Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 37
  1. #1
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default Squat και Πόνος

    Λοιπόν την μέρα που έχω πόδια κάνω : sumo squat 4*15, parallel squat 4*15, μια άλλη παραλλαγή του squat 3*15

    πριν 2 εβδομάδες έκανα με 6 κιλά βάρος αλλά δεν πιανόμουν και ούτε κουραζόμουν ιδιαίτερα οπότε είπα να τα κάνω 10...
    Μετά από τη χθεσινή προπόνηση, το βράδυ ένιωθα πόνο χαμηλά στη μέση και ένα φυσιολογικό πιάσιμο στους τετρακέφαλους...
    Η απορία μου είναι η εξής: είναι φυσιολογικός αυτός ο πόνος στη μέση? Μήπως θα έπρεπε να μειώσω τα κιλά? Επίσης γιατί δε νιώθω καθόλου πιάσιμο στον πισινόαφού υποτίθεται οτι το squat είναι η καλύτερη άσκηση για αυτή την περιοχή?

    Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι κάνω σωστά τις ασκήσεις γιατί έχω παρακολουθήσει τα βιντεακια του τύπου:"EliteFTS.com So You Think You Can Squat " και τις έχω εκτελέσει αρκετό καιρό χωρίς βάρη λόγω του ότι με είχαν τρομοκρατήσει πολλά άτομα με τα βάρη και για ζημιές στη μέση...

    Ο λόγος που προς το παρόν η μόνη άσκηση που έχω βάλει την ημέρα των ποδιών είναι το squat είναι γιατί πιστεύω ότι έχω μάθει να την εκτελώ σωστά και δε θέλω να μπερδέψω άλλες ασκήσεις που δεν είμαι 100% σίγουρη για το πως εκτελούνται, μιας και ξεκίνησα σχετικά πρόσφατα λίγο μεγαλύτερα βάρη.

    Τι κάνω από εδώ και πέρα?
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Το πιάσιμο-ενόχληση, είναι φυσιολογικό μέχρι κάποιο βαθμό, γιατί ανέβασες κιλά και άρα το σώμα σου προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα (επιπλέον βάρος).

    Κάνεις αρκετά σετ καθισμάτων, παρόλο που είναι διαφορετικές παραλλαγές.... Κράτησε μόνο το απλό σκουώτ, και κάνε 4 σετ. Αρκούν.

    Οι γλουτοί, είναι οι μεγαλύτεροι και δυνατότεροι μύες τους σώματος (μαζί με τους τετρακέφαλους). Οπότε είναι δύσκολο να πιαστούν. Ίσως δεν κατεβαίνεις αρκετά χαμηλά, ώστε να τους δουλεύεις πλήρως.

    Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή λίγες μέρες για να περάσει ο πόνος και να προσαρμοστεί το σώμα. Όχι φάρμακα (αντιφλεγμονώδη, παυσίπονα), και αν θέλεις, κάνε αρκετούς κοιλιακούς με πρόσθετο βάρος.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Το πιάσιμο-ενόχληση, είναι φυσιολογικό μέχρι κάποιο βαθμό, γιατί ανέβασες κιλά και άρα το σώμα σου προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα (επιπλέον βάρος).

    Κάνεις αρκετά σετ καθισμάτων, παρόλο που είναι διαφορετικές παραλλαγές.... Κράτησε μόνο το απλό σκουώτ, και κάνε 4 σετ. Αρκούν.

    Οι γλουτοί, είναι οι μεγαλύτεροι και δυνατότεροι μύες τους σώματος (μαζί με τους τετρακέφαλους). Οπότε είναι δύσκολο να πιαστούν. Ίσως δεν κατεβαίνεις αρκετά χαμηλά, ώστε να τους δουλεύεις πλήρως.

    Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή λίγες μέρες για να περάσει ο πόνος και να προσαρμοστεί το σώμα. Όχι φάρμακα (αντιφλεγμονώδη, παυσίπονα), και αν θέλεις, κάνε αρκετούς κοιλιακούς με πρόσθετο βάρος.
    Ευχαριστώ για την απάντηση...
    Να κρατήσω 4 σετ με τα ίδια κιλά? Μου φαίνονται λίγα είναι η αλήθεια αλλά προκειμένου να μη πάθω και τίποτα θα ακούσω τους έμπειρους του χώρου.
    Ναι η αλήθεια είναι πως δεν κατεβαίνω κάτω από 90 μοίρες....φοβάμαι λίγο για τα γόνατα αν και δεν έχω ιστορικο...
    Μμμμ... οι κοιλιακοί υποθέτω για να δυναμώσει ο κορμός και να ανέχεται την ένταση?
    Αν θέλήσω αργότερα να αυξήσω την ένταση τι θα ήταν καλύτερο? Να προσθέσω σετ με τα ίδια κιλά ή να προσθέσω βάρος?
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Λοιπόν την μέρα που έχω πόδια κάνω : sumo squat 4*15, parallel squat 4*15, μια άλλη παραλλαγή του squat 3*15

    πριν 2 εβδομάδες έκανα με 6 κιλά βάρος αλλά δεν πιανόμουν και ούτε κουραζόμουν ιδιαίτερα οπότε είπα να τα κάνω 10...
    Μετά από τη χθεσινή προπόνηση, το βράδυ ένιωθα πόνο χαμηλά στη μέση και ένα φυσιολογικό πιάσιμο στους τετρακέφαλους...
    Η απορία μου είναι η εξής: είναι φυσιολογικός αυτός ο πόνος στη μέση? Μήπως θα έπρεπε να μειώσω τα κιλά? Επίσης γιατί δε νιώθω καθόλου πιάσιμο στον πισινόαφού υποτίθεται οτι το squat είναι η καλύτερη άσκηση για αυτή την περιοχή?

    Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι κάνω σωστά τις ασκήσεις γιατί έχω παρακολουθήσει τα βιντεακια του τύπου:"EliteFTS.com So You Think You Can Squat " και τις έχω εκτελέσει αρκετό καιρό χωρίς βάρη λόγω του ότι με είχαν τρομοκρατήσει πολλά άτομα με τα βάρη και για ζημιές στη μέση...

    Ο λόγος που προς το παρόν η μόνη άσκηση που έχω βάλει την ημέρα των ποδιών είναι το squat είναι γιατί πιστεύω ότι έχω μάθει να την εκτελώ σωστά και δε θέλω να μπερδέψω άλλες ασκήσεις που δεν είμαι 100% σίγουρη για το πως εκτελούνται, μιας και ξεκίνησα σχετικά πρόσφατα λίγο μεγαλύτερα βάρη.

    Τι κάνω από εδώ και πέρα?
    Ελα βρε, μια χαρά φυσιολογικα είναι αυτά που περιγράφεις. Λογικό να νιώσεις χαμηλά στη μέση πιάσιμο, το σκουώτ είναι από τις ασκήσεις που δουλεύει όλο σχεδόν το σώμα.
    Ο ποπός για να "ενεργοποιηθεί" θέλει αρκετό βάρος! Βάλε στόχο να δυναμώσεις και σταδιακά όσο θα βγαίνουν εύκολα οι επαναλήψεις, θα αυξάνεις κιλά. Τουρλωτός ποπός θέλει βαρύ σκουώτ.. αυτό κορίτσια βάλτε το καλά στο μυαλό σας. Δούλεψε κλασικό σκουώτ με βαθύ κάθισμα και συμπληρωματικά 1-2 παραλλαγές.

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Εφόσον έχεις σωστή τεχνική όπως λες, δεν τίθεται θέμα γονάτων. Φυσικά, στο ανέβασμα δεν θα τα κλειδώνεις ! Πάντα θα σταματάς ένα κλικ πριν το κλείδωμα των γονάτων σε όρθια θέση. ΚΑι θα προσέχεις να μην γέρνεις προς τα εμπρός για να μην πέφτει το βάρος στα γόνατα.

    ΕΦόσον έχεις δει τα βιντεάκια που λες, πρέπει να έχεις μάθει άψογα την τεχνική ! Είναι πολύ επεξηγηματικά ώστε να εκτελείς σωστά καθίσματα !

    Τα σετ μην τα αυξήσεις πάνω από 4. Με τα κιλά να αυξάνεις την ένταση.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ελα βρε, μια χαρά φυσιολογικα είναι αυτά που περιγράφεις. Λογικό να νιώσεις χαμηλά στη μέση πιάσιμο, το σκουώτ είναι από τις ασκήσεις που δουλεύει όλο σχεδόν το σώμα.
    Ο ποπός για να "ενεργοποιηθεί" θέλει αρκετό βάρος! Βάλε στόχο να δυναμώσεις και σταδιακά όσο θα βγαίνουν εύκολα οι επαναλήψεις, θα αυξάνεις κιλά. Τουρλωτός ποπός θέλει βαρύ σκουώτ.. αυτό κορίτσια βάλτε το καλά στο μυαλό σας. Δούλεψε κλασικό σκουώτ με βαθύ κάθισμα και συμπληρωματικά 1-2 παραλλαγές.
    Λες βρε Καρδούλα?...Από τη στιγμή που σήμερα δε πονάω ακόμα έχετε δίκιο....πω..πω βρε παιδιά με έχουν τρομοκρατήσει τόσο πολύ και μόλις ένιωσα πόνο στη μέση τα παιξα....
    Ωραία άρα βαθύ κάθισμα από εδω και μπρός!!!!
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Έτσι χτίζονται οι ποποί Κοίτα την Erin Stern (αγαπάμε Εrin!)



  8. #8
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Εφόσον έχεις σωστή τεχνική όπως λες, δεν τίθεται θέμα γονάτων. Φυσικά, στο ανέβασμα δεν θα τα κλειδώνεις ! Πάντα θα σταματάς ένα κλικ πριν το κλείδωμα των γονάτων σε όρθια θέση. ΚΑι θα προσέχεις να μην γέρνεις προς τα εμπρός για να μην πέφτει το βάρος στα γόνατα.

    ΕΦόσον έχεις δει τα βιντεάκια που λες, πρέπει να έχεις μάθει άψογα την τεχνική ! Είναι πολύ επεξηγηματικά ώστε να εκτελείς σωστά καθίσματα !

    Τα σετ μην τα αυξήσεις πάνω από 4. Με τα κιλά να αυξάνεις την ένταση.
    Αυτό με το κλείδωμα των γονάτων πάλι καλά cuban που το έθεσες γιατί δεν το είχα κατά νου....
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις!!!
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  9. #9
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Έτσι χτίζονται οι ποποί Κοίτα την Erin Stern (αγαπάμε Εrin!)


    Ωραία η Erin....για το ανέβασμα έχω 2 παρατηρήσεις...
    1) όταν έχουμε ανέβει τελείως πρέπει να σφίγγουμε τον ποπο? κάτι τέτοιο έχει πάρει το μάτι μου εδώ μέσα....
    2)η κοπελιά στο βίντεο το "κλειδώνει" το γόνατο στο ανέβασμα?
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    1) όταν έχουμε ανέβει τελείως πρέπει να σφίγγουμε τον ποπο? κάτι τέτοιο έχει πάρει το μάτι μου εδώ μέσα....
    Αυτό το κάνουμε στις άρσεις θανάτου....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #11
    Junior Bodybuilder potos's Avatar
    Join Date
    11-05-13
    Location
    Bg, Sofia
    Posts
    160

    Default

    Καλησεπρα!!
    Το σημειο που τοποθετειται η μπαρα , ειναι φυσιολογικο να ειναι πιασμενο/ποναει ?
    Ευχαριστω
    ''The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens''

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Τον πρώτο καιρό που ξεκινάμε τα σκουώτ, είναι λογικό η μπάρα να αφήσει σημάδια στους τραπεοζειδείς και να έχουν έναν ελαφρύ πόνο, μέχρι να προσαρμοστεί το σώμα σε αυτή την κατάσταση. Μετά, ούτε θα πονάς, ούτε θα βγάζεις σημάδια (μελανιές).
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    163

    Default

    η κοπελα στο βιντεο τα κλειδωνει τα γονατα και δεν κατεβαινει κατω απο 90 μοιρες. οπως μαθει κανεις!
    Last edited by zoro; 06-10-13 at 20:59.

  14. #14
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Γονατα ????.....Μοιρες ???....Ξεφευγεις απο το "καδρο" !!!
    Ειπαμε αγαπαμε πωπο stern
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by zoro View Post
    η κοπελα στο βιντεο τα κλειδωνει τα γονατα και δεν κατεβαινει κατω απο 90 μοιρες. οπως μαθει κανεις!
    Δες και την Νicole Wilkins. Αδιόρθωτα αυτά τα κορίτσια, όλα λαθος τα κανουν


  16. #16
    Junior Bodybuilder o giannakias's Avatar
    Join Date
    16-01-13
    Location
    ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ
    Posts
    132

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Τα σετ μην τα αυξήσεις πάνω από 4. Με τα κιλά να αυξάνεις την ένταση.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Χάλια αυτή η Stern. και σιγά, τι σηκώνει, 100kgr σκουώτ, σιγά το κολοκύθαρο...

    Last edited by Kardoula; 07-10-13 at 16:46.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  18. #18
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Rea! View Post
    Χάλια αυτή η Stern. και σιγά, τι σηκώνει, 100kgr σκουώτ, σιγά το κολοκύθαρο...

    Τι μάγκικο όργανο είναι αυτό!!!!???!!!
    Δεν είχα ιδέα πως υπάρχει κάτι τέτοιο!!!
    Πω ρε παιδί μου τι σηκώνουν οι γυναικες.... και εγώ σηκώνω 10 κιλά και ψιλοζορίζομαι, και άμα κατέβω πολύ χαμηλά χάνω και την ισορροπία μου άμα λάχει, και κάνω και 30 προσευχές μη τυχόν και χαλάσω καμιά μέση.....ντρέπομαι..
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δυστυχώς τέτοιες μπάρες σπάνιο να βρεις σε γυμναστήριο εδώ...

    Εσύ κοριτσάρα να μην ντρέπεσαι καθόλου γιατί και η Στερν από κάπου ξεκίνησε. Καμιά δεν γεννήθηκε με το να σηκώνει μπάρες ασήκωτες.
    Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να συνεχίσεις να προσπαθείς, να μη το βάζεις κάτω και κάθε φορά να βελτιώνεσαι και σε κάτι Δώσε βάση στην τεχνική, "νιώσε" την άσκηση, πειραματίσου, απόλαυσε αυτό που κάνεις και όλα θα πανε καλά.

  20. #20
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δυστυχώς τέτοιες μπάρες σπάνιο να βρεις σε γυμναστήριο εδώ...

    Εσύ κοριτσάρα να μην ντρέπεσαι καθόλου γιατί και η Στερν από κάπου ξεκίνησε. Καμιά δεν γεννήθηκε με το να σηκώνει μπάρες ασήκωτες.
    Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να συνεχίσεις να προσπαθείς, να μη το βάζεις κάτω και κάθε φορά να βελτιώνεσαι και σε κάτι Δώσε βάση στην τεχνική, "νιώσε" την άσκηση, πειραματίσου, απόλαυσε αυτό που κάνεις και όλα θα πανε καλά.
    Αχ βρε Καρδούλα.....Να σαι καλά...έχεις ένα τρόπο να μας φτιάχνεις το κέφι και να μας ανεβάζεις....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  21. #21
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Λοιπόν μιας και μιλήσαμε εδώ για τα σκουωτ είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα και να ρωτήσω εδώ...
    Ποιά είναι η άποψή σας για τα wall squat ?--- >
    Βοηθούν στην αύξηση μυικής μάζας?
    Θα μπορούσαν να ενταχθούν σε ένα πρόγραμμα με βάρη?
    Προς το παρόν τα έχω βάλει στο πρόγραμμά μου σαν προθέρμανση...Κάνω 1 λεπτό wall squat kai 1:30 λεπτά single leg wall squat----->
    Last edited by ti_na_kano; 09-10-13 at 18:13.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Όλες οι ασκήσεις μπορούν να μπουν κατάλληλα σε ένα πρόγραμμα. Η συγκεκριμένη είναι πολύ καλή και σε βοηθάει να κρατάς σωστή στάση (επειδή ακουμπάς την πλάτη στον τοίχο). Όμως μην στηρίζεσαι σε αυτή για μυική ανάπτυξη του γλουτού (γιατί αυτό υποθέτω εννοείς).
    Ο ποπός για να τον αναγκάσεις να αναπτυχθεί, θέλει βάρος. Θέλει σκουώτ , άρσεις θανάτου, προβολές. Αυτές θα χτίσουν το γλουτό, θα βάλουν τα θεμέλια. Οι υπόλοιπες συμπληρώνουν.

  23. #23
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Σαν προθέρμανση και σαν αποθεραπεία (διάταση), είναι εξαιρετικά. Βοηθάνε και στην αύξηση της ευλυγισίας, ώστε να κάνεις πιο βαθιά καθίσματα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  24. #24
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  25. #25
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Λοιπόν ....άλλη απορία....
    το ξέρω οτι σας έχω σκάσει με αυτή την άσκηση αλλά δυστυχώς δεν βαίνουν όλα όπως θα έπρεπε...

    Έχω 2 εβδομάδες που κάνω σκουώτ με 10 κιλά βάρος και μετά από τις συμβουλές των παιδιών παραπάνω διόρθωσα κάποια πράγματα...
    Την πρώτη εβδομάδα ένιωθα ένα πιάσιμο στους τετρακέφαλους οπότε ένιωθα οτι δούλευε η άσκηση(αν και δεν πιανόμουν καθόλου στους γλουτιαίους) και ένα πόνο στη μέση.
    Τη δεύτερη εβδομάδα έκανα βαθιά σκουώτ μπας και δουλέψουν και οι γλουτιαίοι.... Καθόλη τη διάρκεια της δεύτερης εβδομάδας δεν ένιωσα το παραμικρό πιάσιμο ούτε στα ποδια, ούτε στη μέση.
    Την απάντηση βέβαια σε ένα τέτοιο θέμα τη γνωρίζω (αφού βγαίνουν εύκολα οι επαναλήψεις και δεν πιάνεσαι , αύξησε τα κιλά), το πρόβλημα είναι το εξής:
    Ο κορμός μου είναι πολύ πιο αδύναμος σε σχέση με τα πόδια και όταν κάνω το σκουώτ με τη μπάρα πίσω από το κεφάλι, με ζορίζει το βάρος στην πλάτη αλλά τα πόδια μου δεν νιώθουν.... Οπότε η άσκηση με ζορίζει απο τη μέση και πάνω, αλλά από τη μέση και κάτω τζίφος με αυτά τα κιλά.
    Οπότε πολύ απλά δε δουλεύω καθόλου τα πόδια, δεν έχω νιώσει ποτέ μετά από την προπόνηση αυτό που λέμε "πάω σαν συγκαμένος και δε μπορώ ούτε τις σκάλες να κατέβω"... έχω να νιώσω έτσι από την τελευταία φορά που έκανα ιππασία....
    SO WHAT???? Τι κάνω απο εδώ και πέρα? αυξάνω κιλά? Μένω στα ίδια μέχρι να μη με ζορίζει το βάρος στον κορμό? Κάνω άλλη άσκηση και αφήνω τα barbell squat για αργότερα?
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  26. #26
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Προφανώς θα πρέπει να δυναμώσεις την πλάτη σου. Με κωπηλατικές ασκήσεις (απλή με μπάρα, t-bar rows), και την κάτω πλάτη σου, με swings και ραχιαίους.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  27. #27
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Βάλε deadlifts στο πρόγραμμα σου για να δυναμώσεις τον κορμό σου. Τα πόδια πόσο ανοιχτά τα έχεις όταν κάνεις σκουότ;

  28. #28
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Βάλε deadlifts στο πρόγραμμα σου για να δυναμώσεις τον κορμό σου. Τα πόδια πόσο ανοιχτά τα έχεις όταν κάνεις σκουότ;
    Λίγο πιο ανοιχτά από το άνοιγμα των ώμων και οι μύτες να κοιτούν ελαφρώς προς τα έξω , ώστε να μπορώ να κατεβαίνω χαμηλά..
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  29. #29
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Προφανώς θα πρέπει να δυναμώσεις την πλάτη σου. Με κωπηλατικές ασκήσεις (απλή με μπάρα, t-bar rows), και την κάτω πλάτη σου, με swings και ραχιαίους.
    Κάνω πλέον εντατικά τέτοιες ασκήσεις...κωπηλατική με μπάρα, deadlifts και ραχιαίους...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Βάλε deadlifts στο πρόγραμμα σου για να δυναμώσεις τον κορμό σου.
    Αυτό!!!

    Οι άρσεις θανάτου βοηθούν απίστευτα στο σκουώτ. Το έχω δει επάνω μου. Γι αυτό έχουν γίνει η αγαπημένη μου άσκηση.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διαφορές Hack Squat & Kλασικού Squat
    By Kerberos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 10-02-12, 12:55
  2. squat...
    By Hamurabi in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 22-02-05, 19:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •