Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    New Member Aeg's Avatar
    Join Date
    30-04-12
    Posts
    73

    Default Γαστρεντερικά Προβλήματα & Αντιμετώπιση

    Συγνώμη για το bump αλλά ξέρω πως είναι να υποφέρεις από το στομάχι και θέλω να μοιραστώ αυτά που σχεδόν με έχουν κάνει καλά..

    1) Μαστίχα Χίου..την χτυπάω στο γουδί και την βάζω στην σαλάτα. Υπάρχει και σε κάψουλες αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αποτελεσματικές
    2) Βασιλικός στην σαλάτα..με βοηθάει στην χώνεψη αρκετά
    3) Πάρα πολύ νερό
    5) πεπτικά ένζυμα σε κάψουλες
    4) Βρώμη..από τότε που έχω βάλει στο πρωινό μου την βρώμη νιώθω πολλή καλύτερα το στομαχί μου

    Και το τελεύτεο και το πιο συμαντικό είναι χυμός κόκκινου λάχανου, τζιντζερ και καρότου το πρωί με άδειο στομάχι κάνα μισάωρο πριν το πρωινό. Ο χυμός κόκκινου λάχανου έχει δείξει σε μελέτες ότι θεραπεύει το ελκος στο στομάχι

    Φυσικά ότι δουλεύει σε εμένα δεν σημένει ότι θα δουλεύει σε όλους. Δεν είμαστε όλοι ιδιοί.

    Εγώ έχω προβλήματα δυσπεψιας και γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης. Από τότε που τα έχω εφαρμόσει όλα αυτά νιώθω σχεδόν καλά. Φυσικά υπάρχουν και μέρες που δεν είμαι εντελώς καλά αλλά αυτό συμβαίνει σε όλους λίγο-πολύ.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλημέρα φίλε.

    Μετέφερα το ποστ σου σε ξεχωριστό τόπικ φρέσκο φρέσκο.
    Σ'ευχαριστούμε πολύ για τα tips!

  3. #3
    New Member Aeg's Avatar
    Join Date
    30-04-12
    Posts
    73

    Default

    Οκ καρδούλα σε ευχαριστώ!

    Ξέχασα να αναφέρω ότι και η γλουταμίνη φημίζεται για τις ιδιότητες στο στομάχι/έντερο. Δεν έχω όμως προσωπική άποψη γιατί όσες φορές την έχω δοκιμάσει μου έχει προκαλέσει αρκετές παρανέργιες!

  4. #4
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Εδώ εγώ! Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και πολύποδα στη χολή!
    Ευχαριστούμε για τα tips. Εμένα γενικά η όλη διαδικασία της διατροφής με βοήθησε πολύ! Η βρώμη με βοηθάει και στην εντερική λειτουργεία. Τώρα για τη γλουταμίνη επειδή διάβασα για αυτήν και πήρα με έχει βοηθήσει αρκετά μπορώ να πω στο έντερο μου. Όλα αυτά σε συνδιασμό με κάνουν και δεν καταλαβαίνω τίποτα. Λες και δεν είχα ποτέ παλινδρόμηση. Παλιά έτσι και έτρωγα π.χ. πορτοκάλι ειδικά το πρωί άστα να πάνε!!!!! Τώρα δοκιμάσα λες και δεν έφαγα ήταν.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Βλέπω κάνει θραύση η ΓΟΠ ε; Κι εγώ είχα, κυρίως λόγω κακής διατροφής, πάχους και κάτι "κατασκευαστικά" στο στομάχι.
    Αν και έχω μάθει να ζω πια με αυτή, από τη μυρωδιά ξέρω αν θα μου φέρει καούρες κάποια τροφή, παρατηρώ ότι τις τελευταίες 6 εβδομάδες που κάνω φανατικά αυτή τη διατροφή, έχουν ηρεμήσει όλα. Μη σας πω ότι κοντεύω να ξεχάσω ότι είχα ΓΟΠ. Μόνο αν το παρακάνω στον καφέ με θυμάται.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  6. #6
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Eμένα πλέον ούτε με τον καφέ!!!!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  7. #7
    New Member Aeg's Avatar
    Join Date
    30-04-12
    Posts
    73

    Default

    Εσείς οι γυναίκες είστε τυχερές που δεν πρέπει να τρώτε τόσο όσο οι άντρες!

  8. #8
    New Member Dimitris_K's Avatar
    Join Date
    17-09-13
    Location
    Σέρρες
    Posts
    76

    Default

    Quote Originally Posted by noucca View Post
    Βλέπω κάνει θραύση η ΓΟΠ ε; Κι εγώ είχα, κυρίως λόγω κακής διατροφής, πάχους και κάτι "κατασκευαστικά" στο στομάχι.
    Μια απο τα ιδια. Κακη διατροφη (φοιτητης+φανταρος), υπερβαρος και οικογενειακο ιστορικο απο πατερα και γιαγια. Αυτα μεχρι προ 4ετιας. Με την οριστικη αλλαγη στη διατροφη σαν να μην υπηρξε προβλημα ποτε. Μου εχει κανει εντυπωση αυτο. Ελαχιστες φορες εχω μικρες ενοχλησεις και πλεον ξερω τι να αποφευγω. Πιτες παντος ειδους (ετοιμες και χειροποιητες) και τα σιροπιαστα. Πλεον δοκιμαζω μικρες ποσοτητες απο τα συγκεκριμενα.

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-10-13
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Aeg View Post
    Συγνώμη για το bump αλλά ξέρω πως είναι να υποφέρεις από το στομάχι και θέλω να μοιραστώ αυτά που σχεδόν με έχουν κάνει καλά..

    1) Μαστίχα χίου..την χτυπάω στο γουδί και την βάζω στην σαλάτα. Υπάρχει και σε κάψουλες αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αποτελεσματικές
    2) Βασιλικός στην σαλάτα..με βοηθάει στην χώνεψη αρκετά
    3) Πάρα πολύ νερό
    5) πεπτικά ένζυμα σε κάψουλες
    4) Βρώμη..από τότε που έχω βάλει στο πρωινό μου την βρώμη νιώθω πολλή καλύτερα το στομαχί μου

    Και το τελεύτεο και το πιο συμαντικό είναι χυμός κόκκινου λάχανου, τζιντζερ και καρότου το πρωί με άδειο στομάχι κάνα μισάωρο πριν το πρωινό. Ο χυμός κόκκινου λάχανου έχει δείξει σε μελέτες ότι θεραπεύει το ελκος στο στομάχι

    Φυσικά ότι δουλεύει σε εμένα δεν σημένει ότι θα δουλεύει σε όλους. Δεν είμαστε όλοι ιδιοί.

    Εγώ έχω προβλήματα δυσπεψιας και γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης. Από τότε που τα έχω εφαρμόσει όλα αυτά νιώθω σχεδόν καλά. Φυσικά υπάρχουν και μέρες που δεν είμαι εντελώς καλά αλλά αυτό συμβαίνει σε όλους λίγο-πολύ.
    Γεια σου φίλε μου,

    Εχω κ εγω ΓΟΠ και δυσπεψια τα τελευταία 5 χρόνια. Θέλω να σε ρωτήσω για τον χυμό που πίνεις. Βάζεις κόκκινο λάχανο, τζιντζερ και καρότο στο blender? η στον αποχυμωτή κ πίνεις το ζουμί τους? Αν τα βάζεις στον αποχυμωτή τι ποσότητα πρέπει να πιείς γιατι δεν πρέπει να βγαζουν κ πολύ χυμό τα συγκεκριμένα είδη.

    Μαστίχα Χίου χρησιμοποιείς το δάκρυ απο τα σούπερ μάρκετ?

    O βασιλικός σε βοηθάει γενικά η μόνο στην σαλάτα? Αν τον χρησιμοποιείς στα μπιφτέκια π.χ. σε βοηθά?

    Σε ευχαριστώ πολύ
    Last edited by mpam; 30-10-13 at 18:53.

  10. #10
    New Member Aeg's Avatar
    Join Date
    30-04-12
    Posts
    73

    Default

    Quote Originally Posted by mpam View Post
    Γεια σου φίλε μου,

    Εχω κ εγω ΓΟΠ και δυσπεψια τα τελευταία 5 χρόνια. Θέλω να σε ρωτήσω για τον χυμό που πίνεις. Βάζεις κόκκινο λάχανο, τζιντζερ και καρότο στο blender? η στον αποχυμωτή κ πίνεις το ζουμί τους? Αν τα βάζεις στον αποχυμωτή τι ποσότητα πρέπει να πιείς γιατι δεν πρέπει να βγαζουν κ πολύ χυμό τα συγκεκριμένα είδη.

    Μαστίχα Χίου χρησιμοποιείς το δάκρυ απο τα σούπερ μάρκετ?

    O βασιλικός σε βοηθάει γενικά η μόνο στην σαλάτα? Αν τον χρησιμοποιείς στα μπιφτέκια π.χ. σε βοηθά?

    Σε ευχαριστώ πολύ
    Καλησπέρα, τα βάζω στον αποχυμωτή, βάζω περίπου το 1/4 του λάχανου, ένα με δύο καρότα ανάλογα το μέγεθος και ένα κομματάκι τζίντζερ. Επίσης βάζω και ένα πράσινο μήλο γιατί τον κάνει πολύ ωραίο γευστικά. Βγάζει περίπου 400 - 500 ml χυμό.

    Την μαστίχα από το σουπερ μαρκετ την αγοράζω, αλλά δεν θυμάμαι την ονομασία της

    Βασιλικό δεν έχω δοκιμάσει στο μαγείρεμα, μόνο στην σαλάτα και είδα πολύ καλά αποτελέσματα.

    Περαστικά σου και υπομονή!

  11. #11
    New Member Königstiger's Avatar
    Join Date
    30-10-13
    Location
    Deutschland
    Posts
    87

    Default

    Τελικά όλο και περισσότεροι εμφανίζονται με γαστρεντερολογικά προβλήματα. Εγώ με Doralin είμαι όλη την ώρα γιατί έχω σπαστική κολλίτιδα...!!!
    My Honor is Loyalty

  12. #12
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-10-13
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Aeg View Post
    Καλησπέρα, τα βάζω στον αποχυμωτή, βάζω περίπου το 1/4 του λάχανου, ένα με δύο καρότα ανάλογα το μέγεθος και ένα κομματάκι τζίντζερ. Επίσης βάζω και ένα πράσινο μήλο γιατί τον κάνει πολύ ωραίο γευστικά. Βγάζει περίπου 400 - 500 ml χυμό.

    Την μαστίχα από το σουπερ μαρκετ την αγοράζω, αλλά δεν θυμάμαι την ονομασία της

    Βασιλικό δεν έχω δοκιμάσει στο μαγείρεμα, μόνο στην σαλάτα και είδα πολύ καλά αποτελέσματα.

    Περαστικά σου και υπομονή!
    Σε ευχαριστώ πολύ.

    Λεω να το δοκιμάσω αν και με φοβίζει να σου πω την αλήθεια. Λάχανο δεν έχω φάει εδω κ 5 χρόνια... (δεν ξέρω πως θα μου ερθει ο χυμός του) κ το τζίντερ λίγο που το μύρισα μου κανει πολύ καυτερό. Μονο με το καρότο είμαι οκ.

    Ευχαριστώ και πάλι.

  13. #13
    New Member Aeg's Avatar
    Join Date
    30-04-12
    Posts
    73

    Default

    Quote Originally Posted by mpam View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ.

    Λεω να το δοκιμάσω αν και με φοβίζει να σου πω την αλήθεια. Λάχανο δεν έχω φάει εδω κ 5 χρόνια... (δεν ξέρω πως θα μου ερθει ο χυμός του) κ το τζίντερ λίγο που το μύρισα μου κανει πολύ καυτερό. Μονο με το καρότο είμαι οκ.

    Ευχαριστώ και πάλι.
    Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή ειδικά σου έρχεται κάπως η γεύση, την πρώτη φορά που τον ήπια μου ήρθε να κάνω εμετό, τώρα το έχω συνηθίσει και μου αρέσει αρκετά. Αν βάλεις πολύ τζίντζερ θα σου βγει καυτερός.

    Πάντως αν ψάξεις στο google "red cabbage juice and digestive system" θα βρεις πάρα πολλά άρθρα για τις ευεργετικές ιδιότητες που έχει στο πεπτικό.

  14. #14
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-10-13
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Aeg View Post
    Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή ειδικά σου έρχεται κάπως η γεύση, την πρώτη φορά που τον ήπια μου ήρθε να κάνω εμετό, τώρα το έχω συνηθίσει και μου αρέσει αρκετά. Αν βάλεις πολύ τζίντζερ θα σου βγει καυτερός.

    Πάντως αν ψάξεις στο google "red cabbage juice and digestive system" θα βρεις πάρα πολλά άρθρα για τις ευεργετικές ιδιότητες που έχει στο πεπτικό.
    Γεια χαρά,

    Το δοκιμασα σημερα τον χυμο χωρις το τζιντζερ. Δεν ξερω το φοβαμαι λιγο μην μ κανει ζημια.

    Μπορεις να μ πεις ποσα γραμμαρια πρωτεινη κ ποσα υδατανθρακα μπορεις να φας σε ενα γευμα χωρις να εχεις προβληματα?

    Εχω προβλημα 5 χρονια κ δεν μπορω να βρω ισορροπια. Μειωνω την ποσοτητα αδυνατιζω. Την αυξανω εχω δυσπεψια..!

    Θα με βοηθουσε πολυ αν μ απαντουσες.

    Σε ευχαριστω και παλι.

  15. #15
    New Member Aeg's Avatar
    Join Date
    30-04-12
    Posts
    73

    Default

    Quote Originally Posted by mpam View Post
    Γεια χαρά,

    Το δοκιμασα σημερα τον χυμο χωρις το τζιντζερ. Δεν ξερω το φοβαμαι λιγο μην μ κανει ζημια.

    Μπορεις να μ πεις ποσα γραμμαρια πρωτεινη κ ποσα υδατανθρακα μπορεις να φας σε ενα γευμα χωρις να εχεις προβληματα?

    Εχω προβλημα 5 χρονια κ δεν μπορω να βρω ισορροπια. Μειωνω την ποσοτητα αδυνατιζω. Την αυξανω εχω δυσπεψια..!

    Θα με βοηθουσε πολυ αν μ απαντουσες.

    Σε ευχαριστω και παλι.
    Τι ζημιά να σου κάνει ένας χυμός? στην χειρότερη αν πιεις υπερβολικά πολύ να σε πιάσει κανένας στομαχόπονος.

    Υδατάνθρακα δεν μετράω ποτέ, πρωτεΐνη τρώω από 30 γραμμάρια σε κάθε γεύμα και δεν έχω πρόβλημα. Έχεις παρατηρήσει κάποια συγκεκριμένη ομάδα φαγητού να σε ενοχλεί? πχ γαλακτοκομικά, ή τα φαγητά που έχουν μέσα γλουτένη

  16. #16
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-10-13
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Aeg View Post
    Τι ζημιά να σου κάνει ένας χυμός? στην χειρότερη αν πιεις υπερβολικά πολύ να σε πιάσει κανένας στομαχόπονος.

    Υδατάνθρακα δεν μετράω ποτέ, πρωτεΐνη τρώω από 30 γραμμάρια σε κάθε γεύμα και δεν έχω πρόβλημα. Έχεις παρατηρήσει κάποια συγκεκριμένη ομάδα φαγητού να σε ενοχλεί? πχ γαλακτοκομικά, ή τα φαγητά που έχουν μέσα γλουτένη
    Μπορεί να με πειράξει ενας χυμος με καούρα-δυσπεψία κ να κάνει να ισορροπήσει το στομάχι μια βδομάδα...! Τα πλήρη γαλακτομικά με ενοχλούν πολύ. Με γλουτένη οχι δεν εχω κάποιο πρόβλημα.

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου

  17. #17
    Pumping Iron sailim's Avatar
    Join Date
    13-07-10
    Posts
    291

    Default

    Quote Originally Posted by Aeg View Post
    Καλησπέρα, τα βάζω στον αποχυμωτή, βάζω περίπου το 1/4 του λάχανου, ένα με δύο καρότα ανάλογα το μέγεθος και ένα κομματάκι τζίντζερ. Επίσης βάζω και ένα πράσινο μήλο γιατί τον κάνει πολύ ωραίο γευστικά. Βγάζει περίπου 400 - 500 ml χυμό.

    Την μαστίχα από το σουπερ μαρκετ την αγοράζω, αλλά δεν θυμάμαι την ονομασία της

    Βασιλικό δεν έχω δοκιμάσει στο μαγείρεμα, μόνο στην σαλάτα και είδα πολύ καλά αποτελέσματα.

    Περαστικά σου και υπομονή!
    Μπορει να διατηρηθει στο ψυγειο, και ποοσ ο χυμός;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αντιμετωπιση Επικονδυλιτιδας
    By katsav in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 02-02-20, 14:11
  2. Αντιμετώπιση Παλιού Τραυματισμού
    By ninjamousegr in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 3
    Last Post: 07-03-13, 01:44
  3. Αντιμετώπιση Επικονδυλίτιδας
    By katsav in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 31-05-12, 18:38
  4. Προβλήματα Ύπνου
    By Infidel in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 25-05-09, 06:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •