Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    10

    Default HIIT & Κεντρικό νευρικό σύστημα

    Είμαι 40 ετών, 1.82 ύψος 74 κιλά. Τα 2 τελευταία χρόνια ξανάρχισα το γυμναστήριο. Το σώμα, που προτιμώ είναι το στεγνό, με γράμμωση και λειτουργικά δυνατό. Οι προπονήσεις μου κινούνται σε μία τέτοια λογική. 4-5 φορές την εβδομάδα, αερόβιο μαζί με βάρη, πολυαθρικές ασκήσεις & ασκήσεις με το βάρος του σώματος. Μικρής διάρκειας (1 ώρα περίπου), μεγάλης έντασης με μικρά διαλείματα μεταξύ των sets. Θα ήθελα να ρωτήσω σε τί καταπόνηση υποβάλεται το κεντρικό νευρικό σύστημα σε βάθος χρόνου από τις ΗΙΙΤ προπονήσεις (αεροβίες & αναερόβιες). Αυτό σε συνάρτηση και με την ηλικία πάντα, καθώς σκέφτομαι εάν έχει και ρίσκο να πουσάρουμε τον εαυτό μας με δυνατές προπονήσεις σε τακτική βάση. Αυτά τα ολίγα ..

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ!

    Η hiit καταπονεί αρκετά το ΚΝΣ. Είναι αποτελεσματική αλλά όπως και κάθε εργαλείο, θέλει σωστή χρήση. Επειδή ήδη οι προπονήσεις σου είναι μεγάλης έντασης το να κάνεις κάθε φορά και hiit σίγουρα στρεσσάρει υπερβολικά το σώμα σου. Μπορείς να κάνεις μέτριας έντασης ή σε μικρότερη συχνότητα hiit σε διαφορετική χρονική στιγμή (ή μέρα). Και αν η διατροφή σου δεν ειναι ανάλογη για να το υποστηρίζει, τότε θα γυρίσει μπούμερανγκ.
    Ενάλλασε τις προπονήσεις σου ανα διαστήματα ωστε να δινεις στο σώμα σου το χρόνο να ξεκουραστεί, όχι συνέχεια στην τσίτα.

    Καλή διαμονή!

  3. #3
    Junior Bodybuilder A1200's Avatar
    Join Date
    25-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    132

    Default

    Θεωρώ δεδομένο οτι έχεις κάνει εξετάσεις και εισαι υγιής για να κανεις ασκήσεις υψηλής έντασης.Εαν εισαι σε καλη φυσική κατάσταση ,δες τη μέθοδο tabata,θα σου δώσει αυτο που ζητάς σε πολυ λίγο χρόνο ,αν ακούς το σώμα σου δεν θα πάθεις τιποτα,οταν δεν το ακούμε τη πατάμε.
    je ne regrette rien

  4. #4
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Προσωπικά κάνω αρκετά χρόνια HIIT και δεν έχω κανένα πρόβλημα (είμαι και 5 χρόνια μεγαλύτερος). Είναι εξαιρετικά αποτελεσματική αλλά και επιβαρυντική. Δεν κάνω συνέχεια όμως και διακόπτω για π.χ για 1 εβδομάδα το μήνα κάνοντας μόνο γρήγορο περπάτημα η χαλαρό τρέξιμο. Με αυτό τον τρόπο και ξεκουράζομαι αλλά και αποφεύγω την προσαρμογή του σώματος (κάποια στιγμή το σώμα θα προσαρμοστεί και θα μειωθεί η αποτελεσματικότητα). Οπότε φτιάξε ένα πλάνο on off για παράδειγμα την εποχή που έχεις ελαφριά προπόνηση με βάρη βάλε και ΗΙΙΤ.

    BTW αν θες μέτρα το HDL πριν αρχίσεις ΗΙΙΤ κκαι σύγκρινέ το μετά από 2 μήνες

  5. #5
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    10

    Default

    Συμφωνώ ότι πρέπει να ακούμε το σώμα μας 100%, εξετάσεις έχω κάνει, καρδιά θα κοιτάξω ξανά. Tabata το καλοκαίρι, που μόλις τελείωσε δοκίμασα για συντήρηση στις διακοπές. Μου άρεσε αρκετά γιατί έχει το στοιχείο της έντασης, είναι σύντομη & αποτελεσματική


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κεντρικό Νευρικό Σύστημα!!
    By ageloskorg in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 1
    Last Post: 10-11-11, 22:26
  2. Σύστημα Προπόνησης 5 x 5
    By aergos in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 5
    Last Post: 12-05-11, 15:32
  3. Σύστημα Προπόνησης..!
    By kostastripoli in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 19-11-10, 00:18
  4. Κεντρικό τμήμα Στήθους
    By gymman in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 22-04-06, 15:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •