Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 8 12345 ... LastLast
Results 1 to 30 of 226
  1. #1
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default Διατροφή με Στόχο την Αύξηση Μυικής Μάζας

    θελω να γραψω την διατροφη μου οπως μου ειπανε τα παιδια στην καταλληλη ενοτητα
    ειμαι 1,70 77 κιλα 40 χρωνον
    8 00 100gr βρωμη 7 αυγα 2 κροκους 1 μπανανα (εδω εχω εναλλακτικη αντι για αυγα 25g wey)
    11 00 120 gr κοτοπουλο η 7 αυγα 2 κροκους (αν δεν τα βαλω το πρωι) με 200 gr πατατα 1κ.σ.ελαιολαδο
    2 00 120 gr κοτοπουλο η μοσχαρι κιμα 150 gr βρασμενο καστανο ρυζι σαλατα 1κ.σ.ελαιολαδο
    5 00 30gr βρωμη η ξυνομυλο+ 20gr wey
    6-7 30 gym
    αμεσως μετα 30gr wey+ 60gr δεξτροζη +κρεατινη 5 gr + 1ταμπλετα c
    8 30 120gr κοτοπουλο η ψαρι + 150 gr ρυζι καστανο +σαλατα 1 κ.σ. ελαιολαδο
    11 30 100 gr κοτατζ + 5 ασπραδια αυγα + αμυγδαλα η καρυδια.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα Κώστα.

    Σε γενικές γραμμές, η διατροφή είναι καλή. Βέβαια, δε βλέπω αρκετά γαλακτοκομικά. Με 100 γρ άρλα 5%, καλύπτεσαι στην ημερήσια ποσότητα ασβεστίου. Σκέψου το.....

    Μετά την προπόνηση, αφαίρεσε τη δεξτρόζη και τη βιταμίνη C. Επίσης, μετέφερε τη σαλάτα από το μεταπροπονητικό γεύμα σου, στο τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο.

    Τη βιταμίνη C, βάζε τη στο πρωινό σου.

    Έχε όσο συχνότερα μπορείς, λιπαρά ψάρια και άπαχο μοσχάρι στη διατροφή σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    καλησπερα αντωνη

    πρεπει να ανεβασω τα γαλακτοκομικα δηλαδη, γαλα παντως δεν το θελω οποτε μονο απο γιαουρτι η κοτατζ, μαλλον θα το χρειαζομαι εγω περισσοτερο για την ηλικια μου πιστευω για αυτο το λες.

    εχω δει πολλες φορες να εισαι κατα της δεξτροζης οποτε να παω σε 2 μπανανες αλλα εχω και 1 το πρωι συνολο 3 δεν ξερω αν κανει.

    γιατην βιταμινη c μου ειπαν οτι χρειαζεται μετα την προπονηση για την κορτιζολη δεν ξερω αν ειναι ετσι θα την βαζω μονο πρωι.

    ψαρι βαζω παγκασιους πεστροφα και λιγοτερο σωλομο λογω κοστους.Ηθελα να σε ρωτησο βρηκα κατεψυγμενο μπακαλιαρο απο τα lidl αλλα ειναι παναρισμενος με κρουστα κανει να το βαλω αυτο στην διατροφη.

    ευχαριστω

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κώστα, το ασβέστιο είναι απαραίτητο σε όλες τις ηλικίες. Φυσικά, όσο μεγαλώνουμε τόσο περισσότερο πρέπει να προσέχουμε !

    Εφόσον θέλεις οπωσδήποτε απλό υδατάνθρακα μετά την προπόνηση, βάλε 1 μπανάνα. 2η δε χρειάζεται ρε συ... Τους υδατανθρακες που θα σου έδινε η 2η μπανάνα, κάλυψέ τους με βρώμη ή ρύζι.

    Όσο για την κορτιζόλη, πράγματι η βιταμίνη C την περιορίζει, αλλά μετά την προπόνηση περιορίζει και τα signals για αύξηση μυικής μάζας. Οπότε γενικά γύρω από την προπόνηση, καλό είναι να μην παίρνουμε πολυβιταμίνες ή μεμονωμένες βιταμίνες όπως η C.

    Τα παναρισμένα προϊόντα απέφευγέ τα Κώστα.... Είναι αλεύρι ψημένο και ψίχα ψωμιού αυτή η κρούστα γύρω γύρω...
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    τελικα το σωστο αντωνη ειναι να περνουμε απλο υδατανθρακα μετα την προπονηση η ενα ροφημα wey μας εχει καλυψει?

    και αν την ημερες ρεπο μειωνουμε τους υδατανθρακες για μενα η μερα ρεπο τεταρτη ειναι μονο αεροβιο κοιλιακους

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Η whey Κώστα σε καλύπτει. Και insulin spike σου κάνει ώστε να μεταφερθεί η κρεατινη, και δίνει άμεση παροχή πρωτεΐνης για τους μύες. Οπότε ο απλός υδατάνθρακας δεν είναι απαραίτητος. Εγώ θα προτιμούσα να είχες παραπάνω σύνθετο υδατάνθρακα στα υπόλοιπα γεύματά σου, αντί για τις μπανάνες. Αν δε μπορείς να καλυφθείς σε υδατάνθρακες, γιατί δε μπορείς να φας παραπάνω, τότε βάζεις και μια μπανάνα στο μεταπροπονητικό σου. Αλλά δεν πιστεύω να έχεις τέτοιο πρόβλημα.....

    Εξίσου καλή επιλογή, και μάλιστα καλύτερη, είναι να τρως κατευθείαν στέρεο γεύμα μετά την προπόνηση. Στα αποδυτήρια ! Αλλά επειδή αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό σε σένα, το αναφέρω απλά σαν εναλλακτική ! :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    ισως και η πολλυ δεξτροζη που εβαζα αντωνη να γινοταν και λιπος

    οσω για το γευμα στα αποδυτηρια εγω το κανω δεν καταλαβαινω τιποτα αν πρεπει να το κανω θα το κανω ειμαι πολλυ πειθαρχημενος σε τετοια θεματα,αλλα ξερεις εδω ελλαδα ειμαστε και αν το δουν καταλαβαινεις μεχρι που θα λενε οτι περνω και φαρμακοδιεγερση

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κώστα κι εγώ έχω πειραματιστεί με δεξτρόζη σε διάφορες ποσότητες και δε μου άρεσε καθόλου το αποτέλεσμα...
    Την έβγαλα και ησύχασα ! χεχε

    Δυστυχώς την έχω βιώσει κι εγώ την αντιμετώπιση στα αποδυτήρια.... Τι να πεις....

    Απλά τους γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι πλέον....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    163

    Default

    συνηθως οι σκονες πρωτεινης εχουν λιγο υδατανθρακα μεσα εκτος και ειναι "isolate". Την μπανανα να την τρωμε κανα μισαωρο μετα την Whey?
    και μετα απο αλλο ενα μισαωρο κανονικο γευμα?

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by zoro View Post
    Την μπανανα να την τρωμε κανα μισαωρο μετα την Whey?
    Ταυτόχρονα τα τρως αυτά τα 2. Μετά από 30-40 λεπτά, τρως το στέρεο γεύμα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #11
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    παντως αντωνη περυσι ετρωγα 320 gr υδατανθρακα την μερα και τωρα ειμαι περιπου 280gr υδατανθρακ...να σου πω οτι δεν εχω δει διαφορα φετος απο περυσι παραμενω στο ιδιο .η θα πρεπει φετος να ανεβασω στα 400gr ?

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Δε μπορώ να απαντήσω έτσι απλά, με ναί ή όχι Κώστα....Θέλει υπομονή,γιατί η διατροφή, δείχνει τα πρώτα της σημάδια, 4-5 βδομάδες μετά. Αν μέχρι την 6η βδομάδα, δεν έχεις δει τίποτα στον καθρέφτη σου, τότε μπορείς να δοκιμάσεις να ανεβάσεις λίγο τον υδατάνθρακά σου. Ας πούμε 25-30 γρ παραπάνω. Γενικά, φρόντιζε να ανεβάζεις με μικρό βήμα τις θερμίδες σου (100-120 ανά βδομάδα), για να προσαρμόζεται το σώμα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #13
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    αντωνη παιζει ρολο αν πρεπει μετα την προπονηση να προτιμαμε την πατατα απο οτι το ρυζι και για πρωτεινη να ειναι κοτοπουλο η ψαρι κυριως

    και κατι αλλο αν μπορω σαν ενναλακτικη λυση καμια φορα πριν τον υπνο να εχω γιαουρτι 2% με σκονη wey

  14. #14
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Όχι Κώστα, δεν παίζει ρόλο. Μπορείς να εναλλάσσεις τις τροφές και τους συνδυασμούς τους, για ποικιλία. Δεν υπάρχει λόγος να μένεις σε συγκεκριμένους συνδυασμούς τροφών.


    Πριν τον ύπνο, βέβαια μπορείς να έχεις γιαούρτι με πρωτεΐνη. Δεν υπάρχει θέμα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  15. #15
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    και κατι αλλο αντωνη απο συμπληρωμα εχω τα εξης
    wey
    πολυβιταμινη - ω3 -vitamine c
    fish oil
    νιτρικο
    glutamine-κρεατινη
    πιστευεις οτι πρεπει να βγαλω κατι απο αυτα που δεν ειναι τοσο απαραιτητο?

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Τα fish oil, είναι Ω3. Παίρνεις κι άλλα Ω3 ??

    Η γλουταμίνη, είναι περιττή. Και η πρωτεΐνη που παίρνεις περιέχει μέσα γλουταμίνη. Το νιτρικό, μην το χρησιμοποιείς συνέχεια, γιατί θα συνηθίσει το σώμα σου και δε θα σε πιάνει μετά... Παίρνε το ανά διαστήματα.... Αν και πιστεύω ότι ένας σκέτος διπλός καφές θα κάνει εξίσου καλή δουλειά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    εκανα λαθος σορρυ ναι μονο ω3 αντωνη .οντως ειχα μια απορια για την γλουταμινη αν δουλευει.και επερνα και bcaa σε σκονη και τα σταματησα δεν ειδα και κατι απο την χρηση τους παντως

  18. #18
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    αντωνη μπορει καποιο συμπληρωμα αν παρω για αυξηση της φυσικης τεστοστερονης να κανει κατι η τζαμπα χρηματα θα δωσο και 2ον...αν την ημερα ρεπο την οποια την εχω μονο αεροβιο θα τρωω τους ιδιους υδατανθρακες η θα τους μειωνο στους μισους?

  19. #19
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Έλα βρε Κώστα.

    Τα συμπληρώματα του είδους, θα αυξήσουν κατά ένα ποσοστό την τέστο σου, αλλά το θέμα είναι κατά πόσο αυτή η επιπλέον ποσότητα αρκεί για να σου δώσει κάποια κέρδη. Το ποσοστό βρίσκεται μόνο με εξετάσεις όπως καταλαβαίνεις.
    Σε λίμπιντο πάντως θα έχεις κάποια κέρδη !

    Τις ημέρες που δεν έχεις βάρη, μπορείς να μειώνεις τα γρ των υδατανθράκων κατά 40-50. Π.χ. αν εσύ τρως 300 γρ υδατάνθρακα τις μέρες με βάρη, τότε θα τρως 250-260 γρ τις οφ μέρες !
    Μην τους μειώσεις στο μισό.... Είναι μεγάλο σκαλοπάτι.... Εφόσον θέλεις αύξηση μυικής μάζας καλύτερα να έχεις επάρκεια θρεπτικών συστατικών.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  20. #20
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    παντως εξετασεις για τεστο ολικη ελευθερη προλακτινη lh,fsh ,ειναι να κανω αυριο μονο και μονο απο περιεργεια δεν εχω κανει ποτε και εχτες που πηγα στον γιατρο να τα γραψει δεν με πιστευε νομιζε οτι κανω χρηση φαρμακων μεχρι που με εξεταση κατεβαζωνυας ολα τα ρουχα κατω για να δει

  21. #21
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    δεν ξερω να βαζω και φωτογραφιες αντωνη να δεις σε τι επιπεδο ειμαι

  22. #22
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Εδώ είναι οι οδηγίες : http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=35415
    Last edited by cuban; 06-10-13 at 18:10.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  23. #23
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    μηπως πρεπει να κανω κατι στην διατροφη γι αυτο και 2ον.ισως μειωσο λιγο της ασκησεις και τον χρονο προπονησης αλλα οχι την ενταση αντωνη και να παιξω με ποιο βαρια κιλα γιατι ακουω οτι ετσι ανεβαινει η τεστο, παντως τα βαρη που κανω ειναο απο δευτερα εως σαββατο με κενο τεταρτη το οποιο το κανω μονο 30 λεπτα αεροβιο

  24. #24
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    Attachment 17378Attachment 17379Attachment 17380Attachment 17381 νομιζω μπορεις να της δεις αντωνη αν το εκανα σωστα

  25. #25
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κώστα, μετέφερα τα ποστ εδώ, για να συνεχίσουμε ον τόπικ.

    Η τέστο ανεβαίνει με πολυαρθρικές ασκήσεις, και βαριά κιλά (6-12 επαναλήψεις). Τη διατροφή σου, την έχουμε ρυθμίσει ήδη με βάση την αύξηση της τέστο, όσο είναι δυνατόν, απ'ότι βλέπω παραπάνω....

    Πολυβιταμίνη και Ω3 παίρνεις. Αν φροντίσεις να έχεις και κόκκινο άπαχο κρέας όσες περισσότερες μέρες της βδομάδας μπορείς, τότε η διατροφή σου είναι ΟΚ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  26. #26
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Εγώ τις βλέπω τις φώτος. Τα απλά μέλη δεν τις βλέπουν....

    Κουβαλάς καλά κρέατα πάντως ! Μπράβο ! Δε βλέπω πλάτη και γάμπες, αλλά για μένα το εύρος της πλάτης, και το στήθος, χρειάζονται ένα σπρώξιμο.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  27. #27
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    της εβγαλα την παρασκευη ειμαι 78,50 κιλα με 1,70....λες να δωσο βαση στηθος πλατη οι αρσεις θανατου με πονανε στην μεση παντως οταν κανω ισως πρεπει να βρω ασκησεις με κλειστες λαβες για να την γεμισω και στο στηθος στην 1 προπονηση κανωεπικληνη με μπαρα και δεν κανω ισιο με μπαρα στην αλλη προπονηση το αντιθετο Attachment 17382Attachment 17383Attachment 17384Attachment 17385Attachment 17386

  28. #28
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Α, μπράβο ! Σε αυτές τις φωτογραφίες ποζάρεις και σφίγγεις τους μύες ! Τώρα φαίνεται καλύτερα το σώμα σου !

    Στην πλάτη, μπορείς να βάλεις κωπηλατική σταυρό. Ψαξε για t-bar rows.

    Στο στήθος, θα έλεγα να βάλεις πουλ όβερ και κρος όβερ στο πρόγραμμά σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  29. #29
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    δηλαδη αντωνη περνει βελτιωση ακομα το σωμα μου στα 40.....παντως κανω 1 μυικη ομαδα οπως σου ειπα ...με ολο το θαρρος αν μπορεις καποια στιγμη και εχεις χρονο και το το θυμηθεις να μου στειλεις ενα προγραμμα προπονησης αν κρινεις οτι το χρειαζομαι να βελτιωθο καπου αν οχι συνεχιζω ετσι

  30. #30
    New Member ΜΠΟΖΑΤΖΙΔΗΣ's Avatar
    Join Date
    26-09-13
    Location
    thessaloniki
    Posts
    78

    Default

    Kosta η μόνη αλλαγή που θα έκανα εγώ στο πρόγραμμα σου είναι το γεύμα το μεταπροπονητικό. Τα υπόλοιπα τα είπε ο cuban. Καλύτερα το ελαιόλαδο να το κρατήσεις για το βράδυ. Η δεξτρόζη που θα πάρεις μετά την προπόνηση θα ανεβάση την ινσουλίνη σου και το ελαιόλαδο που θα πάρεις στο επόμενο γεύμα θα αποθηκευτεί σαν λίπος λόγο ανεβασμένης ινσουλίνης . Αν βγάλεις την δεξτρόζη δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια λεπτομέριες είναι αυτά αλλα καλό ειναι να τα γνωρίζεις. Προσωπικά εγώ παίρνω γλυκόζη μετά την προπόνηση και βιταμίνη C.


 
Page 1 of 8 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση Μυικής Μάζας - Διατροφή
    By Ni0 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 21-05-13, 13:37
  2. Διατροφη για αυξηση μυικης μαζας
    By nikos4719 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 22-05-12, 22:38
  3. Διατροφή για αύξηση μυϊκής μάζας
    By mengele in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 21-06-05, 00:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •