Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    25-08-13
    Posts
    11

    Default Push-ups Ως Υποκατάστατα Των Οριζόντιων Πιέσεων!

    Καλησπερα παιδια! θελω να ρωτησω αν τα πουσ-απς γινεται να αντικαταστησουν τις οριζοντιες πιεσεις με μπαρα! τα πους απς ομως οχι μονο με το σωματικο βαρος(65%του σωματικου βαρους*τοσο σηκωνουμαι σε μια καμψη). αλλα με επιπροσθετο βαρος!δλδ ειμαι εγω 75 κιλα.το 65% αυτου του αριθμου ειναι 50.επομενως αν κανω μονο με το σωματικο μου βαρος ειναι σαν να κανω 50 κιλα παγκο! αν προσθεσω ομως βαρος και αυτο το 65%+ τ προσθετο βαρος φτασουν ενα συνολικο αριθμο κοντα σ αυτο που μπορω να κανω με τη μπαρα για 8-10 επαναληψεις θα ειναι αποτελεσματικο για το στηθος? ρωταω οχι γιατι δν μ αρεσει να κανω παγκο με μπαρα αλλα γιατι στο γυμ π παω δν εχει ελευθερα κιλα γιατι ειναι δημοσιο + οτι με το μηχανημα που εχει για πιεσεις δν ενεργοποιουνται σταθεροποιητες μυες! επομενως πιστευετε οτι τα πουσ-απς με προσθετο βαρος θα μπορουσαν να αντικαταστησουν σε καποιο μεγαλο βαθμο τις οριζοντιες πιεσεις με μπαρα?

  2. #2
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Σιγουρα θα κανεις δουλεια, απλα νταξει υπαρχει ο περιορισμος του βαρους που σηκωνεις!
    Αμα ομως προσθεσεις προσθετο βαρος στην πλατη σου, οπως αλυσιδες, τσαντα με βαρος θα καταφερεις οπως σωστα ειπες να αυξησεις την αντισταση.
    Επιπλεον, για να τα κανεις και πιο δυσκολα φροντισε να εχεις αριστη τεχνικη και να χαμηλωνεις σχετικα αργα στο κατεβασμα για να ειναι διαρκης η συσπαση των θωρακικων στην αρνητικη φαση της ασκησης.
    Μειωνοντας επισης τα διαλλειματα μεταξυ των σετ και δουλευοντας με διαφορες παραλλαγες καμψεων σιγουρα μπορεις να δωσεις ενα καλο ερεθισμα.

    Και 'γω δεν εχω δυνατοτητα να παιζω με μπαρα οποτε κανω καμψεις ως ασκηση πιεσης με τις παραπανω συμβουλες. Προσωπικα με βοηθησαν παρα πολυ, ειδικα αν οι καμψεις γινοντια 'μεσα' σε αλτηρες γτ χαμηλωνεις πιο κατω απο οτι στο πατωμα!
    Ελπιζω να βοηθησα! ;)
    Last edited by Κωστας21; 17-10-13 at 18:14.
    Victory loves preparation...

  3. #3
    New Member
    Join Date
    25-08-13
    Posts
    11

    Default

    Ευχαριστω κωστα! κ εγω καπως ετσι το σκεφτομουν! προσθετο βαρος αλλαγη ξεκουρασεων κλπ! οσο για την τεχνικη εννοειτε αργα κ σταθερα, οχι οπως βλεπω καποιους που πεφτουν κατω και κανουν καμψεις λες και τους χτυπησε 3φασικο ρευμα χαχαχα! κ αυτο το κολπο με τους αλτηρες επειδη το χω δοκιμασει σε καμψεις δινει αυτο που λεμε range of motion δλδ και τεντωνει ο θωρακικος στο κατεβασμα και συσφιγκει στο σηκωμα! τεσπα κρατω οτι σε βοηθησε σαν ασκηση! και παλι σ ευχαριστω

  4. #4
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Να'σαι καλα, καλη συνεχεια!
    Υπομονη και δημιουργικοτητα θες φιλε μου.
    Victory loves preparation...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αλάτι - Ζάχαρη και Υποκατάστατα
    By rax87 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 52
    Last Post: 30-04-15, 23:32
  2. Πρόγραμμα Push-Ups;
    By billakosperisteri in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 03-08-12, 18:58
  3. Ασπαρτάμη και υποκαταστατα ζάχαρης
    By UltraB in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 03-12-11, 23:22
  4. Ποιούς Μυς Γυμνάζουν Τα Push-Ups;
    By Begginer in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 05-03-11, 02:35
  5. Εκτέλεση Πιέσεων Για Ώμους Και Στήθος Με Αλτήρες.
    By enasgavrostis7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 15-05-10, 11:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •