Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 65 of 65
  1. #61
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Christine7 View Post
    Τι να τρώω ρε κορίτσι. Άκου πώς έχει η μέρα μου. Ξυπνάω κατά τις 9μιση, τρώω (αν τρώω λέεεεεεειιιι... το πρωί τρώω σαν λύκος), πάω γυμναστήριο, γυρίζω στις 12, ξανατρώω. στις 3 τρώω μεσημεριανό, στις 4 πάω για δουλειά και στο διάλειμμά μου στις 7 ξανατρώω. Στις 9μιση γυρνάω σπίτι και στις 10... τι άλλο; τρώω! Όλη μέρα τρώωωωωωωωωωωω!!! Δεν αντέχω άλλο. Βλέπω φαγητό και μου έρχεται εμετός. Ναι, δε λέω, όλα είναι μετρημένα-ζυγισμένα και προσεκτικά επιλεγμένα, αλλά πόσο να τρώω! Η αλήθεια είναι ότι το μεσημεριανό μου και το βραδινό μου είναι μικρότερο (σε βάρος) απ'ό,τι των περισσότερων που βλέπω εδώ μέσα, αλλά με τόσα γεύματα μες στη μέρα, δεν μπορώ να φάω και μεγαλύτερη ποσότητα (συν ότι δεν κάνω και την προπόνηση που κάνουν οι περισσότεροι εδώ μέσα). Προσπαθώ να το ανεβάσω στις 1500, αλλά δεν το φτάνω με τίποτα. Πρέπει να τρώω λίγο περισσότεορ το μεσημέρι μάλλον. Φουφ! Με τα μούτρα θα πέσω στη μερέντα, όχι στη σαλάτα με τόνο-αβοκάντο! :P
    2200; Με τι συχνότητα τρως; Ή πόσα γραμμάρια είναι π.χ. η πηγή πρωτεΐνης του μεσημεριανού σου και του βραδινού σου;

    Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε πόσα γρ. πρωτείνης τρώω γιατί οι περιστάσεις είναι διαφορετικές με σένα (επίπεδο άθλησης κλπ).
    Προς Θεού δεν λέω να φτάσεις να τρως τόσο από τη στιγμή που είσαι σε αυτό το θερμιδικό επίπεδο. Σε μένα δεν γίνεται να τρωω λιγότερο, γιατί δεν θα μπορώ να αποδώσω στην προπόνηση. Είναι δυνατόν με 1500θερμίδες να πηγαίνω να σηκώνω 70 κιλά άρσεις θανάτου 55 κιλά άνθρωπος; Θα με μαζεύουν από τα πατώματα. Εδώ έφτυσα αίμα να το καταφέρω.
    Αλλά δέξου το πως οι 1200 θερμίδες ειναι τραγικά λίγες για γυναίκα ακομα και αν κάθεται στον καναπέ του σπιτιού της όλη μέρα.
    Αν θες να αλλάξεις το σώμα σου, να χάσεις λίπος, τι θα κάνεις; Τι περιθώρια αλλαγών έχεις;
    Γιατί δεν ανεβάζεις δραστηριότητα; Γιατί δεν βάζεις στόχο να έχεις προοδο στις προπονήσεις σου, να ανεβάσεις κιλά στις ασκήσεις, να δυναμώσεις. Με απλά λόγια, κάνε κάτι!!!
    Δεν μπορώ να δεχτώ πως δεν μπορεί κάποια κοπέλα να αλλάξει συνήθειες. Δεν το χωράει το μυαλό μου. Οταν τρως τις μερέντες πως μπορείς να τρως περισσότερο; Οταν εβαλες κιλα πως τα πήρες; Τρωγοντας περισοτερο και λαθος τροφες. Ε τωρα φαε περισσοτερο αλλα σωστες.
    Όλα γίνονται Χριστινακι. Το δεν μπορω εχει βγει απο το λεξιλογιό μου. Σορρυ αν ακουγομαι απόλυτη αλλά πιστεύω ακράδαντα πως εμείς οι γυναίκες έχουμε μεγαλύτερο πείσμα οταν θέλουμε σε σχέση με τους άντρες.
    Last edited by Kardoula; 30-11-13 at 14:49.

  2. #62
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Τέλεια! Σε ευχαριστώ! Λεπτομέριες/φωτογραφίες αργότερα :P
    Σας φιλώ όλους!
    download (1).jpg

  3. #63
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Christine7 View Post
    Ρε Έλενα; Πόσες θερμίδες βγαίνει; 500; Και οι 100 είναι από το μέλι;
    Δεν εννοούσα ότι της έχει να τρώει μόνο αυτά, απλά αυτά είναι τα σημεία στη διατροφή που μου έκαναν εντύπωση, δεδομένου ότι ακούς personal trainer και όχι διαιτολόγος-διατροφολόγος, οπότε περιμένεις διατροφή που να έχει σε όλα τα γεύματα πρωτείνη-υδατάνθρακα ή πρωτείνη-λιπαρά, όχι ψωμιά, όχι δημητριακά με ζάχαρη, πιο καθαρές τροφές.

    Θα συμφωνήσω πάντως με την Ειρήνη, προσπαθώ και γω σιγά σιγά να ανεβάζω θερμίδες γιατί έχω κόψει -250 απ της συντήρησής μου υποτίθεται και δεν έχω καταφέρει και ποτέ να τις φτάσω. Φτάνω μάξιμουμ 1600κάτι την ημέρα, έχω και μέρες που είμαι στις 1400κάτι... :/ Αλλά επειδή ακριβώς είναι τέτοια η συχνότητα και ο αριθμός των γευμάτων, αν περάσει πάνω από 3ωρο, αρχίζει το στομάχι μου και ''ζητάει''. Γενικά δεν νιώθω πείνα, χορταίνω μια χαρά. Αλλά είναι αυτό που λέει η Ειρήνη: καλύτερα να τρως καλά και σωστά και να κόβεις θερμίδες ανεβάζοντας σωματική δραστηριότητα. Αυτό δεν θέλουμε εξάλλου;

  4. #64

    Default

    Καλησπέρα σε όλους ! Σκεφτόμουν καιρο να γινω μέλος γιατι με ενδιαφέρουν πολυ τα θέματα συζήτησης περί διατροφής που αναλύονται. Αντιμετωπίζω κι εγω βεβαια παρόμοιο θέμα με τα βουλιμικά επεισόδια . Ειμαι 1,68 και 46 κιλα , πολλές φορες μέσα στη βδομαδα εχει τύχει να ζυγίστω και να δειχνει η ζυγαριά 44 αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχύει . Κανω υποθερμιδικη διατροφή και πολλή αερόβια άσκηση . Σε γενικές γραμμές κανω τρεις φορες την εβδομάδα βάρη και 10 λεπτά πριν τρέξιμο και αλλα 15 λεπτά μετα . Και άλλες τρεις φορες μονο αεροβιο συνήθως 35-40 λεπτά τρέξιμο σε σταθερό ρυθμό και μετα κανω αλλο ενα τεταρτο hiit. Γενικά συγκρατούμαι στη διατροφή και δ νιώθω οτι πεινάω εκτός απο όταν πιω αλκοόλ εκει δ ξερω πραγματικά τι με πιάνει θελω να φαω οτι υπάρχει χθες πχ ήπια τρία ποτήρια κρασί και μετα πήγαμε με τ φίλες μ γ κρέπα και δ μ έφτασε γυρισα σπίτι έφαγα δυο τοστ με κασέρι , μια πιτα και ενα μπολ με βρώμη . Δεκτά ολα τα σχόλια για την περίπτωση μου ????

  5. #65
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες Μαρία στο φόρουμ.

    Την απάντηση την δίνεις μόνη σου- Τα βουλιμικά επεισόδια γίνονται επειδή ακολουθείς μια στερητική δίαιτα σε συνδιασμό με υπερβολική αερόβια.
    Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχεις έντονη επιθυμία για φαγητό σε σημείο που να τρως μεχρι να σπασει το στομάχι και σαν να μην υπάρχει αύριο.
    Για να το αντιστρέψεις αυτό πρέπει να σταματήσεις αυτό τον φαύλο κύκλο, να ανεβάσεις σταδιακά θερμίδες, να μειώσεις αερόβιες ωστε το σώμα σου να είναι υγιές χωρίς διατροφικά ξεσπάσματα.

    Μπορείς να ανοίξεις νέο τόπικ στη γυναικεία ενότητα και να συνεχίσουμε την συζήτηση εκεί.


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελέσματα Λιπομέτρησης - Και Τώρα Τι Κάνω;
    By Theone26 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-13, 16:32
  2. Αξίζει Να Κάνω Γράμμωση Τώρα?
    By Giorgos96 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-13, 10:13
  3. Τώρα Εγώ Κάνω Διατροφή;
    By ΔΕΝΤΡΟ in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-12, 16:01
  4. το προγραμμα ογκου που κανω τωρα
    By gianagnostou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 32
    Last Post: 05-11-07, 01:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •