Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    New Member
    Join Date
    30-09-13
    Location
    athens
    Posts
    10

    Default Απογοήτευση...Τα Φώτα Σας Παιδιά

    Πρωτα απο ολα θελω να πω ενα γεια σε ολους, και ενα ευχαριστω για τις συμβουλες σας εδω που δινατε σε διαφορους και εγιναν μερος της προπονησης μου...ειμαι 20 ετων...να μην τα πολυλογω ασχολουμε ενα χρονο με τη γυμναστικη(εκανα και πιο παλια κατα καιρους αλλα λιγα πραγματα)...κανω διατροφη και εχω αρκετη συνεπεια στην προπονηση μου...αρχισα την γυμναστικη οταν ημουν 90 κιλα 1,81 υψος με πολυ λιπος γυρω απο την κοιλια...αρχισα τοτε με προπονηση με βαρη 5 φορες την βδομαδα και στο τελος 35 λεπτα αεροβια ασκηση..μετα απο 3 μηνες ειχα φτασει 82 κιλα και ταυτοχρονα ειχα βαλει μυς στο σωμα μου..σιγα σιγα το σωμα μου εφτιαχνε εβαζα μυς και εχανα λιπος αν και σε υποθερμιδικη..(με εξερεση τα χερια κ τις γαμπες που δεν μεγαλωνουν με τιποτα...τον ιουλιο λοιπον ειχα φτασει 77 κιλα(ακομα λιπος στη κοιλια) και εβλεπα σιγα σιγα τους πανω κοιλιακους...τον αυγουστο εκανα 1 μηνα αποχη και χαλασα εντελως την διατροφη μ νομιζοντας οτι αυτο θα βοηθησει το μεταβολισμο μου..πηρα 2 κιλα αυτο το μηνα.απο 2 σεπτεμβρη επιτελους αρχισα ξανα γυμναστικη και διατροφη..δεν ζυγηστικα ολο αυτον τον καιρο μονο σημερα...το αποτελεσμα? 82 κιλα ,5 κιλα δλδ απο τελος ιουλιου...και εδω ερχεται το γιατι....δεν ειναι μονο η ζυγαρια αλλα και ο καθρευτης που με κανει να απογοητευομαι..εχω γεμισει ξανα λοιπος και δεν ξερω το γιατι...σημερα ξυρηστηκα κ διεκρινα παλι προγουλι ..σκεφτομαι μεχρι να τα παρατησω ολα αν κ η γυμναστικη εχει γινει μερος της ζωης μου...πραγματικα ειμαι πολυ απογοητευμενος...οποιος μπορει ας με βοηθησει παιδια....τωρα ειμαι στο επιπεδο που ημουν τους 3 πρωτους μηνες ακριβως χωρις να υπερβαλω....σιγουρα κατι κανω λαθος...σας ευχαριστω προκαταβολικα..!

  2. #2
    New Member
    Join Date
    23-07-12
    Posts
    12

    Default

    Το λάθος είναι οτι βιάζεσαι φίλε μου ! Αυτό κατά την γνώμη μου είναι το λάθος των
    περισσότερων και ειδικά των νεότερων. Οτι φτιάχνεται γρήγορα... χαλάει και γρήγορα!

    Προσπάθησε να ακολουθήσεις μία "λογική" διατροφή και μια "δυνατή" προπόνηση την οποία
    θα μπορείς να την κάνεις μακροπρόθεσμα χωρίς να σε βασανίζει.ΑΣΕ ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ!
    Πάνω κάτω ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.
    Με τον καιρό θα θέσεις τις βάσεις και τα αποτελέσματα θα έρθουν και θα μείνουν.
    Βάλε στόχο εφικτό και μόλις τον πιάσεις βάλε άλλον. Δεν είσαι επαγγελματίας αθλητής και είσαι και 20 χρονών.
    Μην πέσεις στην παγίδα του "γρήγορου" δρόμου που βλέπεις γύρω σου και στην πορεία θα με θυμηθείς...

    Σκέψου ..... αν είχες τώρα ένα σώμα με 8% λίπος..... πόσο καιρό θα το κράταγες έτσι....??

    Εντελώς φιλικά.... Καλή συνέχεια !

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    163

    Default

    προφανως και θες πολυ διαβασμα-ψαξιμο. Σιγουρα κανεις κατι λαθος, μαλλον στην διατροφη σου ισως και στην προπονηση-ξεκουραση.
    Εισαι μικρος και το σωμα σου "τρεχει" με χιλια. οι (καλες ή κακες) αλλαγες συμβαινουν πανω σου μεσα σε συντομο χρονικο διαστημα.
    θελει υπομονη και επιμονη και προς θεου μην αλλαξεις αυτο τον τροπο ζωης, απλα βελτιωσε τον :)

  4. #4
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Θα κάνω μια μαντεψιά. Στη προσπάθεια σου να χάσεις τα κιλά έκανες στερητική διατροφή που σου έκανε τον μεταβολισμό σμπαράλια και μετά ακολούθησε η αποχή 1 μήνα (φαντάζομαι με γλυκά-αλκόολ κλπ.) η οποία σε διέλυσε λόγω του κακού μεταβολισμού που έχτισες.
    Αν όντως έχει γίνει τρόπος ζωής και θες να συνεχίσεις, φτιάξε μια διατροφή που θα σου τα δίνει όλα και τήρησε τη.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    30-09-13
    Location
    athens
    Posts
    10

    Default

    καταρχας σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια..η διατροφη μου δεν ειναι εξαντλιτικη δεν στερουμε τπτ..κ η προπονηση μου το ιδιο δλδ ξερω οτι τα αποτελεσματα θα ερθουν σιγα σιγα,απλα χθες με επιασε το παραπονο....η θερμιδες συντηρησης μου ειναι 2900 περιπου..οποτε προσπαθω να ανεβω πανω απο τις 2200 γεμιζω λιπος κ δεν ξερω το γιατι...προσπαθω με βαση τη διατροφη μου να χανω λιπος κ να κερδιζω μυικη μαζα οσο ειναι αυτο εφικτο.....επισης πιστευω οτι το μονο μ λαθος ειναι στην ξεκουραση κ στο οτι εχω πολυ ανχος...ο παραγοντας αυτος μπορει να με ''φρεναρει''?

  6. #6
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,667

    Default

    Φιλε απο αεροβια πως πας?Μηπως εχεις πολυ λιγη αεροβια κ λιπωνεις?

  7. #7
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by mr_engineer View Post
    η θερμιδες συντηρησης μου ειναι 2900 περιπου..οποτε προσπαθω να ανεβω πανω απο τις 2200 γεμιζω λιπος
    Αυτο δεν μπορει να συμβαινει σε καμια περιπτωση !!!!
    Ενα απο τα 2 νουμερα ειναι λαθος....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  8. #8
    New Member
    Join Date
    30-09-13
    Location
    athens
    Posts
    10

    Default

    απο αεροβια η αληθεια ειναι οτι κανω αρεα και που.....ισως εδω ειναι το λαθος....

    οι θερμιδες μου αυτες ειναι αδερφε..μια ζωι ειχα ξετιναξει το μελαβολισμο μου με οτι σαβουρα υπηρχε ..κυριως πολλα αναψυκτικα πατατακια.και με τις διαιτες εξπρες που χαιρομουνα γτ εχανα 10 κιλα το μηνα(κυριως μυικα κιλα) και μετα τα ξαναπερνα τα ιδια κιλα λιπος..

  9. #9
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Δεν γεμίζεις λίπος. νερά γεμίζεις. Όσο γρήγορα μπαίνουν τόσο γρήγορα φεύγουν.
    Μιχάλης

  10. #10
    New Member
    Join Date
    30-09-13
    Location
    athens
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Δεν γεμίζεις λίπος. νερά γεμίζεις. Όσο γρήγορα μπαίνουν τόσο γρήγορα φεύγουν.
    την ςχω ξαναπαθει με τα νερα αδερφε οταν ειχα τραυματηστει..σε 2 βδομαδες οντως τα ειχα ξεφορτωθει με λιγο αεροβια..μακαρι να ειναι νερα....παντως αρχιζω κ αεροβια απο αυριο..μου δωσανε ενα στατικο ποδηλατο και εχω σκοπο να κανω 40-45 λεπτα Τεταρτη και Κυριακη που δεν κανω βαρη...

  11. #11
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Φίλε μου το προηγούμενη εβδομάδα πήγα ένα επαγγελματικό ταξίδι στο Λονδίνο. Έφυγα Δευτέρα 78.5 κιλά. Ακολούθησα ισοθερμιδική διατροφή, με μετρημένα Macros κτλ. Απλά όχι τη στάνταρ διατροφή που κάνω σπίτι μου, με ολικής άλεσης υδατάνθρακα κτλ. Γύρισα το Σάββατο 81 κιλά!!!! Με ισοθερμιδική!!!! Σήμερα Τρίτη έχω πέσει πάλι στα 79.

    Το καλοκαίρι με αρκετές κρεπάλες σε 10 μέρες η ζυγαριά έγραψε 4 κιλά πάνω. Σε 10 μέρες αφότου είχα γυρίσει τα είχα χάσει!

    Μην τρελαίνεσαι με τη ζυγαριά, φρόντισε να κάνεις τρόπο ζωής τη καλή διατροφή και τη γυμναστική και όλα θα γίνουν πιο εύκολα!
    Last edited by Mikekan; 01-10-13 at 14:13.
    Μιχάλης

  12. #12
    New Member
    Join Date
    30-09-13
    Location
    athens
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Φίλε μου το προηγούμενη εβδομάδα πήγα ένα επαγγελματικό ταξίδι στο Λονδίνο. Έφυγα Δευτέρα 78.5 κιλά. Ακολούθησα ισοθερμιδική διατροφή, με μετρημένα Macros κτλ. Απλά όχι τη στάνταρ διατροφή που κάνω σπίτι μου, με ολικής άλεσης υδατάνθρακα κτλ. Γύρισα το Σάββατο 81 κιλά!!!! Με ισοθερμιδική!!!! Σήμερα Τρίτη έχω πέσει πάλι στα 79.

    Το καλοκαίρι με αρκετές κρεπάλες σε 10 μέρες η ζυγαριά έγραψε 4 κιλά πάνω. Σε 10 μέρες αφότου είχα γυρίσει τα είχα χάσει!

    Μην τρελαίνεσαι με τη ζυγαριά, φρόντισε να κάνεις τρόπο ζωής τη καλή διατροφή και τη γυμναστική και όλα θα γίνουν πιο εύκολα!

    φιλε να'σε καλα για την βοηθεια...στη ζυγαρια δεν δινω πολυ βαση γτ ξερω οτι το βαρος εξαρτατε απο πολλα..την γυμναστικη και την διατροφη πλεον την εχω βαλει στη ζωι μου και το καλο ειναι οτι αυτο με ευχαριστει πολυ,δεν το κανω με το ζορι ....θελω να σε ρωτησω και κατι αλλο φιλε...αν το πλανο που εχω ειναι σωστο?δλδ να χανω λιπος και να βαζω μαζα ταυτοχρονα......απο οτι εχω καταλαβει γινετε αλλα καπως αργα.....

  13. #13
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Υπάρχουν πολλές απόψεις για αυτό. Προσωπικά πιστεύω ότι γίνεται, αργά μεν αλλά γίνεται. Όσο πιο αρχάριος είσαι τόσο πιο εύκολο είναι. Να κινείσαι ισοθερμιδικά με κάποιες αερόβιες μέσα στην εβδομάδα.
    Μιχάλης

  14. #14
    New Member
    Join Date
    30-09-13
    Location
    athens
    Posts
    10

    Default

    παμε λοιπον δυνατα...ειχα απογοητευτει χθες αλλα μεσα στο προγραμμα ειναι και αυτο..πιστευω σιγα σιγα ολα θα ερθουν αρκει να εχω υπομονη...αλλη μια ερωτηση που με απασχολει θελω να κανω..μετα την μπανανα κ την whey ,μια ωρα μετα βαζω κ 50 γρ υδατανθρακ(ρυζι-μαυρο ψωμι-πατατα) μαζι με την πρωτεινη..ειναι σωστο αυτο?γτ τελειωνω την προπονηση μου περιπου στις 7 το βραδυ...η μηπως ειναι αργα για υδατανθρακα?

  15. #15
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Να μην απογοητεύεσαι! Όλοι έχουμε τα πάνω και τα κάτω μας.

    Είναι πολύ σωστό, μετά τη προπόνηση ο οργανισμός σου ρουφάει όλα τα θρεπτικά συστατικά. Θεωρώ απαραίτητο τον υδατάνθρακα μετά τη προπόνηση.
    Μιχάλης

  16. #16
    New Member
    Join Date
    30-09-13
    Location
    athens
    Posts
    10

    Default

    αδερφε σε ευχαριστω πολυ...και ευχαριστω ολους που μου απαντησατε...σε μερικους μηνες θα γραψω την προοδο μου...ναστε ολοι καλα παιδια...

  17. #17
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Kαι εσύ να είσαι καλά και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!
    Μιχάλης

  18. #18
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Quote Originally Posted by mr_engineer View Post
    οι θερμιδες μου αυτες ειναι αδερφε..μια ζωι ειχα ξετιναξει το μελαβολισμο μου με οτι σαβουρα υπηρχε ..κυριως πολλα αναψυκτικα πατατακια.και με τις διαιτες εξπρες που χαιρομουνα γτ εχανα 10 κιλα το μηνα(κυριως μυικα κιλα) και μετα τα ξαναπερνα τα ιδια κιλα λιπος..
    Αν ισχύει αυτό, τότε θα χρειαστείς καιρό να πείσεις το μεταβολισμό σου ότι πλέον έβαλες μυαλό και δεν προσπαθείς να τον ξεκάνεις.
    Γράψε τη διατροφή σου για να σου δώσουν συμβουλές τα παιδιά και όταν καταλήξεις σε κάποιο πλάνο ακολούθησέ την πιστά χωρίς να ρίξεις βλέφαρο στη ζυγαριά.

    Έκανα τα ίδια με εσένα. Χρόνια κακής διατροφής, δίαιτες εξπρές, εξευτελιστικά υποθερμιδικές. Όταν αποφάσισα να τα παρατήσω όλα και να το ρίξω στη γυμναστική πέρασα πολλά σκαμπανεβάσματα. Κατακρατήσεις, πρήξιμο στην κοιλιά, υπνηλία, δυσπεψίες... όλα είναι στο πρόγραμμα γιατί επανεκπαιδεύεις το σώμα σου. Μένοντας όμως πιστή στη διατροφή μου (με διαρκείς βελτιώσεις, καλύτερες επιλογές τροφών) ξύπνησα ένα πρωί και δεν πίστευα αυτό που έβλεπα στον καθρέφτη. Κι όχι μόνο εγώ, γιατί πες εγώ βλέπω κι ό,τι θέλω, μου το λένε όλοι "Εσύ έχεις μείνει η μισή και δεν παίζει να έχεις χάσει μόνο ένα κιλό όπως λες".
    Last edited by noucca; 01-10-13 at 16:03.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  19. #19
    New Member
    Join Date
    30-08-13
    Location
    greece
    Posts
    90

    Default

    πες τα Noucca! όλοι νομιζουν ότι ο δρόμος για την επιτυχία είναι μια ευθεία γραμμή! Δεν υπάρχουν γρηγορα αποτελέσματα αν δεν υπάρχει βάση. Πρώτα χτίζεις τα θεμέλια και μετά το σπίτι. Ετσι και με την γυμναστική, αυτο έχω καταλάβει. Θέλει χρόνο να μάθει το κορμί σου, να βάλεις τις βάσεις και μετά να απογειωθείς!!

  20. #20
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Τα λέω για να τα ακούω πρώτη εγώ. Δεν ξεχνώ το πρώτο μου μήνυμα εδώ μέσα, μια σκέτη υστερία ήταν. Έκανα γυμναστήριο ένα μήνα (ουααααααααου), έτρωγα παντελώς λάθος και περίμενα να δω τη ζυγαριά να πέσει στον πάτο. Δε φαντάζεσαι τι φρίκη έφαγα όταν είδα ότι είχα χάσει "μόνο" 1,5 κιλό.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  21. #21
    New Member
    Join Date
    30-08-13
    Location
    greece
    Posts
    90

    Default

    ετσι ακριβώς! Μετά από ενά μιση χρόνο γυμναστικής και πολύ ψάξιμο με τα της διατροφής μπορώ να πω ότι τώρα αρχίζει να δουλεύει το σύστημα!

    Βλέπεις δεν είχα βάσεις ( μια ζωή αγύμναστη και μια 20ετία μέσα στο σαβούριασμα)!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 13-05-13, 22:06
  2. Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας επειγόντως...
    By ArgirisPentalios in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 14
    Last Post: 22-09-12, 16:59
  3. Καλησπέρα Παιδιά- Καινούργιος εδώ για δώστε τα φώτα σας
    By ΓιάννηςΚ in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-12, 13:15
  4. βοηθεια παιδια δωστε μου τα φωτα σας!!!!!!!!!
    By nektarios in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 15-01-08, 06:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •