Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678
Results 211 to 226 of 226
  1. #211
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    Kαι εγω παιδια νομιζω οτι 4-5 φορες μοσχαρι πρεπει να ειναι οκ.
    Μια αποψη απο εναν αγωνιστικο αθλητη μου ειπε τα εξης

    Aυγα ολοκληρα, κοτοπουλο μπουτι, μοσχαρι και σολωμο θελει λιπαρα για να μεγαλωσεις

    φιλετα και μπακαλιαρο τρωνε οταν πανε για φιτνες

    στο bodybuilding τρωνε φιλετα κοτοπουλο και ασπραδια πριν τους αγωνες

  2. #212
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by kostas muscle View Post
    Kαι εγω παιδια νομιζω οτι 4-5 φορες μοσχαρι πρεπει να ειναι οκ.
    Μια αποψη απο εναν αγωνιστικο αθλητη μου ειπε τα εξης

    Aυγα ολοκληρα, κοτοπουλο μπουτι, μοσχαρι και σολωμο θελει λιπαρα για να μεγαλωσεις

    φιλετα και μπακαλιαρο τρωνε οταν πανε για φιτνες

    στο bodybuilding τρωνε φιλετα κοτοπουλο και ασπραδια πριν τους αγωνες
    H αληθεια ειναι καπου στη μεση Κωστα.Μια χαρα μεγαλωνεις και με ασπραδι και με στηθος κοτοπουλο, μια χαρα γραμμωνεις με μοσχαρι και με αυγα ολοκληρα.αν πιστευεις οτι χρειαζεται η διατροφη σου παραπανω μοσχαρι, τοτε βαλ'το.Οι αγωνιστικοι αθλητες διαφερουν, γιατι διαφερουν και τα σωματα.Προσωπικα θα εβαζα ολες τις ωφελιμες τροφες μεσα στο πλανο μου, με φειδω.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  3. #213
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Όσα πιο φυσικός παραμένεις τόσο πιο δύσκολο είναι να χτιζεις με κότες και ασπράδια μεγάλο όγκο, δεν λέω ότι δεν γίνεται αλλά θέλει πολύ χρόνο και ίσως να μην φτάσεις στο ίδιο επίπεδο μυϊκής ανάπτυξης.

    Εγώ πλέον τρώω ολόκληρα τα αβγά, εξάλλου ποτέ δεν μου άρεσε να πετάω τρόφιμα. Μοσχάρι πλέον έχω τακτικά και χοιρινό και λιγότερο κοτόπουλο.
    Καλύτερα είναι από πλευράς διάθεσης και μυϊκής ανάπτυξης, από λίπος δεν είμαι σίγουρος, αλλά τώρα τελευταία έριξα τις θερμίδες στις 3800 περίπου κόβοντας υδατάνθρακες και έφυγε κάμποσο λίπος

  4. #214
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post
    Όσα πιο φυσικός παραμένεις τόσο πιο δύσκολο είναι να χτιζεις με κότες και ασπράδια μεγάλο όγκο, δεν λέω ότι δεν γίνεται αλλά θέλει πολύ χρόνο και ίσως να μην φτάσεις στο ίδιο επίπεδο μυϊκής ανάπτυξης.

    Εγώ πλέον τρώω ολόκληρα τα αβγά, εξάλλου ποτέ δεν μου άρεσε να πετάω τρόφιμα. Μοσχάρι πλέον έχω τακτικά και χοιρινό και λιγότερο κοτόπουλο.
    Καλύτερα είναι από πλευράς διάθεσης και μυϊκής ανάπτυξης, από λίπος δεν είμαι σίγουρος, αλλά τώρα τελευταία έριξα τις θερμίδες στις 3800 περίπου κόβοντας υδατάνθρακες και έφυγε κάμποσο λίπος
    Ναι, σιγουρα, οπως και να το κανουμε οι τροφες πλουσιες σε λιπαρα σε "γεμιζουν" καλυτερα.Το θεμα βεβαια ειναι πως κατανοει κανεις την εννοια "μαζες".Αν δηλαδη για παραδειγμα παρω στην περιοδο ογκου 20 κιλα για να χασω 19, χαμενος βγαινω.Προτιμω να βαλω 4 και να μου μεινει το μισο που λεει ο λογος.

    Για τα αυγα εχεις δικιο.Και γω αγοραζω πλεον ασπραδια σε κουτι, και οταν θελω να φαω κροκους βαζω απο κανονικα.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  5. #215
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    Μηπως με μοσχαρι και κροκους αυγων (εγω τωρα τρωω 3 την μερα κροκους) και καλα λιπαρα ισως ανεβασω τους ορμονικους δεικτες απο οτι με το να χρησιμοποιουσα συμπληρωματα tribulus,daa,zma, maca που αλλοι λενε δουλευουν αλλοι οτι ειναι πεταμα χρηματων

  6. #216
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Κοίτα αν ο υποθαλαμος "μουλαρώσει " για τον α ή β λόγο και δεν δίνει σήμα για παραγωγή ίσως δεν κάνουν διαφορά αυτά.
    Σε νορμάλ συνθήκες βοηθάνε

  7. #217
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Α κ εγω απο κροκους τη μερα παιζω απο 2 μεχρι 6( 3 φορες τη βδομαδα 6 κροκοι). Σταματησα να τρωω σκετα ασπραδια λογω χρηματων.

    Τωρα για τα λιπαρα, αμα εισαι κ φυσικος βοηθουν κ στην τεστοστερονη. Κατα τ' αλλα δινουν ευκολες θερμιδες που προσωπικα με σωζει απο το να μπουκωνω κ αλλο υδ/κα.

    Διατροφες με λιγα λιπαρα εγω τις θεωρω εξειδικευμενες Κ ανουσιες αν δν το πας για το σκαλι παραπανω ωστε να κατεβεις αγωνα.

    Οσο για διατροφη μονο φιλετο-ασπραδια εκτος της μονοτονιας εγω ειχα πονοκεφαλους, αισθημα κουρασης ακομα κ αν κοιμομουν 9 ωρες. Πλεον με 7-7.5 ωρες νιωθω φρεσκοτατος
    Γενικα η ποικιλια απο καθαρο φαγητο θα βοηθήσει οχι μονο μυικα αλλα πανω απ ολα ψυχολογικα

    Παντως υπαρχουν πολλοι δρομοι να φτασεις καπου αλλα καλυτερα να διαλεξεις τον πιο βατο ωστε να το ευχαριστιεσαι κιολας.
    Last edited by iLikeBB; 09-12-15 at 17:39.

  8. #218
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Έτσι ακριβώς Θάνο, με μέτρο χρειάζονται όλα ;-)
    Βέβαια με μια διατροφή με λιπαρά να ξέρεις ότι ναι μεν θα βάλεις περισσότερους μυς αλλά το σώμα θα έχει λίγο παραπάνω λίπος, βέβαια εσύ έχεις πολλή γραμμωση και ίσως να μην σε επηρεάσει.

    Επίσης μια φορά στις δεκαπέντε μέρες ένα πραγματικό γεύμα με πολλές θερμίδες δεν κάνει κακό, αναγκάζεται ο οργανισμός να αυξήσει μεταβολισμό για να μειώσει τον χρόνο που τα λιπαρά μένουν στην κυκλοφορία. Αυτό το επιτυγχάνει αρχικά με αύξηση της ντοπαμινης, για αυτό λίγη ώρα μετά από ένα γεύμα θρεπτικό και ίσως υπερβολικό αρχίζουμε να νιώθουμε ωραία, μετά από αυτό αρχίζει και να ανεβαίνει η παραγωγή ορμονών, είναι και το μοναδικό που μπορεί να κάνει ο οργανισμός. Αλλά δεν χρειάζεται τακτικά, νομίζω μια φορά στις 2 βδομάδες η και μια φορά το μήνα είναι κομπλέ

  9. #219
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    Θελω να μαθω για τα γαλακτοκομικα και βασικα για το γιαουρτι αν μπορουμε να το τρωμε οχι για αν σε θολωνει που λενε
    αλλα για το αν ειναι καλο για την υγεια του ανδρα ως αναφορα τον προστατη

  10. #220
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    Mια ερωτηση παιδια αν το ρυζι το μπασματι η το καστανο ειναι καλυτερη επιλογη απο την βρωμη στο πρωινο
    προσπαθησα να το φαω το πρωι το ρυζι αλαλ τα καταφερα για 5-6 μερες μονο ειδικα στης 8 το πρωι δυσκολα κατεβαινει και ειπα να ξαναγυρισω στην βρωμη

  11. #221
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γιατί να βγάλεις τη βρώμη;!

  12. #222
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Μπορειτε για αλλαγη, να βαλετε γλυκοπατατα στο πρωινο, αντι για βρωμη καμια φορα!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  13. #223
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γιατί να βγάλεις τη βρώμη;!
    απλα ειναι πιο γρηγορα αφομιωσιμο απο το στομαχι




    και μπορει να σου φυγει το πρηξιμο στο στομαχι που εχουν πολλοι με την βρωμη



    αυτο μονο

  14. #224
    New Member Θωμάς's Avatar
    Join Date
    19-11-13
    Location
    Λάρνακα, Κύπρος
    Posts
    53

    Default

    Βάρος: 70-72 κιλά ολόχρονα
    Ύψος: 175 εκ.
    Ηλικία: 44 ετών

    Τραυματισμοί και άλλα προβλήματα υγείας:

    Επικονδυλίτιδα, χρόνια τενοντίτιδα-επικονδυλίτιδα και στους δύο ώμους και τους δύο αγκώνες. Μετά από κλινική εξέταση διαπιστώθηκε ότι το πρόβλημα οφείλεται στη μορφολογία των ώμων μου που δεν επιτρέπουν την περαιτέρω ανάπτυξη καθώς πιέζονται νεύρα, τένοντες και μύες, ιδιαίτερα στην περιοχή των ακρωμίων και των κορακοειδών αποφύσεων, εξού και τους τελευταίους μήνες παρουσιάζεται πόνος κατά τη σύσπαση του δικεφάλου μυός και των δύο χεριών. Σύσταση από γιατρό για αποφυγή ασκήσεων πάνω από το ύψος των ώμων ή τουλάχιστον να γίνονται πολύ προσεκτικά με λίγα κιλά, πχ στρατιωτικές πιέσεις ώμων.

    Πολλές ώρες καθιστικής εργασίας καθημερινά (8 ώρες) και ακόμη ένα δίωρο σχεδόν στο αυτοκίνητο. Μηδενικός σχεδόν χρόνος ξεκούρασης μέχρι τις 8 το βράδυ.

    Χρόνιος πόνος στη μέση. «Φοβάμαι» ορισμένες ασκήσεις όπως οι άρσεις θανάτου, ρουμάνικες άρσεις θανάτου, σκουότ, έλξεις μπάρας για πλάτη στην πρόκυψη κλπ.

    Αποκοπή πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο με αποκοπή μυϊκών ινών τον Μάρτιο του 2007. Η ζημιά αποκαταστάθηκε μερικώς (όχι με επέμβαση) και αποφεύγω να παίξω ποδόσφαιρο λόγω απότομων και μη ελεγχόμενων κινήσεων. Στις ασκήσεις που εκτελώ στο γυμναστήριο κανένα πρόβλημα.

    Στόχοι (κατά σειρά):


    1. Μείωση σωματικού λίπους (μόνο στην περιοχή της κοιλιάς έχω)
    2. Αποκατάσταση μυοσκελετικών προβλημάτων (όσο γίνεται)
    3. Αύξηση μυϊκής μάζας


    Στο γυμναστήριο πηγαίνω τέσσερις φορές την εβδομάδα με διαθέσιμο χρόνο γυμναστικής γύρω στα 80 λεπτά.

    Από συμπληρώματα: πρωτεΐνη καθαρή, μονοϋδρική κρεατίνη, Ω3 και μία «αδύναμη» πολυβιταμίνη (ΒΙΟΝ 3) για να μην με πειράξει στο στομάχι επειδή έχω Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου.

    Ημερήσια διατροφή:

    Ξύπνημα στις 0530: Στον δρόμο για τη δουλειά ένα σκουπ πρωτεΐνη σε ρόφημα ρυζιού 300 ml.
    0710 - 0730: Πρωινό με δημητριακά με 0,7% ζάχαρη (το λιγότερο στην αγορά) ή νιφάδες βρώμης σε ρόφημα ρυζιού 300 ml
    1000: Ένα αυγό με τον κρόκο μ? ένα αγγούρι και μισή φέτα ψωμί με προζύμι ή 10 κρουτόνια από προζύμι
    1230-1300: Γεύμα με καστανό ρύζι και κρεατικό (πχ κοτόπουλο) με λίγα λιπαρά, ντομάτα/αγγούρι
    1630: Μισό σκουπ πρωτεΐνη και μισό σκουπ (2,5 γρ.) μονοϋδρική κρεατίνη
    1700 ? 1830: Γυμναστήριο
    1900: Μισό σκουπ πρωτεΐνη, μισό σκουπ (2,5 γρ.) μονοϋδρική κρεατίνη και μία μέτρια μπανάνα
    1930-2000: Δείπνο με καστανό ρύζι και κρεατικό και σαλάτα (αρκετή)
    2130: Ένα μικρό γιαούρτι με 0% λιπαρά και 3-5 αμύγδαλα

    Διατροφικές «αμαρτίες»: 1/2 αναψυκτικό την εβδομάδα, κάθε μέρα 1 κομματάκι (4Χ2 εκατοστά) μαύρη σοκολάτα, 1 φορά την εβδομάδα ένα τσίζμπεργκερ με ρύζι ή σαλάτα ή σουβλάκι χοιρινό με την πίτα.

    Το πρόβλημα είναι πως, ενώ θέλω να προσθέσω μυϊκή μάζα και αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να αυξήσω τη θερμιδική πρόσληψη, αυτό μου είναι σχεδόν αδύνατο καθότι, λόγω του Συνδρόμου Ευερέθιστου Εντέρου, εάν πάρω μεγαλύτερη ποσότητα φαγητού απ' αυτό που μπορεί να επεξεργαστεί το στομάχι μου, έχω θέμα με τα έντερά μου. Πέραν αυτού το ΣΕΕ με περιορίζει απελπιστικά όσον αφορά στην ποικιλία τη διατροφή μου. Πάνω κάτω, μόνο αυτά που αναφέρω πιο πάνω, μπορώ να τρώω...


    Ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε για ανάγνωση της (μακροσκελούς) ανάρτησής μου.
    Last edited by Θωμάς; 24-10-16 at 07:57.

  15. #225
    New Member teddyboy34's Avatar
    Join Date
    06-01-10
    Location
    loutraki, korinthos, Greece.
    Posts
    67

    Default

    Καλημερα, ειμαι λιγο μικροτερος απο εσενα 41 στα 42 και σε καταλαβαινω απολυτα οσον αφορα τους διαφορους τραυματισμους,αφου μαλλον δεν εχουμε καταλαβει οτι δεν ειμαστε πλεον 25 χρονων! Θα ηθελα ομως να σου προτεινω να αντικαταστασεις τα συμπληρωματα με κανονικο φαγητο και θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα. Εγω τα εκοψα ολα εδω και 2 χρονια και διαφορα δεν καταλαβα,παραμενω στα ιδια επιπεδα ογκου και δυναμης πανω κατω οπως και παλιοτερα
    που χρησιμοποιουσα διαφορα συμπληρωματα,σε τελικη αναλυση δεν πιστευω μετα απο τοσα χρονια εμπειριας οτι προσφερουν κατι ιδιαιτερο..Το ΣΕΕ ειναι σιγουρα ανασταλτικος παραγοντας,αλλα θα μπορουσες να τρως πιο μικρα γευματα συχνοτερα.

  16. #226
    New Member Θωμάς's Avatar
    Join Date
    19-11-13
    Location
    Λάρνακα, Κύπρος
    Posts
    53

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Όντως, σ' αυτή τη φάση, αυτό είναι που προσπαθώ να κάνω.


 
Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση Μυικής Μάζας - Διατροφή
    By Ni0 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 21-05-13, 13:37
  2. Διατροφη για αυξηση μυικης μαζας
    By nikos4719 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 22-05-12, 22:38
  3. Διατροφή για αύξηση μυϊκής μάζας
    By mengele in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 21-06-05, 00:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •