Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    27-02-13
    Location
    Αλεξανδρούπολη
    Posts
    11

    Default Νυχτερινή Εργασία Και Προπόνηση-Διατροφή

    Καλησπέρα σας.

    Εδώ και 2 χρόνια εργάζομαι σε ένα νυχτερινό κέντρο τρεις φορές την εβδομάδα. Πιάνω δουλειά στις 11 και τελειώνω στις 6-7. Εκτός αυτού, τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας εργάζομαι πρωινές ώρες καταστήματος σε ένα άλλο μαγαζί.
    Κάνω 4-5 προπονήσεις κατά μέσο όρο την εβδομάδα για μυική υπερτροφία.
    Αυτό που με απασχολεί και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας, ώστε να μου πείτε τη γνώμη σας είναι τα εξής ερωτήματα:
    • Μπορώ να κάνω προπονήσεις τις ημέρες που εργάζομαι νύχτα και κατά πόσο αυτό είναι ωφέλιμο; (τις ημέρες που εργάζομαι νύχτα μπορώ να πηγαίνω στην προπόνηση γύρω στις 5-6 στο απόγευμα)
    • Τι πρόγραμμα διατροφής θα πρέπει να ακολουθήσω εκείνη την ημέρα, σημειωτέον ότι θα ξυπνήσω γύρω στις 12 το μεσημέρι, ώστε να αντέξω το βράδυ (γιατι το μεσημέρι δεν μπορώ να κοιμηθώ) και θα φάω μεσημεριανό με την οικογένεια στις 2 και αφετέρου θα κοιμηθώ από τις 7 το πρωί εως τις 1 το μεσημέρι της επόμενης; (όταν ξυπνάω πινω συνήθως ενα ποτήρι γάλα με whey, κάνω κανονικά τα γεύματά μου ώς το βράδυ που θα πάω στη δουλειά και κατά τη διάρκεια της νύχτας τρώω συνήθως ένα γιαούρτι 2%, δύο αυγά και αν πεινάσω παραπάνω ένα φρούτο, ξινόμηλο)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    Φυσικά μπορείς να προπονείσαι τις ημέρες που θα δουλεύεις νύχτα. Εφόσον τρως σωστά, και κοιμάσαι κανονικά (γύρω στις 8 ώρες), τότε δεν έχεις λόγο να προβληματίζεσαι...!

    Η διατροφή σου θα ακολουθεί το ωράριο που θα είσαι ξύπνιος. Όταν ξυπνάς από τον 8-ωρο ύπνο, θα τρως το πρωινό σου, και μετά τα υπόλοιπα γεύματα. Αν υπάρχει γεύμα με την οικογένεια, μπορείς να αλλάζεις τη σειρά των γευμάτων.
    Μετά την προπόνηση φρόντισε να τρως το ανάλογο γεύμα (πλήρες στέρεο γεύμα), και μετά θα συνεχίζεις με τα υπόλοιπα γεύματά σου μέχρι να έρθει η ώρα να κοιμηθείς.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Advanced Bodybuilder jonic's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια
    Posts
    851

    Default

    σε καταλαβαινω ...εχω 3 με 3 βραδυνα την εβδομαδα κ εγω !!! κ ειναι λιγο δυσκολο . οπως ειπε ο cuban τα ρυθμιζεις !!! απλα για μενα ειναι δυσκολο να κλεισω 8 - ωρο συνεχομενο υπνο . προτιμο να κοιμηθω λιγοτερο για να περασω λιγο χρονο κ με οικογενεια κ να κανω κ την ασκηση μου !!!! παντως με λιγη θεληση ολα γινονται

  4. #4
    New Member
    Join Date
    27-02-13
    Location
    Αλεξανδρούπολη
    Posts
    11

    Default

    Σας ευχαριστώ παλικάρια, και εγω την ιδια γνώμη με εσάς έχω. Απλά ένα θεματάκι που έχω είναι ότι κατά τη διάρκεια της νύχτας δεν μπορώ να φάω όσο θα έτρωγα αν ήταν μέρα. Δεν έχω τόση όρεξη. Απλά φροντίζω κατά το δυνατόν να μην ξεμένει ο οργανισμός από πεωτεϊνη, κάνοντας μικρά γευματάκια (όπως περιέγραψα πιο πάνω).


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προπονηση , διατροφη , νυχτερινη εργασια & πρωινη !!!
    By Kostas84 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 31-05-11, 21:51
  2. Νυχτερινή Εργασία & Προβλήματα Ύπνου
    By ageloskorg in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 29-12-10, 17:06
  3. Replies: 2
    Last Post: 29-11-10, 02:18
  4. Προπόνηση και νυκτερινή εργασία!
    By st86-tr in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 11-11-08, 14:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •