Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 65
  1. #31
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    Καλησπέρα κορίνα και απο εμένα, και πανω απο όλα μην σε πιάνει απελπισία!!!!!!! ΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑ!....Αν μου επιτρεπεται να εκθεσω μια γνωμη και απο ιατρικης αποψης,για να επελθει διακοπή της εμμηνου ρύσεως πρεπει να πέσεις σε μονοψήφιο ποσοστό λίπους εχεις κανει λιπομετρηση?? (κατι το οποιο δεν παιζει σε ενα μεσο-αθλουμενο ανθρωπο και ειδικα γυναίκα, ή απλά ας πουμε ειναι πολυυυυ δύσκολο), αλλη αιτία θα ήταν πέσει το σίδηρο σου στα τάρταρα , ή να εμφανισεις ΄καποια ορομονολογικη διαταραχη , καταθλιψη , νευρικη ανορεξια, πολυκυστικες ωοθηκες ...ΤΑ ΕΧΕΙς ΨΑΞΕΙ ΟΟΟΛΛΛΑΑΑ ΑΥΤΑ????...Τώρα η σαβουροφαγία ειναι κάτι που σχεδον όλοι το έχουμε παθει και οφειλεται συνηθως σε ψυχολογικους λογους...μην σε παιρνει απο κατω ...οι αλλαγες γίνονται σιγα σιγα, και στη διατροφη και στο σλωμα και παντου.Το σημαντικο ειναι να κανουμε πραγματα παντα με χαρα και χαμογελοοοο , να κανουμε τη ζωη μας όμορφη , γιατί μόνο αυτό αξίζει στο τελος ..οπότε χαμόγελο , αισιόδοξη σκεψη , ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΗΗ και ολα τα αλλα ερχονται
    Τέλος αν θεωρουσες οτι μια ψυχολογικη υποστηριξηη απο εναν ειδικο θα σε βοηθησει (εναν ανθρωπο ρε παιδι μου να μιλησεις) ειναι το πιο απλοοοο καντο , ερχονται στιγμες στη ζωη μας που ολοι εχουμε αναγκη απο κατι τετοιο , δεν ειναι τπτ δυσκολο!!! ΔΕΣ ΤΟ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΣΚΟΠΙΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    Υ.Γ. εφαγες μερεντααααααααααααααααααααααα ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥΥΥΥ
    Last edited by starakii; 31-10-13 at 18:12.
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  2. #32
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    Θα ήθελα επισης να πω οτι τετοια προβληματα ειχε και η αδερφη μου ..ουσα φοιτητρια ...ετρωγε μονο βλακειες και ελαχιστα, ερχονταν μερες που ετρωγε μια ντοματα η ενα μπροκολο, απιστευτες κραμπες στο στομαχι και πονοι απο την πειναααααααααααα,συνοδευομενη με ολα τα προβληματα που απορρεουν απο τετοιου ειδους διατροφικες συνηθειες.Την ''μυησα''στον κοσμο της αθλησης , αλλαξαμε μαζι σιγα τη διατροφη της, ηρθε στα ισια της με τα κιλα της και τα λοιπα προβληματα και σε ενα χρονο ειχε φτιαξει η κατασταση ...τα βηματα ειναι αποδοχη του προβληματος και μετα σιγα σιγα αντιμετωπιση .... και χαλαραααααααα ,ουτε ο πανικος βοηθαει ουτε η υστερια του περιγυρου ..χαλαρα !!!
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  3. #33
    New Member
    Join Date
    17-10-13
    Posts
    16

    Default

    starakii επειδή ξεκίνησα να πηγαίνω σε διατροφολόγο και πάλι αλλά αυτή την φορά για να πάρω βάρος, θα κάνω την τρίτη που έρχεται λιπομέτρηση κτλ. μου έχουν πει οι γιατροί οτι είναι θέμα κιλών το θέμα της περιόδου γιατί έκανα και εξετάσεις κτλ και δεν έχει φανεί κάποιο άλλο πρόβλημα. επίσης να σας πω οτι πήγα και σε ψυχολόγο και μου είπε οτι με τίποτα δεν έχω νευρική ανορεξία αλλά το όλο θέμα με το φαγητό είναι επειδή είμαι τελιομανής και θέλω να έχω τον έλεγχο ,οπότε ξεσπάω αυτά τα negatives μου στο φαγητό. τα ξεσπάσματα μου είπε οτι είναι ένασ τρόπος να απαγκιστρωθώ απο όλον αυτόν τον έλεγχο αλλά επειδή είναι αρχή το χάνω λίγο και ουσιαστικά με ελέγχει αυτό περισσότερο. θέλω να σας ευχαριστήσω που έχετε ασχοληθεί τόσο με το θέμα μου, εκτιμώ πολύ τα όσα μου γράφετε. το όλο θέμα επίσης με την αποτοξίνωση κτλ είναι οτι άντε οκ να πάρω κιλά (που δεν θέλω αλλά πρέπει αν θέλω να λειτουργήσει καλά ο οργανισμός μου γιατί μπαίνω στον 6ο ή 7ο κύκλο χωρίς περίοδο ) ΔΕΝ θέλω να τα πάρω με τισ μαλακίτσες αυτές στα πλαίσια του σαβουριάσματοσ γιατί θα μπει μεν λίπος αλλά όπως να ναι ,όπου να ναι.. γι αυτό με πιάνει τρέλλα κτλ ! και στην διατροφολόγο που θα πάω δεν θα μου πει αααα ωραία ,πρέπει να μπουν 5 κιλά ,αύριο πίτσα ,μεθαύριο 5 παγωτά και κομπλέ :P

  4. #34
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by korina View Post
    starakii επειδή ξεκίνησα να πηγαίνω σε διατροφολόγο και πάλι αλλά αυτή την φορά για να πάρω βάρος, θα κάνω την τρίτη που έρχεται λιπομέτρηση κτλ. μου έχουν πει οι γιατροί οτι είναι θέμα κιλών το θέμα της περιόδου γιατί έκανα και εξετάσεις κτλ και δεν έχει φανεί κάποιο άλλο πρόβλημα. επίσης να σας πω οτι πήγα και σε ψυχολόγο και μου είπε οτι με τίποτα δεν έχω νευρική ανορεξία αλλά το όλο θέμα με το φαγητό είναι επειδή είμαι τελιομανής και θέλω να έχω τον έλεγχο ,οπότε ξεσπάω αυτά τα negatives μου στο φαγητό. τα ξεσπάσματα μου είπε οτι είναι ένασ τρόπος να απαγκιστρωθώ απο όλον αυτόν τον έλεγχο αλλά επειδή είναι αρχή το χάνω λίγο και ουσιαστικά με ελέγχει αυτό περισσότερο. θέλω να σας ευχαριστήσω που έχετε ασχοληθεί τόσο με το θέμα μου, εκτιμώ πολύ τα όσα μου γράφετε. το όλο θέμα επίσης με την αποτοξίνωση κτλ είναι οτι άντε οκ να πάρω κιλά (που δεν θέλω αλλά πρέπει αν θέλω να λειτουργήσει καλά ο οργανισμός μου γιατί μπαίνω στον 6ο ή 7ο κύκλο χωρίς περίοδο ) ΔΕΝ θέλω να τα πάρω με τισ μαλακίτσες αυτές στα πλαίσια του σαβουριάσματοσ γιατί θα μπει μεν λίπος αλλά όπως να ναι ,όπου να ναι.. γι αυτό με πιάνει τρέλλα κτλ ! και στην διατροφολόγο που θα πάω δεν θα μου πει αααα ωραία ,πρέπει να μπουν 5 κιλά ,αύριο πίτσα ,μεθαύριο 5 παγωτά και κομπλέ :P
    Και σωστά θα σου πει. Γιατί το θέμα είναι να πάρεις το βάρος με σωστό τρόπο, να δυναμώσεις το σώμα σου και όχι να μαζέψεις ό,τι κακό λίπος υπάρχει στις διάφορες τροφές τύπου πίτσες, παγωτά, κρουασάν και άλλα τέτοια και να αποκτήσεις και καμιά χοληστερίνη έτσι στα καλά καθούμενα. Μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένη. Σιγά σιγά, δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαντάζεσαι, ιδιαίτερα όταν έχεις γνώση επί του όλου προβλήματος και πόσο μάλλον επίγνωση του τι είναι σωστό και καλό για σένα. Με τη βοήθεια των δικών σου ανθρώπων αλλά και όλων εδώ μέσα, εγώ πιστεύω θα τα καταφέρεις. ;)

  5. #35
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    Bρε δεν θα σου πει σοβαρος διατροφολογος μπουκωσου με πιτσες και παγωτά χαχχαχαχχαχαχαχα αλλωστε δε θα σε βοηθουσε αυτό, μια τέτοιου είδους διατροφή δεν βοηθά κανέναν και ειδικά εναν ''ταλαιπωρημένο'' οργανισμό...Θα σου φτιάξει μια ελαφρως υπερθερμιδικη δίαιτα με σωστές επιλογές ωστε να παρεις αργα βαρος...οι αποτομες μεταβολες είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω δεν βοηθούν τον οργανισμο... Τα παντα στη ζωη είναι θέμα προτεραιοτήτων, τί είναι σημαντικότερο μια ζωη όπως τη βιώνεις τώρα, ή μια φυσιολογική ζωή με normal συνθηκες και κανα 2 κιλα παραπάνω??? Όλα είναι θέμα επιλογών!!!
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  6. #36
    New Member
    Join Date
    17-10-13
    Posts
    16

    Default

    μακάριιιιιιι !!!!! :)

  7. #37
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    Έτσι με ένα χαμόγελο όοολα φτιάχνουν!!! Θα σε συμβούλευα να ασχολείσαι μόνη σου με την προετοιμασία του φαγητού σου ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΑΑΑ ίσως απο τις πιο αγχολυτικες διαδικασίες που υπάρχουν!!!
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  8. #38
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by starakii View Post
    Έτσι με ένα χαμόγελο όοολα φτιάχνουν!!! Θα σε συμβούλευα να ασχολείσαι μόνη σου με την προετοιμασία του φαγητού σου ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΑΑΑ ίσως απο τις πιο αγχολυτικες διαδικασίες που υπάρχουν!!!
    Συμφωνώ απόλυτα! Εκτός του ότι είναι αγχολυτικό, μαγειρεύοντας μόνη σου το δικό σου φαγητό, ξέρεις ακριβώς και τι βάζεις μέσα, επομένως ξέρεις ότι είναι ''καθαρό'' φαγητό, ελέγχεις τις ποσότητες και δεν σε πιάνει ούτε άγχος ούτε τύψεις, από τη στιγμή κιόλας που είναι κάτι που σε απασχολεί.

  9. #39
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Quote Originally Posted by korina View Post
    starakii επειδή ξεκίνησα να πηγαίνω σε διατροφολόγο και πάλι αλλά αυτή την φορά για να πάρω βάρος, θα κάνω την τρίτη που έρχεται λιπομέτρηση κτλ. μου έχουν πει οι γιατροί οτι είναι θέμα κιλών το θέμα της περιόδου γιατί έκανα και εξετάσεις κτλ και δεν έχει φανεί κάποιο άλλο πρόβλημα. επίσης να σας πω οτι πήγα και σε ψυχολόγο και μου είπε οτι με τίποτα δεν έχω νευρική ανορεξία αλλά το όλο θέμα με το φαγητό είναι επειδή είμαι τελιομανής και θέλω να έχω τον έλεγχο ,οπότε ξεσπάω αυτά τα negatives μου στο φαγητό. τα ξεσπάσματα μου είπε οτι είναι ένασ τρόπος να απαγκιστρωθώ απο όλον αυτόν τον έλεγχο αλλά επειδή είναι αρχή το χάνω λίγο και ουσιαστικά με ελέγχει αυτό περισσότερο. θέλω να σας ευχαριστήσω που έχετε ασχοληθεί τόσο με το θέμα μου, εκτιμώ πολύ τα όσα μου γράφετε. το όλο θέμα επίσης με την αποτοξίνωση κτλ είναι οτι άντε οκ να πάρω κιλά (που δεν θέλω αλλά πρέπει αν θέλω να λειτουργήσει καλά ο οργανισμός μου γιατί μπαίνω στον 6ο ή 7ο κύκλο χωρίς περίοδο ) ΔΕΝ θέλω να τα πάρω με τισ μαλακίτσες αυτές στα πλαίσια του σαβουριάσματοσ γιατί θα μπει μεν λίπος αλλά όπως να ναι ,όπου να ναι.. γι αυτό με πιάνει τρέλλα κτλ ! και στην διατροφολόγο που θα πάω δεν θα μου πει αααα ωραία ,πρέπει να μπουν 5 κιλά ,αύριο πίτσα ,μεθαύριο 5 παγωτά και κομπλέ :P
    Τελειομανία, το στοιχείο μου. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι εγώ θέλω τον πλήρη έλεγχο σε κάθε πτυχή της ζωής μου και παλεύω να το καταπνίξω γιατί βρίσκομαι να κάνω δουλειές μόνο εγώ, να μαγειρεύω μόνο εγώ, να σιδερώνω μόνο εγώ... Να θυμίζεις στον εαυτό σου ότι δε χάλασε ο κόσμος αν δεν τα κάνεις όλα τέλεια από την αρχή, τα λάθη είναι κι αυτά μαθήματα. Κι όταν κάτι δεν γίνεται τέλεια, τουλάχιστον να γίνεται, δηλαδή επειδή δεν έφαγες ολόσωστα μην πέσεις με τα μούτρα και σε όλα τα άλλα απαγορευμένα.

    Αποτοξίνωση δεν υπάρχει. Αυτό που κάνεις μετά το βουλιμικό δεν διώχνει το λίπος που θα έβαζες αλλά διαιωνίζει την κακή διατροφή με περισσότερες στερήσεις και σε φέρνει πιο κοντά στο επόμενο επεισόδιο. Η μόνη αποδεκτή "συμπεριφορά" μετά από ένα επεισόδιο, πέρα από τις σημειώσεις που κρατάς τι ήταν αυτό που σε οδήγησε εκεί ώστε να μην το επαναλάβεις, είναι να πιεις παραπάνω νερό. Συνήθως ο οργανισμός αντιδρά με κατακρατήσεις και το παραπάνω νεράκι θα βοηθήσει να φύγουν γρηγορότερα.

    Όσο για το διατροφολόγο, έχω μερικές ενστάσεις. Βλέποντας από φίλες τι τους έχει δώσει να τρώνε (παρόλο που και οι δύο ασκούνται) θα προτιμούσα να φτιάχνεις μόνη σου το μενού σου, αφού είσαι και τελειομανής, παρά να σου το δίνει έτοιμο κάποιος άλλος...
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  10. #40
    New Member
    Join Date
    17-10-13
    Posts
    16

    Default

    i'm back φίλτατοι :) επειδή με έιχατε ρωτήσει, έκανα λιπομέτρηση και έχω 11% λιπος. το κακό είναι οτι ενώ με τισ σαβούρες είχα προσπαθήσει να το ελέγξω δεν τα έχω καταφέρει και τόσο καλά ! δεν κάνω ΤΑ επεισόδια αλλά δεν μπορώ να σταματήσω τελείως. αναρωτιέμαι ΓΙΑΤΙ! εγώ που είχα τόση πειθαρχία ,που δεν έτρωγα τίποτα απο όλα αυτά, που έτρωγαν όλοι οι γύρω μου και εγώ ούτε καν δοκίμαζα? που πήγε ο αυτοέλεγχοσ μου? πραγματικά δεν ξέρω... δεν θέλω να παχύνω και να μπούνε "κακά" κιλά αλλά αναγκαστικά έστω ένα κιλό θα μπεί έτσι :/ ταυτόχρονα απο το πολύ περπάτημα, σπίνινγκ και ελλειπτίκό έχω αρχίσει και έχω πόνους στα ισχία μου , έτσι μου είπαν οτι λέγεται το σημείο. δηλαδή να σταματήσω κιόλας την γυμναστική και αν καταλήξω μια χοντρή που θα σαβουριάζει , ΤΕΛΕΙΑ :P αααααάντε καλημέρες κόσμε :P :P

  11. #41
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Γειά σου Κορίνα και από εμένα. Έχω την αίσθηση πως έχεις κολλήσει με το φαγητό και μάλιστα οτι η πειθαρχεία σου έχει φύγει.Πές οτι έφαγες σαβούρα τη Δευτέρα ε και? Σου έχει κολλήσει στο μυαλό πως θα γίνεις μια "χοντρή" που θα σαβουριάζει και δεν θα κάνει τίποτα άλλο. Βάλτα κάτω και δες πως έχεις μπεί σε ένα κύκλο που καταλήγει πάντα στο ίδιο.Για μένα η αποτοξίνωση είναι μια βλακεία και μισή κάτι για να ανεβάζουμε την αυτοπεποίθηση μας αλλά έχει ως αποτέλεσμα να ξεσκίζουμε τον μεταβολισμό μας. Άσε τον ευατό σου ελεύθερο και δες τι θέλεις. Εγώ δεν κατάλαβα άν θέλεις να βάλεις ποιοτικά κιλά ή απλά σου έχει κολλήσει μη παχύνεις.
    Φτιάξει σιγά σιγά μια διατροφούλα με τις τροφές που σου αρέσουν και δες πως θα πάει.
    Πάλευα με βλακείες να χάσω κιλά με δίαιτα λιμοκτονίας. Έχασα κάποια στιγμή 20 κιλά και μετά έκανα ένα μπάμ σαν βόμβα και τα πήρα όλα. Δεν είχα μάθει να τρώω απλά με ξεγελούσα. Έκανα και πέρσι διατροφή αλλά είχε μαγκώσει ο εγκέφαλο μου, μου είχε γίνει εμμονή. Αποτέλεσμα? Πάλι τα ίδια έχασα κάποια και τα ξανα πήρα. Τα έβαλα κάτω το πήρα απόφαση και ξεκίνησα πάλι. Χωρίς να τρελαθώ, χωρίς να με πιάνει αμόκ άν κάποιο γεύμα δεν το φάω στην ώα μου (ασπούμε λόγω δουλειάς) Τώρα μετά από 8 μήνες με λένε Άννα και είμαι καλά. Καμιά φορά ναι ζηλεύω όταν οι γύρω μου τρώνε πίτσα και μου σπάει τη μύτη αλλά σκέφτομαι πως απόλαυση της στιγμής είναι και τίποτα παραπάνω, τρώω τη μπροκολάρα μου με το κοτόπουλο και τέλος. Αυτούς τους 8 μήνες ναι έφαγα και σαβούρα αλλά πλέον ελεγχόμενα δεν ένοιωσα να με επηρέασε και ούτε ένοιωσα τύψεις.
    Λογικό είναι τα ισχία σου να πονάνε αφού καταπονείς συνεχώς το σώμα σου!
    Βάλτα κάτω και δες δεν είναι όλα τόσο τραγικά!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  12. #42
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Γειά σου Κορίνα και από εμένα. Έχω την αίσθηση πως έχεις κολλήσει με το φαγητό και μάλιστα οτι η πειθαρχεία σου έχει φύγει.Πές οτι έφαγες σαβούρα τη Δευτέρα ε και? Σου έχει κολλήσει στο μυαλό πως θα γίνεις μια "χοντρή" που θα σαβουριάζει και δεν θα κάνει τίποτα άλλο. Βάλτα κάτω και δες πως έχεις μπεί σε ένα κύκλο που καταλήγει πάντα στο ίδιο.Για μένα η αποτοξίνωση είναι μια βλακεία και μισή κάτι για να ανεβάζουμε την αυτοπεποίθηση μας αλλά έχει ως αποτέλεσμα να ξεσκίζουμε τον μεταβολισμό μας. Άσε τον ευατό σου ελεύθερο και δες τι θέλεις. Εγώ δεν κατάλαβα άν θέλεις να βάλεις ποιοτικά κιλά ή απλά σου έχει κολλήσει μη παχύνεις.
    Φτιάξει σιγά σιγά μια διατροφούλα με τις τροφές που σου αρέσουν και δες πως θα πάει.
    Πάλευα με βλακείες να χάσω κιλά με δίαιτα λιμοκτονίας. Έχασα κάποια στιγμή 20 κιλά και μετά έκανα ένα μπάμ σαν βόμβα και τα πήρα όλα. Δεν είχα μάθει να τρώω απλά με ξεγελούσα. Έκανα και πέρσι διατροφή αλλά είχε μαγκώσει ο εγκέφαλο μου, μου είχε γίνει εμμονή. Αποτέλεσμα? Πάλι τα ίδια έχασα κάποια και τα ξανα πήρα. Τα έβαλα κάτω το πήρα απόφαση και ξεκίνησα πάλι. Χωρίς να τρελαθώ, χωρίς να με πιάνει αμόκ άν κάποιο γεύμα δεν το φάω στην ώα μου (ασπούμε λόγω δουλειάς) Τώρα μετά από 8 μήνες με λένε Άννα και είμαι καλά. Καμιά φορά ναι ζηλεύω όταν οι γύρω μου τρώνε πίτσα και μου σπάει τη μύτη αλλά σκέφτομαι πως απόλαυση της στιγμής είναι και τίποτα παραπάνω, τρώω τη μπροκολάρα μου με το κοτόπουλο και τέλος. Αυτούς τους 8 μήνες ναι έφαγα και σαβούρα αλλά πλέον ελεγχόμενα δεν ένοιωσα να με επηρέασε και ούτε ένοιωσα τύψεις.
    Λογικό είναι τα ισχία σου να πονάνε αφού καταπονείς συνεχώς το σώμα σου!
    Βάλτα κάτω και δες δεν είναι όλα τόσο τραγικά!
    Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο. με κάλυψες.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  13. #43
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πολύ ωραίο ποστ Άννα! Μέσα από αυτό έκανες και τη δική σου αυτοκριτική, κάτι που σε βοηθάει από δω και πέρα να παραμένεις χωρίς ακρότητες στο στόχο σου. Εμείς οι γυναίκες τείνουμε να είμαστε των άκρων. Ή που θα τρώμε χωρίς σταματημό ή που θα μας πιάνει πανικός και θα είμαστε με 2 καρότα όλη μέρα. Κι όταν φάμε κάτι εκτός προγράμματος, πιστεύουμε πως τα έχουμε χαλάσει όλα και μας πιάνει τάση αυτοκαταστροφής ρημάζοντας ότι βρουμε στο ψυγείο και ντουλάπι.

  14. #44
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πολύ ωραίο ποστ Άννα! Μέσα από αυτό έκανες και τη δική σου αυτοκριτική, κάτι που σε βοηθάει από δω και πέρα να παραμένεις χωρίς ακρότητες στο στόχο σου. Εμείς οι γυναίκες τείνουμε να είμαστε των άκρων. Ή που θα τρώμε χωρίς σταματημό ή που θα μας πιάνει πανικός και θα είμαστε με 2 καρότα όλη μέρα. Κι όταν φάμε κάτι εκτός προγράμματος, πιστεύουμε πως τα έχουμε χαλάσει όλα και μας πιάνει τάση αυτοκαταστροφής ρημάζοντας ότι βρουμε στο ψυγείο και ντουλάπι.
    Δεν είπα τίποτα παραπάνω πέρα από αυτό που αισθάνθηκα πέρσι. Για μένα ολα ξεκινάνε από την αυτοκριτική μας. Ένοιωσα τι θα πεί διατροφικός πανικός και δεν τον θέλω στη ζωή μου. Πιστεύω πως μαθηματικά μας οδηγεί στη καταστροφή. Εμείς οι γυναίκες είναι λες το έχουμε μέσα μας. Χάνουμε σε κάτι τέτοια τον έλεγχο και πάμε στα άκρα. Άσε που ακούμε δεξιά και αριστερά διάφορα και κολλάμε.
    Δεν τις θέλω τις ακρότητες στη διατροφική ζωή μου. Αυτό ελπίζω να το καταλάβει και η Κορίνα.
    Ειρήνη σε ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια....
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  15. #45
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    εγω αν το παρακανω καμμια φορα με καμμια πιτα της μανας μου ή τιποτα αλλο... την επομενη μερα μειωνω τις συνολικες θερμιδες η ενα αεροβιο και ειμαι οκ.. παντως δεν θα παρεις βαρος με μια μερα

  16. #46
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Δεν είπα τίποτα παραπάνω πέρα από αυτό που αισθάνθηκα πέρσι. Για μένα ολα ξεκινάνε από την αυτοκριτική μας. Ένοιωσα τι θα πεί διατροφικός πανικός και δεν τον θέλω στη ζωή μου. Πιστεύω πως μαθηματικά μας οδηγεί στη καταστροφή. Εμείς οι γυναίκες είναι λες το έχουμε μέσα μας. Χάνουμε σε κάτι τέτοια τον έλεγχο και πάμε στα άκρα. Άσε που ακούμε δεξιά και αριστερά διάφορα και κολλάμε.
    Δεν τις θέλω τις ακρότητες στη διατροφική ζωή μου. Αυτό ελπίζω να το καταλάβει και η Κορίνα.
    Πιστεύω πως πάνω κάτω όλες μας έχουμε περάσει τέτοιες φάσεις, είτε προς το ένα άκρο, αυτό της στέρησης, είτε προς το άλλο, αυτό του να τρώμε σαν να μην υπάρχει αύριο. Και μετά καταλήγουμε έως και να κλαίμε και να λέμε ''μα τι έκανα, εγώ δεν ήμουν έτσι, τι μου συμβαίνει''. Το πέρασα προσωπικά πέρσι τον χειμώνα. Ζορίστηκα ψυχολογικά/οικονομικά και ξέσπαγα στα γλυκά σε σημείο να αγοράζω βαζάκια μερέντα στα κρυφά και να τα καταχωνιάζω στα ντουλάπια για να μην τα δουν στο σπίτι, όταν τους έλεγα ''σταματήστε να φέρνετε γλυκά, θέλω να μαζευτώ''. Και να με τρώνε μετά οι τύψεις και να μην χωράω στα αγαπημένα μου παντελόνια και να νιώθω την αυτοπεποίθηση στα τάρταρα. Μέχρι που άρχισαν τα πράγματα να γίνονται πιο ευνοικά σιγά σιγά, πήγα και γράφτηκα σε 1 μικρό γυμναστήριο στη γειτονιά μου και άρχισα να έρχομαι στα ίσα μου. Το καλοκαίρι βέβαια ήταν ό,τι να 'ναι διατροφικά, αλλά πλέον είχα το μυαλό στη θέση του να δω ότι μόνη μου ''χάλασα'' αυτό που είχα καταφέρει να διορθώσω και πλέον με τα εύσημα εδώ του φόρουμ και το πείσμα το δικό μου, μπορώ να πω ότι διατροφικά νιώθω πολύ καλά, δεν μου πάει καρδιά να το χαλάσω και βλέπω τεράστια αλλαγή πάνω μου, τόσο σωματική όσο και ψυχολογική.

    Πιστεύω ότι τέτοιου είδους ιστορίες, ιδιαίτερα εμείς οι γυναίκες, θα πρέπει να τις μοιραζόμαστε μεταξύ μας γιατί όλες νομίζουμε ότι το περνάμε μόνο εμείς, ενώ δεν είναι έτσι. Έχεις πολύ δίκιο Άννα που αναφέρεις το θέμα της αυτοκριτικής. Από εκεί ξεκινάνε όλα. Βλέπουμε τι κάνουμε στον εαυτό μας, αν μας αρέσει τελικά ή όχι και αναλόγως πράττουμε. Δεν έχει νόημα να προσπαθείς για κάτι, μόνο και μόνο για να μπεις σε καλούπια αλλονών. Σημασία έχει να το θες πραγματικά και να το κάνεις καθαρά για σένα, για την υγεία και την ψυχολογία σου.

  17. #47
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Πιστεύω πως πάνω κάτω όλες μας έχουμε περάσει τέτοιες φάσεις, είτε προς το ένα άκρο, αυτό της στέρησης, είτε προς το άλλο, αυτό του να τρώμε σαν να μην υπάρχει αύριο. Και μετά καταλήγουμε έως και να κλαίμε και να λέμε ''μα τι έκανα, εγώ δεν ήμουν έτσι, τι μου συμβαίνει''. Το πέρασα προσωπικά πέρσι τον χειμώνα. Ζορίστηκα ψυχολογικά/οικονομικά και ξέσπαγα στα γλυκά σε σημείο να αγοράζω βαζάκια μερέντα στα κρυφά και να τα καταχωνιάζω στα ντουλάπια για να μην τα δουν στο σπίτι, όταν τους έλεγα ''σταματήστε να φέρνετε γλυκά, θέλω να μαζευτώ''. Και να με τρώνε μετά οι τύψεις και να μην χωράω στα αγαπημένα μου παντελόνια και να νιώθω την αυτοπεποίθηση στα τάρταρα. Μέχρι που άρχισαν τα πράγματα να γίνονται πιο ευνοικά σιγά σιγά, πήγα και γράφτηκα σε 1 μικρό γυμναστήριο στη γειτονιά μου και άρχισα να έρχομαι στα ίσα μου. Το καλοκαίρι βέβαια ήταν ό,τι να 'ναι διατροφικά, αλλά πλέον είχα το μυαλό στη θέση του να δω ότι μόνη μου ''χάλασα'' αυτό που είχα καταφέρει να διορθώσω και πλέον με τα εύσημα εδώ του φόρουμ και το πείσμα το δικό μου, μπορώ να πω ότι διατροφικά νιώθω πολύ καλά, δεν μου πάει καρδιά να το χαλάσω και βλέπω τεράστια αλλαγή πάνω μου, τόσο σωματική όσο και ψυχολογική.

    Πιστεύω ότι τέτοιου είδους ιστορίες, ιδιαίτερα εμείς οι γυναίκες, θα πρέπει να τις μοιραζόμαστε μεταξύ μας γιατί όλες νομίζουμε ότι το περνάμε μόνο εμείς, ενώ δεν είναι έτσι. Έχεις πολύ δίκιο Άννα που αναφέρεις το θέμα της αυτοκριτικής. Από εκεί ξεκινάνε όλα. Βλέπουμε τι κάνουμε στον εαυτό μας, αν μας αρέσει τελικά ή όχι και αναλόγως πράττουμε. Δεν έχει νόημα να προσπαθείς για κάτι, μόνο και μόνο για να μπεις σε καλούπια αλλονών. Σημασία έχει να το θες πραγματικά και να το κάνεις καθαρά για σένα, για την υγεία και την ψυχολογία σου.
    Με συμπληρώνεις...! Βαζάκια δεν έκρυβα αλλά κάτι πίτόγυρα τα κατάπινα άνετα και μάλιστα να μη με δεί και κανείς! Πολλές ιστορίες έχει η καθεμία στη πλάτη μας και μακάρι να τις έχουμε σαν οδηγό μας και ώς παραδείγματα ωστε να μάθουμε τι θέλουμε! Εγώ να σας πώ την αλήθεια το κάνω για μένα και ξαφνικά έχω βγάλει έναν εγωισμό περίεργο που μου αρέσει. Όταν ξεκίνησα πολλοί αμφέβαλαν αλλά τα είδαν και σταμάτησαν!
    Κορίνααα Κορινάκιιι που είσαι?
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  18. #48
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Πιστεύω πως πάνω κάτω όλες μας έχουμε περάσει τέτοιες φάσεις, είτε προς το ένα άκρο, αυτό της στέρησης, είτε προς το άλλο, αυτό του να τρώμε σαν να μην υπάρχει αύριο.
    Δεν είναι αλήθεια. Δεν βρέθηκα ποτέ σε ανάλογη θέση. Βασικά ποτέ δεν με απασχόλησε το φαγητό - όταν έχω κάποιο ψυχολογικό είτε το ρίχνω στις βόλτες είτε στη δουλειά είτε στον κήπο κλπ. μόνη εξαίρεση οι 2 εγκυμοσύνες. μιλάμε είχε ανοίξει η όρεξη και δεν μαζέυονταν. Έτσι κατάλαβα και τη 2η φορά ότι κάτι τρέχει και ίσως είμαι έγκυα....

    νομίζω αυτές τις μεταπτώσεις τις παθαίνουμε όταν
    1. Δίνουμε μεγάλη σημασία στη διατροφή καθεαυτή και δεν την αντιμετωπίζουμε σαν μέσο αλλά σαν σκοπό
    2. Όταν δεν έχουμε άλλες διεξόδους.

    αλλά αυτά που λέω μπορεί να είναι και βλακείες, καθώς δεν είμαι ψυχολόγα αλλά λογίστρια...
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  19. #49
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    @Άννα: αυτό που λες για τον εγωισμό, μου έχει βγει και μένα, αν και νομίζω ότι ανέκαθεν είχα τέτοιες τάσεις... Τι ζώδιο είσαι; :Ρ

    @Ρέα: Θα συμφωνήσω με το θέμα των διεξόδων. Επειδή γενικά οι περισσότεροι άνθρωποι συνδέουμε το φαγητό με την απόλαυση (αλμυρό/γλυκό ανάλογα με τα γούστα του καθενός), όταν έχουμε ζόρια σε οποιονδήποτε τομέα, πέφτουμε με τα μούτρα εκεί αντί να προτιμήσουμε μια πιο δημιουργική εκτόνωση που θα μας κάνει και καλό παράλληλα. Θα σε έλεγα φωτεινή εξαίρεση που καταφέρνεις και το ρίχνεις στις βόλτες και στις δουλειές! Αυτό που έχω δει στις περισσότερες πάντως (και σε μένα για να είμαι απόλυτα ειλικρινής) είναι ότι τέτοια διατροφικά ξεσπάσματα γίνονται κυρίως σε περιόδους που νιώθουμε ότι χάνουμε τον έλεγχο σε κάποιους τομείς της ζωής μας. Όπως είπε και η noucca παραπάνω που μίλησε για τελειομανία και για έλεγχο στα πάντα.

  20. #50
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Εγώ πάντως, ομολογώ ότι δεν έχω κόψει τίποτα από αυτά που θέλω να φάω. Αν ο στόχος σου είναι μία θέση σε έναν επαγγελματικό διαγωνισμό βέβαια, τότε τα πράγματα είναι διαφορετικά, γιατί κάτι τέτοιο απαιτεί περισσότερη πειθαρχία. Εγώ θέλω απλά να χάσω τα κιλά που είχα πάρει κάποια στιγμή στην ζωή μου (ευτυχώς τον έφαγα το γάιδαρο), να διατηρήσω αυτό το βάρος και να έχω ένα υγιές σώμα και μία ωραία εικόνα. Όταν ξεκίνησα να το κάνω αυτό, φοβόμουν να γυρίσω στη (σοβαρή) γυμναστική λόγω ενός τραυματισμού. Έτσι, έκανα κι εγώ "δίαιτα". Όχι απλά δεν έχασα τα κιλά, αλλά ό,τι έχανα το ξανάπαιρνα και ακόμα και όταν έχανα, δεν έβλεπα μεγάλη διαφορά στο σώμα μου. Το να κάνεις για δύο μήνες μία δίαιτα που σου απαγορεύει να φας σοκολάτα, για μένα σήμαινε ότι μόλις φτάσω στον πρώτο στόχο, θα φάω πέντε σοκολάτες μαζεμένες.
    Τώρα πια, εστίασα στη γυμναστική. Τα βάρη τα φοβόμουν και τώρα ανυπομονώ να ξημερώσει για να πάω στο γυμναστήριο. Από τη στιγμή που άλλαξα 3 είδη προπονήσεων και το γόνατό μου δε με ενόχλησε καθόλου, δεν τίθεται πλέον φόβος για τραυματισμό (τονίζω το "φόβος") και μπορώ πλέον να απολαμβάνω το φαγητό μου χωρίς παράνοια. Ναι, ακόμα υπολογίζω τις μερίδες μου (γιατί προσπαθώ να καταφέρω να καταναλώνω κάθε μέρα 1500 θερμίδες και όχι λιγότερες, γιατί πιστέψτε με, είναι πολλές), ακόμα αποφεύγω τα τηγανιτά και τα πολλά γλυκά και ακόμα δεν πίνω αναψυκτικά (αυτή τη φορά τα έκοψα μαζί με το κάπνισμα, γιατί απλά μόνο όταν ήθελα να καπνίσω έπινα αναψυκτικό, οπότε εδώ και πέντε μήνες, δε μου χρειάζονται). Ψιτ, ακόμα τρώω πίτσα (και αρκετά συχνά, μιας που είναι από τα αγαπημένα μου φαγητά), προτιμώ να την φτιάχνω μόνη μου όμως. Δε με νοιάζει να τρώω φαγητά πλούσια σε θερμίδες, αλλά μικρότερες ποσότητες αυτών (το αβοκάντο και το λάδι εξάλλου είναι στην καθημερινή μου διατροφή). Ο στόχος μου είναι να είμαι υγιής και να καταφέρω να φτιάξω και ένα σώμα που να μου αρέσει. Επίσης, ποτέ κατά τη διάρκεια της επίτευξης της μείωσης κιλών/πόντων δεν πείνασα. Κάθε άλλο! Έτρωγα τουλάχιστον τις τριπλάσιες ποσότητες απ'ό,τι παλιότερα. Και στην αρχή δεν μπορούσα να φάω και τόσο πολύ. Το αστείο ήταν ότι όσο περισσότερο έτρωγα (το φαγητό και η προπόνηση αυξάνονταν παράλληλα), τόσο περισσότερα εκατοστά έχανα.

    Επίσης, η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα κάποια βαράκια στο σπίτι και έκανα και καμιά φορά κανένα ομαδικό πρόγραμμα στο γυμναστήριο, παράλληλα με την αερόβια προπόνησή μου εκεί, θεωρούσα ότι έκανα και δουλειά. Ευχαριστώ λοιπόν, όλα τα παιδιά σε αυτό το forum, που απαντούσαν στις χαζοερωτήσεις μου συνέχεια και που έφτιαξαν ολόκληρα προγράμματα και θέματα με ενημέρωση σχετικά με το fitness, γιατί αυτό με έπεισε τελικά να δοκιμάσω τα βάρη. Και τώρα είμαι εδώ και σας γράφω με 18 εκατοστά λιγότερα στην περίμετρο της μέσης.

  21. #51
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Καταρχάς μου αρέσει που το όλο πλάνο σου είναι πολύ προσγειωμένο και ρεαλιστικό. Αυτό που είπες στην αρχή για τη δίαιτα και τη σοκολάτα, φυσικά το έχω σκεφτεί και γω ουκ ολίγες φορές και μου έρχεται και στο μυαλό συγκεκριμένη φίλη μου που όλο τα σκάει σε διαιτολόγους, κάνει συνέχεια δίαιτες σε φάση να ζυγίζεται μάλιστα και κάθε μέρα, με το σκεπτικό ότι όταν χάσει εκείνα τα κιλά που θέλει, να τσακίσει το σύμπαν.

    Δεύτερον, αυτό που λες για το φαγητό και το αίσθημα της πλήρωσης, πιστεύω ισχύει για όλους... Είναι φοβερό το πώς γεμίζει το στομάχι με καθαρές τροφές χωρίς να έχεις φάει τρελές ποσότητες, σε σχέση με την αίσθηση που σου αφήνουν οι (κατά τα άλλα συμπαθητικότατες) σαβουρίτσες, που τρως τρως και έχεις τον αχόρταγο. Για να μην πω για τα πολλά και συχνά γεύματα...

    Και για να τελειώσω... 18 εκατοστά;! Συγχαρητήρια!

  22. #52
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Ναι, είχα πάρει πάρα πολλά κιλά και μέσα στις δίαιτες έπαιρνα κι άλλα. Τώρα που είδα πόσο απλό ήταν να τα χάσω με πολύ πιο χαλαρό τρόπο, βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο. Και μένα προσπαθούσε να με πείσει η μητέρα μου να πάω σε διατροφολόγο -δε λέω, το "σπουδάσανε" κιόλας-, αλλά μου φαίνεται χαζό που αντί να σου εξηγούν τις κατηγορίες των φαγητών και πώς να μετράς τις θερμίδες σου, σου βγάζουν ένα πρόγραμμα και πρέπει να το ακολουθείς κατά γράμμα. Κανονικά θα έπρεπε να σου μαθαίνουν να τρως σωστά, όχι να παπαγαλίζεις.
    Έχω μία φίλη που από το 2003 που γνωριστήκαμε κάνει δίαιτα και μόνιμα είναι σαν παπιούλα. Πριν κανά μήνα με ρώτησε τι τρώω και χάνω τόσο γρήγορα (σκεφτείτε ότι εγώ έχω και πολυκυστικές που το κάνουν λίγο πιο "επίμονο") και της είπα ότι τρώω τις τριπλάσιες ποσότητες απ'ό,τι παλιότερα και η ίδια μου είπε ότι λιμομκτονεί. Έριξα μία ματιά στο πλάνο της διατροφής της για μία βδομάδα και οι θερμίδες είναι λιγότερες από 1000/μέρα.
    Μένουμε σχετικά κοντά, οπότε της πρότεινα να έρθει στο γυμναστήριο μαζί μου και η απάντησή της ήταν: "Η διαιτολόγος μου είπε ότι πρώτα πρέπει να χάσω τα κιλά και μετά να αρχίσω τη γυμναστική, γιατί αλλιώς θα "σφίξει" το λίπος και θα γίνει ένα με τον μυ και θα φαίνομαι χοντρή για πάντα". Πώς να χαρακτηρίσετε λοιπόν κάποιον που υποτίθεται ότι έχει κάνει διατριβή στον ανθρώπινο οργανισμό και το βάρος του και λέει σε κάποιον άνθρωπο να μη γυμνάζεται; Η απάντησή μου ήταν "Η διατροφολόγος σου ακούγεται χοντρούλα". Με το συμπάθειο, αλλά η γυμναστική θα έπρεπε να είναι κομμάτι κάθε ανθρώπινης ζωής. Αν είσαι ηλικιωμένος, μωρό, άτομο με ειδικές ανάγκες, άντρας, γυναίκα, πρέπει να γυμνάζεσαι. Δε λέω να τρέχει ο οποιοσδήποτε 25χλμ τη μέρα ή να σηκώνει 200 κιλά, αλλά πρέπει να αφιερώνουμε όλοι χρόνο από τις ζωές μας για τη γυμναστική.
    Last edited by Christine7; 30-11-13 at 02:59.

  23. #53
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by Christine7 View Post
    Πώς να χαρακτηρίσετε λοιπόν κάποιον που υποτίθεται ότι έχει κάνει διατριβή στον ανθρώπινο οργανισμό και το βάρος του και λέει σε κάποιον άνθρωπο να μη γυμνάζεται;
    Επικίνδυνο.

  24. #54
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν είναι ο μοναδικός δυστυχώς. Και μετά προσπαθούμε να πείσουμε τον κόσμο ότι αυτά που του έχει πει ο διαιτολόγος/διατροφολόγος δεν ισχύουν. Κι εγώ άμα δεν ήξερα θα τον πίστευα. Υποτίθεται πως είναι άτομα που πρέπει να τους εμπιστεύεσαι για τις γνώσεις τους. Γι αυτό χρειάζεται προσωπική έρευνα, να κάτσει η κάθε κοπελίτσα που θέλει να χάσει κιλά να διαβάσει μόνη της δύο τρία πράγματα για το πως μπορεί να μάθει να τρώει σωστά.
    Δεν είναι πυρινική φυσική ρε παιδιά. Αλλά εμείς οι γυναίκες τα χουμε πει.. ψάχνουμε το μαγικό χάπι ή τη μαγική δίαιτα. Βαριόμαστε και ίσως μας βολευουν αυτά που μας λένε οι διαιτολόγοι. Ίσως τα λένε αυτά γιατί ΑΥΤΑ θέλουμε να ακούσουμε. Γιατί αλλιώς δεν θα τους ακουμπούσαμε το 50ευρω αν μας μάθαιναν να τρώμε σωστά και δεν θα τους είχαμε ανάγκη.


    Έχω μία φίλη που από το 2003 που γνωριστήκαμε κάνει δίαιτα και μόνιμα είναι σαν παπιούλα. Πριν κανά μήνα με ρώτησε τι τρώω και χάνω τόσο γρήγορα (σκεφτείτε ότι εγώ έχω και πολυκυστικές που το κάνουν λίγο πιο "επίμονο")
    Αυτό με τις πολυκυστικές το ακούω συχνά.
    Στο ειχα αναφερει και σε pm, έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Οι ορμόνες μου χορεύουν σάμπα και ζούμπα μαζί
    Αλλά απέδειξα στον εαυτό μου πως η επιθυμία μου να φτάσω εκεί που θέλω είναι πιο δυνατή και από τις ορμόνες και τις κύστες και όλα αυτά που έμπαιναν φρένο. Έλιωσα, ίδρωσα, πείνασα, αλλά πέρασε το δικό μου

  25. #55
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by Christine7 View Post
    .......θα "σφίξει" το λίπος και θα γίνει ένα με τον μυ......

    Σιγά μη γίνει και kobe beef...

  26. #56
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Βρε γιατί; Ξέρω εγώ; Απλά όντως μου ακούγεται επικίνδυνο να προτρέπεις κάποιον να αράζει στον καναπέ. Προφανώς ένας υπέρβαρος άνθρωπος, ίσως να αντιμετωπίσει πρόβλημα με τα γόνατά του αν τον βάλεις να τρέχει 10 χιλιόμετρα την ημέρα. Από την άλλη δε θα μπορεί και να το κάνει. Αλλά να λες τα ψέματα που θέλει να ακούσει ο... πελάτης σου για να μη χάσεις τα 100 (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) ευρώ το μήνα (τόσο κοστίζει το γυμναστήριο μου το χρόνο!!!), αυτό είναι για ανάκληση της άδειας (αν βγάζουν κάποια άδεια) τους.


    Θα μπορούσε πολύ απλά να προτρέψει την κοπέλα να περπατάει. Και τζάμπα είναι και από τις καλύτερες γυμναστικές για τους υπέρβαρους ανθρώπους (εκτός αν το κάνει καταβροχθίζοντας λουκουμάδες με νουτέλα - χαχαχαχα).
    Τελικά Ειρήνη, έχεις δίκιο για την "προσωπική έρευνα", αλλά αυτό είναι και τρομακτικό. Πας σε γιατρό, σου λέει να μπεις για εγχείριση, αλλάζεις δέκα γιατρούς και τελικά λίγα χρόνια μετά ευχαριστείς το θεό που έπεσες στον έναν που δε σε πέταξε στο χειρουργείο και είσαι υγιής. Πας σε διατροφολόγο, σε γεμίζει "λεκιθίνες" και λοιπά ματζούνια που θα σε βοηθήσουν να χάσεις κιλά και να αποκτήσεις το σώμα των ονείρων σου χωρίς γυμναστική, αλλά με μπόλικη πείνα!!! Πας στο γυμναστήριο και ζητάς να σου βγάλουν πρόγραμμα και σου βγάζουν ό,τι να ναι. Ευτυχώς που υπάρχει το internet και ανταλλάσσεις απόψεις και ενημερώνεσαι από διάφορες εμπειρίες, αλλά ακόμα και από έρευνες!


    Σίγουρα με κάποια ορμονικά θέματα είναι πιο δύσκολο, αλλά ας μη ρίχνουμε εκεί την τεμπελιά μας! Άσε που στην τελευταία επίσκεψη στο γιατρό, παρατηρήθηκε συρρίκνωση των κύστεών μου, που πραγματικά πιστεύω ότι οφείλεται στην πιο έντονη καθημερινότητά μου.


    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Έλιωσα, ίδρωσα, πείνασα, αλλά πέρασε το δικό μου

    Ρε με δουλεύετε όλοι; Μόνο εγώ κοντεύω να σκάσω για να πιάσω τις 1200; Για τις 1500 που είχα αποφασίσει ότι θα παίρνω κάθε μέρα, ούτε λόγος! (Χθες με το κέικ τις έφτασα βέβαια Χαχαχα!)

    -Edit-
    Αυτό το "σφύξει το λίπος" μου την βιδώνει. Ρε φίλε, άλλος ιστός ο ένας, άλλος ο άλλος. Σιγά μην αποκτήσω και πιο παχύ δέρμα, αν αρχίσω τη γυμναστική. Σαν να σου λέει "έχεις μεγάλο πνεύμονα, μην αναπνέεις πολύ γιατί θα γίνει καρδιά". Στην τελική να σφύξει το σώμα σου δε θες; Έλεος!
    Last edited by Christine7; 30-11-13 at 12:49.

  27. #57
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Christine7 View Post



    Ρε με δουλεύετε όλοι; Μόνο εγώ κοντεύω να σκάσω για να πιάσω τις 1200; Για τις 1500 που είχα αποφασίσει ότι θα παίρνω κάθε μέρα, ούτε λόγος! (Χθες με το κέικ τις έφτασα βέβαια Χαχαχα!)

    1200?????????? Xριστινάκι βαρέθηκα να βλέπω γυναίκες να τρώνε κάτω από 1500 θερμίδες. Αλήθεια στο λέω. Ανεβάστε θερμιδες αν θέλετε να αλλάξετε το σώμα σας. Φάτε περισσότερο για να μπορείτε να καίτε περισσότερο. Μυς δεν μπαίνουν όταν το σώμα βρίσκεται σε starvation mode. Οταν ανεβάσεις δραστηριότητα θα δεις για πότε θα πεινας. Από τη μία φοβόμαστε να φάμε κι από την άλλη πέφτουμε με τα μούτρα. Εμείς οι γυναίκες δεν παλευόμαστε
    Και για να σε κάνω να ζηλέψεις, τώρα είμαι στις 2200cal και πεινάω!!!!!!!

  28. #58
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν είναι ο μοναδικός δυστυχώς. Και μετά προσπαθούμε να πείσουμε τον κόσμο ότι αυτά που του έχει πει ο διαιτολόγος/διατροφολόγος δεν ισχύουν. Κι εγώ άμα δεν ήξερα θα τον πίστευα. Υποτίθεται πως είναι άτομα που πρέπει να τους εμπιστεύεσαι για τις γνώσεις τους. Γι αυτό χρειάζεται προσωπική έρευνα, να κάτσει η κάθε κοπελίτσα που θέλει να χάσει κιλά να διαβάσει μόνη της δύο τρία πράγματα για το πως μπορεί να μάθει να τρώει σωστά.
    Δεν είναι πυρινική φυσική ρε παιδιά. Αλλά εμείς οι γυναίκες τα χουμε πει.. ψάχνουμε το μαγικό χάπι ή τη μαγική δίαιτα. Βαριόμαστε και ίσως μας βολευουν αυτά που μας λένε οι διαιτολόγοι. Ίσως τα λένε αυτά γιατί ΑΥΤΑ θέλουμε να ακούσουμε. Γιατί αλλιώς δεν θα τους ακουμπούσαμε το 50ευρω αν μας μάθαιναν να τρώμε σωστά και δεν θα τους είχαμε ανάγκη.
    Έχω κι άλλο φρεσκότατο παράδειγμα: μιλούσα χτες με την κολλητή μου που σπουδάζει Πάτρα και πηγαίνει γυμναστήριο εκεί. Θέλει χρόνια τώρα να χάσει κιλά, χωρίς βέβαια να έχει μπει σε κάποιο πρόγραμμα από όταν ήμασταν σχολείο. Πέρσι ξεκίνησε γυμναστήριο, ομαδικά ξέρω ότι πήγαινε, είχε ''μαζευτεί'' και κάπως διατροφικά, χωρίς να ξέρω βέβαια τι ακριβώς έκανε. Χτες λοιπόν μου έστειλε πρόγραμμα διατροφής και ένα σπλιτ που της έφτιαξε φιλικό της πρόσωπο, ο οποίος είναι μάλιστα και personal trainer σε ομάδα μπάσκετ. Για το σπλιτ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, καθώς μετράω ακόμα αντίστροφα για την ώρα και τη στιγμή που θα έρθει η σειρά μου, αλλά όταν είδα τη διατροφή... κόντεψα να ξεχάσω αυτά που μαθαίνω τόσο καιρό εδώ μέσα! Της είχε μέλι στο πρωινό, δεκατιανό 3 διαφορετικές επιλογές σε τοστ, ως επιλογή στο μεσημεριανό σκέτα φασόλια ή φακές, κάτι φρυγανιές ως επιλογή απογευματινού, σκέτο γιαούρτι ή 3 καλαμάκια κοτόπουλο για βράδυ... Δεν ήθελα να της το παίξω και ξερόλας, της είπα μερικά πραγματάκια, δεν ήθελα και να την προσγειώσω που ήταν ενθουσιασμένη... Συν ότι μου έχει πει ότι δεν την ενδιαφέρει να κάνει μυς, θέλει απλά να χάσει τα παραπάνω κιλά. Αλλά είδα το πλάνο και λέω καλά, τι ακριβώς έχει κάνει αυτός;!

  29. #59
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Τι να τρώω ρε κορίτσι. Άκου πώς έχει η μέρα μου. Ξυπνάω κατά τις 9μιση, τρώω (αν τρώω λέεεεεεειιιι... το πρωί τρώω σαν λύκος), πάω γυμναστήριο, γυρίζω στις 12, ξανατρώω. στις 3 τρώω μεσημεριανό, στις 4 πάω για δουλειά και στο διάλειμμά μου στις 7 ξανατρώω. Στις 9μιση γυρνάω σπίτι και στις 10... τι άλλο; τρώω! Όλη μέρα τρώωωωωωωωωωωω!!! Δεν αντέχω άλλο. Βλέπω φαγητό και μου έρχεται εμετός. Ναι, δε λέω, όλα είναι μετρημένα-ζυγισμένα και προσεκτικά επιλεγμένα, αλλά πόσο να τρώω! Η αλήθεια είναι ότι το μεσημεριανό μου και το βραδινό μου είναι μικρότερο (σε βάρος) απ'ό,τι των περισσότερων που βλέπω εδώ μέσα, αλλά με τόσα γεύματα μες στη μέρα, δεν μπορώ να φάω και μεγαλύτερη ποσότητα (συν ότι δεν κάνω και την προπόνηση που κάνουν οι περισσότεροι εδώ μέσα). Προσπαθώ να το ανεβάσω στις 1500, αλλά δεν το φτάνω με τίποτα. Πρέπει να τρώω λίγο περισσότεορ το μεσημέρι μάλλον. Φουφ! Με τα μούτρα θα πέσω στη μερέντα, όχι στη σαλάτα με τόνο-αβοκάντο! :P
    2200; Με τι συχνότητα τρως; Ή πόσα γραμμάρια είναι π.χ. η πηγή πρωτεΐνης του μεσημεριανού σου και του βραδινού σου;


    Ρε Έλενα; Πόσες θερμίδες βγαίνει; 500; Και οι 100 είναι από το μέλι; Πάντως όταν έκανα προπόνηση μπάσκετ, θυμάμαι ότι ήταν δεδομένο ότι πριν από αγώνα θα τρώγαμε μία τεράστια μακαρονάδα... Μου λείπουν αυτές οι μέρες :P
    Το απόγευμα θα φτιάξω home made pizza. Άντε, μπας και μαζευτεί καμίά θερμίδα. Επίσης, πρώτη φορά θα δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω αλεύρι ολικής σε σπιτική συνταγή... Ελπίζω να μη βγει η ζύμη σαν να τρώω τσόφλι από βελανίδι :P

  30. #60
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by Christine7 View Post
    Επίσης, πρώτη φορά θα δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω αλεύρι ολικής σε σπιτική συνταγή... Ελπίζω να μη βγει η ζύμη σαν να τρώω τσόφλι από βελανίδι :P
    Μη βάλεις σκέτο ολικής. 60% ολικής και 40% κίτρινο σκληρό και θα είναι το ζυμαράκι σούπερ.


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελέσματα Λιπομέτρησης - Και Τώρα Τι Κάνω;
    By Theone26 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-13, 17:32
  2. Αξίζει Να Κάνω Γράμμωση Τώρα?
    By Giorgos96 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-13, 11:13
  3. Τώρα Εγώ Κάνω Διατροφή;
    By ΔΕΝΤΡΟ in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-12, 17:01
  4. το προγραμμα ογκου που κανω τωρα
    By gianagnostou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 32
    Last Post: 05-11-07, 02:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •