Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default Σειρά Ασκήσεων Bodybuilding (by Kardoula) - Κωπηλατική Αλτήρα

    Μια από τις κλασικές ασκήσεις πλάτης - κωπηλατική με αλτήρα. Τip: To χέρι θεωρείστε το ως "γάντζο" και προσπαθήστε να νιώθετε πως το βάρος το έλκετε με την πλάτη.

    Καλές προπονήσεις!!!



  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Μας βγαζεις και γλωσσιτσα εεεεεεε ????...εμεις φταιμε που σε γουσταρουμε !!!!!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    χαχαχαχαχαχα ξυπνάει το καραγκιοζάκι μέσα μου

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-04-13
    Posts
    3

    Default

    δεν θα επρεπε να πηγαινει ο αλτηρας πιο κάτω (εννοω λιγο πάνω απο το κοκκαλο της μέσης) για να πιάνει περισσοτερο τα φτερά ?

  5. #5
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    E θα τρελαθώ! Άμα σου πω τωρα έψαχνα στο γιου τούμπε για τη κωπηλατική και τσούπ ήρθες εσύ!!!!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πρόσεξε γιατί διαβάζω τη σκέψη σου!!!



    Quote Originally Posted by soulbreaker View Post
    δεν θα επρεπε να πηγαινει ο αλτηρας πιο κάτω (εννοω λιγο πάνω απο το κοκκαλο της μέσης) για να πιάνει περισσοτερο τα φτερά ?
    Η εκτέλεση δουλεύει κυρίως πλατύ ραχιαίο. Εννοείται ότι πιάνει και άλλους μυς (οπίσθια μοίρα δελτοειδή, τραπεζοειδή, ρομβοειδή).

    Για την ιστορία, χρησιμοποιώ 20κιλο αλτήρα (το μαξ μου ειναι 27.5 α τςςς κορδώνομαι τώρα )


    Θα ανεβεί και άλλο βίντεο με έλξεις στο μονόζυγο με το σωματικό βάρος.

  7. #7
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Βρε καλως την Ειρηνηηηηηη.
    Για αλλη μια φορα μας εκπλησεις ευχαριστα!

  8. #8
    New Member giannop's Avatar
    Join Date
    07-08-13
    Location
    AΘΗΝΑ
    Posts
    69

    Default

    Θα ανεβεί και άλλο βίντεο με έλξεις στο μονόζυγο με το σωματικό βάρος.
    Περιμένουμε πως και πως.....
    Γιατί το λίγο-λίγο και το λίγο-λίγο γίνεται πολύ και στιγμή με την στιμγή σπαταλάμε μια ζωή!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να σαι καλά Χιθ... ε....... Γιάννη ήθελα να πω

  10. #10
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Αααααααααχ, η αγαπημένη μου άσκηση!
    Κυρία κυρία, έχω απορία. Δεν χρειάζεται να ανεβαίνει πιο ψηλά το χέρι, να έρχεται ο καρπός στην πλάτη; Γιατί εκεί με δυσκολεύει και πιάνω τον εαυτό μου να πάει να χαλάσει την εκτέλεση. Κι επίσης, πόσο ρόλο παίζει να είναι η πλάτη παράλληλα στο έδαφος; Γιατί με βάζανε να ανοίγω το πόδι που πατάει κάτω ώστε να πετύχω το σωστό ύψος, αλλά αν το ανοίξω πολύ το χτυπάω με τον αλτήρα.
    Και η σημαντικότερη: πού είναι καλέ οι ροζ φορμίτσες και τα τρελοκοτσίδια;;;;
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  11. #11
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Ειρηνη οποτε μπορεσεις σε καποιο βιντεο να δειξεις ανοιγματα στηθους σε επικλινη παγκο και αρσεις θανατου

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by noucca View Post
    Αααααααααχ, η αγαπημένη μου άσκηση!
    Κυρία κυρία, έχω απορία. Δεν χρειάζεται να ανεβαίνει πιο ψηλά το χέρι, να έρχεται ο καρπός στην πλάτη; Γιατί εκεί με δυσκολεύει και πιάνω τον εαυτό μου να πάει να χαλάσει την εκτέλεση. Κι επίσης, πόσο ρόλο παίζει να είναι η πλάτη παράλληλα στο έδαφος; Γιατί με βάζανε να ανοίγω το πόδι που πατάει κάτω ώστε να πετύχω το σωστό ύψος, αλλά αν το ανοίξω πολύ το χτυπάω με τον αλτήρα.
    Και η σημαντικότερη: πού είναι καλέ οι ροζ φορμίτσες και τα τρελοκοτσίδια;;;;
    Λοιπόν,ξεκινάω με το πιο σημαντικό: Το ροζ κολάν ήταν για πλύσιμο Τα κοτσίδια δεν τα έκανα γιατί θα κοιτάζατε αυτά και όχι την άσκηση


    Νούκκα θα σου πω πολύ σύντομα μια ιστορία: Oταν ήμουν σχετικά αρχάρια με τα βάρη (είχα περίπου 1μιση χρόνο..) καθόμουν και έγραφα όλα όσα έπρεπε να προσέχω αλλά σε υπερβολικό βαθμό. Το αποτέλεσμα ήταν να μην νιώθω καν την άσκηση γιατί το μυαλό μου ήταν στο "αν βγουν τα γόνατα έξω από τις μύτες των ποδιών" ή "αν το χέρι είναι πιο ψηλά απ ότι πρέπει " κλπ.. Ώσπου μια μέρα δεν πήρα τις σημειώσεις και το μόνο που έκανα ήταν να κλείσω τα μάτια μου και να πειραματιστώ τι θέση πρέπει να έχω ώστε να νιώσω τον μυ την ώρα της επανάληψης. Αυτό ήταν!!! Από τότε με πιανε και ο ποπός στο σκουώτ που το χα μαράζι γιατί ποτέ δεν πιανόμουν εκεί αλλά και άλλες ασκήσεις.
    Τι θέλω να πω.. Πως με 2-3 σημεία προσοχής και πειραματίζοντας, μπορείς να πετύχεις την σωστή εκτέλεση κάθε άσκησης.

    Στην κωπηλατική με αλτήρα τα σημεία προσοχής είναι πως η πλάτη πρέπει να είναι ίσια και όχι καμπουριασμένη, ο αγκώνας λυγισμένος και κοντά στα πλεύρα (να περνάει ξυστά στο σώμα). Τώρα αν αλλάζει λίγο η κλίση της πλάτης και είναι είτε παράλληλη είτε ελαφρά πιο ψηλά, δεν αλλάζει κατι ουσιαστικό.

    Στο βίντεο χρησιμοποιώ σχετικά βαρια κιλά αρα το εύρος κίνησης είναι μικρότερο. Επειδή όμως ξέρω το σώμα μου, ξέρω πως να στείλω το βάρος αυτό εκεί που θέλω. Υπάρχει και άλλη παραλλαγή της άσκησης όπου με λιγότερα κιλά έχω extreme range of motion. Υπάρχουν ένα κάρο παραλλαγές..
    Εσύ λοιπόν κράτα αυτά τα σημεία προσοχής και πειραματίσου μόνη σου να βρεις πως πρεπει να εχεις το σώμα σου ακριβώς ώστε να δουλεύει την πλατη.Όταν το κάνεις αυτό, "αυτομάτως" όλα τα άλλα θα τα κάνεις σωστά. Να σκεφτεσαι οτι τα χέρια ειναι ο γάντζος κι ότι το βάρος το σηκώνεις με την πλάτη.

    Από το τζιμ θα ακούσεις πολλές διορθώσεις, άλλες σωστές, άλλες περιττές.. Δεν υπάρχει ένας και μοναδικός τρόπος να εκτελέσεις μια άσκηση. Υπάρχουν όμως όπως είπα, σημεία προσοχής. Άσε που οι γνώμες είναι σαν τις... μύτες.. κάθε ένας έχει κι από μία.








    Quote Originally Posted by billperisteri2 View Post
    Ειρηνη οποτε μπορεσεις σε καποιο βιντεο να δειξεις ανοιγματα στηθους σε επικλινη παγκο και αρσεις θανατου

    Γεια σου ρε Μπίλυ με τις παραγγελιές σου!! Έγινε, θα τις κάνω κι αυτές, αλλά προς το παρόν θα ανεβάσω έλξεις στο μονόζυγο που το χω και περιμένει

    Καλές προπονήσεις!!!

  13. #13
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πως με 2-3 σημεία προσοχής και πειραματίζοντας, μπορείς να πετύχεις την σωστή εκτέλεση κάθε άσκησης.

    Στην κωπηλατική με αλτήρα τα σημεία προσοχής είναι πως η πλάτη πρέπει να είναι ίσια και όχι καμπουριασμένη, ο αγκώνας λυγισμένος και κοντά στα πλεύρα (να περνάει ξυστά στο σώμα). Τώρα αν αλλάζει λίγο η κλίση της πλάτης και είναι είτε παράλληλη είτε ελαφρά πιο ψηλά, δεν αλλάζει κατι ουσιαστικό.
    Δε φαντάζεσαι πόσο πιο εύκολη έκανες την άσκηση!
    Σχολείο είστε. Όχι σχολείο, πανεπιστήμιο!
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  14. #14
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Εμένα με βοήθησε η φράση το χέρι είναι γάτζος. Σήμερα η άσκηση μου βγήκε καλύτερα από κάθε άλλη φορά. Ο γυμναστής στο μόνο με ίσιωσε ήταν η πλάτη και ήρθε και ο γάτζος και τώρα έχω πιαστεί! Τι κατάλαβες μανταμίτσα ε?ε?ε? Τώρα η Αννούλα πονάει
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Εμένα με βοήθησε η φράση το χέρι είναι γάτζος. Σήμερα η άσκηση μου βγήκε καλύτερα από κάθε άλλη φορά. Ο γυμναστής στο μόνο με ίσιωσε ήταν η πλάτη και ήρθε και ο γάτζος και τώρα έχω πιαστεί! Τι κατάλαβες μανταμίτσα ε?ε?ε? Τώρα η Αννούλα πονάει
    Έλα τώρα που δεν σ'αρέσει Να σκέφτεσαι πως πονάμε παρέα! Καλές προπονήσεις κοπελάρα!!

  16. #16
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Έλα τώρα που δεν σ'αρέσει Να σκέφτεσαι πως πονάμε παρέα! Καλές προπονήσεις κοπελάρα!!
    Αυτό με τον πόνο μου κάνει σε μαζοχισμό! Άν μου αρέσει λέει !
    Βασικά για την ώρα καλή δουλειά με πιασμένη πλάτη! Πω και βαριέμαι πολύ και νυστάζω!
    Καλές προπονήσεις και σε εσένα Καρδούλοειρήνη!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σειρά Video Ασκήσεων Bodybuilding - Front Squat
    By Kardoula in forum Bodybuilders.gr Βίντεο Ασκήσεων & Διατροφής
    Replies: 19
    Last Post: 15-09-13, 17:48
  2. Σειρά Βίντεο Ασκήσεων Bodybuilding, by Kardoula
    By Kardoula in forum Bodybuilders.gr Βίντεο Ασκήσεων & Διατροφής
    Replies: 17
    Last Post: 31-10-12, 15:14
  3. Σειρα ασκησεων
    By z00mz00m in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 30-10-11, 20:03
  4. Σειρά ασκήσεων?
    By natasa in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 13
    Last Post: 09-07-07, 13:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •