Και το ψωμί (είτε άσπρο είτε μαύρο) δεν παύει να είναι από αλεύρι. Όσο λιγότερο στη διατροφή, τόσο καλύτερο. Ε για μία φετούλα δεν θα χαθεί το σύμπαν. Aς είμαστε συνεπείς στο γενικότερο πλάνο, ας κάνουμε την προπόνησή μας όπως πρέπει και τις αερόβιες και αυτό θα ναι το τελευταίο που θα μας απασχολεί ;)

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Εντάξει, αυτό ήθελα να ξεκαθαρίσω γιατί το είχα απορία. Ευχαριστώ πολύ! :)

  10. #10

    Default

    Που ακριβώς θα βρω τις συνταγές σου καρδούλα;

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    www.youtube.com/irinifitness ειναι το καναλι μου, εκεί θα βρεις βίντεο με συνταγές μου. (παρεπιπτόντως πρέπει να κάνω και καινούργιες, έχω έμπνευση τώρα τελευταία )

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    163

    Default

    τα αλλαντικα χαμηλων λιπαρων δεν τα θελουμε λογω συντηρητικων και αλατιου? το ιδιο ισχυει και για τις τονο-κονσερβες?
    Last edited by zoro; 24-09-13 at 23:56.

  13. #13

    Default

    Να κανείς γιατί βαριεμαι να μαγειρευω συνέχεια τα ίδια φαγητά.λατρευω τη μαγειρική εξ ου και εχω πάρει κιλά.

  14. #14
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by zoro View Post
    τα αλλαντικα χαμηλων λιπαρων δεν τα θελουμε λογω συντηρητικων και αλατιου? το ιδιο ισχυει και για τις τονο-κονσερβες?
    Ναι τα αλλαντικά για τους λόγους που είπες αλλά και γιατί είναι επεξεργαζμένα στο φούλ.
    Τόνο μπορείς να τρώς σε νερό (όχι συχνα) και να τον πλένεις πρίν τον φάς.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    163

    Default

    σε ευχαριστω. ναι τον τονο μονο με νερο και πλυσιμο, αυτο το εχω:)
    οσο για το αλατι δεν με νοιαζει διοτι πρεπει να τρωω 3-5γρ (επειδη τρεχω) και εχω μαθει ολα και τα τρωω αναλατα.
    η φουλ επεξεργασια ειναι ενα προβλημα οποτε το γυριζω πληρως σε κοτοπουλο-γαλοπουλα στον ατμομαγειρα!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Είναι Σωστή Η Διατροφή Γράμμωσης Που Κάνω;
    By kostas muscle in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 28-06-13, 16:48
  2. Τώρα Εγώ Κάνω Διατροφή;
    By ΔΕΝΤΡΟ in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-12, 17:01
  3. Κάνω Τη Σωστή Διατροφή και Άσκηση ?
    By Delina in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 11
    Last Post: 30-10-12, 16:13
  4. Πώς να κάνω τη διατροφή μου πιο σωστή?
    By wm25console in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 26-04-09, 02:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •