Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 42
  1. #1
    Junior Bodybuilder kathleenv's Avatar
    Join Date
    11-08-13
    Posts
    130

    Default Ρεβυθομπιφτέκια φούρνου με βρώμη

    Καλημέρα!

    Δοκίμασα χτες μία συνταγή η οποία βγήκε αρκετά πετυχημένη και είναι ιδανική για τις ημέρες που θέλετε να φάτε όσπρια και ψάχνετε κάτι το διαφορετικό στη γεύση! (και για τους λάτρεις του φαλάφελ σαν κι εμένα)

    Υλικά:
    - 1/2 κιλό ρεθύθια
    - 2 κρεμμύδια
    - 1 σκόρδο
    - λίγο μαϊντανό
    - λίγο νεράκι
    - περίπου 4 κ.σ. βρώμη
    - αλάτι
    - πιπέρι
    - κάρυ

    Εκτέλεση:
    Βάζουμε τα ρεβύθια από το βράδυ στο νερό
    Αλέθουμε στο μούλτι τα κρεμμύδια, το σκόρδο, τα ρεβύθια και λίγο νεράκι.
    Μεταφέρουμε σε ένα μπολ και προσθέτουμε το μαϊντανό ψιλοκομμένο, τη βρώμη, το αλάτι, το πιπέρι και το κάρυ.
    Ανακατεύουμε καλά και το αφήνουμε 5- 10 λεπτά.
    Πλάθουμε όπως τα μπιφτέκια (πλακουτσωτά) και μεταφέρουμε στο ταψί (σαν βάση έβαλα λαδόκολλα).
    Τα αλείφουμε με ελάχιστο λάδι και ψήνουμε σε στο γκριλ στους 200 βαθμούς για περίπου 20-30 λεπτά. (μόλις πάρουν χρώμα τα γυρνάμε προσεκτικά!)


    καλή όρεξη!


  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Πωπω και γω τα λατρεύω αυτά... (έχω τη γιαγιά που γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αίγυπτο και όποτε έχει κέφια τα φτιάχνει αλλά τα κάνει στο τηγάνι. Την επόμενη φορά θα το επιχειρήσω!) Ευχαριστούμε!

  3. #3
    Junior Bodybuilder kathleenv's Avatar
    Join Date
    11-08-13
    Posts
    130

    Default

    αα, ξεχασα να πω οτι βγαινουν 6-7 μπιφτεκια!

  4. #4
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Με γιαούρτι, ντοματούλα και λίγο κάρυ πεθαίνω!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Με γιαούρτι, ντοματούλα και λίγο κάρυ πεθαίνω!
    Πού να τα φας και με χούμους... (το οποίο πλάκα πλάκα είναι ιδιαίτερα θρεπτικό, ρεβύθια με ταχίνι...)

  6. #6
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Πού να τα φας και με χούμους... (το οποίο πλάκα πλάκα είναι ιδιαίτερα θρεπτικό, ρεβύθια με ταχίνι...)
    Σταμάτα κακούργα σταμάτα βελζεβούλ! Πως δεν έχω φάει! Και είναι
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Χαχαχα! Νομίζω πάντως πως ανήκει στην κατηγορία υδατάνθρακας-καλά λιπαρά... :Ρ Όσπρια με ταχίνι είναι, λίιιγο ελαιόλαδο, λεμόνι, σκόρδο...

  8. #8
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Ετσι πως το πας με βλέπω να χαλάω τη διατροφή μου και θα σε κυνηγάω μετά
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by kathleenv View Post
    Καλημέρα!

    Δοκίμασα χτες μία συνταγή η οποία βγήκε αρκετά πετυχημένη και είναι ιδανική για τις ημέρες που θέλετε να φάτε όσπρια και ψάχνετε κάτι το διαφορετικό στη γεύση! (και για τους λάτρεις του φαλάφελ σαν κι εμένα)

    Υλικά:
    - 1/2 κιλό ρεθύθια
    - 2 κρεμμύδια
    - 1 σκόρδο
    - λίγο μαϊντανό
    - λίγο νεράκι
    - περίπου 4 κ.σ. βρώμη
    - αλάτι
    - πιπέρι
    - κάρυ

    Εκτέλεση:
    Βάζουμε τα ρεβύθια από το βράδυ στο νερό
    Αλέθουμε στο μούλτι τα κρεμμύδια, το σκόρδο, τα ρεβύθια και λίγο νεράκι.
    Μεταφέρουμε σε ένα μπολ και προσθέτουμε το μαϊντανό ψιλοκομμένο, τη βρώμη, το αλάτι, το πιπέρι και το κάρυ.
    Ανακατεύουμε καλά και το αφήνουμε 5- 10 λεπτά.
    Πλάθουμε όπως τα μπιφτέκια (πλακουτσωτά) και μεταφέρουμε στο ταψί (σαν βάση έβαλα λαδόκολλα).
    Τα αλείφουμε με ελάχιστο λάδι και ψήνουμε σε στο γκριλ στους 200 βαθμούς για περίπου 20-30 λεπτά. (μόλις πάρουν χρώμα τα γυρνάμε προσεκτικά!)


    καλή όρεξη!


    Θα αναμένω αύριο στην προπονηση ταπεράκι, αλλιώς θα σε βάλω να κάνεις 20 σετ των 30 επαναλήψεων σκουώτ



    Κατερίνα είσαι αστέρι, φοβερή συνταγή!! Είδες με λίγη φαντασία πόσο νόστιμα πιάτα μπορούμε να κάνουμε και παράλληλα να ειναι στα πλαισια της διατροφής;

  10. #10
    Junior Bodybuilder kathleenv's Avatar
    Join Date
    11-08-13
    Posts
    130

    Default

    προς kardoula: ωχ ωχ θα πρεπει να ξαναψησω ρεβυθομπιφτεκους να σε γλυκανω γιατι σε βλεπω να χανεις την υπομονη σου με τα σκουωτ που θα εκτελεσω (βρισκομαι ακομα στο σταδιο 0: ακομα αχρηστη στα βαθια καθισματα)!

    προς anna_lou / elena29: μη μου μιλατε για χουμους, το αγαπαωωωωω (και θα κανω κατι αιωνες να το φαω κιολας, χαχαχα)

  11. #11
    Junior Bodybuilder kathleenv's Avatar
    Join Date
    11-08-13
    Posts
    130

    Default

    image.jpg

    ιδου και τα ρεβυθομπιφτεκια, μολις βγηκαν απο το γκριλ - προσοχη καινεεεεε
    Last edited by Kardoula; 18-10-13 at 22:41.

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Α πα πα κόλαση!!!

  13. #13
    New Member Dimitris_K's Avatar
    Join Date
    17-09-13
    Location
    Σέρρες
    Posts
    76

    Default

    Εμεις φωτο δεν βλεπουμε απο ρεβυθομπιφτεκια!

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Διορθώθηκε. Για ξαναδες.

  15. #15
    New Member Dimitris_K's Avatar
    Join Date
    17-09-13
    Location
    Σέρρες
    Posts
    76

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Διορθώθηκε. Για ξαναδες.

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by kathleenv View Post
    image.jpg

    ιδου και τα ρεβυθομπιφτεκια, μολις βγηκαν απο το γκριλ - προσοχη καινεεεεε
    Καλοφάγωτα!

  17. #17
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    Η συνταγη απλά δεν υπάρχει!!!! Εγώ έβαλα 40 γρ βρώμη και βγήκαν περιπου 6 μπιφτέκια των 110-120 γρ
    287Θ-16Π-50Υ-4.5Λ
    Το συνόδευσα με 50 γρ cottage light...
    Last edited by starakii; 05-11-13 at 12:35.
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  18. #18
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Επίσης φαντάζομαι μπορούμε να τα ετοιμάσουμε και όπως είναι ωμά να τα αποθηκεύσουμε σε αλουμινόχαρτα σε μερίδες στην κατάψυξη και να ξεπαγώνουμε όποτε θέλουμε και να τα φτιάχνουμε στο αντικολλητικό... (έτσι κάνω με τα μοσχαρίσια μπιφτέκια)

  19. #19
    New Member Niki93's Avatar
    Join Date
    06-11-14
    Location
    Αθηνα
    Posts
    26

    Default

    Πολυ ομορφη συνταγη και ειδικα τα οσπρια μου αρεσουν παρα πολυ! Αλλα μου ειχαν πει να μην τρωω ρεβυθια και να τρωω καλυτερα φακες γιατι τα ρεβυθια εχουν πολλες θερμιδες κλπ κλπ... Βλακιες μου ελεγαν ε?

  20. #20
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Niki93 View Post
    Πολυ ομορφη συνταγη και ειδικα τα οσπρια μου αρεσουν παρα πολυ! Αλλα μου ειχαν πει να μην τρωω ρεβυθια και να τρωω καλυτερα φακες γιατι τα ρεβυθια εχουν πολλες θερμιδες κλπ κλπ... Βλακιες μου ελεγαν ε?
    Το έχω κοιτάξει αυτό που λες αλλά το θεωρώ χαζό. Προσαρμόζεις απλά τις ποσότητες για να μην ξεφύγεις θερμιδικά. Εκτός αν συντρέχει άλλος λόγος (πχ σε ''πειράζει'' ένα όσπριο, ενώ κάποιο άλλο όχι), οπότε εκεί πράττεις αναλόγως.

  21. #21
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default Ρεβυθομπιφτέκια φούρνου με βρώμη

    Ευκαιρία που περισσεψε 1 τέταρτο, να φτιάξω κι εγώ!
    Εκτός απο κρεμμύδι κ μαιντανό που δεν μαρέσουν, έχω κ αλλεργία στο πρώτο... Ολα τα άλλα τα αναμίξαμε με τη γιαγιά (αυτές οι γιαγιάδες !!' Ήρωες! Χαχαχα)
    Και σε λίγο θα τα πλάσουμε..
    Θα ψήσω ενα το μεσημερακι να φάω να σας πω τη γνώμη μου... Από τωρα παντως στη μορφή που είναι μοσχοβόλησε ο τοπος!

  22. #22
    New Member Niki93's Avatar
    Join Date
    06-11-14
    Location
    Αθηνα
    Posts
    26

    Default

    Εχεις δικιο Ελενα.. και αποτι διαβασα ειναι καλο να τρωγονται η με τυρι η με ρυζακι.. θα το εφαρμοσω σημερα κιολας! χαχα..
    Διαβασα οτι η μεριδα ειναι γυρω στα 300 γραμμαρια.. πολλα δεν ειναι βρε παιδια? Βεβαια θα μου πειτε ο καθενας εχει το στοχο του τις θερμιδες του κλπ.. αλλα σε μια μεση διατροφη 2000 θερμιδων οταν τα 100 γραμμαρια ρεβυθια εχουν 300 κατι θερμιδες... τα 300 γραμμαρια δεν ειναι πολλα???
    Last edited by Niki93; 26-11-14 at 11:51.

  23. #23
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default

    Κι εγώ με ρυζάκι σχεδιάζω να τα κάνω... 300γρ;
    Μμ.. Πολυ μου φαίνεται!!!

    Εμενα παντως βγηκαν μικούτσικα.. Άλλωστε δοκιμαστικά με 250γ ρεβύθια ποσα να φτιάξεις πια!!!!

  24. #24
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default

    update : έψησα κι έφαγα ένα το μεσημεράκι! σχετικά γρήγορο ψήσιμο .. πολύ ωραία μυρωδιά και γεύση !! (και είμαι και περίεργηη....)

    Το έκανα στυλ μεξικάνικου, τύπου τορτίγια μέσα σε αραβική, με ρυζάκι, κότατζ, λίγη πράσινη σαλάτα (μαρουλάκι ψιλοκομμένο) όσοι τρώτε και τίποτα άλλα καυτερά του πάει .. θα το δοκίμαζα βέβαια και με γιαουρτάκι αντί για κότατζ .. ή τζατζίκι (γιαούρτι-αγγούρι μόνο το κάνω έτσι κι αλλιώς) σαν πιο ελληνική βερσιον.

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Niki93 View Post
    Εχεις δικιο Ελενα.. και αποτι διαβασα ειναι καλο να τρωγονται η με τυρι η με ρυζακι.. θα το εφαρμοσω σημερα κιολας! χαχα..
    Διαβασα οτι η μεριδα ειναι γυρω στα 300 γραμμαρια.. πολλα δεν ειναι βρε παιδια? Βεβαια θα μου πειτε ο καθενας εχει το στοχο του τις θερμιδες του κλπ.. αλλα σε μια μεση διατροφη 2000 θερμιδων οταν τα 100 γραμμαρια ρεβυθια εχουν 300 κατι θερμιδες... τα 300 γραμμαρια δεν ειναι πολλα???
    300 εννοείς μαγειρεμένα φαντάζομαι, διαφορετικά φτιάχνεις κατσαρόλα ολόκληρη! Μην κοιτάς πόση είναι η μερίδα ''τυπικά'', αυτά είναι υποτίθεται οι ιδανικές ποσότητες σε μια διατροφή μέσου ανθρώπου. Όταν έχεις συγκεκριμένο στόχο όπως εμείς, ψάχνεις και βρίσκεις την ποσότητα που εξυπηρετεί τις δικές σου θερμιδικές ανάγκες. Πχ εγώ όταν φτιάχνω όσπρια, τα συνοδεύω με ρύζι, τα ζυγίζω ωμά για να ξέρω καλύτερα πόση ποσότητα θα χρειαστώ και τα κάνω κάπως έτσι: 60 γρ. φακές - 30 γρ. ρύζι και στα ρεβύθια 55 γρ. και 30 γρ. ρύζι (είναι η θερμιδική διαφορά που λέγαμε παραπάνω). Εμένα αυτές οι ποσότητες με εξυπηρετούν. Βάζω και δίπλα ή μισό κεσεδάκι τυρί cottage ή αν έχω από κάποιο κρεατικό (κοτόπουλο/μοσχάρι) ή ψάρι και έτοιμο το γεύμα, συν 1 κ.γ. ελαιόλαδο. Αλλά σου λέω, αυτές οι ποσότητες ταιριάζουν σε ΕΜΕΝΑ. Εσένα μπορεί να διαφέρουν λιγάκι. Έτσι πρέπει να το ψάξεις.

  26. #26
    New Member Niki93's Avatar
    Join Date
    06-11-14
    Location
    Αθηνα
    Posts
    26

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    300 εννοείς μαγειρεμένα φαντάζομαι, διαφορετικά φτιάχνεις κατσαρόλα ολόκληρη! Μην κοιτάς πόση είναι η μερίδα ''τυπικά'', αυτά είναι υποτίθεται οι ιδανικές ποσότητες σε μια διατροφή μέσου ανθρώπου. Όταν έχεις συγκεκριμένο στόχο όπως εμείς, ψάχνεις και βρίσκεις την ποσότητα που εξυπηρετεί τις δικές σου θερμιδικές ανάγκες. Πχ εγώ όταν φτιάχνω όσπρια, τα συνοδεύω με ρύζι, τα ζυγίζω ωμά για να ξέρω καλύτερα πόση ποσότητα θα χρειαστώ και τα κάνω κάπως έτσι: 60 γρ. φακές - 30 γρ. ρύζι και στα ρεβύθια 55 γρ. και 30 γρ. ρύζι (είναι η θερμιδική διαφορά που λέγαμε παραπάνω). Εμένα αυτές οι ποσότητες με εξυπηρετούν. Βάζω και δίπλα ή μισό κεσεδάκι τυρί cottage ή αν έχω από κάποιο κρεατικό (κοτόπουλο/μοσχάρι) ή ψάρι και έτοιμο το γεύμα, συν 1 κ.γ. ελαιόλαδο. Αλλά σου λέω, αυτές οι ποσότητες ταιριάζουν σε ΕΜΕΝΑ. Εσένα μπορεί να διαφέρουν λιγάκι. Έτσι πρέπει να το ψάξεις.
    Η αληθεια ειναι πως η ποσοτητα ηταν για εναν ανθρωπο που απλα τρωει το φαγητο του.. χωρις στοχους κλπ.. Θα τα βρω κ εγω,, ειμαι junior ακομα αλλα θα καλπασω! xaxa
    Σε ευχαριστω παντως Ελενα! Ομολογω πως εισαι κατατοπιστικη οπως ολοι σας... :)

  27. #27
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Niki93 View Post
    Η αληθεια ειναι πως η ποσοτητα ηταν για εναν ανθρωπο που απλα τρωει το φαγητο του.. χωρις στοχους κλπ.. Θα τα βρω κ εγω,, ειμαι junior ακομα αλλα θα καλπασω! xaxa
    Σε ευχαριστω παντως Ελενα! Ομολογω πως εισαι κατατοπιστικη οπως ολοι σας... :)
    Θα τα βρεις, καλά το πας και μόνο που ρωτάς για να μαθαίνεις! ;)
    Να είσαι καλά! Όπως με βοηθάνε και εμένα πάααρα πολύ, έτσι προσπαθώ και 'γω με τη σειρά μου να το κάνω όπου μπορώ.

  28. #28
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    εχει δοκιμασει καποιος τη συνταγη χωρις βρωμη?θελω πολυ να την εκτελεσω τωρα που εχω αρχισει να ειμαι φαν των οσπριων

  29. #29
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by psonara0 View Post
    εχει δοκιμασει καποιος τη συνταγη χωρις βρωμη?θελω πολυ να την εκτελεσω τωρα που εχω αρχισει να ειμαι φαν των οσπριων
    Δε θα σου δέσουν εύκολα.
    Αν δε θες να βάλεις βρώμη μπορείς να βάλεις πίτουρο (βρώμης ή σταριού) που ρουφάει την υγρασία από τα άλλα υλικά. Εγώ τα έχω κάνει έτσι (έβαλα και ασπράδια) και έβαλα και λίγη τριμμένη ντομάτα και είναι απίθανα.

  30. #30
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Τα δοκιμασα σημερα ελεω νηστειας,απλα τρομερα...Θα τα καθιερωσω και στο off season(αν μου επιτρπεται η εκφραση) καθως δεν εβλεπα την ωρα να ερθει το βραδυ να ξαναφαω
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Oμελέτα Φούρνου
    By Psilos23 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 28
    Last Post: 08-05-15, 18:01
  2. "Τηγανιτές" Πατάτες Φούρνου!
    By perakis in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 59
    Last Post: 01-03-15, 19:21
  3. Ρεβυθομπιφτέκια
    By konstantina81 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 60
    Last Post: 22-03-12, 02:40
  4. ΒΡΩΜΗ
    By PEPI in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 23-03-07, 18:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •