Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 65
  1. #1
    New Member
    Join Date
    17-10-13
    Posts
    16

    Default Έφαγα Σαβούρες, Τώρα Τι Κάνω;;

    παιδιά χαίρεται , είμαι νέα εδω πέρα και θέλω να ρωτήσω : χθες έτυχε να φάω ό,τι μπούρδα υπήρχεσ την κουζίνα και αφού έκανα 2 ώρες αερόβια άσκηση στο τζίμ , ξύπνησα σήμερα ,ήπια πράσσινο τσαγάκι κ νηστική πήγα και έκανα άλλα 45 λεπτά αερόβιο ! ωστόσο ξαφνικά σήμερα η ζυγαριά με δείχνει + 1.5 κιλό ! κανονικά είμαι 47 κιλά και 1.68 ,κάνω απλεπιστικά υγειινή διατροφή και παίρνω και λιγότερες θερμίδες απο τισ φυσιολογικές ! έχω σκαλώσει : υπάρχει όντως περίπτωση να πάχυνα απο την χθεσινή ατασταλία μου????

  2. #2
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Στην Πυρά! ΣΤΗΝ ΠΥΡΑΑΑΑΑΑ!!!
    Αστειεύομαι φυσικά. Καλώς όρισες στο φόρουμ. Εννοείται οτι δε χάλασε ο κόσμος με μια ατασθαλία. Η διαφορά που είδες στη ζυγαριά είναι απλή κατακράτηση υγρών.
    No Worries που λέγανε και στο χωριό μου.
    Ωστόσο το να ''υποσιτίζεσαι'' δεν είναι καλό, όταν προσλαμβάνουμε λιγότερες από το κανονικό θερμίδες για μεγάλο χρονικό διάστημα, τέτοια διατροφικά ''ξεσπάσματα'' γίνονται συχνότερα.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    1,5 κιλό δεν το παίρνεις σε 1 μέρα. Λογικά το σώμα σου κάνει κατακράτηση υγρών λόγω αυτών που έφαγες. Αλλά και πάλι, το καθημερινό ζύγισμα δεν είναι αξιόπιστο, το βάρος μεταβάλεται συνέχεια ανάλογα με την ώρα της ημέρας, τη μέρα του μήνα σε εμάς τις γυναίκες... Γι αυτό καλύτερα γενικά να ζυγίζεσαι αφενός το πρωί νηστική, αφετέρου με συχνότητα πχ 1 φορά την εβδομάδα ή ανά 2 εβδομάδες, αν μπορείς και ίδια μέρα της εβδομάδας για να κάνεις καλύτερη σύγκριση.
    Τώρα για περισσότερες λεπτομέρειες θα σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί, εγώ απλά σου λέω τι γνωρίζω και απ αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς και από προσωπική εμπειρία. (Btw καλωσόρισες!)

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γεια σου ρε Κορινάκι!! Για να μπεις πρώτο ποστ να γράψεις για το σαβούριασμα σημαίνει πως έχεις τρελαθεί.
    Κάνε 10 μετάνοιες, προσευχές, άνναψε και 3-4 κεράκια και ίσως λάβεις συγχώρεση

    Βρε χαλάρωσε, δεν πάχυνες, γέμισαν οι μυς σου γλυκογόνο και κράτησες νεράκι.. Άμα ειδικά ήσουν μεγάλο διάστημα υποθερμιδικά (που οι περισσότερες γυναίκες έτσι είναι) και με χαμηλούς υδατάνθρακες, τότε το σώμα σου το τράβηξε σαν σφουγγάρι.

    Το ότι έπεσες με τα μούτρα, αυτό πρόσεξέ το. Είναι δείγμα ελλειπούς διατροφής.

    Καλή διαμονή!!

  5. #5
    Pumping Iron kely's Avatar
    Join Date
    27-11-11
    Posts
    509

    Default

    Οι πρώτες φορές του σαβουριάσματος είναι οι δύσκολες...Κι εγώ στην αρχή ένιωθα τύψεις, αλλά τώρα το ξεπέρασα! Καλώς όρισες!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    χαχαχααχαχαχα!!!! Α ρε Κέλυ

  7. #7
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Ας το πάρουμε με απλά μαθηματικά: για να προσθέσεις στο σώμα σου 1 κιλό λίπους χρειάζεται να φας 7700 θερμίδες παραπάνω από τις ανάγκες σου. Ακόμα κι αν θεωρήσουμε ότι ο οργανισμός μας είναι ικανός να φτιάξει τόσο λίπος σε 12 ώρες (που είμαι σίγουρη ότι δε μπορεί), θα πρέπει αυτά που σαβούριασες χθες να ήταν 11.500 θερμίδες. Κι επειδή ένα νούμερο σκέτο δε σημαίνει τίποτα, 11,5 χιλιάδες θερμίδες είναι περίπου 20 σοκολάτες ή 30 πιτόγυρα ή 40 cheeseburgers.

    Οπότε χαλάρωσε, άσε τη ζυγαριά παράμερα και γρήγορα διάβασε τα θέματα της διατροφής γιατί αυτό το "παίρνω λιγότερες θερμίδες από τις φυσιολογικές" δεν θα σου βγει σε καλό. Όπως επίσης δε θα σου βγει σε καλό να τιμωρείς το σώμα σου και τις κλειδώσεις σου με ατέλειωτες ώρες αερόβιας.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  8. #8
    New Member
    Join Date
    17-10-13
    Posts
    16

    Default

    σας ευχαριστώ πολυυυυύ :) όντως άδικα τρελάθηκα, η ζυγαριά επανήλθε ,ήταν κατακράτηση υγρών μάλλον !έχω και 2 ακόμα ερωτήσεις , αφενός ποια είναι η άποψη σας για 1-2 μέρες αποτοξίνωσης μετά απο "κρεπάλιασμα" στο φαγητό και δεύτερον , στ μηχανήματα στο γυμναστήριο πόσο απόκλιση έχουν οι θερμίδες απο την πραγματικότητα. εγώ σήμερα έκανα μια ώρα ελλειπτικό και ΕΛΕΓΕ 1006 τ μηχάνημα , φυσικά δεν υπάααααρχει πέρίπτωση αλλα γνωρίζει κανείς πόσο λιγότερο να υπολογίζουμε? ντάνκεεε¨:)

  9. #9
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Δεν ξέρω αν ωφελεί σε κάτι η αποτοξίνωση αλλά σαν συμπεριφορά δε μου αρέσει καθόλου. Δημιουργεί άλλοθι και κοροϊδεύει τις ενοχές, μας επιτρέπει να λέμε "Άντε μωρέ, ας φάω σήμερα 2 σοκολατίτσες κι αύριο θα φάω 3 κιλά σταφύλια και θα το διορθώσω".

    Πόσες ώρες έκανες καλέ ελλειπτικό και έδειξε 1000 θερμίδες; Εγώ όταν χτυπιέμαι στο διάδρομο (με τρέξιμο και ανηφόρες) δεν βλέπω ούτε το 200!
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Με τις αποτοξινώσεις απλά χάνεις υγρά και σοκάρεις τον μεταβολισμό σου. Το θέμα είναι να τον ρυθμίσεις να δουλεύει σωστά, όχι να τον τρελαίνεις κάθε τρεις και λίγο. Νομίζω πάνω κάτω όλες μας έχουμε περάσει τέτοιες φάσεις με όλα αυτά που διαβάζουμε κατά καιρούς σε διάφορα sites, αλλά αφενός τα περισσότερα είναι εξασφαλισμένη λιμοκτονία και μετά συνήθως πέφτουμε με τα μούτρα σε ό,τι βρούμε μπροστά μας συν ότι δημιουργούμε λάθος αντίληψη γύρω από τα θέματα διατροφής. Πολλές οι απαγορεύσεις, πολλή μονοφαγία...

  11. #11
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Και βέβαια να αναφέρουμε ότι σε μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή, που ο οργανισμός μας παίρνει όλα τα θρεπτικά που χρειάζεται και επαρκείς θερμίδες, μειώνονται δραστικά τα βουλιμικά επεισόδια για να μην πω εξαλείφονται. Οι μόνες περιπτώσεις να επαναληφθούν (πέρα από το "το ζήλεψα κι έφαγα παραπάνω" που δεν το λες βουλιμικό) είναι ψυχολογικοί λόγοι (ξεσπάω τον πόνο μου στο φαΐ) και κάποιους επίσης τους επηρεάζει η ινσουλίνη.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by noucca View Post
    Και βέβαια να αναφέρουμε ότι σε μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή, που ο οργανισμός μας παίρνει όλα τα θρεπτικά που χρειάζεται και επαρκείς θερμίδες, μειώνονται δραστικά τα βουλιμικά επεισόδια για να μην πω εξαλείφονται. Οι μόνες περιπτώσεις να επαναληφθούν (πέρα από το "το ζήλεψα κι έφαγα παραπάνω" που δεν το λες βουλιμικό) είναι ψυχολογικοί λόγοι (ξεσπάω τον πόνο μου στο φαΐ) και κάποιους επίσης τους επηρεάζει η ινσουλίνη.
    Εγώ από μένα το είδα που είμαι γνωστή γλυκατζού και συγκεκριμένα σοκολατομανής, με έχει βοηθήσει πολύ όλη αυτή η φιλοσοφία της διατροφής, ούτε υπογλυκαιμίες ούτε λιγούρες. Να πω την αμαρτία μου βέβαια, σήμερα ήταν περίεργη μέρα για μένα... Συγγνώμη για το μακάβριο της υπόθεσης, αλλά μέσα στη ζωή είναι και αυτό... Σήμερα είναι ακριβώς 1 χρόνος που έχασα τη μητέρα μου. Είχαμε μνημόσυνο, έχω μια θεία που φτιάχνει φοβερά κόλυβα, αναγκαστικά έφαγα. Πες αυτό εντάξει. Μετά βέβαια πήγα για καφέ με κάτι φίλες μου, λυσσάξανε να πάρουμε γλυκό. Τέλος πάντων έφαγα μισό μιλφέιγ που δεν ένιωθα ότι το ήθελα, αλλά έχω προσέξει ότι όταν είσαι με παρέα παρασύρεσαι, ντρεπόμουν κιόλας να πω όχι γιατί άντε να κάθομαι να εξηγώ τι προσπαθώ εγώ να κάνω (κλασικές αντιδράσεις ''αφού είσαι μια χαρά, δεν έχεις ανάγκη, είσαι αδύνατη''). Γύρισα σπίτι με τύψεις και σα να μην έφτανε αυτό, δεν είχα μαγειρέψει λόγω απουσίας απ το σπίτι και έφαγα ό,τι έφαγε το υπόλοιπο σόι (σαλάτα γιαγιάς=λάδι με σαλάτα, όχι σαλάτα με λάδι). Μιλάμε για νεύρα μετά, σκεφτόμουν τι χαζή που είμαι που έδωσα μια κλωτσιά και τα χάλασα όλα. Αλλά εντάξει, κοιμήθηκα το μεσημέρι και ξύπνησα με άλλη νοοτροπία, ότι τώρα έγινε, συνεχίζω ανεπηρέαστη. Έχω και μέτρηση αύριο στο γυμναστήριο, στη ζυγαριά μου βέβαια το πρωί δεν είχα πέσει ούτε γραμμάριο τόσο καιρό. Σημασία έχει η λιπομέτρηση και η μεζούρα, θα ενημερώσω αύριο. Αυτά τα ολίγα από μένα.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Να ζήσετε να τη θυμάστε τη μανούλα σου.

    Τώρα για τα υπόλοιπα, εντάξει, άνθρωποι είμαστε. Και θα ζηλέψουμε και θα παρασυρθούμε και θα συνειδητοποιήσουμε ότι τζάμπα το φάγαμε. Μου θύμισες 2-3 εβδομάδες πριν που μαζευτήκαμε μεγάλη παρέα και η μία φιλενάδα είχε γενέθλια. Δε γινόταν να μη φάω λίγη τούρτα για να της ευχηθώ, αλλά μιας και δε μου έκανε κούκου (πόσα πράγματα είναι μόνο στο μυαλό...) το άφησα παράμερα στη δεύτερη κουταλιά. Ευτυχώς βέβαια εγώ δεν έχω σχόλια ή μάλλον δεν τους επιτρέπω να μου κάνουν σχόλια για τη διατροφή μου.

    Το θέμα είναι να αποβάλλουμε την αρρωστημένη νοοτροπία που υιοθετούμε με αυτές τις κακές δίαιτες που κάναμε παλιότερα που μας φέρνει στα άκρα: ή θα κάνω τη διατροφή κατά γράμμα ή θα τα τινάξω όλα στον αέρα. Πόσες φορές τσίμπησα κάτι "απαγορευμένο" και μετά, μιας και "τη χάλασα τη δίαιτα", έφαγα τον αγλέορα. Αυτό που με κάνει περήφανη με την τωρινή μου διατροφή είναι ότι κόπηκαν όλα αυτά τα αρρωστημένα. Εννοείται ότι ζηλεύω φαγητά και τα δοκιμάζω αλλά μετά θυμάμαι τον σκοπό μου και όσα μου έχει προσφέρει ήδη και σταματάω εκεί. Γιατί πραγματικά δεν νιώθω ότι στερούμαι κάτι.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Α ναι, αυτό που όταν ''κατρακυλάς'' μετά λες ε, το έκανα που το έκανα, ας του δώσω να καταλάβει, δεν είναι πολύ υγιής αντιμετώπιση. Το να δοκιμάσεις ενταξει, ανθρώπινο είναι. Βλέπεις βέβαια όπως είπες πόσα ήδη έχεις καταφέρει, πόσο καλά νιώθεις και τι στόχο έχεις και έχεις τη συνείδηση του ότι πρέπει να αυτοσυγκρατηθείς, όπως επίσης και να αγνοήσεις όλους αυτούς που δεν σε καταλαβαίνουν. Αλίμονο και αν μπορούσαν όλοι να μας καταλάβουν!

  15. #15
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Αλίμονο και αν μπορούσαν όλοι να μας καταλάβουν!
    Από τη στιγμή που δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να ακολουθήσει το δικό μου τρόπο ζωής και διατροφής απαιτώ να μην σχολιάζει το τι τρώω, εκτός αν το κάνει θετικά. Σαν τη θεία μου που έλεγε τις προάλλες "Σε θαυμάζω γιατί τόσο καιρό είσαι με τη ζυγαριά παραμάσχαλα, βάζουμε τόσα καλούδια κάτω από τη μύτη σου κι εσύ τρως αυτό που έχεις κανονίσει." Όπως και τις φίλες μου τις αφήνω να κάνουν πλάκα "Όταν λες ζυγίζεις και το μήλο, με ή χωρίς τα κουκούτσια;".

    Αλλά σχόλια του στυλ "Έλα τώρα, φάε μια Kinder που δεν ξέρω καν τι έχει μέσα και άσε το σολωμό για αργότερα" ή αυτό το απαράδεκτο "Στο σπίτι μου θα φας ό,τι σου προσφέρω και στο σπίτι σου κάνε τη δίαιτά σου" παίρνουν σαν απάντηση "Κι εσύ φάε αυτό που σε θερίζει στο στομάχι ή σου κάνει κακό στην πίεση γιατί σου το προσέφερα εγώ". Ε μα πια!
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Σωστό, από τη στιγμή που το κάνεις για σένα, ΜΟΝΗ ΣΟΥ, χωρίς να έχεις την απαίτηση από κανέναν να ακολουθήσει τον ίδιο τρόπο ζωής, υποτίθεται ότι δεν ενοχλείς κανέναν. Αλλά άντε τρέχα γύρευε τώρα, ο κόσμος πάντα σχολιάζει οτιδήποτε βρίσκεται εκτός του συνηθισμένου. Γιατί είμαστε και χώρα που στο θέμα του φαγητού είναι όλοι πολύ της παράδοσης, το έχουν στο μυαλό τους ότι παραδοσιακό=καλό.
    Χαχα! Έτσι μπράβο!

  17. #17
    New Member
    Join Date
    17-10-13
    Posts
    16

    Default

    εγώ και πάλι σήμερα σαβούριασα, ενώ γενικά έχω τοοοόση μα τόση πειθαρχία , έκανα την μαλακία να φάω 2 ασρπάδια αυγού στισ 7 το πρωί και όταν γύρισα σπίτι στισ 2, ε εγινε πανικός, σοκολάτες, ψωμί, πατατάκια , ότι γουστάρετε , νομίζω φταίει οτι με έχουν τρελάνει οι γύρω μου οτι είμαι πολύ αδύνατη και πρέπει αν φάω ( και γιατροί και φίλοι και οικογένεια ) και το ρίχνω έξω αλλά τώρα 8α πάω να κάνω βάρη και αερόβιο στο τζίμ λόγω τύψεων ! γενικά να αναφέρω οτι δεν έχω περίοδο εδώ και 5 μήνες και όπως έγραψα παραπάνω είμαι 47 κιλά και 1,68 ύψος. :/ παρόλα αυτά νιώθω κάποιες ενοχές και μετά είναι ολόκληρος κύκλος με το τζίμ και την προσοχή στην διατροφή κτλ. κτλ. ψυχοφθόρο !

  18. #18
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by korina View Post
    με έχουν τρελάνει οτι είμαι πολύ αδύνατη και πρέπει αν φάω ( και γιατροί και φίλοι και οικογένεια ) και το ρίχνω έξω αλλά τώρα 8α πάω να κάνω βάρη και αερόβιο στο τζίμ λόγω τύψεων ! γενικά να αναφέρω οτι δεν έχω περίοδο εδώ και 5 μήνες και όπως έγραψα παραπάνω είμαι 47 κιλά και 1,68 ύψος. :/ παρόλα αυτά νιώθω κάποιες ενοχές και μετά είναι ολόκληρος κύκλος με το τζίμ και την προσοχή στην διατροφή κτλ. κτλ. ψυχοφθόρο !
    κορίνα πιστεύω ότι καταλαβαίνεις΄το πρόβλημα σου. Καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα ειδικό σύμβουλο/ψυχολόγο που θα σε στηρίξει ψυχολογικά. Η νευρική ανορεία είναι ο χειρότερος εχθρός της υγείας και της ομορφιάς σου (κατ'επέκταση). Αυτός θα σε καθοδηγήσει σωστά μαζί με έναν επαγγελματία διατροφολόγο για να αποκτήσεις σωστές διατροφικές συνήθειες.

    Κανένας από αυτό ή άλλο φόρουμ, μη επαγγελματίας γιατρός δεν μπορεί να σε βοηθήσει.

    Προσωπικά το μόνο που θα ήθελα να σου πω είναι κουράγιο και καλή δύναμη να ξεπεράσεις το δύσκολο λούκι που είσαι τώρα.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  19. #19
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλως ηρθες στη παρεα μας !!!
    Bρε Korinaki απο το βραδυ μεχρι το επομενο μεσημερι με 2 ασπραδια ειναι λογικο τετοια ξεσπασματα !!!!
    Μην παιζεις κορινα γραμματα τη κορινα .....
    Το βιολογικο σου ρολοι φωναζει οτι κατι κανεις τραγικα λαθος με την διατροφη , πρεπει να προσεχουμε την εικονα μας , οχι να γινομαστε θυματα της !!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by korina View Post
    εγώ και πάλι σήμερα σαβούριασα, ενώ γενικά έχω τοοοόση μα τόση πειθαρχία , έκανα την μαλακία να φάω 2 ασρπάδια αυγού στισ 7 το πρωί και όταν γύρισα σπίτι στισ 2, ε εγινε πανικός, σοκολάτες, ψωμί, πατατάκια , ότι γουστάρετε , νομίζω φταίει οτι με έχουν τρελάνει οι γύρω μου οτι είμαι πολύ αδύνατη και πρέπει αν φάω ( και γιατροί και φίλοι και οικογένεια ) και το ρίχνω έξω αλλά τώρα 8α πάω να κάνω βάρη και αερόβιο στο τζίμ λόγω τύψεων ! γενικά να αναφέρω οτι δεν έχω περίοδο εδώ και 5 μήνες και όπως έγραψα παραπάνω είμαι 47 κιλά και 1,68 ύψος. :/ παρόλα αυτά νιώθω κάποιες ενοχές και μετά είναι ολόκληρος κύκλος με το τζίμ και την προσοχή στην διατροφή κτλ. κτλ. ψυχοφθόρο !

    Κορινάκι, από τη στιγμή που η διατροφή και η άσκηση καταντάει μια ψυχοφθόρα διαδικασία, κάτι δεν πάει καλά..
    Έχεις μπει σε έναν φαύλο κύκλο που μόνο καλό δεν κάνει στο σώμα σου. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις και το αλλάξεις, τόσο καλύτερα για σένα.
    Για να λες οτι στο εχουν πει και γιατροί, σημαίνει πως το θέμα είναι σοβαρό. Άκου την οικογένειά σου και κάνε μια νέα αρχή.
    Αν δεν μπορείς μόνη σου, όπως σου είπε η Ρέα, καλύτερα να απευθυνθείς σε ειδικούς. Αλλά μην κάνεις αυτό το κακο στον εαυτό σου!

  21. #21
    New Member
    Join Date
    17-10-13
    Posts
    16

    Default

    thanks για το support sas, einai zorikona vgeis apo oooolo auto to louki, smr na diavazw misi wra st forum ti na faw prin tin prwino proponisi(nistiki i oxi), ti na faw meta, an prepei na faw mpanana meta,posi mpanana me ti ..dld ai sixtirrrr pia :O :P giati profanws smr kai aurio prepei na prose3w ti 8a faw logw tis x9esinis savouras.

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Tα πράγματα ειναι απλά Κορίνα και μην μπλέκεσαι με λεπτομέρειες. Αυτό που θες είναι να αποκτήσεις ΒΑΣΙΚΕΣ σωστές συνήθειες διατροφής. Δεν θα σε σώσει αν φας τη μπανάνα μετά την προπόνηση ή την πατάτα.
    Άλλαξε τον τρόπο που σκέφτεσαι, αυτό έχεις ανάγκη. Διάβασε αυτό το άρθρο, θα σε βοηθήσει πολύ (και γράφε με ελληνικά γιατί ειναι κανόνας)


  23. #23
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by korina View Post
    thanks για το support sas, einai zorikona vgeis apo oooolo auto to louki, smr na diavazw misi wra st forum ti na faw prin tin prwino proponisi(nistiki i oxi), ti na faw meta, an prepei na faw mpanana meta,posi mpanana me ti ..dld ai sixtirrrr pia :O :P giati profanws smr kai aurio prepei na prose3w ti 8a faw logw tis x9esinis savouras.
    Εγώ αρχικά θα σου έλεγα να μην αγχωθείς επιπλέον. Και πολύ βασικό, να μην βλέπεις τη γυμναστική σαν τρόπο αυτομαστιγώματος για τις τυχόν ατασθαλίες σου. Η οποιουδήποτε είδους γυμναστική πρέπει να είναι χαρά, να την κάνεις για να κάνεις καλό στο σώμα και την ψυχολογία σου, να σκέφτεσαι ότι γυμνάζεσαι για να νιώθεις καλά και όχι για να δείχνεις καλά. Γιατί αν κοπανιέσαι και περιμένεις να δεις την αλλαγή απ τη μια μέρα στην άλλη, προφανώς θα απογοητευτείς και θα τα παρατήσεις. Εστίασε στο πώς νιώθεις μετά που γυμνάζεσαι, ότι εκτονώνεσαι, ότι νιώθεις πως έκανες κάτι για σένα.
    Στο θέμα της διατροφής, καλά κάνεις και διαβάζεις το φόρουμ, θα σε βοηθήσουν πολύ και τα ήδη υπάρχοντα θέματα και τα παιδιά εδώ. Μην το φοβάσαι το φαγητό. Στην αρχή θα αγχωθείς λιγάκι που πρέπει να κάθεσαι να υπολογίζεις θερμίδες και macros και τέτοια αλλά από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι όσο περνάει ο καιρός θα πάρεις πολύ τα πάνω σου. Θα το χαίρεσαι αυτό που κάνεις, ούτε πείνες ούτε λιγούρες ούτε τίποτα. Γιατί; γιατί θα τρως ''καθαρά'' πράγματα που ξέρεις ότι σου κάνουν καλό. Και αν βάζεις και λίγη φαντασία, θα είναι μαζί και νόστιμα και θα έχεις και ποικιλία.
    Τέλος, όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι, δύναμη και κουράγιο και όλα ξεπερνιούνται. Το 1ο βήμα είναι πάντα να συνειδητοποιείς η ίδια το πρόβλημα. Όταν συμβαίνει αυτό, ξέρεις και πώς να το αντιμετωπίσεις. Μην καταπιέζεσαι, μίλα! Είτε στην οικογένειά σου, είτε σε φίλες, σε άτομα που σε αγαπάνε και εδώ στο φόρουμ. Υπάρχουν πολλά άτομα που μπορούν να σε καταλάβουν και να σε στηρίξουν. Και φυσικά θα απευθυνθείς στους πλέον ειδικούς και όλα θα πάνε καλά. Θετική σκέψη και αισιοδοξία!

  24. #24
    New Member
    Join Date
    01-08-13
    Location
    αθηνα
    Posts
    59

    Default

    κορινα καλησπερα.δυστηχως εζησα και ακομα ζω αυτο που περνας ομως εδω και λιγες μερες βλεπω "ειδικο"γιατρο για βοηθεια.απο την ψυχογενη ανορεξια περασες στην ψυχογενη βουλιμια.ψαξου κ πηγαινε οπωσδηποτε σε ψυχοθεραπευτη διατροφικων διαταραχων.με κανενα θρεντ και κανενα προγραμμα δεν θα ξεπερασεις την διαταραχη.ξεκινα οσο ειναι νωρις διχως να χρονισει ολο αυτο διοτι ειναι ασθενεια κ οχι μια απλη λιγουρα...ξερω το συναισθηα σου,ξερω πως ολα μαυριζουν κ σκεφτεσαι μονο το φαγητο σε αυτες τις κρισεις υπερφαγιας.αμεση βοηθεια χρειαζεσαι.ευχομαι να ξεκινησεις κ ευχομαι να το ξεπερασω κ γω αργα ή γρηγορα!!καλο υπολοιπον
    το να ξερεις τους αλλους ειναι ευφυια,το να ξερεις τον εαυτο σου ειναι σοφια.
    το να κυριαρχεις στους αλλους ειναι ισχυς,το να κυριαρχεις στον εαυτο σου ειναι η πραγματικη δυναμη!!Λαο τσε

  25. #25
    New Member
    Join Date
    17-10-13
    Posts
    16

    Default

    χαίρετε και πάλι¨:) αρχικά να πω οτι ΚΑΙ αυτη την εβδομάδα συνέβη το περιστατικό.. παρατήρησα οτι συμβαίνει κάθε τετάρτη , επειδή δευτέρα έχω το τσίτ μίλ μου (την τυρόπιτα της μαμάς μου , η οποία είναι μεν με ελάχιστο λάδι και ανοίγουμε εμείς το φύλλο αλλά΄όπως και να χει δεν είναι και αρακάς ξέρω γω) και τρίτη είμαι με σαλάτα και ασπράδια αυγού + 10 αμύγδαλα, αποτοξίνωση δηλαδή. πήγα την τρίτη σε διατροφολόγο (πήγαινα κ παλιότερα γιατί ήθελα να χάσω 2-3 κιλά ποθ βέβαια έγιναν 5-6 και είχα υιοθετήσει το πρόγραμμα που μ είχε δώσει , με όλα τ συστατικά που κάνουν μια πλήρως ισορροπημένη διατροφή) και αφενός με έβγαλε λιποβαρή και αφετέρου μου είπε οτι η διαδικασία που πάω να μπω είναι πιο δύσκολη απο αυτήν του να χάσεις βάρος, γιατί εγώ πρέπει να βάλω αλλιώς ουτε περίοδο θα δω ποτέ, τα κόκαλα μου θα έχουν πρόβλημα και γενικά όλα θα συνεχίσουν να είναι προσ τα πολύ κάτω τους. το θέμα μου είναι βέβαια το χθεσινό μου ξέσπασμα.. ενώ έχω ΤΟΣΟ καιρο ΤΟΣΗ πειθαρχία στο θέμα του φαγητού ,αν δεν βάλω στο στόμα μου σοκολάτα ή οτιδήποτε δεν νιώθω κάποια ανάγκη ,αλλά αν αρχίσω.... να σημειώσω οτι χθεσ έφαγα μερέντα μετά απο 6 χρόνια? και παραπάνω.. αντιλαμβάνομαι οτι με τοοοοόσα χρόνια στέρησης και "οχι κορίνα ΔΕΝ θα φας αυτό ούτε εκείνο" ε έρχεται ο οργανισμός και λέει ωπ μπάστα.. δεν είμαι ρομπότ.. απλά με εκνευρίζει που αναγκάζομαι να βλέπω το γυμναστηρίο σαν αναγκαστικό δρώμενο ! χθεσ με βοήθησε πολύ το αγόρι μου γιατί μου είπε "οκ έφαγεσ όλα αυτά, δες το σαν οτι θα έχεισ πολύ ενεέργεια στο γυμναστήριο και πάνε εκτονώσου, πέρνα καλά". πήγα έκανα 1 ώρα ελλειπτικό και 1 ώρα spinning και δεν ένιωσα την παραμικρή κούραση, ξέδωσα ! αλλα οτι έχω τύψεις για χθεσ,έχω ..και σήμερα το πρωί κλασσικά να σηκωθώ ,νηστική και να πάω για spinning again ... πφφ¨:/ δεν το ανέχομαι όλο αυτό , δεν μου αξίζει !!! γκρρρρρ :S

  26. #26
    New Member
    Join Date
    17-10-13
    Posts
    16

    Default

    όσο για το άρθρο σου Ειρήνη , περιττό να πω πόσο με άγγιξε και ότι είναι εντελώς σωστά,λογικά,άμεσα αυτά που γράφεις !!!!!!!!!!

  27. #27
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ρε Κορίνα, συγνώμη, ενώ υπάρχει κα ιιατρική συμβουλή γύρφω στο θέμα εγώ θα σου το θέσω αλλιώς:

    Γ@μησε τους γύρω σου. Ο καθένας που δεν χωράει στο πατελόνι του και δεν έχει τρέξει ούτε να προλάβει το λεωφορείο κάθετε και μας λέει "μας πώς είσαι έτσι", "αδυνάτισε λιγάκι", "μα πάρε κανα κιλό" κλπ κλπ.

    Εσύ μπορεί στα 47 κιλά να νιώθεις καλά, αλλά επειδή εδώ το forum λέγεται Bodybuilders.gr και όχι Mairie Claire ή Super-Κατερίνα, πρέπει να διαμορφώσεις ανάλογα την οπτική σου. Και αυτό σημαίνει πειθαρχημένη διατροφή και προπόνηση.

    Το λάθος το βρίσκω στο καθημερινό σου διατροφολόγιο. Γιατί δηλαδή να μην τρως αρκετά ώστε να μην νιώθεις αυτά τα cravings για σαβούρα;! Γιατί να μην πας 50 κιλά;! Γιατί να μην δεις το θέμα ως μια "περίοδο όγκου";! Και μην πεις "δεν θέλω να φουσκώσω" γιατί εδώ εμείς προσπαθούμε χρόνια να φουσκώσουμε και δεν μπορούμε...

    Και τι έγινε που έφαγες μερέντα και τυρόπιτα;! Γιατί κάνεις βλακείες μετά τη σαβούρα και δεν τρως τα γεύματά σου κανονικά;! Τρώγε σαβούρες αφού το θες. Και τελειώνει το ζήτημα.

    Όπως λέει κι ο Αντρέας στο γυμναστήριο μου "ρε η σαβούρα είναι υδατάνθρακας!!! Ινσουλίνη και δύναμη!!!", οπότε δες το στο πνεύμα που σου είπε το αγόρι σου (όχι όμως για spining και τέτοια, αλλά για όργανα και ελεύθερα βάρη).
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  28. #28
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Κορίνα,

    αν τα βάλεις κάτω θα καταλάβεις ότι το μυαλό σου έχει ΚΟΛΛΗΣΕΙ στο φαγητό. Δώσε διέξοδο στον εαυτό σου, ασχολήσου με΄κάτι πέρα από αυτό και θα σταματησουν και οι κρίσεις βουλιμίας.

    Και μια ακόμα φορά θα σε συμβουλέψω να μιλήσεις με έναν ψυχολόγο. Να σταματήσουν αυτά τα αδικαιολόγητα άγχη και κρίσεις με τη βοήθεια ενός ειδικού. Μουτη δίνει που στην Ελλάδα το θέμα του ψυχολόγου είναι ταμπού. Ενώ είναι εξίσου σημαντικός όσο ένας οδοντίατρος να μην πω περισσότερο.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  29. #29
    New Member Dimitris_K's Avatar
    Join Date
    17-09-13
    Location
    Σέρρες
    Posts
    76

    Default

    Quote Originally Posted by Rea! View Post
    Και μια ακόμα φορά θα σε συμβουλέψω να μιλήσεις με έναν ψυχολόγο. Να σταματήσουν αυτά τα αδικαιολόγητα άγχη και κρίσεις με τη βοήθεια ενός ειδικού. Μουτη δίνει που στην Ελλάδα το θέμα του ψυχολόγου είναι ταμπού. Ενώ είναι εξίσου σημαντικός όσο ένας οδοντίατρος να μην πω περισσότερο.
    +1 Δεν ειναι ντροπη.

  30. #30
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by korina View Post
    χαίρετε και πάλι¨:) αρχικά να πω οτι ΚΑΙ αυτη την εβδομάδα συνέβη το περιστατικό.. παρατήρησα οτι συμβαίνει κάθε τετάρτη , επειδή δευτέρα έχω το τσίτ μίλ μου (την τυρόπιτα της μαμάς μου , η οποία είναι μεν με ελάχιστο λάδι και ανοίγουμε εμείς το φύλλο αλλά΄όπως και να χει δεν είναι και αρακάς ξέρω γω) και τρίτη είμαι με σαλάτα και ασπράδια αυγού + 10 αμύγδαλα, αποτοξίνωση δηλαδή. πήγα την τρίτη σε διατροφολόγο (πήγαινα κ παλιότερα γιατί ήθελα να χάσω 2-3 κιλά ποθ βέβαια έγιναν 5-6 και είχα υιοθετήσει το πρόγραμμα που μ είχε δώσει , με όλα τ συστατικά που κάνουν μια πλήρως ισορροπημένη διατροφή) και αφενός με έβγαλε λιποβαρή και αφετέρου μου είπε οτι η διαδικασία που πάω να μπω είναι πιο δύσκολη απο αυτήν του να χάσεις βάρος, γιατί εγώ πρέπει να βάλω αλλιώς ουτε περίοδο θα δω ποτέ, τα κόκαλα μου θα έχουν πρόβλημα και γενικά όλα θα συνεχίσουν να είναι προσ τα πολύ κάτω τους. το θέμα μου είναι βέβαια το χθεσινό μου ξέσπασμα.. ενώ έχω ΤΟΣΟ καιρο ΤΟΣΗ πειθαρχία στο θέμα του φαγητού ,αν δεν βάλω στο στόμα μου σοκολάτα ή οτιδήποτε δεν νιώθω κάποια ανάγκη ,αλλά αν αρχίσω.... να σημειώσω οτι χθεσ έφαγα μερέντα μετά απο 6 χρόνια? και παραπάνω.. αντιλαμβάνομαι οτι με τοοοοόσα χρόνια στέρησης και "οχι κορίνα ΔΕΝ θα φας αυτό ούτε εκείνο" ε έρχεται ο οργανισμός και λέει ωπ μπάστα.. δεν είμαι ρομπότ.. απλά με εκνευρίζει που αναγκάζομαι να βλέπω το γυμναστηρίο σαν αναγκαστικό δρώμενο ! χθεσ με βοήθησε πολύ το αγόρι μου γιατί μου είπε "οκ έφαγεσ όλα αυτά, δες το σαν οτι θα έχεισ πολύ ενεέργεια στο γυμναστήριο και πάνε εκτονώσου, πέρνα καλά". πήγα έκανα 1 ώρα ελλειπτικό και 1 ώρα spinning και δεν ένιωσα την παραμικρή κούραση, ξέδωσα ! αλλα οτι έχω τύψεις για χθεσ,έχω ..και σήμερα το πρωί κλασσικά να σηκωθώ ,νηστική και να πάω για spinning again ... πφφ¨:/ δεν το ανέχομαι όλο αυτό , δεν μου αξίζει !!! γκρρρρρ :S

    Βρε Κορίνα, καταρχάς αυτό που εσύ λες ''αποτοξίνωση'', εγώ το λέω εξόντωση μεταβολισμού. Αυτό που κάνεις, όχι μόνο δεν θα σε βοηθήσει, αλλά θα σε κάνει να πεινάσεις τόσο, που μετά θα έχεις συνέχεια ξεσπάσματα και θα οδηγηθείς σε φαύλο κύκλο. Το φαγητό δεν είναι κάτι κακό. Φαντάζομαι έχεις ψάξει μέσα στο φόρουμ, έχεις μια γενική εικόνα του τι μπορείς να κάνεις για να φτιάξεις σιγά σιγά τη διατροφή σου ώστε να καλύπτεις όλες σου τις ανάγκες. Σου το λέω εγώ, που τον περασμένο χειμώνα είχα τέτοια παρόμοια ξεσπάσματα με τα γλυκά. Θύμωνα συνέχεια με τον εαυτό μου που είχα πάρει βάρος και έλεγα ''από Δευτέρα μαζεύομαι! όχι γλυκά, όχι ζάχαρη'' για να καταλήξω στο τέλος της βδομάδας να φάω ό,τι γλυκό κυκλοφορούσε γύρω μου. Και δεν υπήρχε θέμα υποσιτισμού σκέψου, απλά βασάνιζα συνέχεια το μυαλό μου ότι ΠΡΕΠΕΙ να χάσω το βάρος που πήρα. Δεν κατάφερα τίποτα, μόνη μου τα χάλαγα όλα. Ξεκίνησα όμως γυμναστήριο, ξεκίνησα δουλειά, ανέβηκε η ψυχολογία μου πολύ και άλλαξε και ο τρόπος αντιμετώπισης του όλου θέματος. Ιδιαίτερα από το καλοκαίρι που βρήκα το φόρουμ και πιο συγκεκριμένα από το Σεπτέμβρη που οργανώθηκα και καθάρισα τρελά τη διατροφή μου, μαζί με το γυμναστήριο, νιώθω καλά και με αυτό που σιγά σιγά βλέπω στον καθρέφτη αλλά και με το θέμα της διατροφής, που δεν έχω καθόλου ξεσπάσματα και τέτοια.
    Όλα είναι στο μυαλό. Δεν είναι λύση να χτυπιέσαι 2 ώρες στο γυμναστήριο όπως έγραψες. Ούτε να στερείς τον εαυτό σου από πράγματα που σου αρέσουν, όταν νιώθεις ότι το κάνεις με το ζόρι. Σημασία έχει να δεις σιγά σιγά τα πράγματα ρεαλιστικά, να βάλεις την υγεία σου πάνω απ όλα και να δίνεις προτεραιότητα στο να ΝΙΩΘΕΙΣ καλά, όχι τόσο στο να δείχνεις καλά. Δες το γυμναστήριο σαν κάτι που κάνεις για να δυναμώσεις και να εκτονωθείς, όχι σαν τρόπο να τιμωρείς το σώμα σου γι αυτά που τρως. Φτιάξε τη διατροφή σου και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι με αυτά που θα τρως, θα νιώθεις πλήρης, θα αλλάξει η ψυχολογία σου και θα κάνεις και τα όποια cheats σου με εντελώς διαφορετικό τρόπο σκέψης, χωρίς τύψεις, χωρίς τίποτα!
    Η απόφαση είναι καθαρά δική σου, πρέπει ΕΣΥ πρώτα απ όλα να θες να βοηθήσεις τον εαυτό σου. Πήγαινε και σε ψυχολόγο, πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ και θα μάθεις και ενδιαφέροντα πράγματα για σένα. Ταμπού δεν (θα έπρεπε να) είναι σε καμία περίπτωση. Εύχομαι όλα να πάνε καλά!


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελέσματα Λιπομέτρησης - Και Τώρα Τι Κάνω;
    By Theone26 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-13, 17:32
  2. Αξίζει Να Κάνω Γράμμωση Τώρα?
    By Giorgos96 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-13, 11:13
  3. Τώρα Εγώ Κάνω Διατροφή;
    By ΔΕΝΤΡΟ in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-12, 17:01
  4. το προγραμμα ογκου που κανω τωρα
    By gianagnostou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 32
    Last Post: 05-11-07, 02:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •