Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default Διατροφές Μελών

    Ας μαζεψουμε σ ενα θεμα τις διατροφες μας ωστε να ανταλλασουμε ιδεες και να βοηθησουμε νεα μελη να δημιουργησουν ευκολοτερα ενα διατροφικο πλανο! :)

    1ο γευμα
    πολυβιταμινη+ω3
    150γρ βρωμη+γαλα
    5 ασπραδια
    200γρ μηλο

    2ο γευμα
    250γρ κινοα

    3ο γευμα
    50γρ κοτοπουλο
    100γρ ρυζι

    4ο γευμα
    ελαιολαδο
    50γρ κοτοπουλο
    100γρ ρυζι

    5ο γευμα
    ελαιολαδο
    200ml πορτοκαλαδα
    100γρ μακαρονια+ντοματα

    6ο γευμα
    ελαιολαδο
    λαχανικα
    100γρ κρεας
    100γρ οσπρια

    7ο γευμα
    450γρ γιαουρτι 3%
    1 αυγο ολοκληρο
    30γρ αμυγδαλα
    200 pounds is always 200 pounds

  2. #2

    Default

    Μια ερωτηση, η κινοα που παιρνεις εχει και αυτη πολλες θερμιδες ανα γραμμαρια οπως το κουακερ;Δεν το εχω ψαξει καθολου...

  3. #3

    Join Date
    27-09-13
    Posts
    151

    Default

    απο το 2ο μεχρι το 4ο γευμα η πρωτεινη ειναι πολυ χαμηλη... για ποιον λογο 50γρ κοτοπουλο? ενω στο τελευταιο γευμα 450γρ γιαουρτι +αυγο?

    το 5ο γευμα τι φαση?

  4. #4
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    Παιδια δεν εβαλα την διατροφη για να την κρινετε αλλα για να μαζεψουμε τι τρωει ο καθενας μας...!!
    και για να σας απαντησω η κινοα εχει ιδια μακρος με βρωμη αλλα δεν εχει γλουτενη!!
    50γρ κοτοπουλο ειναι περιπου 20γρ πρωτεινης! Και στο 5ο γευμα εχω 50γρ κοτοπουλο απλα ξεχασα να το γραψω!! Συνολο πρωτεινη εχω 230γρ...
    Αλλα ξαναλεω δεν ηθελα το θεμα να αφορα εμενα προσωπικα αλλα ολους μας!!
    Last edited by enas; 01-10-13 at 16:48.
    200 pounds is always 200 pounds

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Φίλε μου καταλαβαίνω το σκεπτικό του τόπικ που άνοιξες Αλλά αν μπαίνει ένα μέλος και βλέπει γεύμα "πορτοκαλάδα/μακαρόνια/ελαιόλαδο" και μετά πάει και τρώει τα ίδια, εμείς μετά θα του λέμε πως δεν ειναι καλή επιλογή και μετα θα πει "μα έτσι το διάβασα στο φόρουμ"! Η διατροφή σου δεν είναι ενδεικτική, έχει πολλές ελλείψεις. Καλοπροαίρετα στο λέω.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    μα γι αυτο ελεγα να εχουμε πολλες ωστε να κρινει... και δεν ειπα οτι ειμαι το τελειο παραδειγμα ουτε προτρεπω καποιον να φαει οπως τρωω απλα προσπαθησα να συλλεξω τις διατροφες μας σ ενα θεμα τιποτα περισσοτερο!! Αλλα μαλλον απετυχα!! :P τσπ αφου κανεις δεν προκειται να γραψει αν θες και δε σου κανει κοπος καρδουλα διορθωσε με!! :)
    200 pounds is always 200 pounds

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    H ιδέα σου είναι πολύ καλή! Και πραγματικά μπράβο που το σκέφτηκες γιατί ήθελες να δώσεις κίνητρο και βοήθεια στα νέα άτομα που ψάχνονται.
    Αλλά από την άλλη, ένας αρχάριος δύσκολα μπορεί να κρίνει αν μια διατροφή είναι σωστή ή όχι.. Ασε που αυτο που για σενα ειναι ιδανικό, για κάποιον άλλον δεν είναι. Θα μου πεις "καλα ρε Ειρήνη, δεν λέτε στα παιδια δες τις διατροφες αλλων να πάρεις ιδέες; " Ναι, αλλά σε διατροφές που υπάρχουν αξιολογήσεις και διορθώσεις.

    Σκέψου τώρα να γράψω εγώ αυτά που τρώω και να τα δει μια κοπελίτσα που ξεκινάει τώρα το γυμναστήριο.. Θα τρομάξει το μάτι της

    Τώρα σχετικά με τα γεύματά σου, φρόντισε να έχεις σωστή κατανομή και των τριών μακροθρεπτικών συστατικών. Ωραίο το μακαρόνι, αλλά βάλε και λίγο κρεατάκι. Όχι μόνο υδατάνθρακα. Και στο κινόα το ίδιο. Συνδίαζε πάντα μια πηγή πρωτείνης με υδατάνθρακα. Εκτός αν συνδιάσεις όσπριο με δημητριακό (δηλ δεν σου λεω ντε και καλα να ναι ολα πανομοιότυπα..).
    Επίσης λείπουν λαχανικά. Πολυ στεγνά και βαρετά γεύματα.. βάλε έστω ένα φλυτζάνι ανάμεικτα λαχανικά με το ρύζι να δεις πως θα νοστιμέψει. Τα λαχανικά ειναι απαραίτητα στη διατροφή!
    Και στο πρωινό εχεις μεγάλη ποσότητα υδατάνθρακα. Σωστή κατανομή και περισσότερα λαχανικά.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    Ακριβως ετσι το σκεφτηκα γιατι πιστευω φαινεται ποιος ειναι πιο εμπειρος! Εγω εχω 200 ποστς και εσυ 20.000!!! :P τσπ καταλαβα γιατι δε θελετε και ισως να εχετε και δικιο!! μια προσπαθεια εκανα!! :)
    Το γνωριζω πως υστερω στα λαχανικα ειναι γιατι δε μ αρεσουν καθολου και τρωω επειδη πρεπει!! Οσο για την πρωτεινη υστερα απο συζητηση μ Αντωνη (cuban) την εριξα τοσο και εχω παρα πολυ υδατανθρακα γιατι χανω κιλα αν δεν φτασω 4000+ θερμιδες!! τωρα σκεψου ειμαι 4200 θερμιδες και εξακολουθω να μην βαζω ουτε γραμμαριο... Οποτε φαινεται λανθασμενη η κατανομη αλλα στην πραγματικοτητα δεν εχω αλλη επιλογη...!! Σ ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου!!
    200 pounds is always 200 pounds

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Είδες λοιπον που για σένα η διατροφή αυτή μπορεί να είναι ιδανική αλλά οχι για "πρότυπο"; Αφού λοιπόν πρέπει να καταναλώνεις τόσες θερμίδες (προφανώς είσαι εκτόμορφος) μπορεις να έχεις λαχανικά, αλλά σε μικρότερες ποσότητες γιατί λόγω φυτικών ινών δίνουν κορεσμό κι έτσι δεν θα μπορείς να τρως τις υπόλοιπες θερμίδες.
    Εκμεταλλεύσου τα όσπρια και πηγές καλού λιπους για να κρατάς σταθερά ψηλά τις θερμίδες.
    Όσο για τον αριθμό ποστ.. πιστεψε με..δεν λέει τίποτα. Το περιεχόμενο μετράει, όχι η ποσότητα :)

    Να σαι καλά!!

  10. #10
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    Ετσι ειναι καθε ανθρωπος διαφερει δε γινεται να τρωμε ολοι τα ιδια!! Οκ θα μοιρασω λοιπον τα λαχανικα σε ολα τα γευματα... Ευχαριστω και παλι! :)
    200 pounds is always 200 pounds

  11. #11

    Join Date
    27-09-13
    Posts
    151

    Default

    enas καλοπροαίρτα εγω στο ειπα για να το διορθωσεις... επισης 50γρ κοτοπουλο εχουν γυρο στα 15γρ πρωτεινης οχι 20...

  12. #12
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    απλα στην αρχη το ξεκινησα για αλλο λογο το θεμα... σορρυ αν φανηκα αποτομος! Ναι τα 100 εχουν περιπου 32γρ το ξερω ευχαριστω!!
    200 pounds is always 200 pounds

  13. #13

    Join Date
    27-09-13
    Posts
    151

    Default

    Καταλαβαινω οτι το ξεκινησες για αλλο θεμα αλλα οταν βλεπουμε εδω μια λαθος διατροφη πρεπει να το πουμε... Γιατι εδω υποτιθετε οτι παραθετουμε τις διατροφες "bodybuilding" μας... Φιλικα παντα :)

  14. #14
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by enas View Post
    Εγω εχω 200 ποστς και εσυ 20.000!!!
    καλησπερα η εμπειρια και η γνωση δεν φαινεται απ τα post!!
    π.χ αν η καρδουλα η ο cuban και πολλα αλλα μελη γραφτουν και σε καποιο αλλο forum ισως να εχουν καλυτερες γνωσεις και απο καποιον που εχει 30000 post!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  15. #15
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by enas View Post
    χανω κιλα αν δεν φτασω 4000+ θερμιδες!! τωρα σκεψου ειμαι 4200 θερμιδες και εξακολουθω να μην βαζω ουτε γραμμαριο...
    Να σου πω.... Έκανες πρόσφατα εξετάσεις αίματος-ούρων ? Μήπως πρέπει να κάνεις ένα τσεκ απ ?
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #16
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    Εκανα πριν 1 μηνα ολα τελεια ηταν εκτος της CPK που ηταν αυξημενη (γυρω στο 300 αν θυμαμαι καλα) καθως ειχα γυμναστει την προηγουμενη μερα (το περιμενα δηλαδη)... Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!! :) Αλλωστε εχω να φαω οτιδηποτε "βρωμικο" 5 χρονια τωρα προσεχω παρα πολυ εννοω δηλαδη... Αυτη η τεραστια καυση αρχισε οταν ξεκινησα powerlifting!! Παντα γυμναζομουν πολυ (ειχα φτασει περυσι 7 φορες τη βδομαδα) και ενω τωρα γυμναζομαι 3 καιω περισσοτερο... Περιεργο ξερω ισως επειδη φτανω στα ορια μου... Μεσομορφος υποθετω ειμαι παρεπιπτοντως επειδη αναφερθηκε παραπανω!!
    200 pounds is always 200 pounds

  17. #17

    Join Date
    27-09-13
    Posts
    151

    Default

    enas τοτε το λογικοτερο ειναι οτι κανεις καποιο λαθος στον υπολογισμο θερδμιδων... αν θελεις ποσταρε εδω την διατροφη σου να σε βοηθησουμε...

  18. #18
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    Θερμιδες μετραω 1 χρονο τωρα γι αυτο και καταλαβα πως αλλαξε ξαφνικα ο μεταβολισμος μου!! Οκ την ξαναγραφω αναλυτικα:

    1ο γευμα
    πολυβιταμινη+ω3
    400ml γαλα Π16 Υ20 Λ8
    150 γρ βρωμη Π20 Υ90 Λ10
    5 ασπραδια Π20
    200 γρ μηλο Υ30

    2ο γευμα
    250 γρ κινοα Π30 Υ157 Λ15

    Προπονηση
    3ο γευμα
    50 γρ κοτοπουλο Π16
    125 γρ ρυζι Π9 Υ90 Λ4

    4ο γευμα
    1-2 ελαιολαδο Λ15
    50 γρ κοτοπουλο Π16
    125 γρ ρυζι Π9 Υ90 Λ4

    5ο γευμα
    1-2 ελαιολαδο Λ15
    200ml πορτοκαλαδα Υ20
    50 γρ κοτοπουλο Π16
    100 γρ μακαρονια Π13 Υ65 Λ2
    ντοματα

    6ο γευμα
    1-2 ελαιολαδο Λ15
    λαχανικα
    100 γρ κρεας Π28 Υ1 Λ13
    100 γρ οσπρια Π8 Υ20

    7ο γευμα
    450 γρ γιαουρτι 3% Π15 Υ20 Λ9
    1 αυγο ολοκληρο Π13 Υ1 Λ12
    30 γρ αμυγδαλα Π6 Υ6 Λ18

    Συνολο
    Π: 233
    Υ: 611
    Λ: 130
    200 pounds is always 200 pounds


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αρχάριος Σχετικά Με Διατροφές Bodybuilding
    By Valid in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 27-10-13, 09:15
  2. Καλημέρα και Καλές Διατροφές!!
    By nisgia in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-12, 21:18
  3. Διατροφές που βρήκα από γυμναστήρια και περιοδικά
    By 2005.john in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 02-05-05, 15:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •